REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki jest średni czas sprzedaży mieszkania?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Mieszkania sprzedają się w czasie krótszym niż 2 miesiące. Oznacza to, że czas, jaki musimy przeznaczyć na szukanie nabywcy znacznie się skrócił.
Mieszkania sprzedają się w czasie krótszym niż 2 miesiące. Oznacza to, że czas, jaki musimy przeznaczyć na szukanie nabywcy znacznie się skrócił.

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkania sprzedają się w czasie krótszym niż 2 miesiące. Oznacza to, że czas, jaki musimy przeznaczyć na szukanie nabywcy znacznie się skrócił. Skończył się czas sezonowego spowolnienia rynku, dlatego w następnych miesiącach proces transakcji powinien zostać jeszcze przyspieszony.

W lutym umowę przedwstępną podpisywano po 51 dniach, zaś umowę finalną po 109 dniach od momentu wystawienia mieszkania na sprzedaż. Home Broker systematycznie monitoruje, ile czasu zajmuje sprzedanie mieszkania. Proces sprzedaży rozbijamy na dwa etapy: na czas od wprowadzenia oferty do sprzedaży do zawarcia umowy przedwstępnej i na czas od zawarcia umowy przedwstępnej do zawarcia umowy ostatecznej. Długość procesu sprzedaży traktowana jest jako jeden z mierników nastrojów rynkowych. W uproszczeniu można przyjąć, że na rynku wzrostowym transakcje zawierane są szybciej, z powodu presji ze strony kupujących, a na spadkowym – wolniej.

REKLAMA

Zobacz także: Jak kobiety sprawdzają się na rynku nieruchomości?

Nawet jeśli uwzględnimy sezonowe opóźnienie (czyli okres świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra) to i tak zauważalne jest przyspieszenie sprzedaży w porównaniu z poprzednim rokiem. Na nabywcę czeka się obecnie prawie o połowę krócej niż rok temu. Może to wskazywać na dalszy potencjał wzrostu obrotów na rynku nieruchomości.

Jak wygląda czas całej transakcji?

REKLAMA

Krótszy czas potrzebny do zawarcia umowy przedwstępnej prawdopodobnie, w kolejnych miesiącach, odzwierciedli się skróceniem czasu upływającego od podpisania umowy pośrednictwa do umowy finalnej. W tej chwili nie odbiega on znacząco od przeciętnego poziomu. Dla umów ostatecznych podpisanych w lutym łączny czas sprzedaży wyniósł 109 dni. W porównaniu ze styczniem czas ten skrócił się o 10 dni, ale nadal jest dłuższy o 8 dni o czasu sprzedaży listopadowej. W tamtym roku najlepszy wynik zanotowano w marcu i było to 87 dni. Zaś najgorszy wynik zaobserwowano w lipcu, proces sprzedaży trwał wtedy 125 dni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na podstawie wyników lutowych, w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej, 70% doradców finansowych Home Broker przewiduje skrócenie procesu transakcji w 2011 roku do trzech miesięcy.

Różnicę między długością całego procesu sprzedaży i czasem potrzebnym na zawarcie umowy przedwstępnej można w dużym uproszczeniu utożsamić z czasem, który jest potrzebny kupującym na zdobycie finansowania transakcji. W lutym do zawarcia umów przedwstępnych i finalnych dochodziło szybciej, ale skala skrócenia wymaganego czasu była znacznie większa w przypadku umów przedwstępnych. Ze wstępnych danych można więc wywnioskować, że czas potrzebny na zdobycie finansowania zakupu nieruchomości wzrósł w lutym do 58 dni, przy średniej w zeszłym roku na poziomie ponad 42 dni. Wydłużenie to można tłumaczyć jeszcze sezonowym spowolnieniem, ponieważ sytuacja na rynku kredytowym systematycznie się poprawia. Zwłaszcza jeśli umowa przedwstępna była podpisana przed okresem świątecznym to cały proces mógł się wydłużyć. Dlatego niebawem powinniśmy zaobserwować skrócenie tego czasu.

Zobacz także: Czy można kupić cztery pokoje w cenie kawalerki?

Trzeba też pamiętać, że cały proces sprzedaży jest związany z udziałem transakcji gotówkowych w ogólnej ich liczbie. Jeśli posiadamy gotówkę nie musimy przechodzić długotrwałego procesu uzyskiwania finansowania. Wstępne dane za luty pokazują, że transakcje finansowe bez udziału kredytu stanowiły 22% ich ogólnej liczby. A z drugiej strony, w poprzednim miesiącu wpływ zwiększonej liczby transakcji gotówkowych nie wpłynął znacząco na skrócenie całego procesu sprzedaży. Wynikało to z tego, że sprzedający musieli czekać na wzrost popytu po sezonowej, świątecznej jego obniżce.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

REKLAMA

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

Kredyt na start przesunięty. Co z rynkiem mieszkaniowym?

Program rządowy "Kredyt na strat" został przesunięty na przyszły rok. Jak oceniają tę sytuację deweloperzy mieszkaniowi? 

Nadchodzą zmiany w opodatkowaniu nieruchomości - nowe definicje budynków i budowli

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatkach lokalnych, który wprowadza istotne zmiany w definicjach "budynku" i "budowli". Nowe przepisy, które mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, mają na celu doprecyzowanie i ujednolicenie zasad opodatkowania nieruchomości.

Schron lub miejsce doraźnego schronienia pod każdym nowym blokiem? Deweloperzy: ceny wzrosną o kilkaset złotych na 1 metrze kw.

Jest całkiem możliwe, że w tzw. ustawie schronowej (ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej), nad projektem której toczą się właśnie prace legislacyjne, zostanie wprowadzony obowiązek, że każda inwestycja wielorodzinna będzie musiała 
posiadać w garażach podziemnych miejsca doraźnego schronieniach. W takim przypadku - zdaniem deweloperów - wzrost ceny metra kwadratowego nowych mieszkań będzie sięgać kilkuset złotych. Realizacja inwestycji budowlanej, którą w drodze decyzji administracyjnej trzeba będzie wyposażyć w schrony, będzie o 30 proc. droższe niż standardowego projektu. Tak wynika z szacunków Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

REKLAMA

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych. To pomysł ministerstwa ds. polityki senioralnej. Budowę zapowiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, trwają prace nad odpowiednim programem.

Do końca 2025 r. każda gmina przygotuje plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Są na to środki z KPO

Każda gmina będzie musiała przygotować i uchwalić plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Na ich przygotowanie zarezerwowano 870 mln zł w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności - poinformował wiceminister rozwoju i technologii Waldemar Sługocki.

REKLAMA