Jak zabezpieczyć dach przed ulewnymi deszczami?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Papa – jeden ze sposobów na nieszczelny dach
Papa jest materiałem znanym od bardzo dawna oraz powszechnie stosowanym. Zazwyczaj używa się jej jako zabezpieczenia przeciwwilgociowego dachu. Papę najczęściej stosuje się na dachach płaskich, gdzie układa się ją bezpośrednio na warstwie termoizolacji. Papę możemy stosować także na dachach spadzistych.
Zobacz także: Jak konserwować, naprawiać i wymieniać papę?
Montaż papy odbywa się poprzez zamontowanie do krokwi poszycia dachowego ze sklejki płyt OSB lub drewnianych desek łączonych na pióro-wpust, a następnie przekrycia go papą.
Zobacz także: Układanie papy
Papa termozgrzewalna – najpopularniejsza z pap
REKLAMA
Obecnie, najbardziej popularnym rodzajem papy jest papa termozgrzewalna. Papę tę przykleja się do poszycia z pomocą nagrzewnicy. Tak wykończony dach (papą termozgrzewalną) można zostawić nie dokończony przez całą zimę, z racji tego, że papa wraz z poszyciem tworzy bardzo szczelną i trwałą warstwę.
Dach pokryty papą termozgrzewalną przymocowaną do poszycia jest sztywny i wytrzymały. Niestety jest też dość ciężki, jego ciężar wynosi 15 kg/m2 co dodatkowo obciąża konstrukcje dachu. Należy o tym pamiętać chcąc wykończyć dach ciężkim pokryciem dachowym takim jak: dachówki, łupek lub blacha dachowa.
Zobacz także: Dachówka czy blachodachówka?
Folie dachowe – zabezpieczenie dachu przed wilgocią
Folie dachowe pełnią dwie funkcje. Chronią dach przed wodą deszczową, która bez ich zastosowania dostała by się do wnętrza domu oraz umożliwiają odprowadzenie pary wodnej z poddasza. Dzięki temu para wodna z ocieplanego wnętrza domu, nie zawilgaca dachowej warstwy ociepleniowej. Folie dachowe stosuje się na dachach spadzistych, zwłaszcza jeśli planujemy wykończyć dach dachówkami, blacho dachówką, płytami falistymi, łupkiem lub płytami cementowo-włóknowymi.
Zobacz także: Wady i zalety pokryć dachowych włóknisto-cementowych
Jeśli dach planujemy wykończyć gontem, blachą płaska lub papą – wtedy nie stosujemy folii wstępnego krycia.
Rodzaje folii dachowych
Wyróżniamy dwa rodzaje folii dachowych: folie wysokoparoprzepuszczalne i folie niskoparoprzepuszczalne.
Folie wysokoparoprzepuszczalne przepuszczają ponad 700 g wody na 1m2 dachu w ciągu 24 h. Folie te można układać bezpośrednio na ociepleniu lub stosować je zamiast papy, kładąc bezpośrednio na deskowaniu.
Folie niskoparoprzepuszczalne przepuszczają do 700 g wody na 1m2 dachu w ciągu 24 h. W ich przypadku, pomiędzy termoizolacją a folią trzeba zostawić kilkucentymetrową szczelinę wentylacyjną. Folii niskoparoprzepuszczalnych nie należy układać na sztywnym poszyciu.
Zobacz także: Jaką funkcję pełni membrana dachowa?
Zobacz także: Po co stosujemy folie dachowe?
Zobacz także: Jak prawidłowo wykonać wiatrownicę?
Zobacz także: Jak dobrać pokrycie dachu do jego kształtu?
REKLAMA
REKLAMA