REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Krawędzie, listwy i narożniki – czyli jak remontować ściany?

Listwy dekoracyjne pasują zarówno do tradycyjnych jak i nowoczesnych wnętrz. Fot. Cameleo
Listwy dekoracyjne pasują zarówno do tradycyjnych jak i nowoczesnych wnętrz. Fot. Cameleo
Cameleo
Cameleo

REKLAMA

REKLAMA

Renowacja ścian, które już dawno straciły swoją świeżość to bardzo dobry pomysł na zmianę aranżacji wnętrza. Odpowiedni dobór kolorów w znaczący sposób może wpłynąć na wygląd naszego mieszkania. Zanim zabierzemy się do remontu, warto zaplanować harmonogram poszczególnych prac. Warto też skupić się na miejscach, które są najtrudniejsze w wykończeniu jak krawędzie czy styki ścian. Dowiedz się jak poprawnie malować, tak aby uniknąć zacieków, oraz za pomocą jakich, drobnych elementów udekorować ściany?

Na styku ściany z sufitem

Szczególnie newralgicznym punktem jest styk ściany i sufitu, które często maluje się w różnych kolorach. Nie można więc pozwolić sobie na nieestetyczne nachodzenie na siebie dwóch odmiennych farb. Popularnym i bardzo prostym rozwiązaniem jest tu stosowanie specjalnej taśmy malarskiej, która po naklejeniu wzdłuż krawędzi skutecznie oddziela dekorowane przestrzenie. Powstały pod jej powierzchnią prostokątny pasek można następnie zamalować (używając kolejnej warstwy taśmy) lub pozostawić, jako osobny element dekoracyjny. Podobny efekt uzyskuje się stosując narzędzia malarskie wyposażone w płytkę ochronną, która „odcina” ścianę od sufitu. Ciekawą alternatywą dla zabezpieczania krawędzi i okolic narożnych tylko na czas prac, jest trwałe pokrycie ich listwami dekoracyjnymi.

REKLAMA

Wykorzystanie listew dekoracyjnych

Wykorzystanie listew dekoracyjnych nie ogranicza się przy tym wyłącznie do strefy łączącej ścianę z sufitem. Generalnie można je podzielić na przysufitowe, przypodłogowe oraz pozostałe, które są montowane w dowolnie wybranym miejscu jako gustowne urozmaicenie całości wystroju. Nadają pomieszczeniu spójny wizualnie charakter, rozwiązując na długo dylematy związane z zagospodarowaniem okolic krawędzi ściennych.

Zobacz także: Jak pomalować sufit?

REKLAMA

- Ozdobne listwy, wykonane z utwardzonego poliuretanu, charakteryzują się niską chłonnością wilgoci i dużą odpornością mechaniczną, zachowując na lata estetyczny wygląd - zapewnia Bartosz Gołaszewski z Cameleo, producenta systemów dekoracji – Są łatwe w obróbce i montażu, dzięki czemu bez większych problemów można stworzyć za ich pomocą atrakcyjną wizualnie aranżację.

Przycinając poszczególne listwy specjalną piłką można je dopasować do każdego rozmiaru wnętrza. Odpowiednio przyklejone już po kilku sekundach od przyciśnięcia do wybranego podłoża stają się jego integralną częścią. Oczywiście ważne jest tu zachowanie ostrożności oraz precyzja, by wszystkie elementy zostały połączone równo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Efektowne narożniki i krawędzie

Krawędzie i punkty narożne stanowią mały procent wszystkich powierzchni ścian w pokoju. Jednak ich estetyka bardzo wyraźnie wpływa na jego wygląd. Dlatego decydując się na malowanie, należy zwracać uwagę nawet na pozornie ukryte miejsca. Listwy dekoracyjne są nie tylko sposobem na wypełnienie tych przestrzeni, lecz także na stworzenie całkiem nowej aranżacji. Montowane pod sufitem, przy podłodze lub w dowolnych miejscach na ścianie, dyskretnie akcentują całość wystroju pomieszczenia. Niwelują wrażenie załamania kątów między poszczególnymi powierzchniami, stanowiąc łagodne i gustowne przejście pomiędzy nimi. 

Zobacz także: Malowanie ścian i sufitów – krok po kroku

Różnorodność dostępnych wzorów sprawia przy tym, że pasują zarówno do nowoczesnych, jak i tradycyjnych wnętrz. Przy ich użyciu można stworzyć różnorodne aranżacje, stylizowane na wybrane trendy w architekturze czy sztuce. Połączone z innymi strukturami dekoracyjnymi powinny jednak zawsze składać się na przemyślaną, spójną całość.

Źródło: materiały prasowe

Listwa przypodlogowa. Fot. Cameleo
Cameleo
Cameleo
Szczególnie newralgicznym punktem jest styk ściany i sufitu, które często maluje się w różnych kolorach. Nie można więc pozwolić sobie na nieestetyczne nachodzenie na siebie dwóch odmiennych farb. Fot. Cameleo
Cameleo
Cameleo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mieszkania w PRL. Ile nieruchomości można było legalnie posiadać? Ile kosztowała kawalerka w centrum Warszawy?

"W PRL mieszkanie było najbardziej deficytowym dobrem na rynku. Od 1989 r. realne zarobki Polaków wzrosły, ale i tak mieszkanie pozostaje towarem luksusowymi i trudno dostępnym dla znacznej części społeczeństwa" - powiedział PAP prof. Andrzej Zawistowski, historyk gospodarki, wykładowca Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

REKLAMA

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

REKLAMA

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

REKLAMA