Ściany pomalowane z fantazją
REKLAMA
REKLAMA
Gładkie ściany mogą się znudzić. Nie znaczy to jednak, że jesteśmy skazani na tapety. Możemy stworzyć ścianę z fakturą lub z imitacją faktury. Efekty mogą być rozmaite. Wszystko zależy od rodzaju użytej farby i narzędzi.
REKLAMA
Tynk strukturalny
Tynk strukturalny to gęsta masa, która zawiera drobne kamyki oraz gruby piasek. Nakładamy go na zagruntowaną ścianę. Narzędzia niezbędne nam do pracy to paca murarska oraz wałek lub sztywny pędzel. Faktura, jaką uzyskamy za pomocą tynku strukturalnego przypomina stary tynk, nazywany potocznie „barankiem”.
Farba strukturalna
Farba strukturalna od strukturalnego tynku różni się zarówno rodzajem wypełniacza (zawiera tylko piasek krzemianowy), jak i konsystencją. Farbę tę nakładamy przy pomocy pędzla lub wałka. Efekt, jaki otrzymamy, będzie przypominał ten ze strukturalnego tynku, jednak ściana pokryta tego rodzaju farbą jest gładsza.
Zobacz także: Malowanie ścian i sufitów – krok po kroku
Bejca ścienna
Bejca ścienna jest to środek transparentny, który nakładamy na wcześniej przygotowany podkład z farby lub też z tynku. Świetnie sprawdza się ona przy cieniowanym wybarwianiu ściany. Do tego zabiegu niezbędna nam będzie szczotka lub pędzel.
Masa szpachlowa
Masę szpachlową nakładamy krótkimi lub długimi pociągnięciami packi weneckiej na wcześniej gładko zagruntowanej powierzchni. Ciekawy efekt możemy otrzymać, szpachlując dwoma kolorami. Po wypolerowaniu ściana będzie przypominać stiuk (imitację marmuru).
Zobacz także: Jaką farbę wybrać do pomalowania łazienki?
Pamiętajmy, że istotne jest, jakich narzędzi użyjemy do malowania. Inny efekt otrzymamy, malując za pomocą wałka, packi, pędzla czy gąbki. Pamiętajmy, że czasem producenci rekomendują stosowanie konkretnych narzędzi.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.