Wybór ceramicznego pokrycia dachowego – krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA
Na co zwrócić uwagę wybierając dachówki ceramiczne?
Ważnych jest wiele aspektów – od estetyki po komfort użytkowania i układania:
REKLAMA
Lokalizacja domu
Pod uwagę należy wziąć otoczenie domu, m.in. roślinność porastającą okolicę. Jeśli dom stanie w pobliżu lasu lub bujnego drzewostanu, należy dobrać specjalne dachówki odporne na porastanie mchem. Możemy zdecydować się na dachówki angobowane lub pokryte warstwą glazury. Zwykłe dachówki mają porowatą powierzchnię, na której bez trudu mogą osadzać się i zakorzenić rośliny. Dzięki gładkiej glazurze deszczówka łatwiej spłukuje zanieczyszczenia z dachu.
Zobacz także: Budowa dachu – a właściwa termoizolacja pokrycia dachowego
Kształt dachu
To, jaki dach ma kształt determinuje rodzaj używanych dachówek – dlaczego? Dachy mniej strome gorzej odprowadzają wodę, dlatego dachówki na nich powinny to maksymalnie ułatwiać. Najlepsze do tego celu będą te, których fala jest wysoka i wyraźna. Decydujące jest także to, na ile dach jest skomplikowany – w przypadku prostego jedno- lub dwuspadowego mamy dosyć dużą swobodę, ale najkorzystniej będzie zdecydować się na większe dachówki. Jeżeli natomiast planujemy wymyślny dach o wielu załamaniach, lukarnach itd. łatwiej będzie używać mniejszych.
Kolor
W dzisiejszych czasach, gdy wybór materiałów budowlanych jest ogromny, każdy element elewacji może podkreślać indywidualność właściciela. Wiele osób skwapliwie z tego korzysta np. dobierając kontrastowe kolory ścian zewnętrznych lub krzykliwy kolor dachu. Każdy oglądający sam może ocenić efekty takich działań zgodnie z własnym poczuciem smaku. Jeżeli zależy nam na estetyce otoczenia w najbliższej przestrzeni rozejrzyjmy się dookoła i spróbujmy dobrać kolor, który będzie się komponował z sąsiednimi budynkami.
Zobacz także: Kiedy warto zdecydować się na dachówki solarne?
Inwestycja w dłuższą żywotność – zabezpieczenie przeciwwilgociowe dachu
Wybór dachówek to nie koniec zmagań. Dobre i trwałe materiały bez odpowiedniego, fachowego wykonawstwa to nawet nie połowa sukcesu. Bardzo istotną sprawą jest tu odpowiednia ochrona przed działaniem wilgoci. Najpierw należy zadbać o to, żeby jak najmniej wody dostało się pod pokrycie – trzeba tak przygotować dach, żeby był szczelny jeszcze przed położeniem dachówki. W tym celu niezbędne jest należyte ułożenie paroizolacji, dopasowane gąsiorów oraz zastosowanie taśmy wentylacyjno-uszczelniającej na kalenicy. Gąsiory pozwolą wykonać szczelne połączenia pomiędzy kalenicami i zapewnią uszczelnienie grzbietów dachu. Taśma wentylacyjno-uszczelniająca uchroni więźbę przed przenikaniem wody opadowej i pośniegowej.
REKLAMA
REKLAMA