REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raport z rynku nieruchomości

 Na początku 2011 roku ceny sprzedawanych mieszkań na rynku wtórnym uległy niewielkim zmianom. Serwis Oferty.net przeprowadził styczniową analizę rynku, wykazała ona, że w 9 miastach ceny nieznacznie spadły, ale też w 9 wzrosły.
Na początku 2011 roku ceny sprzedawanych mieszkań na rynku wtórnym uległy niewielkim zmianom. Serwis Oferty.net przeprowadził styczniową analizę rynku, wykazała ona, że w 9 miastach ceny nieznacznie spadły, ale też w 9 wzrosły.

REKLAMA

REKLAMA

Na początku 2011 roku ceny sprzedawanych mieszkań na rynku wtórnym uległy niewielkim zmianom. Serwis Oferty.net przeprowadził styczniową analizę rynku, wykazała ona, że w 9 miastach ceny nieznacznie spadły, ale też w 9 wzrosły. Największy spadek średniej odnotowano w Gdańsku i wynosił on 2,1%, natomiast w Gdyni i we Wrocławiu był to spadek na poziomie 1,1%.

Wzrosty odnotowano w Katowicach (3,8%) i w Łodzi (2,1%). W tym wypadku średnia stawka wzrosła na skutek zwiększonej podaży ofert sprzedaży mieszkań w nowym budownictwie. Kolejny wzrost pojawiły się w Sopocie (3,1%), spowodowane jest to relatywnie niewielką podażą ofert na tym rynku, dlatego pojawienie się kliku droższych (bądź tańszych) ofert wpływa na znaczną zmianę średniej.

REKLAMA

W skali ostatnich 12 miesięcy największy spadek cen ofertowych nastąpił w Gorzowie Wielkopolskim (6,7%), we Wrocławiu (5,7%) i w Olsztynie (4,8%). Ze spadkiem mamy również do czynienia w Katowicach, w których w ostatnim miesiącu ceny wzrosły o 3,8%, ale w porównaniu z ubiegłym rokiem, są one nadal niższe o 1,6%.

Zobacz także: Obrzeża miast bardziej atrakcyjne niż samo centrum?

REKLAMA

Wzrosty cenowe nastąpiły, w stosunku do poprzedniego roku, w Kielcach (8,7%), Rzeszowie (5,2%), Opolu (4%). W styczniu tego roku zaobserwowano trend obniżania marży kredytów hipotecznych, w lutym ten przybrał on na sile. Stała się to karta przetargowa banków w walce o klienta. W Banku Zachodnim WBK, dla kredytu w złotówkach, promocyjna marża wynosi 0,99 pkt. proc., BNP Paribas Fortis zaproponował 0,79 pkt. proc. przez pierwsze trzy lata kredytowania. A Eurobank obniżył marżę do 1,0 pkt. proc. i zaoferował zwrot kosztów przeprowadzki, do 600 zł brutto.

Warto też zwrócić uwagę na wejście w życie nowelizacji ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Jest to pierwsza miana prawa w tej dziedzinie od wielu lat. Skorzystają z niej przedsiębiorcy, klienci indywidualni, a nawet banki. Nowelizacja dostosowuje prawo do rynku. Zniesiony został podział na hipotekę zwykłą i kaucyjną. Osobom posiadającym nieruchomości pozwala na efektywniejsze zarządzanie powiązanymi z nimi wierzytelnościami. Ułatwia też zaciągnięcie drugiego kredytu, np. przy budowie domu, jeśli okaże się, że środki z pierwszego nie wystarczą na pokrycie kosztów inwestycji.

Pod koniec stycznia kurs franka zaczął spadać aż do połowy lutego, przez ponad tydzień kosztował poniżej 3 złotych. Jednak od połowy lutego cena kursu CHF/PLN stale rośnie. 25 lutego średni kurs Narodowego Banku Polskiego wyniósł 3,1007, to 2,5 proc. więcej niż 20 stycznia br. Oznacza to wzrost raty kredytu hipotecznego we frankach o maksymalnie kilkanaście złotych na każde 100 tys. kredytu, kwota ta jest zależna od wysokości marży i kursu franka, w momencie zaciągnięcia kredytu. Wzrosły również raty kredytów w euro, którego cena zbliża się do 4 zł. Średni kurs euro NBP w analizowanym okresie wzrósł o 2,1 proc.

Zobacz także: Czy warto kupić mieszkanie na starówce?

Oczekiwane dalsze podwyżki stóp procentowych wpływają na wzrost składki WIBOR decydującej o oprocentowaniu kredytów. Od 20 stycznia 3-mies. WIBOR wzrósł z 4,08 proc. do 4,15 proc., co przekłada się na wzrost miesięcznej raty o ok. 4 zł na każde 100 tys. zaciągniętego kredytu.

Wysokie ceny na krakowskim Starym Mieście

REKLAMA

Mieszkania na Starym Mieście w Krakowie należą do jednych z najdroższych lokali w Polsce. Mieszkania i apartamenty w starych, czasami pochodzących z średniowiecza kamienicach, są pożądane przez polskich i zagranicznych klientów. To wpływa na ich wysokie ceny. Cieszą się one dużą popularnością mimo braku miejsc parkingowych i garaży, braku ogrzewania z sieci miejskiej i rzeszy turystów pod oknami. Mieszkania wyremontowane, o wysokim standardzie, znajdujące się przy Rynku bądź nieopodal niego, przekraczają 15000 PLN za metr kwadratowy.

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania na krakowskim Starym Mieście, w styczniu br. wynosiła 10346 PLN i przewyższyła cenę metra kwadratowego za mieszkanie w Sopocie (10139 PLN) i prawie dorównała do ceny za metr kwadratowy mieszkania w Zakopanem (10375 PLN).

Średnie ceny ofertowe mieszkań na wybranych ulicach Starego Miasta w Krakowie
UlicaCena PLN/m2
ul. Świętego Tomasza15410
ul.Bernardyńska11200
ul.Długa8930
ul. Floriańska15600
ul. Karmelicka10070
ul. Kolberga10300
ul. Kordeckiego9510
ul. Krakowska8630
ul. Kremerowska12820
ul. Krowoderska9550
ul. Retoryka10630
ul. Słowackiego8750
ul. Starowiślana9690
ul. Szlak8780
ul. Zyblikiewicza9350

Źródło: Raport z rynku nieruchomości Oferty.net i Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

  Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

  Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

  Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

  Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

  Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

  Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

  Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

  REKLAMA

  Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

  W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

  Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

  Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

  Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

  Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

  Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

  Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

  REKLAMA

  Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

  Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

  Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

  Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

  REKLAMA