REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wykwity na powierzchni cegieł – jak sobie z nimi radzić?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
 Röben
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.
Wykwity na klinkierze. Fot. Röben
Wykwity na klinkierze. Fot. Röben
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, że na cegłach klinkierowych pojawiają się wykwity. Pojawianiu się białego nalotu można zapobiec. Nawet jeśli już się pojawi, są sposoby za pomocą których można je skutecznie usunąć. Zobacz, jak to zrobić?

REKLAMA

Wykwity na klinkierze. Fot. Röben

Wykwity, czyli biały nalot pojawiający się na powierzchni cegieł, to podstawowy wróg estetyki murowanych elewacji, cokołów z klinkieru, ogrodzeń oraz innych elementów z cegieł. Podpowiadamy, jak chronić je przed pokryciem się białymi naciekami, aby przez długie lata pozostały piękne jak zaraz po wymurowaniu.

Zobacz także: Skąd się biorą wykwity na elewacji z klinkieru?

Jak zapobiegać pojawianiu się wykwitów?

Poznaj przyczynę

Żeby skutecznie zapobiegać wykwitom, należy najpierw poznać ich przyczynę. Osad na cegłach pojawia się wtedy, gdy w niepożądany sposób do wnętrza muru dostanie się woda. Brak skutecznej wentylacji ściany dodatkowo pogarsza sytuację. – Wilgoć powoduje, że sole zawarte w zaprawie ulegają rozpuszczeniu. Następnie woda wraz z rozpuszczonymi związkami chemicznymi przemieszcza się na zewnątrz muru mikroskopijnymi kapilarami. Na powierzchni w naturalny sposób następuję schnięcie, a po odparowaniu wody dochodzi do krystalizacji soli, czego efektem jest brzydki zaciek o białej barwiewyjaśnia Krzysztof Omilian z firmy Röben.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Elewacja klinkierowa bez wykwitów. Fot. Röben

Dlatego najistotniejszym czynnikiem, który pomoże uchronić się przed wykwitami, jest ochrona cegieł przed wilgocią. Dotyczy to wszystkich etapów budowy, od transportu, przez składowanie, po cały proces murowania. W czasie przechowywania cegieł na miejscu budowy, należy je nakryć od góry folią budowlaną oraz umieścić na podłożu nie pozwalającym na przedostanie się wody od strony gruntu. Ważne jest też precyzyjne wykonawstwo. Prace murarskie powinno się wykonywać w ciepłe, suche dni oraz każdorazowo zabezpieczać wzniesiony już fragment muru na wypadek niespodziewanego deszczu.

Zobacz także: Prefabrykowane elementy z klinkieru – nadproża, parapety i inne

Używaj zaprawy przeznaczonej do klinkieru

REKLAMA

Drugim ważnym elementem walki z genezą wykwitów jest zaprawa. Należy stosować specjalną zaprawę do klinkieru, a także zwrócić uwagę na jej precyzyjne przygotowanie zgodnie z wytycznymi producenta, ponieważ nie może być ona zbyt rzadka. Zaleca się również, by nie zawierała wapna. Ponadto, musimy unikać murowania na puste lub cofnięte spoiny (zagłębione, nie stykające się z brzegiem cegły).

– Jeśli nie zastosujemy się do tej zasady, w niewypełnionych miejscach będzie gromadzić się woda opadowa. Z czasem może się ona przedostać w głąb muru, powodując powstawanie wykwitów, a nawet osłabienie całej konstrukcjiostrzega Krzysztof Omilian. W przypadku elewacji, powinno się dodatkowo zapewnić cyrkulację powietrza wewnątrz konstrukcji ściany. Odprowadzanie wilgoci uniemożliwi wypłukiwanie soli. Konieczne jest również zabezpieczenie warstwy osłonowej przed przedostawaniem się wody do jej wnętrza, głównie dzięki szczelnym połączeniom murarskim oraz fachowo wykonanym obróbkom blacharskim.

Zobacz także:  Jaką zaprawę zastosować do wykończenia elewacji z klinkieru?

Jak usuwać wykwity z klinkieru?

Jeśli na murze mimo wszystko pojawią się wykwity, nie można tego zignorować. By przywrócić cegłom estetyczną powierzchnię, trzeba zacząć od usunięcia przyczyny, która mogła spowodować powstanie nacieków. W murze mogły się np. ukruszyć fugi, co powoduje przedostawanie się wilgoci do wnętrza muru. Po uszczelnieniu tych miejsc i zabezpieczeniu ściany przed wilgocią, można rozpocząć usuwanie wykwitów. W pierwszej kolejności zaleca się mechaniczne oczyszczanie cegieł poprzez szczotkowanie na sucho. Wyczyściwszy w ten sposób mur, należy go zmyć ciepłą wodą przy użyciu myjki ciśnieniowej. Jeśli nalot nie zostanie w pełni usunięty, można zastosować specjalistyczne preparaty dedykowane usuwaniu wykwitów. Są one dostępne w większości hurtowni budowlanych. Przed zastosowaniem środka należy w słoneczny, suchy dzień zmyć cegły wodą i odczekać, aż dobrze wyschną. Podobnie jak w przypadku wszelkich innych środków chemicznych, przed użyciem preparatu zaleca się zrobienie próby na mało widocznym fragmencie muru. Następnie na powierzchnię muru nanosi się preparat, ściśle trzymając się wytycznych zawartych w instrukcji, która uwzględnia także zalecenia pogodowe. Jeśli sami nie chcemy lub nie możemy walczyć z wykwitami, z pomocą przyjdzie specjalistyczną ekipa.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA