REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Na co należy zwrócić uwagę zawierając umowę o dokonanie wyceny nieruchomości

Umowa o dokonanie wyceny nieruchomości jest uregulowana w przepisach Kodeksu Cywilnego. Zarówno umowa o dokonanie wyceny nieruchomości, jak i sporządzenie operatu szacunkowego stanowi szczególny rodzaj umowy o dzieło.

Jak wybrać gniazdko elektryczne?


Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór różnego rodzaju gniazdek elektrycznych nazywanych potocznie „kontaktami”. Przymierzając się do zakupu, wystarczy nieco zagłębić się w powszechnie dostępne oferty, aby zdać sobie sprawę, że wybór odpowiedniego gniazdka, wcale nie jest taki prosty.

Jak prawidłowo zawrzeć umowę o wykonanie operatu szacunkowego

W celu podjęcia dalszej współpracy osoba zamawiająca z rzeczoznawcą majątkowym może podpisać umowę o wykonanie aktualizacji operatu szacunkowego. Aktualizacja wyceny oznacza wykonywanie czynności rzeczoznawcy majątkowego w stosunku do operatu szacunkowego – przez tego samego rzeczoznawcę.

Jak należy sporządzić wniosek o nabycie nieruchomości przez cudzoziemca będącego osobą fizyczną?

Osobę fizyczną można uznać za cudzoziemca, jeżeli nie posiada ona polskiego obywatelstwa. Fakt nabycia nieruchomości w Polsce przez cudzoziemca wymaga zezwolenia, które zostaje wydane przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych w drodze decyzji administracyjnej.

REKLAMA

Kluczowe postanowienia umowy deweloperskiej

Umowa deweloperska ma charakter umowy zobowiązującej. Oznacza to, iż właściciel gruntu podpisując umowę z osobą trzecią zobowiązuje się do wybudowania na tymże gruncie budynku mieszkalnego – a po zakończeniu budowy – do dokonania przeniesienia własności lokalu na rzecz strony umowy.

Z czego wykonać balustradę?

Balustrada jest bardzo ważnym elementem schodów. Oprócz funkcji ozdobnej zapewnia także bezpieczeństwo podczas wchodzenie oraz schodzenia ze schodów. Aby balustrada mogła w pełnym stopniu chronić nas przed wypadnięciem, powinna mieć min. 90 cm wysokości.

Warszawa droższa od innych europejskich miast

Pod względem cen mieszkań najdroższym miastem jest Monako. Kolejne z nich to Londyn i Moskwa. Warszawa znajduje się w połowie tej listy.

Warszawa - lepiej kupić niż wynająć?


Powszechna jest opinia, że zakup mieszkania na kredyt jest tańszym rozwiązaniem od najmu. Nie zawsze musi tak być, dużo zależy od miasta w którym kupujemy mieszkanie. Najbardziej opłacalnego zakupu dokonamy w Warszawie.

REKLAMA

Jakie mieszkania sprzedają się najszybciej?

Na rynku nieruchomości najszybciej uda nam się sprzedać mieszkanie dwupokojowe. Cała transakcja trwa około 3 miesięcy. Co innego, gdy chcemy sprzedać kawalerkę lub mieszkanie czteropokojowe. Okres sprzedaży może się wówczas przeciągnąć nawet do 5 miesięcy.

Czego najbardziej potrzebujemy w okolicy naszego mieszkania?

Czego najbardziej potrzebujemy w okolicy naszego mieszkania? Najczęściej zwracamy uwagę na dostęp do komunikacji miejskiej i szybki dojazd do centrum. Co jeszcze bierzemy pd uwagę, kupując mieszkanie?

Czy wiesz jak zrobić własny odświeżacz powietrza?

W handlu dostępnych jest wiele środków w aerozolu i wkładów zapachowych umieszczanych w gniazdkach elektrycznych, które roznoszą w domu ulubioną woń. Równie aromatyczny odświeżacz powietrza możesz wykonać z samemu. Oto kilka sprawdzonych sposobów na ładną woń w mieszkaniu.

Jak sporządzić wniosek o pozwolenie na rozbiórkę

Sporządzenie samego wniosku o pozwolenie na rozbiórkę jest stosunkowo proste. Jednakże w przypadku rozbiórki czasochłonne jest zdobycie licznych dokumentów, które wnioskodawca musi dołączyć do wniosku.

Zalety i wady schodów drewnianych

Kiedy budujemy dom, jednym z jego głównych elementów są schody. Do wyboru mamy wiele materiałów i technologii ich budowania. Jedną z możliwości, są schody drewniane. Z racji materiału z którego są wykonane, mają one zarówno swoje zalety jak i wady.

Jak wynajmujemy i kupujemy mieszkania?

Jak wynajmujemy i kupujemy mieszkania? Szukając mieszkania pod wynajem, zwracamy głównie uwagę na lokale w centrum miasta. Z kolei przy zakupie nieruchomości najbardziej pożądane są dzielnice oddalone od centrum.

Gdzie najtaniej można wynająć pokój?

Najtaniej pokój wynajmiemy w domu. Z kolei jeżeli chcemy zminimalizować koszty najmu przy mieszkaniu w pojedynkę, warto rozejrzeć się za mieszkaniem, które możemy wynająć z kilkoma osobami.

Deweloperzy po cichu obniżają ceny

Mimo ostatnich podwyżek VAT-u i zapowiedzi kolejnych deweloperzy wciąż nęcą klientów różnego rodzaju promocjami. Gdyby spojrzeć prawdzie w oczy te różnego rodzaju dodatki i bonusy są jedynie sposobem na sprytne ukrycie obniżki ceny.

Jak znaleźć dobrego elektryka?


Często nie działająca poprawne instalacje elektryczna, nie oznacza końca naszych problemów. Prawdziwym wyzwaniem okazuje się znalezienie odpowiedniego fachowca, który ją naprawi. Dobry elektryk powinien mieć uprawnienia, być nie drogi oraz posiadać niezbędną wiedzę do jej naprawy.

Czy wiesz jak efektownie ułożyć cięte kwiaty?

Bukiet z kwiatów ciętych może być prawdziwym arcydziełem. Poznaj podstawowe zasady kompozycji z kwiatów ciętych i stwórz efektowny bukiet na Dzień Kobiet.

Kiedy można rozpocząć prace budowlane

Przed rozpoczęciem prac budowlanych należy uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na budowę. W tym celu należy wypełnić wniosek o pozwolenie na prace budowlane, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Reguła ta dotyczy zarówno budowy, jak i rozbudowy, rozbiórki, nadbudowy, odbudowy budynków.

Czy roszczenia z tytułu umowy o roboty budowlane przedawnią się

Wszelkie roszczenia z tytułu rękojmi oraz gwarancji, odpowiedzialności kontraktowej, deliktowej ulegają przedawnieniu. Natomiast przepisy dotyczące umowy o roboty budowlane nie wskazują żadnego szczególnego okresu przedawnienia.

Czy należy dokonać zgłoszenia budowy obiektu - niewymagającego pozwolenia na budowę

W celu rozpoczęcia budowy obiektu – niewymagającego pozwolenia na budowę – należy dokonać zgłoszenia przed planowanym terminem rozpoczęcia robót budowlanych. Do robót budowlanych można przystąpić – w terminie 30 dni – jeżeli od momentu doręczenia zgłoszenia organ właściwy nie sprzeciwi się zezwoleniu na budowę, jednakże nie później niż po upływie 2 lat.

Jakie rynny stosować przy dachach z pokryć naturalnych?


Naturalne pokrycia dachowe takie jak strzecha, gont drewniany czy łupek stosowane są głównie ze względów estetycznych. Mogłoby się wydawać, że zastosowanie rynien może popsuć wizualny efekt. Na rynku są jednak producenci, którzy zadbali o to by problem z odprowadzeniem wody deszczowej z dachu pogodzić z naturalnym wyglądem domu.

Jakie mamy rodzaje osłon okiennych?


Osłony okienne stanowią ochronę naszej prywatności, ograniczają przenikanie światła i nagrzewanie się pomieszczeń, mogą pełnić funkcję zabezpieczenia przed włamywaczami a także chronić nas przed wiatrem. Osłony okienne stanowią także estetyczne wykończenie elewacji. Na wybór odpowiednich osłony, najczęściej decydujemy się ze względu na funkcje jaką one pełnią. W zależności od potrzeb możemy zdecydować się na rolety, okiennice bądź markizy.

W jaki sposób odwodnić dach o niestandardowym kształcie?


Dzięki co raz bardziej oryginalnym pomysłom architektonicznym, budynki przybierają różne wymyślne kształty. Daje to wysokiej jakości efekt wizualny, ale za to utrudnia zastosowanie tradycyjnych rozwiązań budowlanych. Tak jest również w przypadku dachów. Ich nietypowe kształty wymagają niestandardowych, czasami trudnych i drogich rozwiązań. Dachy o nietypowym kształcie możemy podzielić na zakrzywione w przekroju i zakrzywione w planie.

Czy inwestor powinien zawiadomić właściwy organ o zmianach uczestników procesu budowlanego

Jeżeli inwestor zamierza dokonać zmian w uczestnikach procesu budowlanego musi bezzwłocznie powiadomić o tymże fakcie właściwy organ. W tym celu musi on sporządzić zawiadomienie o zmianach uczestników procesu budowlanego, które musi złożyć do Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Czy stosować wyłączniki różnicowoprądowe?


Wyłącznik różnicowoprądowy stanowi skuteczny środek w zapobieganiu porażeniom prądem elektrycznym. To prosta idea, łatwa w zastosowaniu, zalecana w aktach normatywnych przez specjalistów. A jeżeli ktoś nie jest jeszcze przekonany…

Jakie akcesoria dekarskie będą nam potrzebne do pełnego wykończenia dachu?


Specjalne akcesoria dekarskie stosowane przy wykończeniu dachu mogą być wykonane przez producenta pokrycia dachowego lub dekarza na budowie. Ich stosowanie pozwala na szybsze, łatwiejsze i lepsze w użytkowaniu wykończenie dachu. Mogą one stanowić elementy przykrycia jak: gąsiory, wiatrownice, wykończenia kalenicy i koszy. Mogą być to także niezależne elementy wentylacyjne a także stopery śnieżne czy akcesoria kominiarskie.

W jaki sposób ułożyć pokrycie z blachy płaskiej?


Krycie domów blachą płaską było powszechnie stosowane kilkadziesiąt lat temu. Blachy dachowe obecnie produkowane, wizualnie nie różnią się od tych stosowanych w przeszłości. Posiadają natomiast lepsze parametry i są odporne na korozję. Ich trwałość jest większa, ale to zależy również od ich prawidłowego montażu.

Uziemienie budynku jednorodzinnego

Uziemienie budynku jednorodzinnego, inaczej nazywane instalacją odgromową lub potocznie - piorunochronem. Uziemienie budynku ma za zadanie przekazywać napięcia elektryczne do gruntu. Jest to szczególnie ważne w chwilach silnych wyładowań atmosferycznych.

Czym jest i jak działa wyłącznik różnicowoprądowy?


Wyłączniki różnicowoprądowe to element systemu ochrony przeciwporażeniowej bazujący na podstawowych prawach fizycznych, ale nie dajmy się zwieść! Nie jedną osobę „przerosła” jego rola w instalacji elektrycznej.

Czy inwestor powinien sporządzić zawiadomienie o rozpoczęciu inwestycji

Inwestor po uzyskaniu pozwolenia na budowę musi w ciągu dwóch lat przystąpić do realizacji robót budowlanych. W tym celu musi on zawiadomić, co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem inwestycji właściwy organ oraz projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością budowy z projektem.

Kto jest uprawniony do prac przy instalacjach elektrycznych?


Prace przy urządzeniach i instalacjach elektrycznych powinny być wykonywane przez osoby do tego uprawnione. To od doświadczenia i wiedzy tych osób zależy bezpieczeństwo użytkowników oraz zwierząt znajdujących się w pobliżu tych urządzeń, a więc bezpieczeństwo każdego z nas.

Dach - jak wybrać materiał do wykonania wstępnego krycia?

Warstwa wstępnego krycia ma za zadanie chronić wnętrze domu przed wnikaniem wody z zewnątrz przez nie do końca szczelne pokrycie dachu. Wykonuje się ja z różnego rodzaju membran nieprzepuszczających wody. Rodzaj wstępnego krycia zależy od pokrycia dachu, konstrukcji dachu oraz wykorzystania poddasza jako części mieszkalnej.

Kto jest odpowiedzialny za stan techniczny instalacji elektrycznej?

Odbiorca energii elektrycznej jest odpowiedzialny za stan techniczny użytkowanej przez siebie instalacji elektrycznej w wyznaczonych granicach eksploatacji, a także za jej wpływ na instalacje innych odbiorców oraz sieć zasilającą dostawcy energii elektrycznej.

Czy inwestor jest obowiązany zgłosić zakończenie robót budowlanych

Inwestor ma obowiązek zawiadomić właściwy organ o zakończeniu procesu budowlanego, na co najmniej 21 dni przed zamierzonym terminem przystąpienia do użytkowania. Do zawiadomienia o zakończeniu budowy oraz zamiarze użytkowania należy dołączyć dane techniczne obiektu budowlanego.

Czy umowa dzierżawy jest podobna do najmu?

Umowa dzierżawy często występuje w obrocie nieruchomościami. Umowa ta jest podobna do najmu, dlatego też stosuje się do niej przepisy zarówno o umowie najmu, jak i dzierżawie.

Czy umowa najmu lokalu musi zostać sporządzona na piśmie?

Zarówno umowa ustna, jak i pisemna jest wiążąca. Jednakże forma pisemna ze względów dowodowych jest bezpieczniejsza. Sporządzając umowę najmu nie musisz w niej określać wszystkich szczegółów, ponieważ większość regulacji znajduje się w Kodeksie cywilnym.

Czy nieruchomości mogą być przedmiotem umowy darowizny – wzór umowy

Podstawową cechą darowizny jest jej bezpłatny charakter. W ramach umowy darowizny darczyńca kosztem swojego majątku dokonuje bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego.

Co to jest wentylacja hybrydowa?


Gdy wentylacja tradycyjna jest czasami zawodna, a wentylacja mechaniczna droga inwestycyjnie i użytkowo, warto zastanowić się na pośrednim systemem – wentylacją hybrydową. Czy jest to rozwiązanie zapewniające skuteczną wentylację a zarazem niedrogie?

Jakie są rodzaje wentylacji?


Wyróżniamy różne rodzaje wentylacji pod uwagę biorąc m.in. ciśnienie panujące w wentylowanych pomieszczeniach. Są to systemy nadciśnieniowe, podciśnieniowe oraz zrównoważone.

Jaki rodzaj wentylacji wybrać?


Budując dom lub kupując mieszkanie warto mieć na uwadze wybór odpowiedniego sytemu wentylacji, który dostarczy nam odpowiednią ilość świeżego powietrza. Błędny wybór lub pominięcie tego aspektu może być poważnym problemem w przyszłym użytkowaniu lokalu.

Jak zabezpieczyć okna przed włamaniem?


Okno to główne wejście dla potencjalnego włamywacza. Ze statystyk wynika, że 70% włamań do domów odbywa się przez okna i drzwi balkonowe. Z tego powodu tak ważne jest stosowanie co raz to nowszych rozwiązań antywłamaniowych. Są to co prawda drogie sposoby zabezpieczenia, ale warte swojej inwestycji. Zabezpieczenia takie mogą być pozaokienne lub wmontowane w konstrukcję okna.

Jakie pomieszczenia trzeba wentylować?


Projektując wentylację w domu jednorodzinnym, należy zastanowić się gdzie należy ją doprowadzić. Ilości powietrza potrzebnego do wentylacji poszczególnych pomieszczeń są opisane w Polskiej Normie PN-83/B-03430. ” Wentylacja w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Wymagania".

Czym jest klimatyzator z inwerterem?


Coraz bardziej zaawansowane systemy klimatyzacyjne kładą nacisk na oszczędność energii. Klimatyzatory z inwerterem czyli pracą płynną, są krokiem przybliżającym nas do coraz niższych kosztów związanych z chłodzeniem mieszkań czy domów.

Kiedy wentylacja mechaniczna może działać nieprawidłowo?


Zaduch w pomieszczeniu, zwiększenie wilgotności oraz utrzymujące się zapachy to pierwsze lecz nie ostatnie symptomy, że z naszą wentylacją dzieje się coś nie tak. Niesprawna wentylacja mechaniczna może stać się nie małym problemem.

Czym jest bilans cieplny pomieszczeń?


Bilans cieplny jest bardzo złożonym zagadnieniem, które obejmuje zjawiska fizyczne przepływu energii pomiędzy omawianą przestrzenią a otoczeniem. Dla naszych celów ową przestrzenią będzie pomieszczenie, a otoczeniem atmosfera zewnętrzna wraz z jej zmianami pogodowymi. Scharakteryzujmy zatem poszczególne elementy bilansu takiego pomieszczenia.

Czym jest wentylacja mechaniczna nawiewno-wywiewna?


Wentylacja nawiewno-wywiewna jest najskuteczniejszą formą wentylacji i staje się coraz bardziej powszechna w budownictwie jednorodzinnym. Systemy takie charakteryzują się kontrolowanymi ilościami powietrza nawiewanego oraz wywiewanego. Wentylacja ta daje nam także możliwość kontroli oraz jakości nawiewanego powietrza, zapewniając komfort powietrza w całym domu.

Czym są rekuperatory?


Korzystne warunki wewnątrz pomieszczeń oraz oszczędność energii stają się coraz ważniejszymi aspektami przy projektowaniu systemów wentylacji budynków. Rekuperacja to przede wszystkim odzysk ciepła. Ponadto rekuperacja odpowiada za dostarczenie do pomieszczeń świeżego powietrza, zmniejsza jego wilgotność oraz usuwa szkodliwe zanieczyszczenia, które zbierają się wewnątrz budynku. Urządzenia odpowiadające za odzysk energii cieplnej z powietrza usuwanego nazywamy rekuperatorami.

Po co wentylacja w budynku?


Problem braku wentylacji pomieszczeń stał się ostatnio powszechnie widoczny w domach gdzie, stare nieszczelne okna zostały zastąpione nowymi, super szczelnymi. Zaparowane szyby, zaduch, wilgotne ściany z pleśnią. Niestety, brak zrozumienia zasad wentylacji może prowadzić do takich szkód.

Kiedy występuje ciąg wsteczny w instalacji wentylacji grawitacyjnej?

Niewłaściwa wymiana powietrza pojawia się wtedy, gdy temperatura na zewnątrz spada a zimne powietrze wpadające przez kanały wentylacyjne nieprzyjemnie ochładza pomieszczenia. Jest to zjawisko nieprawidłowe. Skąd ono wynika?

REKLAMA