REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wiertło odpowiednie do naszych potrzeb – pomagamy wybrać wiertło

Anna Dzhabagina
Wiertarki. Fot. Benmar
Wiertarki. Fot. Benmar
Benmar

REKLAMA

REKLAMA

Wybierając wiertło powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na to, w jakim materiale zamierzamy wiercić. Kupując wiertło należy także sprawdzić rodzaj jego mocowania. Opisujemy rodzaje wierteł i ich zastosowanie.

Wybierając odpowiednie wiertło musimy pamiętać o tym, że powinno być ono dopasowane do materiału, w którym będziemy wiercić. Źle dobrane wiertło możemy łatwo zniszczyć, jeśli więc nie jesteśmy pewni swojego wyboru, powinniśmy zapytać sprzedawcę o radę. W inny sposób wykonujemy otwory w betonie, w metalu, a zupełnie inaczej w drewnie i w szkle. Chcąc wykonać jak najlepszy otwór należy dobrać odpowiednie narzędzia i przestrzegać kilku podstawowych zasad wiercenia.

REKLAMA

Zobacz także: Jak najlepiej dobrać wiertarkę udarową na potrzeby własnego warsztatu?

Wiertła do drewna

REKLAMA

Wiertło do drewna powinno być dostosowane do rodzaju drewna, w którym zamierzamy wiercić. Kluczową rolę w wykonaniu precyzyjnych otworów ma odpowiednio dobrane wiertło. Przykładowo, używając zbyt ciężkiego wiertła możemy uzyskać otwory znacznie większe, niż planowaliśmy. To z kolei prowadzi do potrzeby zakupu większych śrub.

Wiertła do drewna są bardzo popularne, przede wszystkim dlatego, że samo drewno jest materiałem powszechnie stosowanym w różnego rodzaju pracach zarówno wykończeniowych, jak i w budowlanych. Wykonanie drewnianego elementu może okazać się znacznie tańszym rozwiązaniem, niż zakup gotowego elementu. Dlatego też warto mieć wiertło do drewna w domu, ponieważ pewnego dnia może okazać się potrzebne.

Zobacz także: Drewno i kamień w aranżacji wnętrza

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obecnie na rynku mamy wiele rodzajów wierteł do drewna, które różnią się między sobą strukturą oraz twardością. Mamy także różne wiertła przystosowane do wykonywania otworów o różnych głębokościach. Prezentujemy listę najczęściej wykorzystywanych wierteł do wykonywania otworów w drewnie:

REKLAMA

Wiertło spiralne do drewna ma szpiczasty wierzchołek, który przydaje się podczas wiercenia. Zaostrzony koniec pozwala na dokładne ustawienie wiertła w odpowiednim miejscu tuż przed rozpoczęciem wiercenia. Wiertła spiralne są zazwyczaj wykonywane ze stali chromowo-wanadowej (VA).

Wiertła kręte (świdry) pozwalają na wywiercenie głębokich otworów. Wierzchołek takiego wiertła jest najczęściej gwintowany, co pozwala wiertłu na lepsze zagłębienie się w materiale podczas wiercenia. Dodatkowo wiertło tego typu jest pokryte specjalnymi rowkami wiórowymi, które w szybki sposób usuwają opiłki z wierconego otworu.

Sednik jest wiertłem przeznaczonym do wykonywania otworów o większych średnicach. Z sednika skorzystamy chcąc wykonać otwór pod halogeny w płytach gipsowo-kartonowych, a także otwory pod gniazda sieciowe, włączniki bądź też otwory na zawiasy w płytach meblowych.

Zobacz także: Jakie narzędzia przydadzą się w domu?

Wiertła HSS to najczęściej spotykane i najbardziej uniwersalne wiertła. Są przeznaczone do wiercenia w metalu i w tworzywie sztucznym. Równie dobrze sprawdzają się podczas wykonywania otworów w drewnie. Podczas pracy z wiertłem HSS problematycznym może okazać się brak stożka naprowadzającego, w związku z czym wiertło to może ześlizgiwać się podczas wiercenia. Problem ten możemy rozwiązać wykonując otwór stabilizacyjny przy pomocy innego narzędzia. W innym przypadku lepiej pomyśleć o zakupie wiertła przeznaczonego głównie do drewna.

Wiertła płaskie, zwane też piórkowymi, pozwalają na szybkie wiercenie nie tylko w drewnie, lecz także innych materiałach drewnopochodnych.

Chcąc wykonać precyzyjny i niezbyt głęboki otwór, powinniśmy skorzystać z wiertła krętego. Możemy też wybrać wiertła nadstawne, dzięki którym będziemy mogli wykonać otwory o szerokiej średnicy. Należy jednak pamiętać o tym, aby materiał, w którym będziemy wiercić nie był zbyt twardy. Chcąc wykonać duży otwór, najlepiej użyć wiertła koronkowego z wiertłem centrującym.

Wiertła do gresu

Do wykonywania otworów w płytkach gresowych najlepiej zakupić wiertła węglowo-tytanowe. Pozwalają one na przebicie się przez każdy, nawet najtwardszy materiał. Wiertła węglowo-tytanowe nie wymagają chłodzenia podczas ich używania, co niewątpliwie jest ich dużą zaletą. Dzięki temu nie musimy przerywać wiercenia, co pozwala nam na szybsze zakończenie wykonywanej pracy. Wadą wierteł do gresu jest to, że szybko ulegają uszkodzeniu. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie używanie i przechowywanie tych wierteł.

Wiertła do kamienia

Dobrym wyborem podczas zakupu narzędzia do wykonywania otworów w kamieniu jest wiertło wielozadaniowe wykonane z węglików spiekanych. Wybór taki jest dobrą inwestycją z tego względu, że wiertła te możemy wykorzystywać także do innych twardych materiałów – jak chociażby twarde gatunki drewna czy płyty warstwowe.

Wiertłami do kamienia można też wiercić otwory w murze i w betonie. Najczęściej mają one przylutowane dwa ostrza z węglików spiekanych w formie dłut. Otwory wiercone w kamieniu powinniśmy wykonywać używając młotów lub wiertarek udarowych.

Wiercąc otwory w bardzo twardych materiałach musimy pamiętać o chłodzeniu obracającego się wiertła. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się wodę, jednak przy wierceniu większych otworów do chłodzenia można użyć specjalnej masy wiertarskiej, smaru lub oleju maszynowego. Nie tylko chłodzą nawiercane miejsce – powodują też bardziej płynne zagłębianie się wiertła w otwór.

Zobacz także: Czy wiesz jak wiercić w kafelkach?

Wiertła do metalu

Do wykonania otworu w metalu najlepiej zastosować wiertło HSS. Wiertła wykonane ze stali wysokosprawnej mają specjalnie zeszlifowane ostrze, przeznaczone do wiercenia w metalach niezależnych, takich jak: aluminium, mosiądz, cynk i miedź. Z kolei do metali szlachetnych należy używać wierteł ze stali wysokosprawnej szybkotnącej ze stopem kobaltu (HSS-E) lub wierteł powlekanych tytanem. Tytanowe wiertła umożliwiają wykonanie otworu w bardzo wymagających gatunkach stali bez zbytniego zużycia wiertła, są jednak droższe niż wiertła typu HSS.

Wiertła do betonu

Chcąc wykonać otwór w ścianie z klinkieru lub z betonu, musimy skorzystać z wiertarki udarowej lub młota udarowo-obrotowego. Z kolei w przypadku ściany z pustaków, cegły lub elementów płytowych wykonanie otworu możliwe jest bez udaru. Jeśli chcemy wykonać otwór w betonie, najlepiej do tego celu wybrać wiertło przeznaczone do wiercenia w kamieniu. Wiertła tego typu mają na swoim wierzchołku nalutowane węgliki spiekane, które ułatwiają wiercenie w znacznym stopniu.

Wiertła do szkła

Wykonanie otworu w szkle nie jest łatwe. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, by nie używać udaru. Wybierając wiertło najlepiej zakupić wiertło specjalnie dedykowane do szkła. Do wykonania otworu w szkle warto zdecydować się na zakup wiertła diamentowego. Wiercenie w szkle wymaga schładzana powierzchni, np. wodą. Innym rozwiązaniem jest wiercenie materiału zanurzonego w wodzie.

Wśród wierteł do szkła możemy wyróżnić wiertła rurowe oraz płetwowe. Wiertła rurowe mają średnicę kilku milimetrów, co pozwala na wiercenie większych otworów. Z kolei płetwowe charakteryzują się trójkątną końcówką wykonaną ze spiekanego węglika. Wiertło płetwowe pozwala na wykonywanie otworów zarówno w szkle, jak i w ceramice.

Zobacz także: Dlaczego warto stosować szklane zabudowy balkonów?

Wiercenie otworów o dużych średnicach

Chcąc wykonać duży otwór przy pomocy wiertła o dużych średnicach musimy pamiętać o tym, że jesteśmy narażeni na działanie znacznie większych sił, niż przy standardowym wierceniu. Nowoczesne wiertarki dostępne na rynku mają specjalne zabezpieczenia, które pozwalają na blokadę wiertła. Dzięki temu osoba wykonująca otwór może utrzymać wiertarkę w dłoni. Dlatego też warto pomyśleć o dodatkowej rękojeści podczas wykonywania tego typu otworów.

Mocowanie wierteł

Kupując wiertło należy upewnić się, czy będzie pasować do naszej wiertarki. Obecnie na rynku wyróżniamy mocowanie walcowe, sześciokątne w trójszczękowych uchwytach, szybkie mocowanie SDS Plus i SDS Max oraz mocowanie za pomocą stożka Morse’a. Z powodu tak dużego wyboru, musimy zwrócić uwagę na rodzaj uchwytu trzymającego wiertła podczas jego zakupu.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA