Układanie płytek klinkierowych – krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA
Płytki klinkierowe są bardzo często stosowane na elewacjach, zarówno w nowych budynkach, jak i tych poddawanych renowacji. Klinkier jest też świetnym rozwiązaniem we wnętrzach, – płytki są znacznie cieńsze niż cegła i dzięki temu bardziej praktyczne, jeśli klinkierem chcemy wykończyć np. ścianę lub jej fragment.
REKLAMA
Jak układać płytki klinkierowe?
Płytki klinkierowe wewnątrz pomieszczeń układa się tak samo ja na elewacji.
Montaż płytek klinkierowych należy rozpocząć od przygotowania podłoża, które powinno być gładkie i nośne. W pierwszej kolejności należy je oczyścić z kurzu, zabrudzeń oraz innych zbędnych elementów. Następnie, na czystą powierzchnię nanosimy warstwę kleju, przeznaczonego specjalnie do mocowania płytek.
Układanie płytek klinkierowych. Fot. Röben
Zobacz także: Jaką zaprawę zastosować do wykończenia elewacji z klinkieru?
Następnie przystępujemy do nakładania płytek. Płytki klinkierowe należy przyklejać zaczynając od naroży. Na narożnikach najlepiej jest stosować specjalne płytki kątowe. Są to specjalne płytki przeznaczone do okładania narożników. Ich wybór zaoszczędzi nam prac związanych z przycinaniem płytek, a efekt końcowy będzie bardziej estetyczny. Układając płytki poziomymi rzędami, należy zachować odstępy na spoinę, o szerokości ok. 10 mm.
Fugowanie płytek klinkierowych
Fugowanie możemy rozpocząć, gdy tylko klej się zwiąże. Wszelkie pozostałości po zaprawie usuwamy za pomocą specjalnej szczotki. Po oczyszczeniu ściany z nadmiaru zaprawy powinniśmy odczekać 2–3 dni, aby wszystkie materiały miały czas trwale się związać. Tylko fachowe ułożenie płytek elewacyjnych jest gwarancją trwałości i odporności na uszkodzenia mechaniczne.
O czym należy pamiętać…
REKLAMA
Układanie płytek klinkierowych nie jest trudne, należy jednak pamiętać, że na płytki klinkierowe na elewacji można układać jedynie do określonej wysokości ściany. Wg ogólnie przyjętej zasady płytki klinkierowe przyklejamy do wysokości 7 m, o ile są one montowane bezpośrednio na murze.
W sytuacji, gdy płytki mocujemy na ociepleniu ze styropianu lub wełny, powinniśmy zastosować specjalne zabezpieczenie, po to, by płytki nie odpadły. W tym celu w pierwszej kolejności należy ułożyć na ociepleniu kleju, siatkę zbrojoną i klej. Następnie przystępujemy do kołkowania (5 sztuk na m2). Możnaż kołków wykonujemy przez siatkę, dociskając, w ten sposób klej oraz siatkę zbrojeniową.
Następnie przystępujemy do przyklejania płytek. Używać do tego celu należy kleju przeznaczonego do przyklejania płytek klinkierowych.
Układanie płytek klinkierowych. Fot. Röben
Zanim rozpoczniemy przyklejanie płytek klinkierowych do ocieplenia ze styropianu należy się upewnić, czy styropian jest kotwiony. Warto podkreślić, że styropian można kotwić także na końcu prac murarskich, bezpośrednio przed położeniem płytek. Aby elewacja z płytek klinkierowych była nie do odróżnienia od fasady murowanej z cegieł, przy układaniu płytek powinno się pamiętać o „upozorowaniu wiązania. Najlepiej wybrać tzw. wiązanie dzikie, przy którym na 1 m2 powierzchni ściany układa się nieregularnie około 5 główek (strona licowa całej cegły). W celu uzyskania wrażenia ceglanego muru, jako główkę w wiązaniu umieszcza się płytkę elewacyjną przyciętą np. szlifierką z tarczą diamentową.
Zobacz także: Cegła klinkierowa – materiał do wykończenia wnętrz oraz elewacji
REKLAMA
REKLAMA