Kupno kostki brukowej. Poradnik
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Ze względu na rodzaj materiału, z którego wykonuje jest kostkę brukową, wyróżniamy: kostkę kamienną i kostkę betonowa. Czym się różnią?
Kostka kamienna a kostka betonowa – różnice
Mając na myśli kostkę kamienną najczęściej mówimy o kostce bazaltowej lub granitowej. Kostka kamienna charakteryzuje się dużą trwałością, jest odporna na czynników warunków atmosferycznych, wahania temperatur oraz wilgoć. Dlaczego warto wybrać właśnie tę kostkę? Kostka kamienna ma wiele zalet, bardzo ładnie się prezentuje i jest bardziej wytrzymała na ścieranie, niż kostka betonowa. Niestety, jest cena jest też znacznie wyższa.
REKLAMA
Kostkę betonową charakteryzuje duży wybór kolorów i kształtów. Wielu producentów oferuje nam przeróżne kształty kostki brukowej, które możemy komponować na różne sposoby i układać różne kolorowe wzory. Do najbardziej popularnych kształtów kostki brukowej należą: Fala, Kość Trapez, Siena i inne.
Dzięki różnorodności kształtów kostki brukowej, układając nawierzchnię możemy tworzyć różne, kolorowe wzory, a także kształty takie jak: okręgi czy łuki. Nie powinniśmy mieć także problemu przy układaniu krętych ścieżek.
Zobacz także: Podjazdy i ścieżki z klinkieru
Kostka jednowarstwowa i dwuwarstwowa – co to znaczy?
Kupując kostkę betonową możemy spotkać się z kostkami jednowarstwowymi i dwuwarstwowymi. Czym się różnią?
Kostki jednowarstwowe barwi się w masie podczas produkcji, natomiast kostki dwuwarstwowe barwione są – powierzchniowo. Kiedy kawałek kostki nam odpryśnie, ukazuje nam się wnętrze w innym kolorze.
Zalety i wady kostki brukowej
Kostka brukowa jest powszechnie stosowana do wykonywania nawierzchni wokół domów jednorodzinnych. Wykonujemy z niej podjazdy przed garażami, ścieżki w ogrodzie a także alejki wokół domu.
REKLAMA
Kostka brukowa jest bardzo wytrzymałym materiałem, ma duża odporność na obciążenia oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Kostka brukowa ma także bardzo dużą trwałość, która dochodzi do 50 lat. Poza tym, jej montaż jest łatwy i szybki.
Do wad kostki brukowej możemy zaliczyć możliwość pojawienia się na niej wykwitów wapiennych, w wyniku działania różnych związków chemicznych. Na powierzchni kostki brukowej mogą też występować pewne odchylenia w strukturze wierzchniej warstwy. Powierzchnia może być miejscami chropowata, jednak ta wada może być również zaletą – chropowatość daje nam lepszą przyczepność. Cechę ta można wykorzystać np. układając podjazd do garażu na stromej nawierzchni.
Na powierzchni kostki brukowej czasami można też zaobserwować „wypływki” – naddatki materiału powstające podczas produkcji.
Zobacz także: Jak usunąć uszkodzone płyty chodnikowe?
Wybieramy kostkę brukową
Zanim kupimy kostkę brukową zastanówmy się, gdzie wokół domu będziemy ja układać. Zanim wybierzemy właściwą kostkę, sprawdźmy, jakie są jej parametry techniczne oraz czy daną kostkę obowiązuje gwarancja.
Najlepsza kostka brukowa na podjazd
Jeśli planujemy kupić kostkę brukową, którą będziemy wykładać podjazd, parking lub chodnik, sprawdźmy, jakie minimalne wymiany powinna mieć nawierzchnia, którą będziemy wykonywać. Będzie to również stanowić podstawę do wyliczeń, ile kostki brukowej musimy kupić:
Minimalna szerokość wjazdu na posesję powinna wynosić 3 m, powierzchnia jednego miejsca postojowego dla samochodu osobowego powinna mieć wymiary 2,5 x 5 m, natomiast minimalna szerokość chodnika i ścieżki wokół domu lub w ogrodzie powinna wynosić 0,75 m.
Jaka grubość kostki brukowej będzie najlepsza?
Grubości kostki brukowej jest istotnym parametrem kostki brukowej i jej wybór zależy od intensywności użytkowania danej nawierzchni oraz od funkcji jaką pełni dana nawierzchnia.
Grubość kostki brukowej powinniśmy dobierać w zależności od obciążenia jakie ma działać na daną nawierzchnię. Inne obciążenie będzie działać na podjazd do garażu, inne na ścieżkę prowadzącą od furtki, do wejścia do domu. I tak, kostka brukowa powinna mieć następująca grubość:
– 4 cm – nawierzchnie z ruchem pieszym i lekkim samochodowym do 2 ton,
– 6 cm – nawierzchnie z ruchem samochodowym do 3,5 tony,
– 8 cm – nawierzchnie z ruchem samochodów ciężarowych,
– 10 i 14 cm – nawierzchnie placów składowych z intensywnym ruchem ciężkich pojazdów mechanicznych.
Żródło: Dardom
Zobacz także: Podkłady pod kostkę betonową w technologii gruntu stabilizowanego cementem
Kupując kostkę brukową – Pamiętaj!
Podczas kupna kostki brukowej warto sprawdzić:
– czy powierzchnia kostek brukowych jest jednorodna i nie ma na niej rys oraz spękań,
– czy na powierzchni kostki nie ma widocznych plam, a także zabrudzeń, których nie da się usunąć,
– czy krawędzie i kanty kostki brukowej nie są wyszczerbione.
Kupując kostkę brukową warto też wybrać taką, która będzie pasować wzorem oraz kolorem do otoczenia, w którym będzie się znajdować. Do wykonania podjazdu przed garażem warto kupić taką kostkę brukową, na której nie będzie widać zabrudzeń pochodzących z samochodu oraz śladu opon.
Zobacz także: Podbudowa pod kostkę brukową – krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA