REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Układanie płytek klinkierowych – krok po kroku

 Röben
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.
Układanie płytek klinkierowych. Fot. Röben
Układanie płytek klinkierowych. Fot. Röben
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Płytki klinkierowe to popularny i trwały materiał wykończeniowy. Klinkier bardzo często wykorzystywany jest do wykańczania elewacji budynku, efekt końcowy najczęściej jest nie do odróżnienia, w porównaniu z murem z cegieł.

Płytki klinkierowe są bardzo często stosowane na elewacjach, zarówno w nowych budynkach, jak i tych poddawanych renowacji. Klinkier jest też świetnym rozwiązaniem we wnętrzach, – płytki są znacznie cieńsze niż cegła i dzięki temu bardziej praktyczne, jeśli klinkierem chcemy wykończyć np. ścianę lub jej fragment.

REKLAMA

Jak układać płytki klinkierowe?

Płytki klinkierowe wewnątrz pomieszczeń układa się tak samo ja na elewacji.

Montaż płytek klinkierowych należy rozpocząć od przygotowania podłoża, które powinno być gładkie i nośne. W pierwszej kolejności należy je oczyścić z kurzu, zabrudzeń oraz innych zbędnych elementów. Następnie, na czystą powierzchnię nanosimy warstwę kleju, przeznaczonego specjalnie do mocowania płytek.

Układanie płytek klinkierowych. Fot. Röben

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Jaką zaprawę zastosować do wykończenia elewacji z klinkieru?

Następnie przystępujemy do nakładania płytek. Płytki klinkierowe należy przyklejać zaczynając od naroży. Na narożnikach najlepiej jest stosować specjalne płytki kątowe. Są to specjalne płytki przeznaczone do okładania narożników. Ich wybór zaoszczędzi nam prac związanych  z przycinaniem płytek, a efekt końcowy będzie bardziej estetyczny. Układając płytki poziomymi rzędami, należy zachować odstępy na spoinę, o szerokości ok. 10 mm.

Fugowanie płytek klinkierowych

 Fugowanie możemy rozpocząć, gdy tylko klej się zwiąże. Wszelkie pozostałości po zaprawie usuwamy za pomocą specjalnej szczotki. Po oczyszczeniu ściany z nadmiaru zaprawy powinniśmy odczekać 2–3 dni, aby wszystkie materiały miały czas trwale się związać. Tylko fachowe ułożenie płytek elewacyjnych jest gwarancją trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne.

O czym należy pamiętać…

REKLAMA

Układanie płytek klinkierowych nie jest trudne, należy jednak pamiętać, że na płytki klinkierowe na elewacji można układać jedynie do określonej wysokości ściany. Wg ogólnie przyjętej zasady płytki klinkierowe przyklejamy do wysokości 7 m, o ile są one montowane bezpośrednio na murze.

W sytuacji, gdy płytki mocujemy na ociepleniu ze styropianu lub wełny, powinniśmy zastosować specjalne zabezpieczenie, po to, by płytki nie odpadły. W tym celu w pierwszej kolejności należy ułożyć na ociepleniu kleju, siatkę zbrojoną i klej. Następnie przystępujemy do kołkowania (5 sztuk na m2). Możnaż kołków wykonujemy przez siatkę, dociskając, w ten sposób klej oraz siatkę zbrojeniową.

Następnie przystępujemy do przyklejania płytek. Używać do tego celu należy kleju przeznaczonego do przyklejania płytek klinkierowych.

Układanie płytek klinkierowych. Fot. Röben

Zanim rozpoczniemy przyklejanie płytek klinkierowych do ocieplenia ze styropianu należy się upewnić, czy styropian jest kotwiony. Warto podkreślić, że styropian można kotwić także na końcu prac murarskich, bezpośrednio przed położeniem płytek. Aby elewacja z płytek klinkierowych była nie do odróżnienia od fasady murowanej z cegieł, przy układaniu płytek powinno się pamiętać o „upozorowaniu  wiązania. Najlepiej wybrać tzw. wiązanie dzikie, przy którym na 1 m powierzchni ściany układa się nieregularnie około 5 główek (strona licowa całej cegły). W celu uzyskania wrażenia ceglanego muru, jako główkę w wiązaniu umieszcza się płytkę elewacyjną przyciętą np. szlifierką z tarczą diamentową.

Zobacz także: Cegła klinkierowa – materiał do wykończenia wnętrz oraz elewacji

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podsumowanie rynku nieruchomości: Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2024 roku?

Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży w 2024 r.? Czy sytuacja na rynku miała odzwierciedlenie w popycie na mieszkania?

Mieszkanie pod inwestycję w 2025. Jak wybrać najlepiej?

Wygląda na to, że rynek nieruchomości powoli wkracza w fazę stabilizacji. Czy to oznacza, że inwestycje poczynione w tym roku będą bardziej opłacalne? Jakie mieszkanie wybrać, by skorzystać najbardziej?

Kto teraz może liczyć na pomoc w spłacie rat kredytu hipotecznego. Wakacje kredytowe w 2025 roku

Wakacje kredytowe, które w minionych latach pozwalały na zawieszenie spłaty rat kreddytu hipotecznego w 2025 roku już nie są dostępne. Przynajmniej w takiej powszechnej formie. Nie oznacza to jednak, że osoby mające kłopot z terminową spłatą kredytów mieszkaniowych są całkowicie bez wsparcia

Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

REKLAMA

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

REKLAMA

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

REKLAMA