REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Uważaj na fałszywe dane na etykietach niektórych producentów AGD

Wiele firm produkujących AGD umieszcza na etykietach swoich urządzeń fałszywe informacje.
Wiele firm produkujących AGD umieszcza na etykietach swoich urządzeń fałszywe informacje.

REKLAMA

REKLAMA

Test przeprowadzony przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów AGD i Komisję Europejską wykazał, że wiele firm produkujących AGD umieszcza na etykietach swoich urządzeń fałszywe informacje.

– Prawidłowe dane urządzeń, zwłaszcza pod względem zużycia energii, stanowią istotny czynnik w procesie podejmowania decyzji o zakupie. Konsumenci mają prawo do rzetelnej informacji, a podawanie błędnych danych przyczynia się do wypaczenia idei konkurencyjności – stwierdza dr Kurt-Ludwig Gutberlet, prezes zarządu koncernu BSH.

REKLAMA

W 2009 roku Europejskie Stowarzyszenie Producentów AGD (CECED) wraz z Komisją Europejską zainicjowało i wdrożyło projekt ATLETE (Appliance Testing for Energy Label Evaluation). Celem projektu jest poprawa nadzoru nad rynkiem AGD we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej oraz upowszechnienie znaczenia energooszczędności jako argumentu zakupowego.

Sprzęt AGD pod kontrolą

Przedmiotem projektu ATLETE były lodówki i zamrażarki. Na potrzeby badania w różnych krajach Unii Europejskiej zakupiono 80 urządzeń, aby zagwarantować jak najbardziej obiektywne wyniki. W grupie tej znalazły się modele 48 marek reprezentujących 40 producentów. W momencie rozpoczęcia projektu dobrowolne porozumienie podpisało 27 producentów, w tym BSH oraz wszystkie firmy członkowskie organizacji CECED. Sygnatariusze porozumienia uzgodnili, że w razie pojawienia się podczas pomiarów nieścisłości dotyczących informacji na etykiecie efektywności energetycznej, producent natychmiast wprowadzi działania korygujące.

Zobacz także: Sprzęt AGD do kuchni: kompendium

Etykieta energetyczna

REKLAMA

Firma BSH z zadowoleniem przyjęła projekt i wsparła jego wdrażanie. Uwzględniono cztery modele urządzeń marek Bosch, Siemens i Balay (marka regionalna w Hiszpanii). Po zakończeniu wszystkich pomiarów otrzymały one atest w pełni potwierdzający prawidłowość wszystkich zadeklarowanych danych na europejskiej etykiecie efektywności energetycznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Cieszymy się z pozytywnych wyników badań naszych urządzeń. Aby zawsze podawać rzetelne dane, już od dłuższego czasu nasze laboratoria wykonują niezbędne pomiary wszystkich parametrów. Jednym z naszych priorytetów jest bowiem dostarczanie konsumentom prawdziwych i zrozumiałych informacji. Tylko w ten sposób można zrealizować wielkie cele, takie jak ochrona klimatu dzięki niższemu zużyciu energii elektrycznej – podsumowuje Gutberlet.

Badanie sprzętu AGD

Pomiarów urządzeń dokonywano w czterech starannie wybranych laboratoriach badawczych. Sprawdzano zgodność z etykietami takich parametrów jak: pojemność komór chłodzenia i zamrażania, temperaturę chłodzenia, czas wzrostu temperatury, zdolność zamrażania, ale w szczególności zużycie energii elektrycznej oraz deklarowaną klasę energetyczną. W tej kluczowej kategorii (zużycie energii) wyniki pomiarów potwierdziły, że 84 procent urządzeń posiadało prawidłowe oznaczenia. Badania wykazały, że niestety 13 procent modeli zaliczono do gorszej (bardziej energochłonnej) od deklarowanej przez producentów klasy energetycznej. Natomiast w przypadku około 3 procent modeli faktyczne zużycie energii było nawet o dwie klasy lub więcej gorsze od tej deklarowanej na etykiecie.

Zobacz także: Jak diagnozować usterki sprzętu AGD?

Jednak łącznie, gdy weźmiemy pod uwagę wszystkie pięć wymienionych wyżej parametrów, błędy na etykietach zanotowano w przypadku aż 53 procent zakupionych do badań urządzeń. Czyli teoretycznie, co drugie urządzenie na rynku może mieć błędne dane. Spora liczba wykazanych odchyleń związana była z nieprawidłowymi informacjami dotyczącymi: pojemności lodówek, temperatury chłodzenia lub zdolności zamrażania. Ale wszystkie te elementy wpływają również na cenę urządzenia w sklepie.

W przypadku 13 procent urządzeń pomiary jeszcze nie zostały zakończone.


Rola instytucji publicznych wobec rynku

REKLAMA

– W interesie nas, konsumentów, i w imię przestrzegania zasad uczciwej konkurencji instytucje publiczne powinny pełnić funkcję nadzorczą wobec rynku. My jako przedstawiciele przemysłu jesteśmy gotowi do dalszych rozmów i szerokiej współpracy – podkreśla Gutberlet.

Koncern BSH z globalnymi markami Bosch i Siemens, Gaggenau oraz wieloma markami regionalnymi, będzie nadal intensywnie angażował się na rzecz zorganizowania sprawnego nadzoru nad rynkiem. Już w grudniu 2010 roku koncern BSH dobrowolnie dopasował swoje oznaczenia do znowelizowanej europejskiej etykiety efektywności energetycznej. Od grudnia 2011 r. będzie ona obowiązywała wszystkich producentów AGD, którzy wprowadzają urządzenia do obrotu na terenie Unii Europejskiej.

Zobacz także: Jak kupić energooszczędny sprzęt AGD?

– Bylibyśmy bardzo zadowoleni, gdyby projekt ATLETE był nadal kontynuowany, również ze względu na nowo wprowadzone klasy efektywności energetycznej: od A+ do A+++. Ponieważ tylko wtedy, gdy konsumenci będą ufać informacjom zadeklarowanym na etykiecie energetycznej i podczas zakupu zdecydują się na wybór urządzeń energooszczędnych, my, jako cała branża AGD, efektywnie przyczynimy się do zmniejszenia zużycia energii w Europie – podsumowuje Gutberlet.

BSH wspiera upowszechnianie urządzeń o szczególnie niskim zużyciu energii, stale rozszerzając swoją ofertę o urządzenia super energooszczędne. W roku 2010 już co czwarte urządzenie sprzedawane przez koncern BSH w Europie należało do tej kategorii.

Wzór nowej europejskiej etykiety efektywności energetycznej

Źródło: BOSCH

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku. Dla kogo? Kredyt #naStart - nowy, skomplikowany program dopłat do rat

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

REKLAMA

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

REKLAMA

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

Kredyt na start przesunięty. Co z rynkiem mieszkaniowym?

Program rządowy "Kredyt na strat" został przesunięty na przyszły rok. Jak oceniają tę sytuację deweloperzy mieszkaniowi? 

REKLAMA