REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kupno kostki brukowej. Poradnik

Redakcja Dom
kostka brukowa
kostka brukowa

REKLAMA

REKLAMA

Zanim kupimy kostkę brukowa, zastanówmy się, gdzie będziemy ją układać. Ma to duży wpływ na to, jaki rodzaj kostki będziemy musieli kupić. Podczas wyboru kostki brukowej ważna jest także jej grubość, którą dobieramy w zależności od obciążeń jakie będą działać na kostkę podczas jej użytkowania. Kupując kostkę brukową pamiętajmy, że inną kostkę brukową wybierzemy do wykonania podjazdu przed garażem, a inną do ułożenia ścieżek w ogrodzie. Zobacz Poradnik.

REKLAMA

Ze względu na rodzaj materiału, z którego wykonuje jest kostkę brukową, wyróżniamy: kostkę kamienną i kostkę betonowa. Czym się różnią?

Kostka kamienna a kostka betonowa  – różnice

Mając na myśli kostkę kamienną najczęściej mówimy o kostce bazaltowej lub granitowej. Kostka kamienna charakteryzuje się dużą trwałością, jest odporna na czynników warunków atmosferycznych, wahania temperatur oraz wilgoć. Dlaczego warto wybrać właśnie tę kostkę? Kostka kamienna ma wiele zalet, bardzo ładnie się prezentuje i jest bardziej wytrzymała na ścieranie, niż kostka betonowa. Niestety, jest cena jest też znacznie wyższa.

REKLAMA

Kostkę betonową charakteryzuje duży wybór kolorów i kształtów. Wielu producentów oferuje nam przeróżne kształty kostki brukowej, które możemy komponować na różne sposoby i układać różne kolorowe wzory. Do najbardziej popularnych kształtów kostki brukowej należą: Fala, Kość Trapez, Siena i inne.

Dzięki różnorodności kształtów kostki brukowej, układając nawierzchnię możemy tworzyć różne, kolorowe wzory, a także kształty takie jak: okręgi czy łuki. Nie powinniśmy mieć także problemu przy układaniu krętych ścieżek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Podjazdy i ścieżki z klinkieru

Kostka jednowarstwowa i dwuwarstwowa – co to znaczy?

Kupując kostkę betonową możemy spotkać się z kostkami jednowarstwowymi i dwuwarstwowymi. Czym się różnią?

Kostki  jednowarstwowe barwi się w masie podczas produkcji, natomiast kostki dwuwarstwowe barwione są – powierzchniowo. Kiedy kawałek kostki nam odpryśnie, ukazuje nam się wnętrze w innym kolorze.   

Zalety i wady kostki brukowej

Kostka brukowa jest powszechnie stosowana do wykonywania nawierzchni wokół domów jednorodzinnych. Wykonujemy z niej podjazdy przed garażami, ścieżki w ogrodzie a także alejki wokół domu.

REKLAMA

Kostka brukowa jest bardzo wytrzymałym materiałem, ma duża odporność na obciążenia oraz niekorzystne warunki atmosferyczne. Kostka brukowa ma także bardzo dużą trwałość, która dochodzi do 50 lat. Poza tym, jej montaż jest łatwy i szybki.

Do wad kostki brukowej możemy zaliczyć możliwość pojawienia się na niej wykwitów wapiennych, w wyniku działania różnych związków chemicznych. Na powierzchni kostki brukowej mogą też występować pewne odchylenia w strukturze wierzchniej warstwy. Powierzchnia może być miejscami chropowata, jednak ta wada może być również zaletą – chropowatość daje nam lepszą przyczepność. Cechę ta można wykorzystać np. układając podjazd do garażu na stromej nawierzchni.

Na powierzchni kostki brukowej czasami można też zaobserwować „wypływki” – naddatki materiału powstające podczas produkcji.

Zobacz także: Jak usunąć uszkodzone płyty chodnikowe?

Wybieramy kostkę brukową

Zanim kupimy kostkę brukową zastanówmy się, gdzie wokół domu będziemy ja układać. Zanim wybierzemy właściwą kostkę, sprawdźmy, jakie są jej parametry techniczne oraz czy daną kostkę obowiązuje gwarancja.

Najlepsza kostka brukowa na podjazd

Jeśli planujemy kupić kostkę brukową, którą będziemy wykładać podjazd, parking lub chodnik, sprawdźmy, jakie minimalne wymiany powinna mieć nawierzchnia, którą będziemy wykonywać. Będzie to również stanowić podstawę do wyliczeń, ile kostki brukowej musimy kupić:

Minimalna szerokość wjazdu na posesję powinna wynosić 3 m, powierzchnia jednego miejsca postojowego dla samochodu osobowego powinna mieć wymiary 2,5 x 5 m, natomiast minimalna szerokość chodnika i ścieżki wokół domu lub w ogrodzie powinna wynosić 0,75 m.

Jaka grubość kostki brukowej będzie najlepsza?

Grubości kostki brukowej jest istotnym parametrem kostki brukowej i jej wybór zależy od intensywności użytkowania danej nawierzchni oraz od funkcji jaką pełni dana nawierzchnia.

Grubość kostki brukowej powinniśmy dobierać w zależności od obciążenia jakie ma działać na daną nawierzchnię. Inne obciążenie będzie działać na podjazd do garażu, inne na ścieżkę prowadzącą od furtki, do wejścia do domu. I tak, kostka brukowa powinna mieć następująca grubość:

– 4 cm – nawierzchnie z ruchem pieszym i lekkim samochodowym do 2 ton,

– 6 cm – nawierzchnie z ruchem samochodowym do 3,5 tony,

– 8 cm – nawierzchnie z ruchem samochodów ciężarowych,

– 10 i 14 cm – nawierzchnie placów składowych z intensywnym ruchem ciężkich pojazdów mechanicznych.

Żródło: Dardom

Zobacz także:  Podkłady pod kostkę betonową w technologii gruntu stabilizowanego cementem

Kupując kostkę brukową – Pamiętaj!

Podczas kupna kostki brukowej  warto sprawdzić:
– czy powierzchnia kostek brukowych jest jednorodna i nie ma na niej rys oraz spękań,
– czy na powierzchni kostki nie ma widocznych plam, a także zabrudzeń, których nie da się usunąć,
– czy krawędzie i kanty kostki brukowej nie są wyszczerbione.

Kupując kostkę brukową warto też wybrać taką, która będzie pasować wzorem oraz kolorem do otoczenia, w którym będzie się znajdować. Do wykonania podjazdu przed garażem warto kupić taką kostkę brukową, na której nie będzie widać zabrudzeń pochodzących z samochodu oraz śladu opon.

Zobacz także: Podbudowa pod kostkę brukową – krok po kroku

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA