Jak pozbyć się czarnego nalotu na fugach w łazience?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Chcąc pozbyć się grzyba z łazienki, należy przede wszystkim pozbyć się nadmiaru wilgoci. Grzyb rozwijają się w temperaturze pokojowej. Aby zmniejszyć częstotliwość jego pojawiania się, należy często wietrzyć łazienkę. Brak cyrkulacji powietrza jest w tym przypadku głównym powodem pojawiania się pleśni. Często przyczyną pojawiania się grzyba są także źle ułożone płytki lub nieumiejętnie zamocowany brodzik, wanna czy umywalka. Jeśli remont łazienki został przeprowadzony w niewłaściwy sposób, może doprowadzić to do tego, że w wielu zakamarkach łazienki będzie zbierać się woda powodująca trwałe zawilgocenie.
REKLAMA
Jeśli fugi w łazience pokryte są czarnym nalotem, najlepiej je wszystkie wydłubać. Usunięcie całego materiału zmniejszy ryzyko powrotu grzyba w tych miejscach. W puste i oczyszczone spoiny dobrze jest także zaaplikować specjalny preparat grzybobójczy. Kiedy odkażone szczeliny wyschną, będziemy mogli przystąpić do nakładania nowej fugi.
Zobacz także: Ubytki w ścianach – jak je wypełnić?
Grzyb na silikonie w łazience
REKLAMA
Powyższe działania mają na celu wyeliminować grzyba nie tylko z fug znajdujących się między płytkami, ale także powierzchni zabezpieczonych silikonem. Kiedy zauważymy, że silikon w łazience pokrył się czarnym nalotem, należy postąpić w taki sam sposób jak z fugami znajdującymi się pomiędzy płytkami. Usunąć go, odkazić powierzchnię specjalnym środkiem i nałożyć jego nową warstwę.
Silikon w łazience powinniśmy nakładać we wszystkie te miejsca, które narażone są na działanie większej ilości wilgoci, niż tradycyjne fugi. Chcąc dobrze zabezpieczyć łazienkę przed wilgocią, możemy stosować także fugi epoksydowe. Mają one bardzo wysoką odporność na zawilgocenia. Należy jednak pamiętać o tym, że żaden materiał nie da nam pewności, że grzyb nigdy więcej się już nie pojawi. Powinniśmy pamiętać o tym, aby zadbać o właściwą cyrkulację powietrza w łazience, tylko wtedy będziemy mieć pewność, że panuje w niej właściwy mikroklimat.
Zobacz także: Zabrudzenia na ścianach – jak je usunąć?
Źródło: Atlas/jz
REKLAMA
REKLAMA