REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Najem mieszkania - jaka umowa? (WZÓR)

Co powinno znajdować się w umowie o najem mieszkania? Czy kaucja to konieczność? Za co płaci najemca, a za co właściciel? Kiedy właściciel może wypowiedzieć najem mieszkania? Dobrze spisana umowa zabezpiecza i najemcę, i właściciela mieszkania. Skorzystaj z naszych wzorów.

Jakie są zasady projektowania nawodnienia automatycznego?


Podstawą budowy systemu nawodnienia automatycznego jest projekt całej instalacji.

Pozwolenie na budowę czy zgłoszenie do Urzędu Gminy?


Podstawowym obowiązkiem w procesie budowlanym jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest to decyzja administracyjna zezwalająca na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego.

Szukasz mieszkania? W Warszawie do kupienia jest 18 000 mieszkań

Poszukiwane są tradycyjnie już mieszkania dostarczające maksymalną użyteczność za jak najniższą cenę. Najchętniej wciąż sprzedają się lokale dwupokojowe (do 45 m2) i trzypokojowe mieszkania (optymalnie 60 m2). Średnia cena mieszkań dostępnych w ofercie w siedmiu głównych miastach w Polsce na koniec maja 2011 roku sięgała 7193 zł/m2 i była o 1,7% wyższa od cen odnotowanych na koniec kwietnia 2011. Na chwile obecną Wrocław jest trzecim po Warszawie i Krakowie miastem, w którym deweloperzy tak intensywnie inwestują.

REKLAMA

Jakie są rodzaje pomieszczeń w rozumieniu warunków technicznych?

Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki, i ich usytuowanie określa kilka rodzajów pomieszczeń. Podział na pomieszczenia i ich przeznaczenie podlega dalszym szczegółowym warunkom technicznym, klasyfikowanym pod względem przeznaczenia na stały i tymczasowy pobyt ludzi, wymiarów, wysokości i kubatury, oświetlenia i nasłonecznienia, ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa oraz wyposażenia w instalacje. Zobacz jakie rodzaje pomieszczeń wyróżniamy.

Czym są grupy wysokościowe budynków?


Wprowadzenie określeń wysokości budynków ma odniesienie w warunkach technicznych dotyczących ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa użytkowania, oraz komunikacji wewnętrznej budynku, konstrukcji i instalacji. Wykorzystywane jest również w odniesieniu do planów zagospodarowania przestrzennego.

Nadchodzi zmierzch spółdzielni mieszkaniowych?

Pod obrady sejmowej komisji infrastruktury trafił projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Głównym założeniem projektu jest automatyczne powstanie wspólnoty mieszkaniowej w momencie, gdy co najmniej jeden z lokali mieszczących się w budynku należącym do spółdzielni mieszkaniowej zostanie wykupiony na własność. Konsekwencją wprowadzenia nowych przepisów będzie stopniowe ograniczanie liczby zasobów mieszkaniowych należących do spółdzielni mieszkaniowych, co ostatecznie ma doprowadzić do likwidacji spółdzielni.

Jakie są rodzaje budynków w rozumieniu warunków technicznych?


Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki, i ich usytuowanie, określa kilka rodzajów budynków.

REKLAMA

Osiedle Srebrne Stawy: największa inwestycja deweloperska na Śląsku

W Bytomiu powstaje nowe osiedle domów jednorodzinnych. Inwestycja Armada Development obejmuje niemal 100 ha terenów po kopalni KWK Szombierki i zakłada oprócz zabudowy mieszkaniowej m.in. adaptację zabytkowej wieży Szybu „Krystyna” oraz budowę pola golfowego. Materiały potrzebne do wzniesienia budynków dostarczy Röben.

Jakie uprawnienia mają organy nadzoru budowlanego i administracji architektoniczno- budowlanej?


Organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego, przy wykonywaniu obowiązków określonych przepisami prawa budowlanego, mogą dokonywać czynności kontrolnych. Protokolarne ustalenia dokonane w toku tych czynności stanowią podstawę do wydania decyzji oraz podejmowania innych środków przewidzianych w przepisach prawa budowlanego.

Czym są organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego?


Sformułowanie „organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego” wielokrotnie pojawia się w prawie budowlanym, np. w odniesieniu do wydania decyzji, złożenia wniosku o decyzję lub nadzoru budowlanego. Przy jakim urzędzie i do jakich zadań zostały utworzone specjalne organa administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego?

Designerskie rolety w pokoju dziecka

Designerskie rolety w pokoju dziecka wpłyną pozytywnie na jego rozwój i kształtowanie wyobraźni. Designerskie rolety możemy zastosować zarówno w pokoju niemowlaka, dziecka w wieku przedszkolnym i szkolnym, jak i nastolatka. W zależności od wieku dziecka, designerskie rolety będą miały różne motywy przewodnie. W pokoju starszych dzieci warto zwrócić uwagę na spójność rolet z resztą aranżacji. Zaś młodsze dzieci wolą kolorowe, najlepiej bajkowe dodatki. Na szczęście w sklepach odnajdziemy całą masę różnorodnych designerskich rolet.

Niebieskie dodatki w pokoju dziecięcym

Niebieskie dodatki w pokoju dziecięcym pasują zarówno do pokoju przeznaczonego dla chłopca, jak i do tego dla dziewczynki. Niebieski kolor nie musi dominować całej przestrzeni pokoju dziecięcego, wystarczy dobrać dodatki w tym kolorze. Na szczęście nie będzie problemu z zakupieniem niebieskich dodatków do pokoju dziecięcego, producenci akcesoriów dziecięcych oferują nam ogromny asortyment. Niebieskie dodatki szczególnie będą pasowały do pokoju, w którym dominuje żółty kolor.

Szkło: dekoracja i rozświetlenie wnętrza

Szkło w mieszkaniu pełni dwie podstawowe funkcje: dekoracyjną i rozświetlającą wnętrze. Zazwyczaj w czasie aranżowania wnętrza mieszkania bierzemy pod uwagę dekoracyjną funkcję szkła. A tymczasem szkło może też rozświetlić wnętrze naszego mieszkania, co ma szczególne znaczenie w przypadku mieszkań ciemnych i tych o niewielkim metrażu.

Który podgrzewacz do wody wybrać – na gaz czy na prąd?


Wybór podgrzewacza ciepłej wody użytkowej powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb rodziny i możliwości technicznych dostępnych w budynku. Podgrzewacze na prąd i na gaz posiadają kilka rozwiązań technologicznych.

Nie masz samochodu - masz większe mieszkanie?

Czy sprzedaż samochodu spotęguje nasze szanse na mieszkanie albo większe mieszkanie? Czy zamiana samochodu na lepszą lokalizację nieruchomości ma sens? Z okazji dnia bez samochodu Home Broker sprawdził ile faktycznie kosztuje użytkowanie przeciętnego auta, jak na posiadaczy aut patrzą banki oraz na co na rynku nieruchomości można sobie pozwolić przeznaczając kwoty zaoszczędzone w wyniku rezygnacji z auta.

Jak za pomocą termostatu regulować temperaturę w pomieszczeniu?


Termostat to potoczna nazwa dwustanowego regulatora temperatury. To najprostszy typ regulatora, którego funkcjonowanie opiera się na zasadzie grzeje – nie grzeje. Termostat ma też dwa progi zadziałania w pętli histerezy. Oznacza to, że działa np. w temperaturze 20–22 stopni Celsjusza – załącza się przy temperaturze 20 stopni, a wyłącza przy 22 stopniach C.

Czy usterki elektryczne można naprawiać samemu?


Wiedza niezbędna do wykonywania bezpiecznych instalacji elektrycznych i wykonywania napraw w bezpieczny sposób, to w 90% znajomość przepisów i środków ochrony oraz umiejętności potrzebne do dobrej oceny zagrożenia w środowisku pracy. Uprawnienia do pracy jako elektryk odnawia się co pięć lat. Ponadto są one podzielone na stopnie zaawansowania i rodzaje wykonywanych prac.

Czy stosowanie puszek łączeniowych instalacji elektrycznej jest niezbędne?


Sposób budowy instalacji elektrycznej uwarunkowany jest dwoma czynnikami. Pierwszy to zgodność z obowiązującymi przepisami, co gwarantuje nam niezawodne działanie i bezpieczeństwo. Drugim czynnikiem jest ekonomiczność przyjętych rozwiązań, czyli wykonanie tego, co niezbędne w najniższych kosztach. Jeśli jednak stać nas na większy wydatek, to instalację można wykonać inaczej. Taka metoda nadal pozostaje w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Poprawną instalację można wykonać bez puszek łączeniowych.

Kredyt na dom letniskowy – jak go uzyskać?

Przyjmijmy, że potencjalny kredytobiorca ma swoją działkę i che uzyskać kredyt na budowę całorocznego domu letniskowego. Czy bank skredytuje całość inwestycji? Czy warunki kredytu zmieniłyby się, gdyby celem była budowa domu sezonowego, a nie całorocznego? Jaka będzie marża kredytu na dom letniskowy?

Lniane tkaniny w mieszkaniu: styl francuski

Lniane tkaniny w mieszkaniu umożliwią nam stworzenie ekologicznej aranżacji wnętrza. Dzięki zastosowaniu lnianych tkanin uzyskamy niepowtarzalny efekt. Lniane tkaniny w mieszkaniu pomogą nam zaaranżować wnętrze w stylu francuskim lub po prostu podkreślą dotychczasową aranżację naszego wnętrza.

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania grzejnika?

Zakup grzejnika. Do wyboru mamy szeroką gamę urządzeń grzewczych, takich jak grzejniki elektryczne lub dmuchawy. Kiedy planujemy samodzielny zakup grzejnika, musimy wiedzieć, jakie parametry techniczne muszą spełniać grzejniki. Posiadając taką wiedzę, możemy dokonać wyboru technologii wykonania grzejnika. Następnym krokiem jest wybór estetyczny. Grzejnik może być urządzeniem grzewczym albo wpisywać się w projekt dekoratora wnętrz lub nasz własną wizję wystroju pomieszczenia.

Sokratesa Park, Warszawa: I etap zakończony

Wiecha na budynku Sokratesa Park symbolicznie zakończyła realizację stanu surowego I etapu osiedla mieszkaniowego na warszawskich Bielanach. W 13 miesięcy powstały dwa budynki z 297 mieszkaniami, jednokondygnacyjny garaż podziemny na 274 samochody i naziemny parking (24 miejsca postojowe). Projekt realizowany jest przez Warszawski Oddział HOCHTIEF Polska na zlecenie spółki Sokratesa Development.

Kredyty hipoteczne: mieszkanie plus biznes

Banki oferujące kredyty hipoteczne dla osób fizycznych najczęściej dopuszczają połączenie w jednej nieruchomości funkcji mieszkaniowej i komercyjnej. Udział powierzchni lokalu usługowego nie może jednak przekraczać 30%-50% całkowitej powierzchni domu. Funkcja mieszkaniowa musi przeważać.

Historyczne wzory płytek: GALERIA

Jeśli chcemy, żeby nasze mieszkanie nabrało niepowtarzalnego wyglądu to warto zainwestować w płytki zdobione historycznymi wzorami. Historyczne wzory płytek mogą odwoływać się do tych z okresu secesji bądź z XIX wieku. Producenci płytek wychodzą naprzeciw designerskim potrzebom osób, które chcą, by ich mieszkanie było zaaranżowane ze smakiem i oferują im duży wybór płytek z historycznymi wzorami. Bez problemu możemy wykorzystać je w każdym pomieszczeniu.

Niesprzyjające warunki w zakresie nabywania nieruchomości na terenie Czech


Istnieją dwa sposoby w zakresie nabywania nieruchomości na terenie Czech.
Cudzoziemiec może nabyć nieruchomość na terenie Czech, jeżeli jest obywatelem tego kraju lub - jako obywatel Unii Europejskiej – posiada prawo do tymczasowego miejsca zamieszkania albo poprzez utworzenie czeskiej osoby prawnej.

Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemców w Litwie, Łotwie i Estonii


Litwa, Łotwa i Estonia to państwa położone w północno-wschodniej Europie. Kraje te są ze sobą zbliżone historycznie, geograficznie i kulturowo. W 2004 roku przystąpiły do Unii Europejskiej i NATO. Nabywanie nieruchomości w tych krajach oparte jest o taką samą zasadę, na mocy której, obywatele państw członkowskich nie mogą być traktowani w sposób mniej korzystny niż obywatele państw Unii Europejskiej.

Ograniczenie w nabywaniu prawa własności do nieruchomości w Bułgarii


W Bułgarii poprzez ustalenia z Unią Europejską wprowadzono okres przejściowy, na podstawie którego cudzoziemcy mogą nabywać prawa własności do nieruchomości w celu zapewnienia ochrony masowego wykupu państwowej ziemi.

Nabywanie nieruchomości w Chorwacji na zasadzie wzajemności


Cudzoziemcy – którzy nie są zameldowani na terenie Unii Europejskiej – posiadają uprawnienie do nabywania
nieruchomości gruntowych w Chorwacji tylko wówczas, gdy obywatel Chorwacji będzie mógł nabyć nieruchomość na zasadzie wzajemności w kraju obcokrajowca.

Co bardziej się opłaca – wynająć, czy kupić nieruchomość?

Czy warto kupić nieruchomość w 2011 roku?


Od wystąpienia na świecie kryzysu finansowego zauważalny jest na rynku spadek cen
nieruchomości. Należy się spodziewać w dalszym ciągu obniżenia cen mieszkań, domów. W związku z tym, czy warto kupić nieruchomość w 2011 roku, czy poczekać?

Czy w 2011 roku warto kupić mieszkanie używane, czy nowe?


Przed zakupem nieruchomości należy zastanowić się, jakie mieszkanie jest korzystniejsze cenowo – czy używane, a może nowe? Mieszkania nowe są wizualnie atrakcyjniejsze, niż używane. Jednakże porównując ceny nieruchomości – należy wziąć pod uwagę wykończenie wyposażenie, położenie nieruchomości.

Metody na sprawne poszukiwanie nieruchomości



Potencjalny nabywca w celu sprawnego wyszukiwania
nieruchomości może skorzystać w wielu metod. Poszukiwanie nieruchomości jest jednym z ważniejszych etapów, gdyż tylko różnorodny wachlarz ofert sprzedaży może zapewnić przyszłemu nabywcy dokonanie jak najlepszej decyzji w tej kwestii.

Jak prawidłowo nabyć nieruchomość w Rumunii?


W Rumunii występują liczne ograniczenia w nabywaniu nieruchomości przez
cudzoziemców. Jednakże obywatele państw Unii Europejskiej mogą nabywać nieruchomości na takich samych zasadach jak obywatele Rumunii. Do przeniesienia własności nieruchomości dochodzi z chwilą wpisania jej do księgi wieczystej.

Żadnych ograniczeń w nabywaniu nieruchomości na Cyprze


Po przystąpieniu Cypru do Unii Europejskiej w dniu 1 maja 2004 roku nie ma na terenie tego kraju żadnych zarówno ograniczeń, jak i sankcji reglamentacyjnej w zakresie nabywania nieruchomości rolnej.

Z jaką agencją nieruchomości warto współpracować?


Na
rynku nieruchomości różnorodne agencje pośrednictwa udostępniają szeroki wachlarz ofert sprzedaży domów, mieszkań, działek budowlanych, rekreacyjnych. Jednakże należy zastanowić się nad wyborem agencji nieruchomości oraz zwrócić uwagę na walory poszczególnych agencji.

Jakie są zalety, a jakie wady współpracy z agencją nieruchomości?


Poszukiwanie mieszkania może odbywać się za pośrednictwem agencji nieruchomości. Przed podjęciem współpracy z agencją należy w umowie określić wszystkie prawa i obowiązki stron w celu osiągnięcia obopólnych korzyści z zawartej umowy.

Czy warto negocjować wysokość prowizji przy zakupie mieszkania?


Wszelkie
negocjacje w zakresie ustalenia wysokości oraz terminu przekazania prowizji muszą zostać przeprowadzone przed podpisaniem ostatecznej umowy z agencją.

Zakup mieszkania od agencji nieruchomości – na co należy zwrócić uwagę?


Przy zawieraniu umów z
agencjami nieruchomości należy szczegółowo zapoznać się z treścią tej umowy, gdyż przeważnie zawarte są w niej postanowienia dotyczące terminu oraz kwoty uciszenia prowizji pobieranej od wysokości sprzedanego mieszkania na rzecz agencji.

Przedwstępna umowa zbycia nieruchomości


Strony zawierające przedwstępna umowę zbycia nieruchomości (przedwstępna umowa sprzedaż, darowizny) nie zobowiązują się do przyszłego przeniesienia własności nieruchomości, a jedynie do zawarcia w przyszłości umowy – w której strony zobowiążą się do przeniesienie własności nieruchomości.

Transakcje związane ze sprzedażą mieszkania u notariusza


Aby sprzedaży mieszkania była ważna zarówno zbywca, jak i nabywca powinni zawrzeć transakcję u notariusza. Do transakcji notariusz potrzebuje niezbędne dane oraz dokumenty, które należy dostarczyć.

Czy przed kupnem nieruchomości warto sprawdzić księgę wieczystą?


Księgi wieczyste prowadzi się przede wszystkim w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Może zdarzyć się, że mieszkanie, które kupujesz nie jest wpisane do księgi wieczystej, Dlatego należy upewnić się czy mieszkanie jest wpisane do księgi wieczystej, a następnie warto sprawdzić, jakie informacje są zawarte w księdze.

Negocjacje cenowe związane z zakupem nieruchomości

Warunki nabycia nieruchomości przez cudzoziemca w Grecji

Nieliczne ograniczenia w zakresie nabywania nieruchomości we Francji


We Francji wobec cudzoziemca stosowane są nieliczne ograniczenia w zakresie nabywania nieruchomości. Wszelkie procedury w zakresie obrotu nieruchomościami związane są z szeroko pojętymi mechanizmami finansowymi.

Ograniczenia związane z nabywaniem nieruchomości w Danii i w Finlandii


Zarówno Dania, jak Finlandia wprowadzają liczne ograniczenia dla cudzoziemców przy nabyciu nieruchomości. Pomimo, że w Danii przepisy prawne odnoszące się do nabycia nieruchomości rolnych – obowiązują w takim samym stopniu Duńczyków, jak i obywateli państw członkowskich w Unii Europejskiej – to cudzoziemiec napotyka na ograniczenia w nabyciu nieruchomości na cele mieszkaniowe. Natomiast w Finlandii są wprowadzone ograniczenia dla cudzoziemców w postaci uzyskania zezwolenia odnośnie do nieruchomości rekreacyjnych, nadgranicznych i chronionych wówczas, gdy kupowane są one przez osoby fizyczne, prawne oraz instytucje zagraniczne.

Nabywanie nieruchomości przez cudzoziemca w Belgii


W Belgii nie ma większych ograniczeń zarówno administracyjnych, jak i finansowych w zakresie nabywania nieruchomości przez cudzoziemców. Cudzoziemiec zamierzający kupić nieruchomość w Belgii posiada takie same uprawnienia w tym zakresie, jak rodowity mieszkaniec Belgii.

Cudzoziemiec nabywający nieruchomość w Turcji


W zasadzie nabywanie nieruchomości przez
cudzoziemców jest dozwolone na całym terenie Turcji. Istotnymi ograniczeniami do nabycia nieruchomości są działania cudzoziemców sprzeczne z interesem publicznym oraz ograniczenia wynikające zarówno z planów zagospodarowania przestrzennego, jak i norm szczególnych w zakresie nabycia nieruchomości.

Restrykcyjna kontrola w zakresie nabywania nieruchomości w Szwecji


Nabywanie nieruchomości rolnych zarówno przez osoby niezamieszkałe na terenie Szwecji, jak i zagraniczne osoby prawne – wiąże się z ograniczeniami w postaci uzyskania zgody urzędu reprezentującego władzę państwową w regionie, w którym znajduje się kupowana nieruchomość. Wniosek o uzyskanie zezwolenia przez cudzoziemca musi być złożony w terminie 3 miesięcy od daty dokonania zakupu nieruchomości pod rygorem nieważności transakcji z mocy prawa.

Zasada wzajemności w nabywaniu ziemi w Portugalii


Cudzoziemcy w Portugalii mogą nabyć nieruchomość na zasadzie wzajemności. Oznacza to, że cudzoziemcy nie mogą być traktowani gorzej aniżeli obywatele Portugalii i mogą oni na takich samych zasadach nabywać nieruchomości.

REKLAMA