REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Większa opłacalność najmu mieszkań

Bernard Waszczyk
Bernard Waszczyk
Analityk rynku funduszy inwestycyjnych Open Finance.
Wzrosła łączna liczba ofert mieszkań na wynajem.
Wzrosła łączna liczba ofert mieszkań na wynajem.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wynajem mieszkań stał się bardziej opłacalny. Zwiększonego zysku mogą spodziewać się właściciele mieszkań w Gdańsku i w Gdyni. Wzrosła też łączna liczba ofert mieszkań na wynajem.

Wskaźnik rentowności netto najmu, liczony co miesiąc przez Open Finance, w ubiegłym miesiącu wyniósł 4,11 proc., podczas gdy miesiąc wcześniej było to nieco poniżej 4 proc. Jest on obliczany na bazie ofert wynajmu mieszkań zamieszczonych w serwisie Domiporta.pl oraz cen transakcyjnych, po jakich klienci Open Finance realizują zakup mieszkań w sześciu miastach: Gdańsku, Gdyni, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

REKLAMA

W lipcu indeks cen transakcyjnych mieszkań, liczony przez Open Finance, spadł o 0,6 proc. Jednocześnie – jak wynika z ofert zamieszczonych w portalu Domiporta.pl – stawki wynajmu wzrosły w lipcu średnio o ponad 2 proc. Prostą konsekwencją tych dwóch faktów jest wyraźny wzrost opłacalności najmu.

Zobacz także: Lokata lepsza niż wynajem mieszkania

Największe powody do zadowolenia mogą mieć nabywcy mieszkań na wynajem w Gdańsku i Gdyni, gdzie rentowność netto wzrosła najbardziej (odpowiednio o 0,35 i 0,3 p.p.). Korzystnie sytuacja przedstawia się również we Wrocławiu (wzrost o 0,13 p.p.) oraz Poznaniu (+0,1 p.p.). W Warszawie, Łodzi i Krakowie zanotowaliśmy niewielkie spadki, rzędu kilku setnych części procenta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak to zwykle w sezonie wakacyjnym bywa, tak i tym razem wzrosła łączna liczba ofert wynajmu mieszkań (o 7 proc. w porównaniu z czerwcem). Największy wzrost zaobserwowaliśmy w miastach położonych bliżej morza. Liczba ogłoszeń dotyczących Gdyni wzrosła o 101 proc., a w przypadku Gdańska było to 82 proc. W tych dwóch miastach najbardziej (o 5,7 proc.) wzrosła też średnia stawka wynajmu w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni mieszkania. Na rynek trafiły więc prawdopodobnie droższe lokale, wystawione specjalnie z myślą o turystach (wynajem krótkoterminowy, wakacyjny jest zazwyczaj droższy od długoterminowego). Ofert najmu ubyło tylko w Warszawie (-5 proc.) i Krakowie (-4 proc.). Tam również obniżyły się średnie stawki wynajmu, odpowiednio o 0,4 i 0,5 p.p.


Zysk z wynajmu podobny do zysku z lokaty

Wiedząc, jakiej potencjalnej rentowności można oczekiwać po inwestycji w mieszkanie pod wynajem, warto sprawdzić, na jaki dochód można liczyć w przypadku inwestycji alternatywnych, jak na przykład przywoływane regularnie w naszych raportach depozyty bankowe i obligacje skarbowe. Na początku sierpnia średnie oprocentowanie rocznych depozytów w ofercie ponad 30 największych banków wzrosło w porównaniu z poprzednim miesiącem do 4,11 proc. Wynosi więc dokładnie tyle samo, co średnia rentowność dla najmu.

W efekcie sporego spadku inflacji w czerwcu do 4,2 z 5 proc. oglądanych miesiąc wcześniej, znacząco, bo o 0,65 p.p., do 5,83 proc., spadła liczona przez nas rentowność netto dziesięcioletnich skarbowych obligacji detalicznych (nazwa skrócona EDO). Taka inwestycja w dalszym ciągu ma jednak wyższy potencjał ze wszystkich trzech omawianych opcji. Kupon tych papierów równa się wysokości wskaźnika rocznej inflacji (ogłoszonej w miesiącu poprzedzającym kolejny roczny okres odsetkowy), powiększonej o marżę, która w pierwszym roku jest mniejsza (obecnie 1,45 p.p.), zaś w kolejnych latach wyższa (obecnie 3 p.p.). W naszych obliczeniach zawsze bierzemy pod uwagę tę wyższą marżę, zakładając jednocześnie utrzymanie inflacji na bieżącym poziomie.

Trzeba pamiętać, że z dostępnych ofert lokat bankowych uda się wybrać wyżej oprocentowane niż prezentowana średnia. Ale także rentowność najmu należy obliczyć dla konkretnego przypadku, pamiętając, że na wynik obliczeń mają nie brane tu pod uwagę czynniki takie jak dłuższe niż 1,5 miesiąca rocznie okresy przestojów, koszty remontów czy wreszcie zmiana wartości samego mieszkania.

Zobacz także: Wynajem w systemie condo - ile zyskujesz, ile tracisz?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA