REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować podłoże pod klinkierową cegłę brukową?

 Röben
Jeden z czołowych producentów ceramiki budowlanej, w tym dachówek, cegieł i płytek klinkierowych.
Cieniowane cegły brukowe. Fot. Röben
Cieniowane cegły brukowe. Fot. Röben
Röben

REKLAMA

REKLAMA

Układanie cegły brukowej, aby zostało wykonane prawidłowo, wymaga przestrzeganiu kilku podstawowych zasad. W pierwszej kolejności należ przygotować podłoże, w taki sposób aby było wytrzymałe i odporne na obciążenia. Zobacz poradnik, jak to zrobić.

Przygotowanie warstwy nośnej

Aby dobrze przygotować warstwę nośną pod klinkierową cegłę brukową należy dobrze zagęścić warstwy, ponadto podłoże nie może być przemarznięte. Wykonując warstwę nośną, na podłoże nanosi się warstwę gruntu, która wyrównuje podłoże i służy do równomiernego podziału obciążenia. Warstwę wyrównującą wykonuje się np. z mieszanki żwirku i piasku o wielkościach ziaren 0/16, 0/32 i 0/45.

REKLAMA

Zobacz także: Materiał na podjazd – Klinkier

Przygotowanie podbudowy pod kostkę brukową

Pod nawierzchnie z klinkierowej cegły brukowej, w zależności od tego co będzie się po niej poruszać, powinno się nanieść podbudowę o odpowiedniej grubości. Grubość podbudowy zależy od rodzaju podłoża i wynosi od 20 cm (podłoża piaskowe) do 40 cm (podłoża gliniaste). Podbudowę należy zagęścić warstwowo wibratorem powierzchniowym.
Niezbędnym warunkiem nienagannego wykonania nawierzchni z klinkierowej cegły brukowej jest bardzo dokładne przygotowanie prac. Chodzi tu o ustalenie wysokości, spadku (pochylenia) i kierunku pochylenia tak, żeby zapewnić prawidłowe odprowadzanie wody.

Fot. Röben

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krawędzie i obramowania – wykonanie

Po określeniu wiązania klinkierowej cegły brukowej domierza się obramowania krawędzi i rozmierza tak, żeby nie trzeba było przycinać cegieł, jeżeli jest to konieczne, mierzy się stopnie różnic za pomocą tyczki mierniczej.
W szczególnych przypadkach, jeśli nie można odprowadzić wody na zewnątrz,  należy wcześniej wykonać odwodnienie całego obszaru i odprowadzić je do kanalizacji deszczowej.


Nasyp

Dla późniejszej nawierzchni górnej trzeba stworzyć równoległy do gotowej powierzchni spadek. W tym celu nanosi się żwir i piasek (np. mieszankę substancji mineralnych, przy zachowaniu uziarnienia  0/16, 0/32, 0/45) oraz wyrównuje go, uwzględniając wymiar zagęszczenia (ok. 2/3 wysokości warstwy nasypanej). Poziom zagęszczenia nasypu, w tym przypadku żwiru i piasku, wynosi około 2/3 wysokości warstwy nasypanej. W przypadku gruboziarnistego materiału sypkiego należy zwrócić uwagę na to, że uziarnienie wraz ze wzrostem nanoszonych warstw maleje, a grubości warstw są w dużej mierze równe. Pozwoli to na uniknięcie różnic w osiadaniu powstałej nawierzchni.

Zobacz także: Kupujemy kostkę brukową krok po kroku

Krawędzie

REKLAMA

Trwałe, stabilne obramowanie krawędzi zapewnia doskonałą wytrzymałość nawierzchni z klinkierowej cegły brukowej, szczególnie wtedy, gdy mamy do czynienia z różnicami wysokości w stosunku do otoczenia lub w przypadku przylegania nieutwardzonych powierzchni. W tym celu umieszcza się podbudowę z betonu, pełniącą rolę podpory, która musi być dokładnie wymierzona i związana (twarda).

Pozycję obramowania krawędzi ustala się przy uwzględnieniu wymiaru nominalnego klinkierowej cegły brukowej wraz z wymiarem spoiny (minimum 3mm). Aby obliczyć wysokość warstwy obramowania krawędzi, należy uwzględnić odpowiedni dla odprowadzania wody spadek (co najmniej 2,5%). Kierunek odpływu jest zawsze od budynku. Obramowanie krawędzi można ułożyć z bardzo wąską spoiną lub ze spoiną z zaprawy na betonowym podłożu. Sznur należy położyć po stronie klinkierowej cegły brukowej. Spoiny trzeba całkowicie wypełnić zaprawą i zaspoinować gładzią cementową do fug. W przypadku wszystkich powierzchni, oprócz ścieżek w ogrodzie, powinno się umocnić krawędzie, stosując podpory grzbietowe z zaprawy.

Zewnętrzna warstwa nośna

Po ukończeniu obramowania krawędzi nanosi się ostatnią warstwę nośną nawierzchni górnej. Powinna się ona składać z uziarnionej substancji. Wysokość konstrukcji nawierzchni, czyli podłoża i klinkierowej cegły brukowej, wynika z zagęszczonego podłoża. Aby ją obliczyć, należy do grubości klinkierowej cegły brukowej dodać od 3 do 5 cm. Najwyższą warstwę nośną stanowiącą podłoże pod nawierzchnię z klinkierowej cegły brukowej należy położyć na odpowiedniej wysokości i zagęszczać warstwowo tak, by powstała zamknięta powierzchniowo płaszczyzna. Gotowa podbudowa z odpowiednią powierzchnią najwyższej warstwy nośnej pozwala na rozpoczęcie kolejnych etapów prac przy układaniu klinkierowej cegły brukowej.

Zobacz także: Jak zaprojektować profesjonalne ogrodzenie?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA