REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wybór ceramicznego pokrycia dachowego – krok po kroku

Joanna Orzechowska
Dachówki ceramiczne.
Dachówki ceramiczne.

REKLAMA

REKLAMA

Dachówki ceramiczne to świetny sposób na pokrycie dachu. Są bardzo trwałe i niezwykle estetyczne, czym zaskarbiają sobie przychylność inwestorów. Jak wybrać dachówki, aby najlepiej dopasować je do własnych potrzeb. Co zrobić, aby jak najdłużej zachować je w doskonałym stanie?

Na co zwrócić uwagę wybierając dachówki ceramiczne?

Ważnych jest wiele aspektów – od estetyki po komfort użytkowania i układania:

REKLAMA

Lokalizacja domu

Pod uwagę należy wziąć otoczenie domu, m.in. roślinność porastającą okolicę. Jeśli dom stanie w pobliżu lasu lub bujnego drzewostanu, należy dobrać specjalne dachówki odporne na porastanie mchem. Możemy zdecydować się na dachówki angobowane lub pokryte warstwą glazury. Zwykłe dachówki mają porowatą powierzchnię, na której bez trudu mogą osadzać się i zakorzenić rośliny. Dzięki gładkiej glazurze deszczówka łatwiej spłukuje zanieczyszczenia z dachu.

Zobacz także: Budowa dachu – a właściwa termoizolacja pokrycia dachowego

Kształt dachu

To, jaki dach ma kształt determinuje rodzaj używanych dachówek – dlaczego? Dachy mniej strome gorzej odprowadzają wodę, dlatego dachówki na nich powinny to maksymalnie ułatwiać. Najlepsze do tego celu będą te, których fala jest wysoka i wyraźna. Decydujące jest także to, na ile dach jest skomplikowany – w przypadku prostego jedno- lub dwuspadowego mamy dosyć dużą swobodę, ale najkorzystniej będzie zdecydować się na większe dachówki. Jeżeli natomiast planujemy wymyślny dach o wielu załamaniach, lukarnach itd. łatwiej będzie używać mniejszych.

Kolor

W dzisiejszych czasach, gdy wybór materiałów budowlanych jest ogromny, każdy element elewacji może podkreślać indywidualność właściciela. Wiele osób skwapliwie z tego korzysta np. dobierając kontrastowe kolory ścian zewnętrznych lub krzykliwy kolor dachu. Każdy oglądający sam może ocenić efekty takich działań zgodnie z własnym poczuciem smaku. Jeżeli zależy nam na estetyce otoczenia w najbliższej przestrzeni rozejrzyjmy się dookoła i spróbujmy dobrać kolor, który będzie się komponował z sąsiednimi budynkami.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kiedy warto zdecydować się na dachówki solarne?

Inwestycja w dłuższą żywotność – zabezpieczenie przeciwwilgociowe dachu

Wybór dachówek to nie koniec zmagań. Dobre i trwałe materiały bez odpowiedniego, fachowego wykonawstwa to nawet nie połowa sukcesu. Bardzo istotną sprawą jest tu odpowiednia ochrona przed działaniem wilgoci. Najpierw należy zadbać o to, żeby jak najmniej wody dostało się pod pokrycie – trzeba tak przygotować dach, żeby był szczelny jeszcze przed położeniem dachówki. W tym celu niezbędne jest należyte ułożenie paroizolacji, dopasowane gąsiorów oraz zastosowanie taśmy wentylacyjno-uszczelniającej na kalenicy. Gąsiory pozwolą wykonać szczelne połączenia pomiędzy kalenicami i zapewnią uszczelnienie grzbietów dachu. Taśma wentylacyjno-uszczelniająca uchroni więźbę przed przenikaniem wody opadowej i pośniegowej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

REKLAMA

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

REKLAMA

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

REKLAMA