Aranżacja wnętrza użyteczności publicznej: kompendium
REKLAMA
REKLAMA
Budynki użyteczności publicznej to m.in. budynki przeznaczone dla administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, kultu religijnego, oświaty, handlu, gastronomii oraz budynki biurowe i socjalne. Aranżacja wnętrz budynków użyteczności publicznej powinna być dostosowana do ich charakteru i przeznaczenia. Trzeba pamiętać, że takie wnętrza mają służyć jak największej liczbie osób, dlatego powinny być tak zaadoptowane, żeby mogły z nich korzystać również osoby niepełnosprawne. Wnętrza użyteczności publicznej projektowane są przez specjalistów. Architekci wnętrz projektując wnętrza użyteczności publicznej starają się, aby były one jak najbardziej funkcjonalne. Często o ostatecznym kształcie aranżacji wnętrza przesądza kompromis między wizją architekta, a tym jak dany obiekt wyobrażał sobie inwestor. W poniższych artykułach można przeczytać jak wygląda praca architekta wnętrz.
REKLAMA
Przeczytaj:
Aspekty pracy architekta - projektanta wnętrz
Szczególnym wnętrzem użyteczności publicznej są biura. Ich aranżacja polega przede wszystkim, na stworzeniu jak najbardziej funkcjonalnej przestrzeni do pracy. Zarówno ustawienie poszczególnych mebli, sprzętów biurowych, jak i oświetlenia powinno tworzyć komfortowe warunki do pracy. Wnętrza biur są wizytówką i świadczą o renomie firmy, dlatego warto podkreślić charakter wnętrza eleganckimi elementami np. sofą oraz dziełami sztuki.
Przeczytaj:
Jak urządzić przestrzeń biurową?
Jeszcze innym rodzajem wnętrz użyteczności publicznej są gabinety lekarskie. Tworząc wystrój takiego wnętrza trzeba pamiętać, że musi ono spełniać szereg wymagań i norm określonych przepisami prawnymi. Ponadto gabinet musi być estetyczny i jego aranżacja powinna tworzyć przyjazny i ciepły klimat. Ważna jest również aranżacja poczekalni, w której pacjenci powinni czuć się komfortowo i bezpiecznie.
Przeczytaj:
Ogólne zasady projektowania architektury wnętrz gabinetu lekarskiego
Jak urządzić gabinet lekarski?
Architektura wnętrz gabinetów lekarskich a przepisy
Obiekty handlowe to miejsca, w których odbywa się bezpośrednia sprzedaż towarów. Aby zachęcić potencjalnych klientów, warto dobrze zaaranżować tego rodzaju wnętrze użyteczności publicznej. Wiadomo, że ładne i przyjazne otoczenie wprowadzi klientów w pozytywny nastrój i łatwiej będzie coś im sprzedać. Duża rolę w kształtowaniu przestrzeni handlowej mają barwy i światło. Dobre oświetlenie decyduje o odbiorze wizualnym towarów, oferowanych przez sprzedawców. Może zwracać bądź odciągać od czegoś uwagę. Pamiętajmy, żeby dobierać odpowiednie barwy do charakteru wnętrza. I tak w sklepie z odzieżą młodzieżową śmiało możemy eksperymentować z odważnymi kolorami, natomiast w sklepie z biżuterią barwy powinny być raczej stonowane. Pamiętajmy jednak, że aranżacja wnętrza ma przyciągnąć klienta, a nie odwrócić uwagę od towarów.
Przeczytaj:
REKLAMA
REKLAMA