REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy lokaty krótkoterminowe są opłacalne?

Subskrybuj nas na Youtube
Im bliżej wyeliminowania lokat antypodatkowych, tym więcej banków rezygnuje z średnio- i długoterminowych depozytów z kapitalizacją dzienną. Fot. fotolia
Im bliżej wyeliminowania lokat antypodatkowych, tym więcej banków rezygnuje z średnio- i długoterminowych depozytów z kapitalizacją dzienną. Fot. fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wszyscy wiemy, że trzymanie w domu pieniędzy nie jest korzystne. Banki wiedząc o tym coraz częściej oferują nam korzystne lokaty krótkoterminowe. Powiększająca się oferta na rynku lokat powoduje, że banki prowadzą zażyłą konkurencję, a oprocentowanie lokat staję się coraz wyższe, co za tym idzie, coraz korzystniejsze dla nas – inwestujących pieniądze.

Banki pod presją zaplanowanych zmian w ordynacji podatkowej i perspektyw ucieczki części depozytów nader mocno podnoszą oprocentowanie krótkoterminowych lokat. Na przestrzeni miesiąca aż 21 instytucji zdecydowało się na zmiany w tabelach oprocentowania, a przeważającą część stanowiły podwyżki. Oprocentowanie kwartalnych depozytów (lokat i poliso-lokat) rośnie najszybciej, ich przeciętna stawka wynosi 4,58 proc. i jest wyższa o 0,2 p.p. niż przed miesiącem. Średnia stawka depozytów półrocznych po wzroście o 0,11 p.p. wynosi obecnie 4,83 proc. W efekcie oprocentowanie kwartalnych i półrocznych lokat znajduje się na najwyższym poziomie od pierwszego kwartału 2010 roku. Oszczędności deponowane w bankach na okres dłuższy niż sześć miesięcy pozostają na poziomie zbliżonym do tego sprzed miesiąca, to jest 4,91 proc. dla rocznych i 5,02 proc. dla dwuletnich lokat.

REKLAMA

Przeciętne oprocentowanie depozytów (lokat i polisolokat) na 5 tys. Zł

Wzrost oprocentowania lokat przestał być wyłącznie domeną kilku instytucji, które dotychczas walczyły między sobą o oszczędności klientów. Więcej za przyjęcie środków w depozyt zaczęły płacić również banki, które nieszczególnie zabiegały o zaskórniaki Polaków w ostatnim czasie. Na tej liście znajdziemy między innymi PKO Bank Polski wraz z internetowym oddziałem (Inteligo), banki z Grupy BRE (mBank i MultiBank) oraz Bank Zachodni WBK.

Jakie są nowe oferty na rynku?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na rynku depozytów pojawiła się nowa instytucja – Get Bank, czyli Allianz Bank pod nową nazwą, który został przejęty przez Getin Holding. Kolejny już bank w grupie finansowej Getin może oznaczać zaostrzenie konkurencji, ponieważ nowa oferta od razu wdarła się do czołówki najwyżej oprocentowanych lokat.

Które banki mają najkorzystniejsze oferty?

Liderem miesięcznych lokat niezmiennie pozostaje Bank Pocztowy, który oferuje lokatę antypodatkową z oprocentowaniem nominalnym 3,7 proc. w skali roku. Raiffeisen Bank, po tym jak podniósł oprocentowanie do 5,27 proc. netto, otwiera czołówkę lokat kwartalnych. Za środki przyjęte w depozyt na sześć miesięcy, rok i dwa lata z kolei najwięcej płaci Idea Bank – instytucja, która wykazała się w ostatnim czasie dużą elastycznością. W połowie czerwca zaproponowała Lokatę Antyinflacyjną, która ma za zadanie przynosić realny zysk niezależnie od dynamiki wzrostu cen. A ostatnio znalazła również sposób na ominięcie zmian, które Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić od 1 stycznia 2012 roku. Bank zaoferował roczną lokatę TAX FREE (nieujęta w zestawieniu), której oprocentowanie do końca roku wynosi 13,54 proc. w skali roku, a od początku 2012 roku spadnie do 0,1 proc. W wyniku uśrednienia nominalna stawka wyniesie 5,9 proc. a lokata zachowa swój antypodatkowy charakter. Depozyt ma też wadę – ze względu na wysokie oprocentowanie w pierwszym półroczu maksymalna kwota jednej lokaty wynosi tylko 6 tys. zł.

Im bliżej wyeliminowania lokat antypodatkowych, tym więcej banków rezygnuje z średnio- i długoterminowych depozytów z kapitalizacją dzienną. Przykładowo, z rocznych i dwuletnich lokat tego typu wycofał się ostatnio Eurobank, a z półrocznych i rocznych Raiffeisen Bank. Sześciomiesięczne lokaty antybelkowe wycofał również ING Bank Śląski. Z biegiem czasu prawdopodobnie kolejne instytucje zdecydują się na podobny krok, ponieważ jest to posunięcie bezpieczne ze strony banku, a zarazem uczciwe wobec klienta.

Zobacz także: Deweloperzy budują mniej mieszkań

W zamian za wycofywanie części depozytów przybywa ofert na krótkie, dotychczas niestandardowe terminy. Banki od niedawna kuszą klientów dwu-, cztero- i pięciomiesięcznymi lokatami. Jednak coraz więcej promocyjnych ofert wymaga, aby lokaty były zakładane wyłącznie z nowych środków. Jest to odpowiedź banków na majowy spadek salda depozytów bieżących (według danych Narodowego Banku Polskiego). Mimo wciąż utrzymującej się nadpłynności banki prawdopodobnie poczuły dyskomfort po tym jak ubyło im środków. Co więcej, podobny los mógł spotkać instytucje finansowe w czerwcu (ze względu na dużą prywatyzację) i może czekać w kolejnych miesiącach z powodu uniemożliwienia omijania 19-proc. podatku od zysków kapitałowych.

Zobacz także:  UOKiK ukarał dziewięciu deweloperów

Debata Rady Ministrów nad projektem ustawy o zmianie ordynacji podatkowej jest kolejnym krokiem w kierunku uszczelnienia systemu podatkowego. Co prawda ustawa musi trafić jeszcze do Sejmu, później Senatu i do podpisu przez prezydenta, ale determinacja Ministra Finansów w eliminacji antypodatkowych depozytów wskazuje, że nie warto ryzykować i zakładać lokat dłuższych niż na pół roku.

Źródło: materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA