REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Remont w wakacje

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sebastian Czernik
Po wyschnięciu gipsu naprawianą powierzchnię można wyrównać papierem ściernym. Fot. Shutterstock.
Po wyschnięciu gipsu naprawianą powierzchnię można wyrównać papierem ściernym. Fot. Shutterstock.
Shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje to bardzo dobry czas na wykonanie remontu. Warto czasami poświęcić kilka dni urlopu na naprawę powstałych usterek, malowanie ścian czy wymianę podłóg. Zobacz, jak szybko i tanio przeprowadzić remont.

Zarysowania ścian

Zmorą ścian i sufitów są zarysowania i pęknięcia. Aby się ich pozbyć należy przede wszystkim dokładnie oczyścić okolice takiego uszkodzenia, usuwając resztki farby i wierzchniej warstwy tynku. Do tego celu posłuży szpachelka. Jej ostry koniec przyda się też do poszerzenia pęknięcia. To umożliwi późniejsze, dokładne wypełnienie szczeliny zaprawą. Odsłonięte podłoże gruntujemy emulsją, używając pędzla. Emulsja przeniknie w głąb podłoża, wzmacniając je, a zarazem zmniejszając jego chłonność.

REKLAMA

Zobacz także: Niedrogi i profesjonalny remont

Do wypełniania szczeliny, kiedy emulsja wyschnie (po ok. 2 godzinach), można użyć np. gipsowej gładzi o wysokiej wytrzymałości. Żeby wypełnienie było trwałe, wybraną masę nakłada się dwuetapowo. Najpierw dokładnie wypełnia się poszerzone pęknięcie, potem nakłada się warstwę, w której zatopiona zostanie siateczka zbrojąca o szerokości minimum 10 cm, zapobiegająca ponownemu pękaniu. Siateczkę tę wciska się szpachelką w świeży pas masy gipsowej, tak by pozostawała całkowicie niewidoczna.

Po wyschnięciu gipsu naprawianą powierzchnię można wyrównać papierem ściernym. Tak przygotowana powierzchnia jest już  gotowa pod malowanie.


Renowacja fugi

REKLAMA

Jeśli zachodzi konieczność wymiany zniszczonej fugi, stare spoiny trzeba dokładnie usunąć. Przydadzą się tu specjalne rylce, dostępne w supermarketach i hurtowniach. Dzięki nim usuwanie spoin jest nieco mniej uciążliwe. Gdy szczeliny są już puste, należy oczyścić je dokładnie z pyłu i resztek starej fugi, najlepiej odkurzaczem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przed przystąpieniem do nakładania nowej fugi, szczeliny trzeba zwilżyć wodą. Warto użyć fugi o przedłużonej trwałości koloru, posiadającej również system ochrony antybakteryjnej. Wybraną zaprawę, przygotowaną zgodnie z zaleceniami producenta, wprowadza się w spoiny przy pomocy gumowej pacy. Po wstępnym związaniu fugi (ok. 30 min) całą powierzchnię należy przemyć wilgotną gąbką. Spoiny o intensywnych kolorach dodatkowo zwilża się dużą ilością wody i pozostawia do wyschnięcia. Po upływie około 3 godzin spoinowaną powierzchnię należy ponownie umyć gąbką.

Gdy zamiast wymiany spoin wystarczy odświeżenie ich wyglądu, można się ograniczyć do zastosowania renowatora do fug. Producenci oferują gotowe do użycia produkty, które nanosi się pędzelkiem na umyte i odtłuszczone spoiny. Fuga będzie czysta i kolorowa.

Zobacz także: Remont starego mieszkania

Połączenia i krawędzie szczególnie narażone na pękanie – np. między ścianą a wanną – należy wypełnić masami trwale elastycznymi, np. silikonem. Silikon, wyciskany z kartusza, należy z niewielkim nadmiarem wprowadzić w spoinę. Następnie, przy użyciu np. spryskiwacza do kwiatów, zrosić tę masę wodą z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń i usunąć nadmiar silikonu odpowiednio ukształtowanym zbierakiem, nadając spoinie właściwy kształt.

Remont podłoże

Podłoże pod wszelkie prace renowacyjne musi być czyste, nośne, stabilne, równe i niechłonne. Przede wszystkim trzeba usunąć wszelkie zanieczyszczenia, zedrzeć łuszczące się farby i stare tapety, zwłaszcza gdy niezbyt dobrze trzymają się podłoża. W miarę potrzeby trzeba też usunąć stare, pylące i odspajające się tynki, zlikwidować wszelkie tłuste plamy, a miejsca po nich zmatowić papierem ściernym dla zagwarantowania przyczepności.

Zobacz także: Remont mieszkania – czas potrzebny na formalności

Na koniec podłoże trzeba dokładnie odkurzyć i zagruntować odpowiednim do właściwości podłoża preparatem. Podczas prac remontowych z użyciem wyrobów gipsowych zalecane jest natomiast użycie gruntów o właściwościach dostosowanych do tego typu zastosowań.

Przed wymianą zniszczonej fugi trzeba dokładnie usunąć stare spoiny. Fot. Shutterstock.
Shutterstock
ShutterStock
Zarysowania i pęknięcia to zmora ścian i sufitów. Fot. Shutterstock.
Shutterstock
ShutterStock
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Planowanie i zagospodarowanie przestrzenne - dalsze zmiany [Ważne terminy]

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wydłużyła termin uchwalenia planu ogólnego gminy do końca czerwca 2026 r. Co jeszcze się zmienia? Oto najważniejsze terminy!

Eksmisje z mieszkań: czy teraz jest ich więcej niż wcześniej

Eksmisje z mieszkań: mamy trend wzrostowy? Eksmisje z mieszkań to zjawisko, które zawsze wzbudza kontrowersje. Sprawdzamy, czy w 2024 roku komornicy częściej wykonywali takie eksmisje i jakie problemy wiążą się z takimi zdarzeniami.

Nieruchomość w Hiszpanii: kiedy korzystniejszy jest zakup na osobę prywatną, a kiedy na firmę, wyjaśniają eksperci

Zakup nieruchomości w Hiszpanii, zwłaszcza w celach inwestycyjnych wymaga dokładnej analizy nie tylko prawnej i podatkowej, ale i biznesowej. Warto więc sięgnąć po opinie ekspertów, którzy przedstawią plusy i minusy możliwych do zastosowania w praktyce rozwiązań.

Mieszkanie w kurorcie: najdrożej jest w Zakopanem, ale lista miejscowości z mieszkaniami dla bogatych jest długa

Zakopane najdroższą miejscowością wypoczynkową w Polsce. Ile zatem trzeba zapłacić za lokum z rynku pierwotnego w górach, nad morzem oraz nad jeziorami Warmii i Mazur? Czy stać na to średniozamożnego Polaka. Gdzie kupować letnie mieszkanie dla siebie, a gdzie w celach inwestycyjnych?

REKLAMA

Kto kupuje mieszkania w połowie 2025 roku i jak płaci? Kredyt nadal za drogi – klienci płacą częściej gotówką

Jaka grupa nabywców jest obecnie najaktywniejsza na rynku nowych mieszkań? Czy wysoki koszt kredytu i brak rządowego programu wsparcia kupujących sprawia, że dominują nabywcy inwestycyjni i gotówkowi? Jakie projekty najczęściej wybierane są przez inwestorów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Własne mieszkanie bez zaciągania na całe życie kredytu hipotecznego: czy to jest możliwe i jaki jest na to sposób

Budownictwo społeczne to nie wybór z konieczności, a z rozsądku. Dla wielu ludzi to jedyna droga do niezależności mieszkaniowej – nie przez kredyt czy dziedziczenie, ale przez system, który stawia na stabilizację i powszechną dostępność.

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego. Decyzja o warunkach zabudowy na starych zasadach tylko do końca roku

Nadchodzą duże zmiany w zakresie wydawania decyzji o warunkach zabudowy. Gminy będą mogły zablokować inwestycje. Celem zmian - zapobieganie chaotycznej suburbanizacji i dewastacji przestrzeni.

Zaraz po obniżce stóp procentowych, rekordowa liczba zapytań o kredyty hipoteczne

Doradcy kredytowi: konsumenci ruszyli po kredyty mieszkaniowe. Po obniżce stóp procentowych przyszła fala zapytań o zdolność kredytową i dostępność mieszkań. Wcześniej wysokie stopy procentowe, a w konsekwencji wysokie oprocentowanie kredtów mieszkaniowych , hamowały popyt na kredyty i w konsekwencji oddalały decyzje o zakupie mieszkania.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

REKLAMA