Czy warto korzystać z błyskawicznych ofert w „skupie nieruchomości”?
REKLAMA
REKLAMA
Błyskawiczna sprzedaż na pierwszy rzut oka kusi prostotą, szybkim terminem i pewną transakcją. Jednak jest możliwa, tylko za maks. 60% rynkowej wartości nieruchomości , co oznacza, że na starcie stracimy ok. 40%. Do tego trzeba jeszcze doliczyć wynagrodzenia dla pośrednika oraz podatek od czynności cywilno prawnych oraz opłatę u notariusza. W efekcie osoba, która zdecydowała się na sprzedaż swojego mieszkania czy domu w takim skupie uzyskuje ok. 50% ceny rynkowej.
REKLAMA
Jak działa skup nieruchomości?
„Skupy nieruchomości” możemy szybko znaleźć w Internecie. Jest wiele stron zachęcających nas do skorzystania z ich oferty. Wystarczy jedynie wypełnić formularz, a pracownicy danej firmy sami się z nami skontaktują i szybko zajmą się resztą formalności. Pieniądze za sprzedaż w skupie nieruchomości są wypłacane w krótki okresie, nawet do 2 tygodni.
Zobacz także: Czy wiesz, że sprzedaż nieruchomości jest opodatkowana?
Kim są właściciele skupów?
Można by podejrzewać, że za ofertami szybkiego skupowania nieruchomości stoi pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. Jednak pośrednik chcący oferować szybki skup musiałby zachęcać klienta do mocno zaniżonej wartości transakcji. Dla urzędu skarbowego podejrzany może być także zaniżony podatek od czynności cywilno prawnych. Z tych powodów, podejrzenie, że za szybkim skupem może stać zwykły pośrednik jest raczej wątpliwe. Takie zachowanie było by nieetyczne, a pośrednikowi z licencją taka działalność po prostu się nie opłaca, bo wiąże się ze zbyt wielkim ryzykiem. Innym rozwiązaniem, bardziej prawdopodobnym jest sytuacja, kiedy przedsiębiorca prowadzi działalność polegającą na kupowaniu i następnie sprzedawaniu nieruchomość. Takie działanie wymaga jednak ogromnych środków finansowych i oczywiście, nie możemy tego nazwać już pośrednictwem.
Czy warto?
Ze „skupu nieruchomości” korzystają najczęściej osoby którym wydaje się, że jest to jedyna opcja, w sytuacji kiedy nie zdążą na czas sprzedać swojej nieruchomości. Jednak, przed podjęciem takiej decyzji warto rozważyć inne opcje.
Zobacz także: Czy warto skorzystać z opcji "szybki skup nieruchomości?"
Najlepszym wyjściem jest nawiązanie współpracy ze sprawdzonym i godnym zaufania biurem nieruchomości. Tam dowiemy się, jaka jest realna cena za szybką sprzedaż nieruchomości. Zazwyczaj, jeśli zaproponujemy ok.10–15% mniej niż wartość rynkowa, to uda nam się w rozsądnym czasie sprzedać nieruchomość. Dodatkowo, jeżeli zgłosimy się tylko do jednego pośrednika sprzedaż może okazać się naprawdę szybka. Jest to możliwe, gdyż taka umowa zawarta z jednym pośrednikiem gwarantuje mu wynagrodzenie. Jak łatwo się można domyśleć, jest to najlepsza motywacja do szukania odpowiedniego klienta dla naszej oferty.
REKLAMA
REKLAMA