REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wiertło odpowiednie do naszych potrzeb – pomagamy wybrać wiertło

Anna Dzhabagina
Wiertarki. Fot. Benmar
Wiertarki. Fot. Benmar
Benmar

REKLAMA

REKLAMA

Wybierając wiertło powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, w jakim materiale zamierzamy wiercić. Kupując wiertło należy także sprawdzić rodzaj jego mocowania. Opisujemy rodzaje wierteł i ich zastosowanie.

Wybierając odpowiednie wiertło musimy pamiętać o tym, że powinno być ono dopasowane do materiału, w którym będziemy wiercić. Źle dobrane wiertło możemy łatwo zniszczyć, jeśli więc nie jesteśmy pewni swojego wyboru, powinniśmy zapytać sprzedawcę o radę. W inny sposób wykonujemy otwory w betonie, w metalu, a zupełnie inaczej w drewnie i w szkle. Chcąc wykonać jak najlepszy otwór należy dobrać odpowiednie narzędzia i przestrzegać kilku podstawowych zasad wiercenia.

REKLAMA

Zobacz także: Jak najlepiej dobrać wiertarkę udarową na potrzeby własnego warsztatu?

Wiertła do drewna

REKLAMA

Wiertło do drewna powinno być dostosowane do rodzaju drewna, w którym zamierzamy wiercić. Kluczową rolę w wykonaniu precyzyjnych otworów ma odpowiednio dobrane wiertło. Przykładowo, używając zbyt ciężkiego wiertła możemy uzyskać otwory znacznie większe, niż planowaliśmy. To z kolei prowadzi do potrzeby zakupu większych śrub.

Wiertła do drewna są bardzo popularne, przede wszystkim dlatego, że samo drewno jest materiałem powszechnie stosowanym w różnego rodzaju pracach zarówno wykończeniowych, jak i w budowlanych. Wykonanie drewnianego elementu może okazać się znacznie tańszym rozwiązaniem, niż zakup gotowego elementu. Dlatego też warto mieć wiertło do drewna w domu, ponieważ pewnego dnia może okazać się potrzebne.

Zobacz także: Drewno i kamień w aranżacji wnętrza

Obecnie na rynku mamy wiele rodzajów wierteł do drewna, które różnią się między sobą strukturą oraz twardością. Mamy także różne wiertła przystosowane do wykonywania otworów o różnych głębokościach. Prezentujemy listę najczęściej wykorzystywanych wierteł do wykonywania otworów w drewnie:

REKLAMA

Wiertło spiralne do drewna ma szpiczasty wierzchołek, który przydaje się podczas wiercenia. Zaostrzony koniec pozwala na dokładne ustawienie wiertła w odpowiednim miejscu tuż przed rozpoczęciem wiercenia. Wiertła spiralne są zazwyczaj wykonywane ze stali chromowo-wanadowej (VA).

Wiertła kręte (świdry) pozwalają na wywiercenie głębokich otworów. Wierzchołek takiego wiertła jest najczęściej gwintowany, co pozwala wiertłu na lepsze zagłębienie się w materiale podczas wiercenia. Dodatkowo wiertło tego typu jest pokryte specjalnymi rowkami wiórowymi, które w szybki sposób usuwają opiłki z wierconego otworu.

Sednik jest wiertłem przeznaczonym do wykonywania otworów o większych średnicach. Z sednika skorzystamy chcąc wykonać otwór pod halogeny w płytach gipsowo-kartonowych, a także otwory pod gniazda sieciowe, włączniki bądź też otwory na zawiasy w płytach meblowych.

Zobacz także: Jakie narzędzia przydadzą się w domu?

Wiertła HSS to najczęściej spotykane i najbardziej uniwersalne wiertła. Są przeznaczone do wiercenia w metalu i w tworzywie sztucznym. Równie dobrze sprawdzają się podczas wykonywania otworów w drewnie. Podczas pracy z wiertłem HSS problematycznym może okazać się brak stożka naprowadzającego, w związku z czym wiertło to może ześlizgiwać się podczas wiercenia. Problem ten możemy rozwiązać wykonując otwór stabilizacyjny przy pomocy innego narzędzia. W innym przypadku lepiej pomyśleć o zakupie wiertła przeznaczonego głównie do drewna.

Wiertła płaskie, zwane też piórkowymi, pozwalają na szybkie wiercenie nie tylko w drewnie, lecz także innych materiałach drewnopochodnych.

Chcąc wykonać precyzyjny i niezbyt głęboki otwór, powinniśmy skorzystać z wiertła krętego. Możemy też wybrać wiertła nadstawne, dzięki którym będziemy mogli wykonać otwory o szerokiej średnicy. Należy jednak pamiętać o tym, aby materiał, w którym będziemy wiercić nie był zbyt twardy. Chcąc wykonać duży otwór, najlepiej użyć wiertła koronkowego z wiertłem centrującym.

Wiertła do gresu

Do wykonywania otworów w płytkach gresowych najlepiej zakupić wiertła węglowo-tytanowe. Pozwalają one na przebicie się przez każdy, nawet najtwardszy materiał. Wiertła węglowo-tytanowe nie wymagają chłodzenia podczas ich używania, co niewątpliwie jest ich dużą zaletą. Dzięki temu nie musimy przerywać wiercenia, co pozwala nam na szybsze zakończenie wykonywanej pracy. Wadą wierteł do gresu jest to, że szybko ulegają uszkodzeniu. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie używanie i przechowywanie tych wierteł.

Wiertła do kamienia

Dobrym wyborem podczas zakupu narzędzia do wykonywania otworów w kamieniu jest wiertło wielozadaniowe wykonane z węglików spiekanych. Wybór taki jest dobrą inwestycją z tego względu, że wiertła te możemy wykorzystywać także do innych twardych materiałów – jak chociażby twarde gatunki drewna czy płyty warstwowe.

Wiertłami do kamienia można też wiercić otwory w murze i w betonie. Najczęściej mają one przylutowane dwa ostrza z węglików spiekanych w formie dłut. Otwory wiercone w kamieniu powinniśmy wykonywać używając młotów lub wiertarek udarowych.

Wiercąc otwory w bardzo twardych materiałach musimy pamiętać o chłodzeniu obracającego się wiertła. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się wodę, jednak przy wierceniu większych otworów do chłodzenia można użyć specjalnej masy wiertarskiej, smaru lub oleju maszynowego. Nie tylko chłodzą nawiercane miejsce – powodują też bardziej płynne zagłębianie się wiertła w otwór.

Zobacz także: Czy wiesz jak wiercić w kafelkach?

Wiertła do metalu

Do wykonania otworu w metalu najlepiej zastosować wiertło HSS. Wiertła wykonane ze stali wysokosprawnej mają specjalnie zeszlifowane ostrze, przeznaczone do wiercenia w metalach niezależnych, takich jak: aluminium, mosiądz, cynk i miedź. Z kolei do metali szlachetnych należy używać wierteł ze stali wysokosprawnej szybkotnącej ze stopem kobaltu (HSS-E) lub wierteł powlekanych tytanem. Tytanowe wiertła umożliwiają wykonanie otworu w bardzo wymagających gatunkach stali bez zbytniego zużycia wiertła, są jednak droższe niż wiertła typu HSS.

Wiertła do betonu

Chcąc wykonać otwór w ścianie z klinkieru lub z betonu, musimy skorzystać z wiertarki udarowej lub młota udarowo-obrotowego. Z kolei w przypadku ściany z pustaków, cegły lub elementów płytowych wykonanie otworu możliwe jest bez udaru. Jeśli chcemy wykonać otwór w betonie, najlepiej do tego celu wybrać wiertło przeznaczone do wiercenia w kamieniu. Wiertła tego typu mają na swoim wierzchołku nalutowane węgliki spiekane, które ułatwiają wiercenie w znacznym stopniu.

Wiertła do szkła

Wykonanie otworu w szkle nie jest łatwe. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by nie używać udaru. Wybierając wiertło najlepiej zakupić wiertło specjalnie dedykowane do szkła. Do wykonania otworu w szkle warto zdecydować się na zakup wiertła diamentowego. Wiercenie w szkle wymaga schładzana powierzchni, np. wodą. Innym rozwiązaniem jest wiercenie materiału zanurzonego w wodzie.

Wśród wierteł do szkła możemy wyróżnić wiertła rurowe oraz płetwowe. Wiertła rurowe mają średnicę kilku milimetrów, co pozwala na wiercenie większych otworów. Z kolei płetwowe charakteryzują się trójkątną końcówką wykonaną ze spiekanego węglika. Wiertło płetwowe pozwala na wykonywanie otworów zarówno w szkle, jak i w ceramice.

Zobacz także: Dlaczego warto stosować szklane zabudowy balkonów?

Wiercenie otworów o dużych średnicach

Chcąc wykonać duży otwór przy pomocy wiertła o dużych średnicach musimy pamiętać o tym, że jesteśmy narażeni na działanie znacznie większych sił, niż przy standardowym wierceniu. Nowoczesne wiertarki dostępne na rynku mają specjalne zabezpieczenia, które pozwalają na blokadę wiertła. Dzięki temu osoba wykonująca otwór może utrzymać wiertarkę w dłoni. Dlatego też warto pomyśleć o dodatkowej rękojeści podczas wykonywania tego typu otworów.

Mocowanie wierteł

Kupując wiertło należy upewnić się, czy będzie pasować do naszej wiertarki. Obecnie na rynku wyróżniamy mocowanie walcowe, sześciokątne w trójszczękowych uchwytach, szybkie mocowanie SDS Plus i SDS Max oraz mocowanie za pomocą stożka Morse’a. Z powodu tak dużego wyboru, musimy zwrócić uwagę na rodzaj uchwytu trzymającego wiertła podczas jego zakupu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Jarosławmielcarek
    2023-03-14 19:58:32
    kupiłem wiertła dewalt do drewna na sklepie z narzędziami domitech. polecam, jest możliwość zwrotów
    0
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

REKLAMA

Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

REKLAMA

Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

REKLAMA