Zszywacze mechaniczne – Takery
REKLAMA
REKLAMA
Zszywacze są niezastąpionymi narzędziami do mocowania boazerii lub desek podłogowych. Służą do wbijania zszywek i sztyftów. Sztyfty po wbiciu nie niszczą drewna i nie wpływają negatywnie na walory estetyczne, ponieważ często wcale nie mają łebków lub mają je bardzo małe. Dzięki temu końcówka nie będzie wystawała.
REKLAMA
Zszywacze ręczne
REKLAMA
Zszywacze ręczne są zdecydowanie najbardziej popularne. Niewątpliwą zaletą jest ich niska cena. Żeby wbić zszywkę wystarczy przyłożyć zszywacz do mocowanego materiału i nacisnąć rękojeść. Uwalnia to zszywkę z magazynku i z wielką siłą wbija ją w materiał.
Ręczne zszywacze młotkowe działają nieco inaczej. Tego rodzaju zszywaczy używa się jak zwykłego młotka. Zszywamy materiał przez silne uderzenie. Ich wadą jest dużo mniejsza precyzja. Dosyć trudno wziąć odpowiednio duży zamach i wcelować w ustalony punkt. Jednak pracuje się nimi szybciej niż pozostałymi zszywaczami ręcznymi. Zszywacze młotkowe polecane są, gdy chcemy przyśpieszyć pracę.
Zobacz także: Jak przygotować się do wykonywania drobnych napraw w domu?
Zszywacze pneumatyczne
Zszywacze pneumatyczne są znacznie droższe od zszywaczy ręcznych. Należy je podłączyć do sprężarki, żeby działały. Zszywacze pneumatyczne służą do mocowania twardych materiałów do twardego podłoża. Można nimi przybijać na przykład płyty wiórowe. Wbijają zszywki bardzo szybko. W ciągu minuty wbijają około 1600 zszywek. Zszywacze pneumatyczne zdecydowanie przyśpieszają pracę.
Chociaż zszywaczami pneumatycznymi pracuje się bardzo wygodnie, są one bardziej niebezpieczne niż ręczne. Dlatego też powinny być używane wyłącznie przez profesjonalistów oraz przy zachowaniu szczególnej ostrożności.
Rodzaje zszywek
REKLAMA
Zszywki, dostępne na rynku, są bardzo zróżnicowane i nadają się do różnych materiałów. Zszywki mogą mieć różną długość, szerokość grzbietu, szerokość i grubość drutu. Zwróćmy też uwagę, z jakiego materiału zostały wykonane. W zależności od wymiarów nadają się do różnych materiałów.
Zszywki dłuższe, o wąskim grzbiecie i z grubszego drutu najlepiej nadają się do mocowania twardych materiałów (np. płyt gipsowo-włóknowych).Do materiałów delikatnych (np. folia) wymagane są zszywki o szerokim grzbiecie, krótkie i cienkie.
Oznaczenia zszywek na opakowaniach nie są jednolite i każdy producent określa je inaczej. Najlepiej wybrać zszywki tej samej firmy, co zszywacz. Wtedy będziemy mieli pewność, że będą pasowały do magazynka.
Deski podłogowe i boazerię najlepiej mocować sztyftami, które nie posiadają łebków i nie będą szpeciły powierzchni.
Zobacz także: Jak najlepiej dobrać wiertarkę udarową na potrzeby własnego warsztatu?
REKLAMA
REKLAMA