REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto decyduje o kupnie mieszkania: kobieta czy mężczyzna?

Subskrybuj nas na Youtube
Panie zwracają szczególną uwagę na rozkład pomieszczeń i funkcjonalność mieszkania, koszty jego utrzymania, metraż i lokalizację nieruchomości.  Fot. materiały prasowe
Panie zwracają szczególną uwagę na rozkład pomieszczeń i funkcjonalność mieszkania, koszty jego utrzymania, metraż i lokalizację nieruchomości. Fot. materiały prasowe
materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Jak wynika z badań, zdecydowanie osobami decyzyjnymi w wyborze mieszkania są kobiety. To one, jeszcze przed zakupem mieszkania wiedzą już, jak będzie wyglądać ich rodzinne mieszkanie. Planują rozkład pokoi, umeblowanie. Są zdecydowane i wypytują deweloperów o każdy szczegół. Mężczyzn natomiast bardziej interesuje strona finansowa i funkcjonalność mieszkania.

W raporcie „Polski Rynek Mieszkaniowy” czytamy, że aż 61 procent osób, które w czasie badania planowały w najbliższych 2 latach zakup mieszkania, to kobiety. Trend potwierdzają dziś także najwięksi deweloperzy.

REKLAMA

REKLAMA

– Z naszych doświadczeń wynika, że kobiety są zdecydowanie bardziej aktywne. Widać to na targach mieszkaniowych lub w biurach sprzedaży. To właśnie kobiety zadają bardzo precyzyjne pytania, oczekując wyczerpujących odpowiedzi. Można odnieść wrażenie, że silniej angażują się emocjonalnie w proces zakupu mieszkania – mówi Alicja Dolińska, dyrektor marketingu firmy Dolcan.

– Wzrost znaczenia płci pięknej na rynku nieruchomości widać też wyraźnie w naszych danych sprzedażowych. Przewagę nadal stanowią umowy zawierane przez małżeństwa, ale jeśli mieszkanie kupuje singiel, kobiet jest o 30 proc. więcej niż mężczyzn – szacuje Robert Ziółek, dyrektor generalny Dolcan. – Młode kobiety nie boją się zakupu większych czy drogich mieszkań. Są przygotowane finansowo. Widzimy to np. w naszej inwestycji Skierniewicka City, gdzie mieszkania mają podwyższony standard, a wiele z nich kupują singielki.

Na co zwracają uwagę kobiety?

Panie zwracają szczególną uwagę na rozkład pomieszczeń i funkcjonalność mieszkania, koszty jego utrzymania, metraż i lokalizację nieruchomości. Decyzja o zakupie poprzedzona jest długimi analizami i porównywaniem ofert kilku deweloperów. Gdy zostanie jednak podjęta, to właśnie kobiety o wiele częściej niż mężczyźni biorą na siebie ciężar załatwiania wszelkich formalności niezbędnych do sfinalizowania transakcji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Te wyniki przekładają się również na sposób przekazywania przez deweloperów informacji o nowych obiektach mieszkaniowych.

– Deweloperzy wyraźnie zauważają wzrastającą rolę kobiet, dlatego wiele działań marketingowych kierują głównie do tej grupy klientów. W kampaniach reklamowych kładzie się coraz większy nacisk na szczególne zaakcentowanie elementów przemawiających do kobiecej wrażliwości, takich jak estetyka, poczucie bezpieczeństwa czy komfort – mówi Katarzyna Cyprynowska, prezes firmy Nowy Adres.

Czym kierują się kobiety?

REKLAMA

Silne angażowanie się kobiet w kupno mieszkania w dużej mierze spowodowane jest podświadomą potrzebą stworzenia przytulnego gniazdka, które służyć będzie budowaniu rodziny. Kobieta projektuje mieszkanie swoich marzeń już przed zakupem i chce osobiście dopilnować, by nie spotkało ją rozczarowanie.

– Kiedy oprowadzamy zainteresowane osoby po mieszkaniach na naszych osiedlach, widać jak kobiety czujnym wzrokiem aranżują przestrzeń. Można odnieść wrażenie, że już dokładnie wiedzą, co gdzie postawią i jak zagospodarują pomieszczenia – opowiada Alicja Dolińska.

Takie podejście coraz częściej równoważy się jednak z modelem kobiety samodzielnej i niezależnej, która z kolei widzi mieszkanie jako prywatny rewir, swoisty azyl i miejsce wyciszenia. Chętnie wraca tu po pracy, by odnaleźć spokój i zrelaksować się. Tego typu klientki to zazwyczaj bardzo wymagające perfekcjonistki. Rozróżnienie to widać także w wybieranych inwestycjach. 

– Kobiety, które myślą o rodzinie decydują się na mieszkania w projektach wielorodzinnych jak nasze warszawskie Osiedle Tęczowe czy lubelska inwestycja Osiedle Grabskiego. Z kolei aktywne, młode singielki decydują się na nowe M zlokalizowane w centrum miasta, jak mieszkania w osiedlu Skierniewicka City czy Ogrody Ochota – zauważa Robert Ziółek.

Zobacz także: Jak duże mieszkania posiadają bogaci europejczycy?

Jedno jest pewne, kobiety w dzisiejszych czasach często z wyboru lub konieczności odgrywają równocześnie różne role społeczne: są żonami, matkami, córkami, szefami czy pracownikami. Mają coraz więcej zobowiązań, co wymaga od nich doskonałego zorganizowania i koordynacji działań. Ciągły brak czasu zmusza do szukania rozwiązań najbardziej optymalnych i funkcjonalnych, dotyczy to również kwestii wyboru mieszkania.

Jak zmieniają się współcześni mężczyźni?

Wiele badań wskazuje, że kobiety są lepiej zorganizowane i bardziej samodzielne. Zmniejszająca się aktywność mężczyzn w podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkania wiąże się niewątpliwie ze zmianami społecznymi, jakie miały miejsce w ostatnich latach. Do Polski nadeszły światowe trendy promujące partnerstwo oraz model tzw. mężczyzny metroseksualnego, czyli posiadającego cechy osobowości kojarzone dotychczas z kobiecością.

Panowie będący w związkach zazwyczaj dla świętego spokoju lub z powodu zwykłego braku czasu wolą usunąć się w cień.

– Przy zakupie mieszkania mężczyźni mają tendencję do stawania się bohaterami drugiego planu. Interesują się oczywiście samym procesem kupna i często zwracają uwagę na zupełnie inne kwestie niż kobiety, jednak kluczowe decyzje pozostawiają swoim żonom lub partnerkom, do których należy ostateczne „tak” – ocenia Alicja Dolińska.

Zobacz także: Czy lokaty krótkoterminowe są opłacalne?

Z kolei mężczyźni samotni, częściej niż kobiety, mieszkają z rodzicami i mają mniejszą motywację do usamodzielnienia się, choć paradoksalnie statystyki mówią, że zarabiają więcej. To nie tylko polski trend. Kilka lat temu włoskie media alarmowały, że młodzi Włosi zbyt późno wyprowadzają się do własnych mieszkań. Włoski Instytut Statystyczny podawał wówczas, że 67 proc. mężczyzn w wieku 18-34 lata mieszka z rodzicami, i co gorsza, nie deklaruje chęci założenia rodziny.

Pozostaje tylko wierzyć, że polscy single nie pójdą w ślady swoich włoskich rówieśników, i pewnego dnia na ich drodze stanie ta jedyna, z którą zdecydują się pójść do dewelopera i pozwolą jej powiedzieć ostateczne „tak”.

Źródło: materiały prasowe

Wiele badań wskazuje, że kobiety są lepiej zorganizowane i bardziej samodzielne. Zmniejszająca się aktywność mężczyzn w podejmowaniu decyzji o zakupie mieszkania wiąże się niewątpliwie ze zmianami społecznymi, jakie miały miejsce w ostatnich latach. Fot. materiały prasowe
materiały prasowe
Media
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA