REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa i remont

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wiertło odpowiednie do naszych potrzeb – pomagamy wybrać wiertło

Wybierając wiertło powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, w jakim materiale zamierzamy wiercić. Kupując wiertło należy także sprawdzić rodzaj jego mocowania. Opisujemy rodzaje wierteł i ich zastosowanie.

Baterie podtynkowe – nowoczesny design w łazience

Baterie podtynkowe reprezentują trendy będące kwintesencją współczesnego design, są więc niezastąpionym rozwiązaniem w aranżacji nowoczesnej łazienki. Przedstawiamy instalacje podtynkowe oraz ich wady i zalety.

Drewno i kamień w aranżacji wnętrza

Drewno i kamień to materiały, które świetnie nadają się do wykańczania wnętrz. Połączenie zimnego kamienia i ciepłym drewnem może dać na prawdę zaskakujący efekt. Jeśli planujesz remont, rozważ połączenie tych dwóch materiałów. Poniżej przedstawiamy kilka pomysłów, jak można wykończyć wnętrze kamieniem i drewnem zarazem.

Ważne aspekty wyboru działki według feng shui

Wybór działki z uwzględnieniem feng shui musi opierać się na ściśle określonych wyznacznikach. Nie każda działka będzie odpowiednia według feng shui. Na jakie aspekty zwrócić uwagę? Które muszą zostać bezwzględnie uwzględnione, a które są mniej ważne?

REKLAMA

Odległości, czyli usytuowanie budynku na działce – warunki techniczne

Usytuowanie budynku na działce powinno odbywać się w oparciu o istniejące przepisy. Jedną z ważniejszych rzeczy, o której należ pamiętać podczas posadowienia budynku na działce są odległości budynku od granic działki.

Schody dywanowe – nowoczesne schody do wnętrza

Schody dywanowe są konstrukcja samonośną, oznacza to, że nie są podtrzymywane przez żadne belki czy płyty. Schody dywanowe wyglądają jakby wisiały w powietrzu, niczym rozwinięty dywan. Schody dywanowe świetnie padują do nowoczesnych wnętrz , wybierać możemy z pośród schodów prostych, zabiegowych lub wachlarzowych. Zobacz galerię.

Jak pozbyć się czarnego nalotu na fugach w łazience?

Czarny nalot na fugach i silikonie w łazience to nic innego jak grzyb. Niestety póki w łazience jest wilgoć pozbycie się grzyba może okazać się dość trudnym zadaniem. Podpowiadamy, jak pozbyć się tego czarnego nalotu.

Wykonywanie fundamentów w nietypowym terenie

Jak najlepiej wykonać fundamenty w nietypowym terenie? Jak dostosować gotowy projekt z katalogu do wymagań “trudnego” gruntu? Dowiedz się jaki masz wybór i jakie wiążą się z nim koszty zanim zlecisz przeprojektowanie.

REKLAMA

Akcesoria do wiertarek

Większość wiertarek posiada liczne funkcje, które zdecydowanie ułatwiają pracę. Czasem jednak trzeba dokupić dodatkowe akcesoria. Radzimy, jakie akcesoria należy dokupić do wiertarki. Wyjaśniamy, jakie są rodzaje wierteł i co to są trzpienie.

Hydroizolacja ścian fundamentowych w budynku

Hydroizolacja ścian fundamentowych w budynku jest konieczną i dobrą inwestycją niezależnie od rodzaju gruntu, na którym chcemy budować dom. Jakie rodzaje hydroizolacji należy wykonać? Jaka będzie najlepiej odpowiadała naszym potrzebom?

Pogłębianie piwnicy – jak to zrobić?

Pogłębianie piwnicy wykonuje się w domach, w których Inwestorzy chcą zaadaptować piwnicę do celów mieszkalnych. W związku z tym, że pomieszczenia mieszkalne muszą mieć min. 2,5 m wysokości, często musimy nieco obniżyć poziom najniżej położonej kondygnacji. Jak najlepiej i najbezpieczniej można to zrobić – podpowiadamy poniżej.

Wybieramy działkę w zgodzie z feng shui

Wybranie działki w zgodzie z zasadami feng shui wcale nie musi być trudne, wystarczy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jaka działka będzie odpowiednia według feng shui? Na co zwrócić uwagę? Czy możemy zająć się tym sami?

Montaż karniszy – o tym należy pamietać

Montaż karniszy nie jest trudny. Należy pamiętać jedynie o kilku zasadach. Przygotujmy odpowiednie narzędzia, przestrzegajmy kilku reguł, a montaż nie sprawi nam kłopotu. Podpowiadamy, o czym należy pamiętać podczas montażu karniszy.

Jak dobrać długość karniszy?

Zanim kupimy karnisz, musimy dokładnie określić jaką powinien mieć długość. Znalezienie karnisza nie powinno stanowić dla nas większego problemu, ponieważ wielu producentów oferuje karnisze w różnych rozmiarach. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy zdarzy nam się kupić za długi karnisz – możemy np. go przyciąć. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiednią długość karnisza oraz jak w razie potrzeby je właściwie przycinać.

Montaż karniszy – krok po kroku

Montaż karniszy nie jest trudnym zadaniem. Karnisze możemy zamontować samodzielnie, wystarczy tylko pamiętać o kilku zasadach. Podpowiadamy jak krok po kroku zamontować karnisz.

Klej do płytek – jak wybać najlepszy?

Wybór odpowiedniego kleju do płytek jest bardzo ważny. Płytki nie tylko muszą się dobrze trzymać, lecz także nie powinny pękać ani się przebarwiać. Radzimy jaki wybrać najlepszy klej do płytek. Zobacz czym się różni klej od zaprawy klejowej i jakim klejem przyklejać poszczególne materiały.

Wniosek o wykonanie przyłącza elektrycznego – WZÓR

Jedną z czynności podczas budowy domu jest wykonanie przyłącza elektrycznego. Chcąc podłączyć się do sieci elektrycznej musimy wypełnić specjalny wniosek, a następnie złożyć w miejscowym oddziale URE (Urzędzie Regulacji Energetyki). Poniżej wzór wniosku z możliwością pobrania.

Wniosek o pozwolenie na budowę – WZÓR

Wniosek o pozwolenie na budowę jest dokumentem, bez którego nie będziemy mogli rozpocząć budowy. Decyzję o pozwoleniu na budowę wydaje organ architektoniczno-budowlany na podstawie wniosku Inwestora. Poniżej przedstawiamy przykładowy wniosek z możliwością jego darmowego pobrania.

Najmodniejsze domy wśród Polaków

Typowy polski dom jest murowany, nie posiada piwnicy, a jego dach jest pokryty tradycyjną, ceramiczna dachówką.

Ogniotrwałość

Ogniotrwałością nazywamy trwałość kształtu materiału podczas długotrwałego działania wysokiej temperatury. Ogniotrwałe materiały to takie, które wytrzymują długotrwałe działanie temperatury powyżej 1580 stopni C bez odkształceń i rozmiękczenia.

Przewodność cieplna

Przewodność cieplna to zdolność materiału do przewodzenia ciepła powstającego na skutek różnicy temperatur na jego powierzchni. Przewodność cieplną charakteryzuje współczynnik przewodności cieplnej (ʎ) równy ilości ciepła przepływającego w czasie godziny przez jednolitą (jednorodną) warstwę materiału.

Higroskopijność

Higroskopijność to zdolność materiału do wchłaniania wilgoci z otaczającego go powietrza. Higroskopijność wiąże się z podwyższoną wilgotnością materiału. Gdy do betonu lub zaprawy dodamy chlorek wapnia, spowoduje on, że materiał będzie miał podwyższoną wilgotność. Jeśli taki beton zostanie wykorzystany do budowy ścian, może okazać się, że również budynek będzie miał podwyższoną wilgotność.

Kapilarność

Kapilarnością nazywamy zdolność materiału do podciągania wody przez włoskowate, otwarte kanaliki materiału, który ma styczność z wodą.

Przesiąkliwość

Przesiąkliwością nazywamy podatność materiału na przepuszczanie wody pod ciśnieniem. Stopień przesiąkliwości mierzony jest ilością wody w gramach, która przenika pod stałym ciśnieniem przez powierzchnie 1 cm2 próbki w czasie jednej godziny.

Nasiąkliwość objętościowa

Nasiąkliwość objętościowa określa stosunek masy wody wchłoniętej przez materiał do jego objętości w stanie suchym. Nasiąkliwość objętościowa jest wyrażona w procentach.

Nasiąkliwość wagowa

Nasiąkliwość wagowa jest nasiąkliwością, którą określa się stosunkiem masy wody wchłoniętej przez materiał, do jego masy w stanie suchym, wyrażonym w procentach. Nasiąkliwość wagową określa się wzorem Nw = (Mw - M)/M * 100% ; gdzie Mw – masa próbki nasyconej wodą; M – masa próbki wysuszonej.

Nasiąkliwość zwykła

Nasiąkliwość zwykła jest to zdolność materiału do wchłaniania i utrzymywania wody, badana w temperaturze pokojowej pod normalnym ciśnieniem atmosferycznym

Nasiąkliwość

Nasiąkliwością nazywamy zdolność materiału do wchłaniania i utrzymywania wody. Wyróżniamy kilka rodzajów oznaczeń nasiąkliwości z pośród których wyróżnia się: nasiąkliwość zwykłą, nasiąkliwość wagową i nasiąkliwość objętościową.

Gęstość pozorna

Gęstością pozorną nazywamy stosunek masy materiału do jego objętości, łącznie z porami. Gęstość pozorną oblicza się wzorem Pp = m/V [g/cm3] ; gdzie m ¬– masa próbki, V – objętość próbki.

Farby pęczniejące ogniochronne

Farby pęczniejące ogniochronne są zawiesiną pigmentów, wypełniaczy oraz substancji spęczniających zawartych w roztworze żywic syntetycznych z dodatkiem środków pomocniczych i plastyfikatora. Farby pęczniejące ogniochronne stosuje się do przeciwogniowego i antykorozyjnego zabezpieczenia konstrukcji stalowych, eksploatowanych wewnątrz pomieszczeń. Temperatura zapłonu farb ogniochronnych wynosi min. 25 stopni C. Podczas pożaru powłoka farby ogniochronnej pęcznieje, zachowując swoje właściwości przez minimum 30 minut.

Hydrolit

Hydrolit to ciekły preparat o ciemnobrązowym kolorze, w którego skład wchodzą żywice syntetyczne, rozpuszczalniki organiczne, plastyfikatory i substancje barwiące. Hydrolit zabezpiecza mieszankę betonową przed parowaniem wody i zapewnia prawidłowe wiązanie betonu. Stosowanie Hydrolitu może zastąpić dość kłopotliwą pielęgnację betonu polegającą m.in. na polewaniu go wodą. Hydrolit stosuje sie do pielęgnacji betonu na dużych powierzchniach.

Harobet

Harobet to dwuskładnikowy preparat przeznaczony do powierzchniowego utwardzania i ochrony przeciwwilgociowej betonu i zapraw cementowych. Hartobet stosuje się do konserwacji i remontów powierzchni betonowych oraz wszelkich innych powierzchni betonowych, które wymagają utwardzenia i wzmocnienia.

Stawianie ścianek działowych – poradnik

Ściany działowe są jednym z ważniejszych elementów budynku, ponieważ to one wyznaczają układ naszego domu lub mieszkania. Stawiając ścianki działowe należy pilnować, aby zostały one wykonane zgodnie z zasadami profesjonalnej sztuki budowlanej. Dobrze wykonane ścianki działowe nie tylko zapewnią nam prywatność, a przy odrobinie pomysłowości mogą się stać się również ozdobą wnętrza.

Jak używać cieczy roboczych?

Ciecze robocze to roztwory stosowane w instalacjach grzewczych i chłodniczych jako przekaźniki ciepła/chodu pomiędzy ośrodkami. Dobrze dobrane pozwalają na zachowanie bezpiecznej i stabilnej pracy układu. Warto zainwestować w sprawdzone produkty, które nie uszkodzą instalacji.

Kupno świetlówek – podpowiadamy na co zwrócić uwagę

Jak wybrać najlepsze świetlówki? Nie jest to takie proste, bo liczy się wiele parametrów. Na co zwrócić uwagę? Nasz prosty przewodnik poniżej.

Stropy płytowe

Stropy płytowe nie są może tak popularne jak stropy gęstożebrowe, niemniej jednak są tak samo często stosowane. Spośród stropów płytowych wyróżniamy kilka ich rodzaji są to m.in: stropy monolityczne, częściowo prefabrykowane, płytowo-żebrowe i inne.

Wybór okien dachowych – krok po kroku

Chcąc doświetlić poddasze, najlepszym rozwiązaniem będzie montaż okna dachowego. Do wyboru mamy np. lukarny lub okna połaciowe. Zobacz które rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze.

Skala twardości Mohsa

Skala twardości Mohsa jest dziesięciostopniową skalą twardości minerałów. Skala twardości Mohsa powstała w 1812 roku i została stworzona przez niemieckiego uczonego Friedricha Mohsa. W skali twardości Mohsa twardość poszczególnych materiałów jest ułożona w taki sposób, aby możliwe było porównanie poszczególnych minerałów. W skali Mohsa minerały ustawiono od najmiększego do najtwardszego. Minerały w skali Mohsa zostały ustawione w taki sposób, że każdy minerał poprzedzający, może zostać zarysowany przez kolejny (twardszy).

Jak zbudować dom i nie zbankrutować?

Budowa domu wiąże się z wyborem konkretnych materiałów budowlanych i technologii. Nasza decyzja związana z tym, jakie rozwiązania wybierzemy będzie miała duży wpływ na to jakie poniesiemy koszty. Podpowiadamy, jak wybudować dom, aby nie przepłacić.

Jak przygotować i nakładać klej na płytki?

Przyklejanie płytek nie jest trudnym zadaniem. Obecnie, kiedy większość klejów jest praktycznie gotowa do użycia, nie potrzebujemy do tego specjalisty. Radzimy jak odpowiednio przygotować klej i w jaki sposób przyklejać płytki.

Jak dobrać kolor fugi?

Jak dopasować kolor fugi do płytek? Płytki ceramiczne to jeden z najpopularniejszych materiałów do wykańczanie ścian. Kolor fugi możemy dobierać na dwa sposoby. Fuga możemy wykonać w kolorze płytek, możemy też wybrać zupełnie inny kolor. Które rozwiązanie jest lepsze?

Lakierowanie parkietu lakierem dwuskładnikowym

Lakierowanie parkietu nie jest trudną czynnością, należy jednie pamiętać, aby właściwie dobrać lakier do danego parkietu. Podpowiadamy jak lakierować parkiet lakierem dwuskładnikowym.

Lakierowanie parkietu lakierem jednoskładnikowym

Lakierowanie parkietu lakierem jednoskładnikowym nie jest trudnym zadaniem. Bez problemu poradzimy sobie z tym sami. Sposób lakierowania parkietu zależy w dużej mierze od rodzaju wybranego lakieru. Radzimy jak odpowiednio pokryć parkiet lakierem dwuskładnikowym.

Lakierowanie podłóg – zasady, których należy przestrzegać

Podczas lakierowania podłóg powinniśmy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Lakierowanie podłóg nie jest trudnym zadaniem. Podpowiadamy, na co należy zwracać uwagę lakierując parkiet.

Barwy rozpoznawcze rurociągów

Oznakowanie rur pod kątem przesyłanego w nim medium jest istotne przede wszystkim ze względu bezpieczeństwa, prawidłowego podłączenia oraz skutecznego gaszenia pożarów. Znakowania można dokonywać poprzez zamieszczenie właściwych tabliczek, nalepek lub też używając specjalnie dobranych kolorów. Norma DIN podaje kolory wg których znakowane są rury układane pod ziemią.

Kanalizacja w budynku i na działce - średnice przyłączy

Projektując instalację kanalizacyjną w budynku musimy posiadać pewną wiedzę, która pomoże nam dobrać odpowiednie przekroje rur. Poniżej przedstawiamy tabelę określającą nominalne średnice przekrojów przyłączy, dobrane w zależności od rodzaju urządzeń kanalizacyjnych oraz rodzaju przewodu wg DIN 1986, 19 800, 19 850.

Obliczanie przewodów kanalizacyjnych

Ilość ścieków zależy w dużym stopniu od częstotliwości użytkowania urządzeń kanalizacyjnych. Obliczenie ich ilości jest niezbędne we wstępnej fazie obliczeń potrzebnych do określenia ekonomicznych przekrojów rur. Zobacz wzory.

Wniosek o wydanie warunków zabudowy krok po kroku

Jednym z etapów na drodze do wybudowania upragnionego domu jest uzyskanie warunków zabudowy. Wniosek o wydanie warunków zabudowy wraz z odpowiednimi załącznikami należy złożyć w urzędzie gminy. Jak to zrobić krok po kroku?

Wyznaczanie wykopu pod fundamenty

Wyznaczaniem wykopu pod fundamenty zajmuje się geodeta wykorzystując do tego celu paliki za pomocą, których wyznacza naroża domu. Zanim przystąpimy do wykonywania fundamentów, paliki trzeba usunąć.

Skala twardości drewna wg Brinella

Skala twardości Brinella jest skalą opracowaną przez szwedzkiego mechanika Johana Augusta Brinella. Twardość w skali Brinella używana jest między innymi do określania twardości drewna. Skala ta może być szczególnie przydatna, kiedy wybieramy drewno do wykonania posadzki. Zobacz jaką twardość mają poszczególne gatunki drewna.

REKLAMA