REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Uważaj na fałszywe dane na etykietach niektórych producentów AGD

Subskrybuj nas na Youtube
Wiele firm produkujących AGD umieszcza na etykietach swoich urządzeń fałszywe informacje.
Wiele firm produkujących AGD umieszcza na etykietach swoich urządzeń fałszywe informacje.

REKLAMA

REKLAMA

Test przeprowadzony przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów AGD i Komisję Europejską wykazał, że wiele firm produkujących AGD umieszcza na etykietach swoich urządzeń fałszywe informacje.

– Prawidłowe dane urządzeń, zwłaszcza pod względem zużycia energii, stanowią istotny czynnik w procesie podejmowania decyzji o zakupie. Konsumenci mają prawo do rzetelnej informacji, a podawanie błędnych danych przyczynia się do wypaczenia idei konkurencyjności – stwierdza dr Kurt-Ludwig Gutberlet, prezes zarządu koncernu BSH.

REKLAMA

W 2009 roku Europejskie Stowarzyszenie Producentów AGD (CECED) wraz z Komisją Europejską zainicjowało i wdrożyło projekt ATLETE (Appliance Testing for Energy Label Evaluation). Celem projektu jest poprawa nadzoru nad rynkiem AGD we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz upowszechnienie znaczenia energooszczędności jako argumentu zakupowego.

Sprzęt AGD pod kontrolą

Przedmiotem projektu ATLETE były lodówki i zamrażarki. Na potrzeby badania w różnych krajach Unii Europejskiej zakupiono 80 urządzeń, aby zagwarantować jak najbardziej obiektywne wyniki. W grupie tej znalazły się modele 48 marek reprezentujących 40 producentów. W momencie rozpoczęcia projektu dobrowolne porozumienie podpisało 27 producentów, w tym BSH oraz wszystkie firmy członkowskie organizacji CECED. Sygnatariusze porozumienia uzgodnili, że w razie pojawienia się podczas pomiarów nieścisłości dotyczących informacji na etykiecie efektywności energetycznej, producent natychmiast wprowadzi działania korygujące.

Zobacz także: Sprzęt AGD do kuchni: kompendium

Etykieta energetyczna

REKLAMA

Firma BSH z zadowoleniem przyjęła projekt i wsparła jego wdrażanie. Uwzględniono cztery modele urządzeń marek Bosch, Siemens i Balay (marka regionalna w Hiszpanii). Po zakończeniu wszystkich pomiarów otrzymały one atest w pełni potwierdzający prawidłowość wszystkich zadeklarowanych danych na europejskiej etykiecie efektywności energetycznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Cieszymy się z pozytywnych wyników badań naszych urządzeń. Aby zawsze podawać rzetelne dane, już od dłuższego czasu nasze laboratoria wykonują niezbędne pomiary wszystkich parametrów. Jednym z naszych priorytetów jest bowiem dostarczanie konsumentom prawdziwych i zrozumiałych informacji. Tylko w ten sposób można zrealizować wielkie cele, takie jak ochrona klimatu dzięki niższemu zużyciu energii elektrycznej – podsumowuje Gutberlet.

Badanie sprzętu AGD

Pomiarów urządzeń dokonywano w czterech starannie wybranych laboratoriach badawczych. Sprawdzano zgodność z etykietami takich parametrów jak: pojemność komór chłodzenia i zamrażania, temperaturę chłodzenia, czas wzrostu temperatury, zdolność zamrażania, ale w szczególności zużycie energii elektrycznej oraz deklarowaną klasę energetyczną. W tej kluczowej kategorii (zużycie energii) wyniki pomiarów potwierdziły, że 84 procent urządzeń posiadało prawidłowe oznaczenia. Badania wykazały, że niestety 13 procent modeli zaliczono do gorszej (bardziej energochłonnej) od deklarowanej przez producentów klasy energetycznej. Natomiast w przypadku około 3 procent modeli faktyczne zużycie energii było nawet o dwie klasy lub więcej gorsze od tej deklarowanej na etykiecie.

Zobacz także: Jak diagnozować usterki sprzętu AGD?

Jednak łącznie, gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie pięć wymienionych wyżej parametrów, błędy na etykietach zanotowano w przypadku aż 53 procent zakupionych do badań urządzeń. Czyli teoretycznie, co drugie urządzenie na rynku może mieć błędne dane. Spora liczba wykazanych odchyleń związana była z nieprawidłowymi informacjami dotyczącymi: pojemności lodówek, temperatury chłodzenia lub zdolności zamrażania. Ale wszystkie te elementy wpływają również na cenę urządzenia w sklepie.

W przypadku 13 procent urządzeń pomiary jeszcze nie zostały zakończone.


Rola instytucji publicznych wobec rynku

REKLAMA

– W interesie nas, konsumentów, i w imię przestrzegania zasad uczciwej konkurencji instytucje publiczne powinny pełnić funkcję nadzorczą wobec rynku. My jako przedstawiciele przemysłu jesteśmy gotowi do dalszych rozmów i szerokiej współpracy – podkreśla Gutberlet.

Koncern BSH z globalnymi markami Bosch i Siemens, Gaggenau oraz wieloma markami regionalnymi, będzie nadal intensywnie angażował się na rzecz zorganizowania sprawnego nadzoru nad rynkiem. Już w grudniu 2010 roku koncern BSH dobrowolnie dopasował swoje oznaczenia do znowelizowanej europejskiej etykiety efektywności energetycznej. Od grudnia 2011 r. będzie ona obowiązywała wszystkich producentów AGD, którzy wprowadzają urządzenia do obrotu na terenie Unii Europejskiej.

Zobacz także: Jak kupić energooszczędny sprzęt AGD?

– Bylibyśmy bardzo zadowoleni, gdyby projekt ATLETE był nadal kontynuowany, również ze względu na nowo wprowadzone klasy efektywności energetycznej: od A+ do A+++. Ponieważ tylko wtedy, gdy konsumenci będą ufać informacjom zadeklarowanym na etykiecie energetycznej i podczas zakupu zdecydują się na wybór urządzeń energooszczędnych, my, jako cała branża AGD, efektywnie przyczynimy się do zmniejszenia zużycia energii w Europie – podsumowuje Gutberlet.

BSH wspiera upowszechnianie urządzeń o szczególnie niskim zużyciu energii, stale rozszerzając swoją ofertę o urządzenia super energooszczędne. W roku 2010 już co czwarte urządzenie sprzedawane przez koncern BSH w Europie należało do tej kategorii.

Wzór nowej europejskiej etykiety efektywności energetycznej

Źródło: BOSCH

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA