REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki jest średni czas sprzedaży mieszkania?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Mieszkania sprzedają się w czasie krótszym niż 2 miesiące. Oznacza to, że czas, jaki musimy przeznaczyć na szukanie nabywcy znacznie się skrócił.
Mieszkania sprzedają się w czasie krótszym niż 2 miesiące. Oznacza to, że czas, jaki musimy przeznaczyć na szukanie nabywcy znacznie się skrócił.

REKLAMA

REKLAMA


Mieszkania sprzedają się w czasie krótszym niż 2 miesiące. Oznacza to, że czas, jaki musimy przeznaczyć na szukanie nabywcy znacznie się skrócił. Skończył się czas sezonowego spowolnienia rynku, dlatego w następnych miesiącach proces transakcji powinien zostać jeszcze przyspieszony.

W lutym umowę przedwstępną podpisywano po 51 dniach, zaś umowę finalną po 109 dniach od momentu wystawienia mieszkania na sprzedaż. Home Broker systematycznie monitoruje, ile czasu zajmuje sprzedanie mieszkania. Proces sprzedaży rozbijamy na dwa etapy: na czas od wprowadzenia oferty do sprzedaży do zawarcia umowy przedwstępnej i na czas od zawarcia umowy przedwstępnej do zawarcia umowy ostatecznej. Długość procesu sprzedaży traktowana jest jako jeden z mierników nastrojów rynkowych. W uproszczeniu można przyjąć, że na rynku wzrostowym transakcje zawierane są szybciej, z powodu presji ze strony kupujących, a na spadkowym – wolniej.

REKLAMA

Zobacz także: Jak kobiety sprawdzają się na rynku nieruchomości?

Nawet jeśli uwzględnimy sezonowe opóźnienie (czyli okres świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra) to i tak zauważalne jest przyspieszenie sprzedaży w porównaniu z poprzednim rokiem. Na nabywcę czeka się obecnie prawie o połowę krócej niż rok temu. Może to wskazywać na dalszy potencjał wzrostu obrotów na rynku nieruchomości.

Jak wygląda czas całej transakcji?

REKLAMA

Krótszy czas potrzebny do zawarcia umowy przedwstępnej prawdopodobnie, w kolejnych miesiącach, odzwierciedli się skróceniem czasu upływającego od podpisania umowy pośrednictwa do umowy finalnej. W tej chwili nie odbiega on znacząco od przeciętnego poziomu. Dla umów ostatecznych podpisanych w lutym łączny czas sprzedaży wyniósł 109 dni. W porównaniu ze styczniem czas ten skrócił się o 10 dni, ale nadal jest dłuższy o 8 dni o czasu sprzedaży listopadowej. W tamtym roku najlepszy wynik zanotowano w marcu i było to 87 dni. Zaś najgorszy wynik zaobserwowano w lipcu, proces sprzedaży trwał wtedy 125 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na podstawie wyników lutowych, w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, 70% doradców finansowych Home Broker przewiduje skrócenie procesu transakcji w 2011 roku do trzech miesięcy.

Różnicę między długością całego procesu sprzedaży i czasem potrzebnym na zawarcie umowy przedwstępnej można w dużym uproszczeniu utożsamić z czasem, który jest potrzebny kupującym na zdobycie finansowania transakcji. W lutym do zawarcia umów przedwstępnych i finalnych dochodziło szybciej, ale skala skrócenia wymaganego czasu była znacznie większa w przypadku umów przedwstępnych. Ze wstępnych danych można więc wywnioskować, że czas potrzebny na zdobycie finansowania zakupu nieruchomości wzrósł w lutym do 58 dni, przy średniej w zeszłym roku na poziomie ponad 42 dni. Wydłużenie to można tłumaczyć jeszcze sezonowym spowolnieniem, ponieważ sytuacja na rynku kredytowym systematycznie się poprawia. Zwłaszcza jeśli umowa przedwstępna była podpisana przed okresem świątecznym to cały proces mógł się wydłużyć. Dlatego niebawem powinniśmy zaobserwować skrócenie tego czasu.

Zobacz także: Czy można kupić cztery pokoje w cenie kawalerki?

Trzeba też pamiętać, że cały proces sprzedaży jest związany z udziałem transakcji gotówkowych w ogólnej ich liczbie. Jeśli posiadamy gotówkę nie musimy przechodzić długotrwałego procesu uzyskiwania finansowania. Wstępne dane za luty pokazują, że transakcje finansowe bez udziału kredytu stanowiły 22% ich ogólnej liczby. A z drugiej strony, w poprzednim miesiącu wpływ zwiększonej liczby transakcji gotówkowych nie wpłynął znacząco na skrócenie całego procesu sprzedaży. Wynikało to z tego, że sprzedający musieli czekać na wzrost popytu po sezonowej, świątecznej jego obniżce.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA