REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozgraniczenie nieruchomości. Poradnik

Postępowanie rozgraniczeniowe wszczyna się z urzędu lub na wniosek strony. Rozgraniczenie nieruchomości polega na wyznaczeniu granic działki między nieruchomościami w spornej sytuacji lub gdy granice działek nie zostały wytyczone. Rozgraniczenie nieruchomości nie jest skomplikowane, jednak bardzo często jest potrzebne do formalnego ustalenia i urzędowego potwierdzenia przebiegu granicy pomiędzy działkami.

Bruk klinkierowy wokół domu – lepszy od betonu lub żwiru?

Bruk klinkierowy jest trwały i estetyczny. Klinkier jest bardzo wytrzymały, ma niską nasiąkliwość, jest mrozoodporny, a co ważne jest odporny na działanie soli, gdy podczas zimy podsypujemy nią chodniki. Zobacz, co jeszcze wpływa na fakt, że klinkier to materiał, który warto wybrać do wykończenia podjazdu i ścieżek wokół domu.

Jaki beton stosować do wykonywania fundamentów?

Na rynku mamy różne rodzaje betonu: towarowy, wodoszczelny, samozagęszczalny. Zobacz jakie mają właściwości i czym się różnią?

Rodzaje fundamentów w domach jednorodzinnych

Jaki fundament wykonać pod budowanym domem? Do najczęściej wykonywanych rodzajów fundamentów nalezą: ława fundamentowa i płyta fundamentowa. Zobacz, czym się różnią.

REKLAMA

Jak prawidłowo wykonać fundamenty budynku? Zobacz, o czym należy pamiętać

Jak dobrze postawić fundamenty budynku, o czym należy pamiętać podczas ich wykonywania? O czym nie powinniśmy zapomnieć podczas budowy fundamentów – radzi ekspert Lafarge Bartosz Obidziński – kierownik produktu.

Zabezpieczanie drewna przed działaniem pleśni, grzybów i wilgoci. Poradnik

Elementy drewniane narażone są na wiele czynników niszczących: pleśń, grzyby lub wilgoć. Drewno, to zdrowy i ciepły materiał, który często wykorzystujemy do budowy domów, a także do wykonywania podbitek i elewacji drewnianych. Zobacz, jak zabezpieczyć drewno przed działaniem niszczących czynników.

Okna dachowe Roto do domów pasywnych i energooszczędnych

W 2013 r. Roto wprowadziło na rynek okna dachowe z nowym niskoemisyjnym szkleniem Roto blueTec i Roto blueTec Plus.

Bolix – laureatem Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji

Firma Bolix – producent materiałów budowlanych specjalizujący się w produkcji systemów elewacyjnych został tegorocznym laureatem Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości.

REKLAMA

Ogrodzenie zapewniające prywatność – rodzaje

Właściciele domów jednorodzinnych, raz na jakiś czas potrzebują odrobinę prywatności. Zwłaszcza we własnym ogrodzie, kiedy organizujemy spotkanie ze znajomymi lub chcemy w spokoju poczytać książkę. Zobacz jakie ogrodzenie wybrać, by uchronić się przed wścibskim wzrokiem sąsiadów.

Cześci Promotech – na rosyjskim rynku

Promotech – dostawca części do maszyn budowlanych wchodzi na rosyjski rynek. Rosjanie zainteresowali się urządzeniami do mechanizacji i automatyzacji spawania, które są produkowane przez firmę Promotech. Współpraca to jeden z efektów targów Blech Russia 2013, w których uczestniczyła firma Promotech.

Domy drewniane – technologia, stolarka i wykończenie

Drewno to materiał bardzo uniwersalny i szlachetny materiał. Poza konstrukcją domu, wykonuje się niego stolarkę (okienną i drzwiową) a także wykończa wnętrza.

Montaż blachodachówki modułowej – krok po kroku

W ramach montażu blachodachówki modułowej musimy wykonać obróbkę pasa nadrynnowego, montaż wiatrownicy oraz obróbkę szczytową. Zobacz poradnik, jak wykonać te prace krok po kroku.

Pielęgnacja nawierzchni z kostki brukowej – po zimie

Nawierzchnia z kostki brukowej jest bardzo wytrzymałym rodzajem nawierzchni. Odporna na działanie różnych czynników zewnętrznych, może czasami wymagać drobnej naprawy. Zobacz, jak dbać o kostkę brukową?

Budowa domu po nowelizacji prawa budowlanego

Po nowelizacji prawa budowlanego na pewno o wiele szybciej będziemy mogli załatwić formalności związane z budową domu. Jednak zmiany w prawie budowlanym nie powinny uśpić naszej czujności. Inwestorzy w większym stopniu będą musieli zadbać o to, by parametry powstających budynków odpowiadały temu, co znajduje się w projekcie.

Dom energooszczędny – ile kosztuje?

Uzyskując dopłaty do kredytów na domy energooszczędne trzeba będzie udowodnić, że roczny wskaźnik zapotrzebowania na energię potrzebną do ogrzania i wentylacji nie przekracza 15 lub 40 kWh/m2.

Ogrodzenie panelowe – które jest najbardziej wytrzymałe?

Stalowe ogrodzenie panelowe to bardzo standardowe ogrodowe. Jednak trwałość paneli stalowych dostępnych na rynku – jest różna. Jak wybrać te najlepsze? Na pewno przyda się wiedza, z zakresu technologii produkcji. Zobacz, na co zwracać uwagę podczas zakupu paneli ogrodzeniowych.

Strabag – zmiany w organizacji

Strabag – jeden z liderów w branży budowlanej w Polsce wprowadza zmiany w swojej organizacji. W efekcie zmian połączono dwa, jak dotąd oddzielnie działające obszary: Budownictwa Infrastruktury oraz Budownictwa Ogólnego i Inżynieryjnego. Spółką będą kierować: Alfred Watzl i Wojciech Trojanowski. Zaistniałe zmiany są kontynuacją reorganizacji prowadzonej od połowy ubiegłego roku.

TIM SA rekomendowane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP)

Stowarzyszenie Elektryków Polskich, przeprowadziło audyt, w wyniku którego udzieliło jednemu z dystrybutorów elektrotechnicznych w Polsce – TIM SA, swojej rekomendacji.

Rozporządzenie EUTR reguluje handel drewnem na terenie Unii Europejskiej

Od 3 marca 2013 roku obowiązuje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej, które reguluje obowiązki podmiotów, które wprowadzają na rynek drewno oraz wyroby drewniane. Rozporządzenie EUTR jest potwierdzeniem legalności pochodzenia surowca (EUTR).

Budowa domu – jak stworzyć plan inwestycji?

Budowa domu to złożony proces, który musimy dokładnie zaplanować. Zobacz, które z etapów budowy domu są kluczowe oraz jak zaplanować kolejność działania.

Katastrofy budowlane – raport Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego

Wg danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, w ciągu ostatnich kilku lat spadła liczba zarejestrowanych katastrof budowlanych. GUNB opublikował szczegółowy raport z danymi przedstawiającymi statystyki wydarzeń.

Wykwity na powierzchni cegieł – jak sobie z nimi radzić?

Zdarza się, że na cegłach klinkierowych pojawiają się wykwity. Pojawianiu się białego nalotu można zapobiec. Nawet jeśli już się pojawi, są sposoby za pomocą których można je skutecznie usunąć. Zobacz, jak to zrobić?

Jak zamówić beton na budowę?

Jak zamówić beton potrzebny do budowy domu? Skąd go wziąć, jakich formalności należy dopełnić, ile to wszystko kosztuje. Na te i inne pytania na temat betonu odpowiada – ekspert firmy Laferge – światowego producenta materiałów budowlanych.

Energooszczędność – zobacz co wiesz na ten temat

W badaniu, które zostało przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC tylko 19% badanych stwierdziło, że ogrzewanie pomieszczeń jest głównym źródłem utraty energii z domów i mieszkań. Zobacz, dlaczego.

Drzwi z czytnikiem linii papilarnych

Drzwi z czytnikiem linii papilarnych to drzwi dla osób, które cenią sobie bezpieczeństwo o nowoczesne technologie. Kupując drzwi zewnętrzne w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na ich wygląd, dopiero potem na parametry oraz materiał, z którego są wykonane. Zadaniem drzwi jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa wnętrza naszego domu oraz ograniczenie do niego dostępu osobom niepowołanym.

Budownictwo energooszczędne – moda czy obowiązek

W Polsce coraz częściej buduje się domy energooszczędne wykorzystując do tego celu materiały przyjazne środowisku. Niskie koszty eksploatacyjne takich budynków oraz walory zdrowotne to główne powody stosowania tego typu technologii. Czy wybór energooszczędnych technologii to moda, która niebawem przeminie czy może konieczność wynikająca z przepisów? – zobacz wypowiedź Anny Deneka, eksperta z firmy Knauf Insulation.

Żelbet, Strunobeton i Prefabrykaty – nowoczesne technologie budowlane

We współczesnym budownictwie istotne jest szybkie tempo wznoszenia budynków. Takie technologie jak żelbet, strunobeton czy prefabrykaty są tego najlepszym przykładem. Technologie te są wynikiem ciągłego rozwoju technologii budowlanych i konstrukcyjnych. Zobacz, czym się charakteryzują.

Bosch – mistrz patentów Europy 2012

Bosch w 2012 roku otrzymał 838 patentów i w ten sposób został zajął pierwsze miejsce w liczbie uzyskanych patentów. Wynik został ogłoszony przez Europejski Urząd Patentowy w Brukseli.

Lukarna – sposób na doświetlenie poddasza

Lukarna to jeden z bardziej popularnych sposobów na doświetlenie poddasza. Lukarna to element budynku, który znacząco wpływa na atrakcyjność bryły budynku, architekturę wnętrza. Ma tez znaczący wpływ na ilość światła jaka wpada na poddasze. Zobacz, jakie są wady i zalety lukarny?

Co można budować na działce bez pozwolenia?

Wg prawa budowlanego każde rozpoczęcie robót budowlanych wymaga wydania pozwolenia na budowę. Są jednak wyjątki, kiedy można budować na działce bez pozwolenia na budowę. Zobacz, co można postawić na działce bez potrzeby uzyskania pozwolenia na budowę?

Żelbet – jeden z ważniejszych materiałów na budowie

Żelbet jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów budowlanych. Dzięki właściwościom które posiada, konstrukcje z żelbetu są elementem praktycznie każdej większej budowy.

Jakie domy jednorodzinne budowali Polacy w 2012 roku?

Wybór projektu, technologii budowy domu, materiałów, stan surowy otwarty, a może stan surowy zamknięty. Jakie domy budują Polacy? Zobacz jakie domy jednorodzinne budowali Polacy w 2012 roku.

Malowanie elewacji – 5 rzeczy, o których należy pamiętać

Malowanie elewacji budynku to dość złożony proces. Musimy rozstawić rusztowanie, wybrać farbę. JEst tez kilka innych rzeczy, o których powinniśmy malować np. dobra pogoda. Zobacz co jeszcze.

Międzynarodowe spotkanie przedstawicieli z branży klimatyzacyjnej we Frankfurcie

TECE – producent i dystrybutor techniki sanitarnej i grzewczej, w dniach 12–16 marca 2013 będzie prezentować się na targach ISH we Frankfurcie nad Menem.

Niestandardowe skrzydła drzwiowe o nietypowych wymiarach

Jakie drzwi zamontować w niedużym pomieszczeniu, aby nie tracić miejsca? Jakie drzwi zamontować w otworze, który przekracza 100 cm. Jednym z rozwiązać są drzwi przesuwne i dwuskrzydłowe o niestandardowych wymiarach.

Lafarge: Ambasador Regionu 2012

Firma Lafarge podczas tegorocznej edycji Liderów Regionu województwa świętokrzyskiego otrzymała wyróżnienie Ambasadora Regionu 2012. Nagrodę firmie przyznano za odniesione sukcesy na polskim rynku oraz zaangażowanie i wsparcie społeczności lokalnej.

Wybieramy okno: do sypialni, salonu i pomieszczenia gospodarczego

Choć wszystkie okna w domu jednorodzinnym powinny komponować się ze sobą, nie muszą być takie same. Kryteriów wyboru okien jest wiele, są to m.in. funkcja jaką ma pełnić dane okno oraz potrzeby i preferencje mieszkańców.

Dodatkowe akcesoria do okna – praktyczne i funkcjonalne

Rolety, moskitiery, nawiewniki i zabezpieczenia antywłamaniowe – to akcesoria okienne, które poza tym, że są praktyczne, zwiększają funkcjonalność okna i oraz bezpieczeństwo domu i mieszkania. Zobacz, które w akcesoria okienne warto zainwestować.

Podbudowa pod kostkę brukową – krok po kroku

Jak wykonać podbudowę pod kostkę brukową, jaki materiał będzie do tego najlepszy: piasek, a może podsypka piaskowo-cementowa. Zobacz poradnik.

Efektywność energetyczna – jeden ze sposobów na kryzys

Planując wydatki związane z budową domu wielu inwestorów w ramach oszczędności, bierze pod uwagę tylko wydatki ponoszone w czasie budowy. Niestety pozorne oszczędności jak np. niedostateczne ocieplenie budynku w efekcie powodują większe straty spowodowane ucieczką ciepła z budynku podczas jego eksploatacji.

TopBuilder – nagroda dla ROCKWOOL

Firma ROCKWOOL – światowy producent skalnej wełny mineralnej po raz piąty otrzymał prestiżową nagrodę Top Builder za swoje produkty. Komisja konkursu doceniła przede wszystkim wprowadzony przez firmę na rynek w 2012 roku produkt o nazwie STEPROCK HD4F.

Szprosy okienne: międzyszybowe, konstrukcyjne i naklejane

Szprosy to ozdobny element okna, który może występować w trzech rodzajach. Jako element ozdobny znajdujący się pomiędzy szybami (szprosy międzyszybowe), jako jeden z elementów okna dzielący szybę na mniejsze części (szprosy konstrukcyjne) lub też element ozdobny (szprosy naklejane).

Które okno wybrać: dekoracyjne czy proste?

Rynek stolarki okiennej daje nam duży wybór okien. Do wyboru mamy: okna proste w klasycznych kształtach, kunsztownie wykończone, dzielone szprosami a także bogato zdobione różnymi ornamentami. Duży wybór okien sprawia, że okna drewniane nie musi być nudne. Zobacz, które będzie dla Ciebie najlepsze?

Jaki kupić styropian i oszczędzić na ogrzewaniu? Poradnik

Ciepłe wnętrze zimą i chłodne latem. Jak stworzyć taki klimat w domu lub mieszkaniu, a do tego mieć niskie koszty związane z ogrzewaniem albo klimatyzacją? Dobrze wykonana termomodernizacja budynku z wykorzystaniem dobrej jakości styropianu pozwala na uzyskanie takiego komfortu. To inwestycja na lata, która szybko się zwraca.

Okna o nietypowych kształtach – na zamówienie

Okna o nietypowych kształtach nadają budynkowi wyjątkowego charakteru. Podczas wykonywanie projektu domu może się jednak okazać, że ich wykonanie jest kłopotliwe i bardzo kosztowne. Zobacz, co warto wiedzieć o oknach w nietypowych kształtach zanim zdecydujemy się na inwestycję w okna wg własnego projektu?

Ogrodzenie panelowe czy siatka – co wybrać?

Ogrodzenie panelowe czy siatka, które ogrodzenie wybrać. Oba rozwiązania są dość popularne i proste w montażu. Siatkę montuje się szybko, świetnie sprawdzi się w miejscach mniej wyeksponowanej części posesji. Ogrodzenie panelowe natomiast, ochroni nas przed wścibskim wzrokiem sąsiadów.

Ekologiczne budownictwo – coraz więcej domów energooszczędnych w UE

Już za siedem lat na obszarze Unii Europejskiej będzie można stawiać jedynie budynki energooszczędne. Choć mamy jeszcze trochę czasu, to już teraz warto zgłębić temat rozwiązań, dzięki którym domowe instalacje będą bardziej przyjazne środowisku.

Domy pasywne – czy są tańsze niż tradycyjne?

W porównaniu z domem pasywnym, budowa domu stawianego w tradycyjny sposób (murowany) często trwa dłużej, poza ty koszty budowy także są wyższe. Zaletą domów pasywnych jest to, że koszt wykonania niektórych elementów budynków może być niższy (w porównaniu z budynkiem murowanym) nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych i to już na etapie prac budowlanych.

Brama przesuwna – na co zwracać uwagę podczas jej zakupu?

Kupując bramę przesuwną powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jak często będziemy ją otwierać, przy jakim budynku będziemy ją montować oraz dobrać sposób otwierania do jej masy. Zobacz poradnik.

Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?

Często budowa domu opłaca się bardziej niż zakup mieszkania. Ale, aby przystąpić do budowy domu, musimy posiadać działkę. Działkę możemy kupić samodzielnie lub z pomocą specjalnej firmy. Ważne podczas zakupu działki jest to, aby sprawdzić jej stan prawny.

REKLAMA