REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak stworzyć własny ogród warzywny od podstaw?

Założenie ogrodu warzywnego wcale nie jest trudne i nie wymaga ogromnego wysiłku. Daje natomiast ogromną satysfakcję, a smaku samodzielnie wyhodowanych roślin nie da się na pewno porównać z tymi kupionymi w sklepie.

Rynek pierwotny popularniejszy od rynku wtórnego

Sprzedaż mieszkań na rynku pierwotnym stale rośnie. Jednocześnie, maleje zainteresowanie nieruchomościami na rynku wtórnym. Świadczy o tym spadek cen i wzrost liczby ofert używanych mieszkań.

Nadpłacanie kredytów nieopłacalne dla banków

Nadpłacanie kredytów jest dla banków nieopłacalne, zwłaszcza w pierwszych latach obsługi pożyczki. Wynika to z niewielkiej różnicy w oprocentowaniu kredytu hipotecznego i lokat, która obecnie jest za mała, aby zmniejszyć koszty prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu.

Kredyt w obcej walucie – propozycje partii politycznych

W ostatnim półroczu złoty nie był silny, co spowodowało wzrost cen franka szwajcarskiego, w którym sporo grupa Polaków ma kredyt hipoteczny. Kwestią czasu było, kiedy tym problemem zajmą się poszczególne partie polityczne, szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów.

REKLAMA

Polska na szarym końcu wśród państw europejskich we wskaźniku przeludnienia – 28 pozycja

Na jednego Polaka przypada ok. 25 m kw mieszkania. Jednak sytuacja mieszkaniowa w zależności od lokalizacji wygląda inaczej Nieruchomości na wsiach przeciętnie są większe o 25m kw, jednak w miastach, na jeden pokój przypada większa liczba mieszkańców. Wielkość i komfort nieruchomości ściśle wiążą się z rozwojem gospodarczym danej lokalizacji. Wg. standardów europejskich, Ponad 60% polskich rodzin zamieszkuje przeludnione nieruchomości.

Boom mieszkaniowy – rekordowa liczba pozwoleń na budowę

W ostatnich 12 miesiącach wydano ponad 180 tysięcy pozwoleń na budowę mieszkań – najwięcej od półtora roku. Może to oznaczać koniec stagnacji na rynku nieruchomości.

Czy single mogą korzystać z programu "Rodzina na Swoim"?

Szykują się duże zmiany w rządowym programie dopłat „Rodzina na Swoim”. Do tej pory mogły z niego korzystać jedynie małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci. Jednak niedługo w programie "Rodzina na Swoim" będą mogły brać udział również osoby będące w związkach partnerskich i single.

Powstają nowe, luksusowe apartamenty w samym centrum Warszawy

Pod prestiżowym adresem przy ul. Hożej powstaje nowa, ekskluzywna inwestycja. Spółka HENPOL podpisała kontrakt o wartości ponad 27 mln. zł na budowę 61 luksusowych apartamentów o powierzchni od 30 do 177 mkw. „Hoża 55” ma szansę stać się najbardziej modnym adresem.

REKLAMA

Spółdzielnia czy wspólnota?

Na rynku istnieją dwa rodzaje praw do nieruchomości, prawo własności inaczej zwane “hipotecznym” oraz spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Jest to ograniczone prawo rzeczowe, z którym wiążą się dwa uprawnienia: prawo do korzystania z lokalu oraz prawo do rozporządzania swoim prawem. Zanim zdecydujemy się na mieszkanie spółdzielcze czy mieszkanie własnościowe we wspólnocie warto przeanalizować obie możliwości.

Pompa ciepła czy kolektory słoneczne?

Pompy ciepła i kolektory słoneczne cieszą się największym zainteresowaniem spośród instalacji grzewczych, które wykorzystują odnawialne źródła energii. Czy instalując pompy ciepła i kolektory słoneczne, uda nam się wprowadzić do domu oszczędności? Odpowiedzi udziela Paweł Kocięba-Żabski, prezes Nateo Sp. z o.o.

Wykańczanie elewacji za pomocą desek elewacyjnych

Prawidłowo wykończona elewacja zdobi dom. Ponadto, jest odporna na niszczące działanie czynników atmosferycznych. Innowacyjnym rozwiązaniem wykańczania elewacji są deski elewacyjne.

Ocieplenie poddasza w domu – jakich materiałów użyć?

Profesjonalnie ocieplony dom to gwarancja mniejszych rachunków za ogrzewanie. Najwięcej ciepła z domu ucieka przez dach, dlatego należy zadbać o dobre ocieplenie poddasza. Sprawdź, jakich materiałów użyć do ocieplenia poddasza.

Sokratesa Park – koniec I etapu budowy

Sokratesa Park to projekt mieszkaniowy na warszawskich Bielanach, realizowany przez Warszawski Oddział Hochtief Polska na zlecenie Sokratesa Development. Realizacja stanu surowego I etapu budowy Sokratesa Parku zakończyła się 2 czerwca.

Koniec programu „Rodzina na Swoim”

Program „Rodzina na Swoim” skończy się w grudniu 2012 r. Sejm już przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o programie „Rodzina na Swoim”. Teraz ustawa trafi do prezydenta i najpóźniej 19 sierpnia zaczną obowiązywać nowe warunki „Rodziny na Swoim”.

Piaskowe dekoracje – czyli jak zachować lato w aranżacji wnętrza

Ciepłe jasne kolory na ścianach to doskonały sposób na wprowadzenie przyjemnej i wakacyjnej atmosfery do naszego mieszkania. Efekt możemy wzmocnić dobierając odpowiednie dekoracje ścienne, które mogą stworzyć ciekawą i oryginalną aranżację.

Villa Poema na Żoliborzu – projekt mieszkaniowy Hochtief Polska

Villa Poema to nowa inwestycja dewelopera Hochtief Polska, która powstanie przy ul. Krasińskiego 61/63 na warszawskim Żoliborzu. Prawomocne pozwolenie na budowę mieszkań wydano 7 lipca 2011 r.

Nowa inwestycja mieszkaniowa na Żoliborzu – Apartamenty przy Krasińskiego

Apartamenty przy Krasińskiego to kolejny projekt budowlany dewelopera Atlas Estates, który powstanie na warszawskim Żoliborzu. W skład osiedla wejdą dwa budynki mieszkalne z 303 mieszkaniami. Ceny: od 6700 zł za mkw. Oficjalna sprzedaż ruszyła 8 lipca.

Kredyty mieszkaniowe: marża a zdolność kredytowa

Oferty kredytów mieszkaniowych, dzięki rywalizacji banków, stają się coraz korzystniejsze. W ciągu trzech miesięcy połowa banków obniżyła marżę kredytów w złotówkach, a co trzeci bank – marżę kredytów w euro. Sprawdź, które banki oferują najlepsze warunki kredytów mieszkaniowych.

Co należy wiedzieć wybierając wykładzinę podłogową?

Na rynku możemy znaleźć bardzo bogatą ofertę wykładzin podłogowych. Ich różne rodzaje sprawiają, że śmiało możemy je układać w każdym pomieszczeniu. Niewielka cena oraz funkcjonalność sprawiają, że wykładziny cieszą się coraz większą popularnością.

Ubytki w ścianach – jak je wypełnić?

Uszkodzenia w ścianach to codzienność w każdym domu. Użytkowanie lokalu powoduje, że w ścianach pojawiają się pęknięcia, narożniki obijają się. Możemy także znaleźć ubytki po wyjętych kołkach czy gwoździach. Każdą z tych usterek możesz naprawić samodzielnie. Dowiedz się, jak wypełnić ubytki w ścianach.

Wykładzina w mieszkaniu – jak odpowiednio ją dobrać?

Dobrze dobrana wykładzina upiększa mieszkanie. Jednak jak wybrać tę odpowiednią? Oto kilka rad, które pomogą Ci dobrać najlepszą wykładzinę.

Malowanie drewnianych drzwi: krok po kroku

Pomalowane, odnowione drzwi podkreślą charakter pokoju i odnowią jego wnętrze. Drzwi drewniane są podatne na malowanie, dzięki czemu możemy dobrać do nich dowolny kolor. Dowiedz się, jak pomalować drewniane drzwi tak, aby ich wygląd zachwycał każdego dnia.

Drabina – jak umiejętnie z niej korzystać?

Korzystanie z drabiny nie wydaje się być trudne. Jednak podczas wykonywania niewielkich prac domowych często nie skupiamy się na poprawnym ustawieniu drabiny, narażając się tym samym na upadek. Dowiedz się, jak korzystać z drabiny, aby uniknąć wypadków.

Niedrogi i profesjonalny remont

Remont mieszkania może być tani, pod warunkiem że dobrze się do niego przygotujemy. Należy sprawdzać ceny materiałów budowlanych i wykończeniowych w różnych sklepach. Pomóc mogą internetowe porównywarki cen, dzięki którym remont mieszkania może być nawet o 30% tańszy.

Narzędzia niezbędne przy malowaniu

Przygotowując pokój do malowania, musimy zapewnić sobie wszystkie niezbędne narzędzia. Jeżeli chcemy, by malowanie poszło sprawnie, musimy odpowiednio przygotować i zabezpieczyć pomieszczenie. Co będzie nam potrzebne do zabezpieczenia pokoju? Malowanie to nie tylko farby i pędzle. Dowiedz się, jaki jest pełen pakiet narzędzi do odświeżenia pomieszczenia.

Jak wybrać odpowiednią farbę?

Czym powinniśmy kierować się wybierając farbę do pomalowania naszego mieszkania? Na jakie informacje podane przez producenta na opakowaniu należy zwracać uwagę? Czy tańsze farby rzeczywiście dają gorszy efekt?

Izolacja przeciwwilgociowa w łazience i kuchni, czyli jak zabezpieczyć się przed wilgocią?

Każdym domu znajdują się tzw. pomieszczenia mokre, czyli takie, które z racji swojej funkcji narażone są na zawilgocenie. Dotyczy to głównie łazienek i ubikacji, pralni, suszarni oraz kuchni. Jak więc zabezpieczyć nasz domu lub mieszkanie przed pojawieniem się wilgoci?

Działka pod nieruchomość – jak zdobyć kredyt?

Jak zdobyć kredyt na zakup działki pod nieruchomość? Czego bank będzie od nas wymagał? Czy można uzyskać jeden kredyt zarówno na dom, jak i na działkę?

Jak zawarcie związku małżeńskiego wpływa na zdolność kredytową?

Zawarcie związku małżeńskiego ma korzystny wpływ na zwiększenie zdolności kredytowej. Małżeństwo pomaga również w uzyskaniu preferencyjnego kredyt w ramach rządowego programu "Rodzina na Swoim".

Jak walczyć ze spreadem? Nowe pomysły posłów na ratunek polskim kredytobiorcom

Nowelizacja prawa bankowego, zdaniem polskich posłów, powinna przynieść ulgę kredytobiorcom. Jednak diametralne różnice w poselskich pomysłach zdają się coraz bardziej oddalać kredytobiorców od możliwie najlepszego rozwiązania. Rosnący kurs franka szwajcarskiego skłonił polskich polityków do pracy nad zmianami prawa bankowego.

Prawidłowa wentylacja pokrycia dachowego

Odpowiednia wentylacja pokrycia dachowego jest ważna, aby dach był trwały i wytrzymały. Dla dachu szczególnie groźna jest wilgoć, która osłabia konstrukcję więźby i pogarsza właściwości termoizolacyjne materiałów.

„Mieszkanie dnia” z Home Brokerem

Akcja „Mieszkanie dnia” to pomysł Home Brokera dla osób, którzy poszukują okazji na zakup mieszkania. Codziennie Home Broker będzie wystawiał ofertę jednego mieszkania na sprzedaż, przecenionego o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Aby móc skorzystać z rabatu, trzeba będzie podać dane do umowy w dniu prezentacji przecenionego lokalu. Ważność jednej oferty: dwa dni.

Jak obliczyć ratę kredytu?

Kredytobiorca może obliczyć wysokość raty, którą będzie musiał zapłacić w danym miesiącu. Zanim zdecydujemy się na rodzaj spłaty kredytu, warto sprawdzić, które rozwiązanie będzie korzystniejsze – raty stałe czy malejące.

Kredyt w złotówkach w perspektywie przyszłego wstąpienia Polski do strefy euro

Wciąż ponad połowa Polaków decyduje się na kredyt hipoteczny w rodzimej walucie. Kredytobiorcy obawiają się niestabilności na rynkach walutowych, wzrostu cen obcych walut, a co za tym idzie – wzrostu rat. Jednak po wstąpieniu Polski do strefy euro wszystko może się zmienić.

Jak zmieni się program rządowej dopłaty “Rodzina na Swoim”?

Program „Rodzina na Swoim” jest programem rządowych dopłat, polegającym na wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Program działa z powodzeniem od 2006 roku. Niestety, mimo ogromnej popularności, młode małżeństwa i rodzice samotnie wychowujący dzieci mogą ubiegać się o wzięcie w nim udziału jedynie do 31 grudnia 2012 roku.

Ile muszę zarabiać, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Aby otrzymać kredyt hipoteczny, kredytobiorca musi posiadać określoną zdolność kredytową, którą sprawdza bank. Jeśli nasza pensja jest poniżej średniej krajowej, możemy mieć kłopoty z uzyskaniem samodzielnego kredytu hipotecznego. Co zrobić w takim wypadku? Czy bank uzna nasze dodatkowe przychody?

Kupujesz mieszkanie? Zobacz, jak skrócić czas zakupu do minimum

Kupno mieszkania to skomplikowany proces. Przede wszystkim musimy znaleźć wymarzone M wśród wielu ofert, następnie postarać się o kredyt w banku. Dobra organizacja pomoże nam skrócić ten czas do minimum.

Która grupa zawodowa może liczyć najkorzystniejsze warunki kredytowania?

Czy na warunki kredytowania wpływa zawód, który wykonuje kredytobiorca? Przy obliczaniu zdolności kredytowej bank bierze pod uwagę zawód klienta. Która grupa zawodowa może liczyć na korzystniejsze warunki kredytowania?

Na rynku wtórnym mieszkanie kupisz nawet o 800 zł/mkw. taniej w stosunku do ceny w ogłoszeniu

Średnie ceny ofertowe nieruchomości zazwyczaj różnią się w kilku procentach od realnych cen sprzedaży. Na to, za jaką stawkę ostatecznie kupiony zostanie lokal decyduje często atrakcyjność lokalizacji i samej nieruchomości, właściwa wycena lokalu oraz to, jak bardzo właścicielowi spieszy się ze sprzedażą. Eksperci ds. obrotu nieruchomościami postanowili sprawdzić, jak bardzo ceny proponowane w ogłoszeniach publikowanych w II kwartale 2011 roku w serwisie otoDom.pl różnią się od cen transakcyjnych określonych na podstawie danych sieci biur WGN.

Szybsza spłata kredytu hipotecznego – czy się opłaca?

Szybsza spłata kredytu hipotecznego to szansa na uwolnienie się od ciążącego zobowiązania. Zaciągając kredyt hipoteczny, musimy liczyć się z tym, że zobowiązujemy się na spłatę rat w okresie nawet 40 lat. Czy szybsza spłata kredytu hipotecznego to dobra decyzja?

Lokata lepsza niż wynajem mieszkania

W czerwcu opłacalność najmu nieznacznie zmalała. Przyczyną spadku rentowności najmu jest niewielki wzrost cen mieszkań w połączeniu z mniejszymi stawkami ofertowymi wynajmu mieszkań.

Ogród zwiększa wartość nieruchomości

Na rynku wtórnym pełno jest ciekawych ofert nieruchomości. Aby nieruchomość sprzedała się w dobrej cenie, sprzedający starają się uatrakcyjniać oferty. Na korzyść zdecydowanie wpływa ogród. Efektowny i odpowiednio zaprojektowany może wpłynąć na cenę całej nieruchomości.

Niska marża a kredyt

Zanim zdecydujemy się na kredyt w konkretnym banku, warto sprawdzić wszystkie oferty dostępne na rynku. Banki oferują kredyty na różnych warunkach. Należy także zastanowić się, na jak długi okres czasu chcemy wziąć kredyt. Zakładając pięcioletni okres spłaty, różnica w obsłudze kredytu w wysokości 200 tys. zł w poszczególnych bankach może sięgać nawet 24 tys. zł.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła – energooszczędność i komfort

Energooszczędny budynek to taki, w którym system wentylacyjny oparty jest na rekuperatorze. Wentylacja budynków jest obowiązkowa, co określają przepisy prawa budowlanego. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła ogranicza straty ciepła i zapewnia pomieszczeniom budynku odpowiedni mikroklimat.

Gruntowanie ścian – jak przygotować podłoże pod malowanie?

Przed rozpoczęciem malowania należy odpowiednio przygotować podłoże. Powierzchnia, którą zamierzamy pomalować musi być zagruntowana. Tylko wtedy osiągniemy zamierzony efekt końcowy, uzyskamy trwał powłokę i farba nie będzie odpadać.

Zmiany w rządowym programie „Rodzina na Swoim” już w sierpniu

15 lipca zakończyły się prace Sejmu nad zmianami w programie „Rodzina na Swoim”. Zmiany mogą wejść w życie już w sierpniu. O zasadach pomocy rządowej będzie decydowała data złożenia wniosku kredytowego. Niezbędna będzie również umowa przedwstępna.

Umowa przedwstępna poprzedzająca nabycie nieruchomości przez cudzoziemca


Cudzoziemiec może umowę przenoszącą własność nieruchomości poprzedzić umową przedwstępną. Podstawowym przedmiotem zobowiązań stron umowy przedwstępnej jest złożenie oświadczenia woli o zawarciu umowy przyrzeczonej.

Organy uprawnione do wydania zezwolenie na nabycie nieruchomości


Podstawowym warunkiem na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca jest uzyskanie zezwolenia od ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz brak sprzeciwu Ministra Obrony Narodowej. W przypadku nabycia nieruchomości rolnych cudzoziemiec powinien uzyskać zezwolenie od ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.

Strony uczestniczące w uzyskaniu zezwolenia na nabycie nieruchomości


Stroną postępowania o udzielenie zezwolenia na nabycie nieruchomości jest zarówno obcokrajowiec zamierzający nabyć nieruchomość oraz jej zbywca. Zarówno cudzoziemcowi, jak i zbywcy przysługuje prawo do ponownego rozpatrzenia sprawy wówczas, gdy zapadła decyzja jest niekorzystna dla powyżej wskazanych stron.

Uzyskanie promesy a nabycie nieruchomości przez cudzoziemca

Cudzoziemiec może uzyskać promesę (przyrzeczenie wydania zezwolenia) w celu nabycia nieruchomości. Promesa ma formę decyzji administracyjnej. W okresie jej ważności organ nie może odmówić cudzoziemcowi wydania zezwolenia zmierzającego do nabycia nieruchomości.

REKLAMA