Hydroizolacja ścian fundamentowych w budynku
REKLAMA
REKLAMA
Hydroizolacja ma za zadanie chronić fundamenty domu przez wilgocią i wodą gruntową. Hydroizolacja jest najważniejsza izolacją w budynku, to od niej w dużej mierze zależy czy ściany będą suche, czy pojawi się na nich grzyb.
REKLAMA
Jak zatem należy ją wykonać, by uniknąć potem problemów z wilgocią i przesączaniem się wody? Konieczne jest wykonanie dwóch, następujących rodzajów hydroizolacji.
Wyróżniamy następujące rodzaje hydroizolacji:
– Hydroizolacja pozioma – jej rolą jest ochrona ścian parteru przed wilgocią. Można ją wykonać ze specjalnej folii lub papy. Materiał izolacyjny należy ułożyć na wierzchu ław i ścian fundamentowych na minimalnej wysokości 20–30 cm nad poziomem gruntu.
– Hydroizolacja pionowa – ma za zadanie zabezpieczyć ściany fundamentowe od zewnątrz przed niekorzystnym działaniem wód gruntowych i opadowych. Zależnie od rodzaju gruntu wykonuje się ją na różne sposoby i z różnych materiałów:
• Lekkie izolacje – wykonuje się je w przypadku domów budowanych na gruntach przepuszczalnych (piaszczystych). Jeżeli woda zalega poniżej poziomu posadowienia budynku, to możemy zastosować lekką izolację z półpłynnych mas bitumicznych (mas asfaltowych, emulsji, lepików, roztworów). Jest to sposób efektywny, tani i niewymagający specjalnych umiejętności. Należy pamiętać jedynie o dokładnym przygotowaniu podłoża i wykonaniu samej izolacji, bo to właśnie w tym leży klucz do sukcesu. Na podłoże należy nałożyć tzw. „rapówkę”, czyli tynk II kategorii, a następnie dwie warstwy bitumu. Zamiast mas bitumicznych można zastosować również folię hydroizolacyjną, bądź zaprawę modyfikowaną żywicami.
Zobacz także: Czym jest hydroizolacja typu lekkiego?
• Średnie izolacje – konieczne są w gruntach nieprzepuszczalnych (gliniastych). Należy ją wykonać, jeżeli woda znajduje się poniżej poziomu posadowienia lub okresowo podnosi się powyżej niego. Do zaizolowania możemy użyć: masy asfaltowej (3–5 warstw) lub folii hydroizolacyjnej z polichlorku winylu (PVC), polietylenu (PE) oraz polietylenu o dużej gęstości (PE–HD) a także dwóch warstw papy termozgrzewalnej lub samoprzylepnej na osnowie z tkaniny poliestrowej czy włókna szklanego, wypełnionych asfaltem modyfikowanym o gramaturze min. 1400 g/m².
Zobacz także: Czym jest hydroizolacja typu średniego?
• Ciężkie izolacje – stosowane są niezależnie od typu gleby jeżeli woda gruntowa zalega na głębokości mniejszej niż poziom podłogi piwnicy budynku. Z powodu dość skomplikowanego sposobu wykonania oraz kosztów, nie jest to rozwiązanie praktykowane w domach jednorodzinnych.
Zobacz także: Typy hydroizolacji wykonywane na ścianie fundamentowej
W przypadku konieczności wykonania izolacji średnich i ciężkich należy pamiętać, że zazwyczaj wskazany jest również drenaż obwodowy. Nie jest to inwestycja tania, ale okaże się opłacalna, jeżeli pojawiłby się problem z wodami gruntowymi.
REKLAMA
REKLAMA