REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Schody betonowe – remont

Arkadiusz Dybowski
Schody fot. ARTDESIGN
Schody fot. ARTDESIGN

REKLAMA

REKLAMA

Remont schodów betonowych czasem jest konieczny, mimo że żelbeton jest zdecydowanie trwalszy od drewna. Niekiedy trzeba naprawić powierzchnię betonu. Radzimy jak remontować schody betonowe, w jaki sposób wyrównać stopnie oraz jak usunąć pęknięcia w powierzchni betonu.

Schody żelbetonowe są bardzo trwałe. Czasem jednak zdarzają się odpryśnięcia lub pęknięcia. Wtedy konieczny jest ich remont. Remont schodów najczęściej polega na odnowieniu okładzin stopni i czasami również podstopni. Sama powierzchnia betonu dosyć rzadko wymaga naprawy.

REKLAMA

Podczas remontu warto też wyrównać wysokość stopni. Stopnie powinny być jednakowe, by można było bezpiecznie korzystać ze schodów.

Zobacz także: Jak wybrać odpowiednie schody?

Wyrównanie wysokości schodów

Schody zawsze wykonane są zgodnie z projektem, ale zdarza się, że stopnie są nierówne. Jest to niebezpieczne, gdyż na nierównych stopniach nie trudno o wypadek. Żeby wyrównać wysokość stopni, konieczne jest zerwanie okładzin i wylanie na stopniach zaprawy samopoziomującej. Zaprawę wylewamy warstwami o grubości 2–30 mm. Grubość warstwy trzeba wyliczyć. Dzięki tej zaprawie powinniśmy usunąć wszelkie nierówności.

Pierwszy stopień często celowo jest niższy od pozostałych, ponieważ w projekcie przewidziano większą wysokość parkietu. Tego stopnia nie należy wyrównywać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Naprawa pęknięć w betonie

REKLAMA

Najczęściej beton pęka na zewnątrz pod wpływem zmian temperatury i wilgoci. Wewnątrz budynku pęknięcia mogą być spowodowane wadliwą konstrukcją schodów. Mogą też wynikać z ruchów budynku. Przy dużych pęknięciach powinniśmy poradzić się konstruktora.

Pojedyncze, niewielkie uszkodzenia możemy sami naprawić. Najpierw należy dokładnie wyczyścić metalową szpachelką uszkodzoną powierzchnię z tłuszczu, brudu i ukruszonych fragmentów betonu.

Do naprawy pęknięć należy użyć cementowej zaprawy wyrównującej. Koszt tej zaprawy to mniej więcej 20 złotych za 25 kilogramów. Jeśli musimy nałożyć warstwę grubszą niż 1 cm, powinniśmy zastosować pod nią masę sczepną do betonu, dzięki której zwiększymy przyczepność zaprawy wyrównującej do podłoża.

Na dobę przed naprawą podłoże powinno być dokładnie nasycone wodą. Trzeba je jeszcze dodatkowo zwilżyć przed rozpoczęciem prac. Na pęknięcia nanosimy masę sczepną pędzlem. Dokładnie pokryjmy całą powierzchnię oraz wypełnijmy wszystkie szczeliny.

Zaprawę wyrównującą należy nałożyć zaraz po naniesieniu masy sczepnej.

Nie można nanosić zaprawy na całkowicie związaną masę sczepną. Masa musi być świeża i wilgotna.

Zaprawę nakładamy metalową szpachlą lub pasą. Nadmiar materiału również delikatnie zbieramy pacą.. Pojedyncza warstwa zaprawy wyrównującej nie powinna być przekroczyć 5 cm. Nałożona zaprawa musi wyschnąć. Po upływie 24 godzin zaprawa będzie już sucha i można będzie zacząć wykończenie schodów.

Zobacz także: Jakie schody wybrać do domu jednorodzinnego?

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szykują się zmiany dotyczące działalności spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot mieszkaniowych. [PROJEKT USTAWY]

Szykują się zmiany dotyczące działalności spółdzielni mieszkaniowych oraz wspólnot mieszkaniowych. Do uzgodnień trafił projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz niektórych innych ustaw. Projektodawcą jest resort rozwoju i technologii.

Kiedy jest równonoc wiosenna 2025

Kiedy jest równonoc wiosenna w 2025 r.? Czy każdego roku jest w tym samym terminie? Czy zmiana czasu na letni jest wcześniej czy później niż równonoc wiosenna?

Nowe mieszkanie od dewelopera za pół aktualnej ceny metra kwadratowego: są i będzie ich coraz więcej – jeden warunek

Kompromis jest łatwy do spełnienia. Zamiast płacić 20 tys. zł za metr kwadratowy na warszawskiej woli, można kupić nowiutkie mieszkanie w Błoniu po 8 tys. zł za metr. Podobnie jest za rogatkami innych metropolii, a deweloperzy zaczynają tam budować nowe osiedla na potęgę.

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? W Polsce!

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? To właśnie Polska odnotowała jeden z najwyższych wzrostów cen mieszkań w Unii Europejskiej – w III kwartale 2024 roku wyniósł on ponad 14 proc. r./r. Skąd takie ceny?

REKLAMA

Co teraz pyli? Marzec 2025

Co teraz pyli? Marzec 2025 r. to początek silnego pylenia trzech pospolitych roślin. Zakład Modelowania Atmosfery i Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym podaje kalendarz pylenia. Sprawdź, co teraz pyli.

Ceny materiałów budowlanych 2025 - prognozy

W 2024 ceny materiałów budowlanych zaczęły hamować, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku sektor budowlany czeka ożywienie. Czy można się spodziewać podwyżek cen?

Branża budowlana czeka na lepsze czasy, ale statystyki GUNB nie pozostawiają złudzeń

Rok 2024 przyniósł wzrost liczby pozwoleń na budowę, ale to zasługa głównie firm deweloperskich i inwestorów indywidualnych budujących domy jednorodzinne. W budownictwie innym niż mieszkalne pozwoleń było mniej – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB). Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że w ręku inwestorów jest wiele niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

Dwa pokoje od dewelopera - ile trzeba zapłacić?

Ile trzeba mieć na dwa pokoje od dewelopera? Jakie są ceny w największych miastach? Czy dużo wzrosły? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Czy WIBOR jest zgodny z prawem? [POLEMIKA]

Artykuł jest polemiką Związku Banków Polskich do artykułów, które ukazały się na naszych łamach, linki do nich podajemy poniżej.

WIBOR, jako wskaźnik referencyjny, jest zgodny z przepisami prawa, zarówno unijnymi, jak i krajowymi. Jego rzetelność została potwierdzona przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Orzecznictwo dotyczące kredytów walutowych nie ma zastosowanie do kredytów w złotych. Bank wypełniał i nadal wypełnia wszystkie obowiązki informacyjne wobec swoich klientów. Nie ma uzasadnienia dla kreowania w orzecznictwie dodatkowych obowiązków informacyjnych, nieistniejących w chwili zawarcia umowy.

Właściciel czy darmowa siła robocza? Nieodpłatna praca przy najmie mieszkań, o której nikt nie mówi

Właściciele mieszkań na wynajem często mają opinię tych, którzy tylko inkasują czynsz i cieszą się łatwym dochodem. W rzeczywistości jednak najem generuje spore koszty, o których rzadko się mówi. Czy rzeczywiście bycie wynajmującym to taki złoty interes?

REKLAMA