Dobre i bezpieczne rusztowanie
REKLAMA
REKLAMA
Ekspert budowlany dekarze.pl wymienia kilka podstawowych cech rusztowania, które ułatwiają pracę na budowie.
REKLAMA
Bezpieczne i ekonomiczne rusztowanie
Od rusztowań modułowych, elewacyjnych, po rusztowania przejezdne – producenci skupiają się już nie tylko na ekonomiczności rusztowania, ale także na jego bezpieczeństwie użytkowania. Kupując rusztowanie, należy więc nie tylko analizować i porównywać ceny, lecz zwrócić uwagę na wypełnianie norm bezpieczeństwa; zarówno krajowych, jak i europejskich (tj. wymogi dyrektywy EWG HD 1000). Za bezpieczeństwo pracownika odpowiada w dużej mierze pracodawca, dlatego należy zapewnić mu jak najwyższą ochronę. Przy doborze rusztowania należy sprawdzić także, czy posiada ono takie elementy jak zabezpieczenie podestów przed wypadnięciem i zamknięte profile zapewniające stabilność.
Zobacz także: Jak unikać błędów przy wykańczaniu elewacji?
Demontaż rusztowania i transport
Nawet najtańsze rusztowanie nie zwróci nam kosztów inwestycyjnych, jeżeli nie będziemy mogli użyć go w innej budowie. Obecnie, dynamicznie rozwijający się rynek budowlany wymaga częstego przemieszczania się ekipy budowlanej wraz ze sprzętem. Ważne jest więc, by obniżyć koszty transportu i zmniejszyć czas składania rusztowania do minimum. Niektóre z dostępnych systemów rusztowań pozwalają obniżyć koszty robocizny, dzięki łatwemu montażowi i demontażowi złączy oraz samo zakleszczającemu się trzepieniu. Łatwość montażu łączy ze sobą bezpieczeństwo. Poszczególne elementy pasują do siebie tylko i wyłącznie w odpowiedniej kolejności, co wymusza prawidłową kolejność złącz.
Elastyczne rusztowanie
Przy zakupie rusztowania należy wziąć pod uwagę zarówno obecną, jak i przyszłe budowy. Dlatego dobierając rusztowanie, należy sprawdzić, czy można taką konstrukcję w dowolny sposób rozszerzyć lub uzupełnić. Praktyczne rusztowanie powinno także dać możliwość wyboru materiału konstrukcji między drewnianym, aluminiowym, metalowym oraz łączonym. Ważnym jest, by przed zakupem sprawdzić, czy elementy z różnych materiałów będzie można ze sobą dowolnie łączyć oraz swobodnie powiększać na odpowiednią wysokość oraz długość.
Zobacz także: Czy warto ocieplać dom na własne ryzyko?
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.