REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy warto korzystać z błyskawicznych ofert w „skupie nieruchomości”?

Joanna Sokołowska
Błyskawiczna sprzedaż na pierwszy rzut oka kusi prostotą, szybkim terminem i pewną transakcją. Jednak jest możliwa, tylko za maks. 60% rynkowej wartości nieruchomości , co oznacza, że na starcie stracimy ok. 40%.
Błyskawiczna sprzedaż na pierwszy rzut oka kusi prostotą, szybkim terminem i pewną transakcją. Jednak jest możliwa, tylko za maks. 60% rynkowej wartości nieruchomości , co oznacza, że na starcie stracimy ok. 40%.

REKLAMA

REKLAMA

Coraz większa liczba Polaków nabywa mieszkanie zaciągając kredyt, który później spłacany jest przez około 20–30 lat. Jest to bardzo poważne zobowiązanie, a jak sami wiemy, w tak długim okresie czasu można znaleźć się w bardzo różnych sytuacjach życiowych czy finansowych. Czasem z powodu braku gotówki jesteśmy zmuszeni szybko sprzedać nieruchomość. Szybką sprzedaż mieszkania czy domu umożliwia nam „skup nieruchomości”, ale czy takie rozwiązanie jest dla nas korzystne?

Błyskawiczna sprzedaż na pierwszy rzut oka kusi prostotą, szybkim terminem i pewną transakcją. Jednak jest możliwa, tylko za maks. 60% rynkowej wartości nieruchomości , co oznacza, że na starcie stracimy ok. 40%. Do tego trzeba jeszcze doliczyć wynagrodzenia dla pośrednika oraz podatek od czynności cywilno prawnych oraz opłatę u notariusza. W efekcie osoba, która zdecydowała się na sprzedaż swojego mieszkania czy domu w takim skupie uzyskuje ok. 50% ceny rynkowej.

REKLAMA

Jak działa skup nieruchomości?

„Skupy nieruchomości” możemy szybko znaleźć w Internecie. Jest wiele stron zachęcających nas do skorzystania z ich oferty. Wystarczy jedynie wypełnić formularz, a pracownicy danej firmy sami się z nami skontaktują i szybko zajmą się resztą formalności. Pieniądze za sprzedaż w skupie nieruchomości są  wypłacane w krótki okresie, nawet do 2 tygodni.

Zobacz także: Czy wiesz, że sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana?

Kim są właściciele skupów?

Można by podejrzewać, że za ofertami szybkiego skupowania  nieruchomości stoi pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. Jednak pośrednik chcący oferować szybki skup musiałby zachęcać klienta do mocno zaniżonej wartości transakcji. Dla urzędu skarbowego podejrzany może być także zaniżony podatek od czynności cywilno prawnych. Z tych powodów, podejrzenie, że za szybkim skupem może stać zwykły pośrednik jest raczej wątpliwe. Takie zachowanie było by nieetyczne, a pośrednikowi z licencją taka działalność po prostu się nie opłaca, bo wiąże się ze zbyt wielkim ryzykiem. Innym rozwiązaniem, bardziej prawdopodobnym jest sytuacja, kiedy przedsiębiorca prowadzi działalność polegającą na kupowaniu i następnie sprzedawaniu nieruchomość. Takie działanie wymaga jednak ogromnych środków finansowych i oczywiście, nie możemy tego nazwać już pośrednictwem.

Czy warto?

Ze „skupu nieruchomości” korzystają najczęściej osoby którym wydaje się, że jest to jedyna opcja, w sytuacji kiedy nie zdążą na czas sprzedać swojej nieruchomości. Jednak, przed podjęciem takiej decyzji warto rozważyć inne opcje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Czy warto skorzystać z opcji "szybki skup nieruchomości?"

Najlepszym wyjściem jest nawiązanie współpracy ze sprawdzonym i godnym zaufania biurem nieruchomości. Tam dowiemy się, jaka jest realna cena za szybką sprzedaż nieruchomości. Zazwyczaj, jeśli zaproponujemy ok.10–15% mniej niż wartość rynkowa, to uda nam się w rozsądnym czasie sprzedać nieruchomość. Dodatkowo, jeżeli zgłosimy się tylko do jednego pośrednika sprzedaż może okazać się naprawdę szybka. Jest to możliwe, gdyż taka umowa zawarta z jednym pośrednikiem gwarantuje mu wynagrodzenie. Jak łatwo się można domyśleć, jest to najlepsza motywacja do szukania odpowiedniego klienta dla naszej oferty.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

REKLAMA

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

REKLAMA

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA