REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Budowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Budowa domu: samodzielnie czy z inwestorem zastępczym?

Czy warto budować dom samodzielnie? Czy lepiej zatrudnić inwestora zastępczego? Zlecić wykonywanie robót jednej firmie tzw. generalnemu wykonawcy czy kilku - realizującym poszczególne etapy?

Drewno elewacyjne jako jeden z nowoczesnych elementów wykończeniowych

Drewno elewacyjne to jeden z najmodniejszych elementów w nowoczesnej architekturze. Ten naturalny surowiec nadaje budynkom niepowtarzalny charakter, ponadto można łączyć go innymi materiałami takimi jak szkło czy metal.

Jak w prosty sposób zmienić wygląd okien?


Okna jeden z nieodłącznych elementów w każdym domu. Ich najważniejszą funkcją jest dostarczenie światła i powietrza do wnętrza. Jednak czy tylko? Czy okna mogą również stanowić jeden z elementów wystroju? Oczywiście, że tak. Szprosy to najłatwiejszy sposób, by odświeżyć wygląd naszych okien i nadać im nowy, estetyczny wygląd.

Jak dobrze ułożyć blachę na rąbek stojący?


Popularnym pokryciem dachowym jest blacha na rąbek stojący. Montaż tego typu pokrycia składa się z kilku etapów. Jednym z nich jest układanie rąbka na połaci. Warto wiedzieć, jak zrobić to prawidłowo.

REKLAMA

Jak i kiedy ocieplić budynek?


Odpowiednie ocieplenie ścian zewnętrznych przy użyciu nowoczesnych materiałów budowlanych to gwarancja oszczędzania energii. Sprawdź stan swojej elewacji, bo wiosna to najlepszy czas na prace ociepleniowe.

Czy wiesz jak odnowić drewnianą podłogę?

Stara drewniana podłoga może wyglądać jak nowa, jeśli odpowiednio ją odnowisz. Oto metoda odnawiania starej podłogi z drewna.

Czy wiesz jak przygotować klej do tapet?

Zakupiony klej do tapet trzeba odpowiednio przygotować przed nałożeniem. Jak to prawidłowo zrobić?

Czy wiesz jak usunąć tapetę ze ścian?

Starą tapetę należy usunąć przed położeniem nowej. Jak zedrzeć starą tapetę ze ścian?

REKLAMA

Jak zbudować trwały i estetyczny dach?


Wybierając pokrycie dachowe do naszego domu, powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko koszty, ale także jego estetyczny wygląd i ekologię. Dobry jakościowo dach to gwarancja zadowolenia na długie lata.

Czy wiesz jak przygotować gładź szpachlową do malowania?

Poniżej instrukcja, jak prawidłowo malować gładź szpachlową.

Czy wiesz jak przygotować drewno do malowania?

Jeżeli czeka cię malowanie drewnianych elementów, pamiętaj o uprzednim przygotowaniu drewna. Poniżej  krok po kroku wyjaśniam jak przygotować drewno do malowania.

Czy wiesz jak zamontować płytę cementową?

Jak montować płytę cementową.

Czy wiesz jak zamontować płyty gipsowo-kartonowe?

Jak zamontować płyty gipsowo-kartonowe na ścianach i suficie.

Czy wiesz jak zbudować ściankę działową?

Ścianka działowa pomoże ci wydzielić z dużej przestrzeni dodatkowe pomieszczenie. Poniżej instrukcja, jak postawić samemu ściankę działową.

Czym się kierować przy zakupie działki pod budowę domu?


Wybór działki pod budowę domu to jedna z najtrudniejszych decyzji. Konsekwencje złego wyboru będą ciągnąć się za nami przez długie lata. Kupując działkę, należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak: lokalizacja, wielkość, cena i ukształtowanie terenu. Zanim podejmiemy decyzję, warto dokładnie sprawdzić teren, który nas interesuje.

Czy warto zdecydować się na montaż okien w nietypowych kształtach?


Okna prostokątne i kwadratowe nie są jedynymi dostępnymi na rynku. Nowoczesne technologie produkcji dają nam możliwość wyboru okien okrągłych, trójkątnych, a także trapezowych. Wstawienie okna o nietypowym kształcie czy wymiarze sprawi, że nie tylko nasz budynek, ale i jego wnętrze będzie wyglądać ciekawie.

Czy szyby zespolone to sposób na mniejsze zużycie energii?


Szyby nie są już tylko warstwą szkła umieszczaną w oknie w celu wypełnienia powierzchni ramy okiennej. Zastosowanie odpowiednich technologii w produkcji szyb dwukomorowych sprawia, że okna mogą być energetycznie wydatniejsze od ścian.

Czy wiesz jak usunąć ściankę działową?

Chcesz powiększyć małe mieszkanie? Najlepszym wyjściem jest wyburzenie ścianki działowej. Jak to zrobić bez zbędnego bałaganu?

Jak i kiedy zamontować drzwi zewnętrzne?

Budujesz dom i zastanawiasz się kiedy wstawić drzwi? Prawidłowo zamontowane drzwi nie tylko ochronią nasz dom przed stratami ciepła ale i niekorzystnym działaniem wilgoci. Drzwi najlepiej zamontować tuż po zakończeniu prac mokrych wewnątrz budynku, a także już po wykonaniu elewacji.

Jak wybrać odpowiednie drzwi wejściowe?

Drzwi zewnętrzne, niezbędny element każdego domu. Dobrze dobrane drzwi zapewniają nam intymność i bezpieczeństwo, a ich walory estetyczne będą podkreślać charakter domu przez długie lata. Drzwi są wizytówką domu i mają duży wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego ich zakup powinien być dobrze przemyślany. Na co zwrócić uwagę przy ich doborze radzi Joanna Szwertfeger Specjalista ds. sprzedaży z firmy Metalkas.

Co powinien zawierać projekt zagospodarowania działki lub terenu?

Projekt zagospodarowania działki lub terenu to plansza zbiorcza zawierająca wszystkie informacje o tym, jak będzie wyglądała działka po zakończeniu prac budowlanych. Dotyczy to zarówno prac naziemnych, jak i instalacji podziemnych.

Mech na dachu: jak poradzić sobie z tym problemem?


Mech najczęściej pojawia się na pokryciach naturalnych, z dachówek ceramicznych i cementowych. Najbardziej narażone są dachy zacienione i te znajdujące się pod drzewami. Dla niektórych mech na dachu jest ozdobą. Dla większości to trudny do usunięcia problem.

Jak naprawić rynny?

Szczelny system rynnowy jest podstawą prawidłowego odprowadzenia wody deszczowej z dachu. Raz zamontowany nie zwalnia z jego kontroli, czyszczenia i konserwacji. Uszkodzenia mogą mieć różne przyczyny, np. nieprawidłowy montaż, uszkodzenia mechaniczne czy niezależne od nas działanie warunków atmosferycznych. Sposób naprawy rynien zależy głównie od materiału, z jakiego są one wykonane.

Jaki dom wybrać: modułowy czy murowany?


Zanim zdecydujemy się na budowę domu, należy zastanowić się nad wyborem technologii, według której będzie on stawiany. Nadal największą popularnością cieszą się domy murowane, uważane za trwałe i ciepłe. Warto jednak zastanowić się nad wyborem domu modułowego.

Jakie warunki techniczne powinny spełniać budynki i ich usytuowanie?


Zamawiając projekt u architekta lub kupując gotowy projekt, chcemy mieć pewność, że spełni on wszystkie warunki prawne potrzebne do jego budowy. Jednym z warunków, jakie powinny być spełnione podczas projektowania domu jest dostosowanie go do wytycznych zawartych w Rozporządzeniu o Warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Jakie obiekty budowlane zwolnione są z pozwolenia na budowę?


Prawo Budowlane w przypadku pewnej, ściśle określonej grupy obiektów, zezwala na ich budowę bez konieczności uzyskania Pozwolenia na Budowę. Większość z nich wymaga jednak formy Zgłoszenia zamiaru budowy.

Jak się chronić przed hałasem – okna dźwiękoszczelne

Mieszkanie w mieście naraża nas na ciągły hałas. Możemy do niego przywyknąć, innym rozwiązaniem jest montaż okien dźwiękoszczelnych.

Nowoczesne trendy w dekarstwie – jaki dach wybrać?

Oferta producentów dachówek staje się coraz bardziej różnorodna. Dachówki w przeróżnych kolorach i kształtach nikogo już nie dziwią. Jakie pokrycie dachu wybrać: radzą eksperci z branży dachowej.

Jak wykończyć elewację budynku?

Zielona, błękitna a może czerwona – jaki kolor elewacji wybrać? Do wyboru mamy wiele rodzajów farb elewacyjnych. Warto zwrócić uwagę, jakie mają one właściwości, bowiem wykończenie elewacji to nie tylko kolor, ale i ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych.

Jaki naprawdę jest dom modułowy?

Budownictwo modułowe, choć nie jest jeszcze aż tak bardzo powszechne, stale zyskuje na popularności. Polscy inwestorzy, przyzwyczajeni do tradycyjnych metod wznoszenia domów, wolą korzystać z technologii dostępnych na rynku. Niewątpliwa zaletą domów modułowych jest szybkie tempo budowy, ponadto domy modułowe są trwałe i mogą nam służyć przez lata.

Jakie są rodzaje okien pasywnych?

By stworzyć dom prawdziwie energooszczędny, warto zwrócić uwagę na technologię domów pasywnych. Główną rolę odgrywają w nich odpowiednio dobrane okna i drzwi. Skupiając się głównie na parametrach stolarki, zdarza się że nie zwracamy uwagi na ich estetykę. Czy słusznie?

Czym jest samowola budowlana?

Co to znaczy samowola budowlana? Czy wykonując samodzielnie remonty w domu dopuszczamy się jej? 6 sierpnia 2010 roku zaktualizowano ustawę Prawo budowlane (Dz. U. Nr 121, poz. 809, nowelizacja), z której dowiemy się czy działamy zgodnie z prawem.

Jak zaprojektować ciekawy cokół?

Cokół to najniższa, nadziemna część zewnętrznej ściany budynku. Chroni elewację domu przed wilgocią i uszkodzeniami mechanicznym. Zaprojektowany w pomysłowy, sposób staje się jednocześnie ważnym elementem dekoracyjnym i zdobi budynek.

Jakie są techniki malowania ścian zewnętrznych?


Zewnętrzne ściany budynków malujemy, aby nadać im estetyczny wygląd oraz zabezpieczyć je przed działaniem czynników atmosferycznych. Wybór techniki malowania zależy od stanu technicznego ściany, rodzaju materiału i przewidzianego stopnia ochrony ściany zewnętrznej. Jakie są zatem techniki malowania?

Jak prawidłowo dobrać uszczelkę okienną?


Prawidłowe uszczelnienie okna jest bardzo ważne, ponieważ przez nieszczelne okno może uciec nawet 25% energii cieplnej. Jeżeli okno ma być wystarczająco szczelne, musi być wyposażone w uszczelkę między ramą wewnętrzną a ościeżnicą. Uszczelka powinna być dociśnięta średnio mocno, żeby nie trzeba używać dużej siły przy zamykaniu okna. Ważne jest, aby była dopasowana do rozmiaru szczeliny. Należy dobrać uszczelkę, która będzie zachowywać elastyczność przez długi czas.

Jak należy dbać o okna PVC?


Okna z PVC mają wyjątkową trwałością. Są odporne na niskie i wysokie temperatury, wilgoć a także promieniowanie UV. Jeśli chcemy aby służyły nam przez wiele lat, powinniśmy właściwie o nie dbać. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Jak wykonać ocieplenie domu drewnianego?

Ocieplenie nowych domów drewnianych, najczęściej jest wykonywane w trakcie procesu wznoszenia. W przypadku starych domów z drewna, po pewnym czasie może się okazać, że nie spełnia on aktualnych warunków energooszczędności i należy go ocieplić. Można to zrobić metodą lekką suchą lub metodą lekką mokrą.

Jakie mamy rodzaje budynków drewnianych?

Drewno jako surowiec naturalny nadaje specyficzny wygląd i klimat budynkom z niego wznoszonych. Większość technologii wznoszenia budynków drewnianych ma swoja długą historię i tradycję. Znaczna ich część to domy stare, jednak zdarza się, że inwestorzy decydują się na budowę nowych domów z drewna. Mogą to być domy budowane z bali, domy szkieletowe czy szachulcowe.

Czy warto kupować stare domy drewniane?


Budownictwo drewniane nie posiada dużo zwolenników. Jednak jego nieliczni miłośnicy doskonale znają zalety drewna jako materiału naturalnego. To właśnie z tego względu drewniane domy cieszą się popularnością wśród osób ceniących unikalny mikroklimat. Wbrew powszechnie znanej opinii, że drewno nie należy do materiałów trwałych, stare domy z bali cieszą się zainteresowaniem na rynku wtórnym nieruchomości.

Na jakie etapy można podzielić budowę domu drewnianego?


Budowa domu drewnianego wymaga odpowiednich technologii, techniki i szczególnej precyzji. Dom wykonany zgodnie ze sztuką budowlaną może służyć nawet trzem pokoleniom. W procesie budowy domu drewnianego można wyróżnić następujące etapy: fundamentowanie, wznoszenie konstrukcji i jej ocieplenie, dach, montaż stolarki oraz konserwacja.

Zalety i wady domów drewnianych


Decydując się na budowę domu z drewna mamy do wyboru kilka technologii. Dom może być wykonany z bali, w technologii kanadyjskiej lub prefabrykowanej. Każdy z tych sposobów ma swoje dobre i złe strony. Wady i zalety domów drewnianych zależą jednak w głównej mierze od właściwości drewna jako materiału naturalnego.

Co to jest strefa pożarowa i jak się ją uzyskuje?


Przestrzenie zagrożone pożarem są wydzielane przegrodami o określonych odpornościach na płomień i gorący dym. Szczelne odcięcie takich stref powoduje brak możliwości rozprzestrzeniania się pożaru i gorących gazów pomiędzy pomieszczeniami. Poznajmy poszczególne elementy odcięć pożarowych.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?


Zanim przystąpimy do budowy musimy uzyskać pozwolenie na budowę. Decyzję o pozwoleniu na budowę można uzyskać w kilku instytucjach. Uzyskamy je w Wydziale Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta lub w Wydziale Architektury, budownictwa, Inwestycji i Remontów Starostwa Powiatowego.

Jak dobrać i usytuować okna dachowe?


Okna dachowe są nieodłącznym elementem nowych budynków. Stosuje się je także podczas przekształcania nieużytkowych strychów w funkcjonalne i nowoczesne pomieszczenia. Okna dachowe muszą być odpowiednio zamontowane, by dostarczały odpowiednią ilość światła i powietrza oraz zapewniały dobrą widoczność na zewnątrz. Montaż okien dachowych określają m.in. przepisy i normy budowlane.

Jak wykonać cokół z klinkieru?

Na estetykę budynku bardzo duży wpływa mają detale. Dlatego też, elementy elewacji wyjątkowo wrażliwe na zniszczenie takie jak np. cokoły należy wykonywać z materiałów odpornych na zniszczenie.

Jak przygotować do montażu panele na rąbek stojący?


Blacha na tzw. rąbek stojący jest jedną z najstarszych technologii stosowanych w budownictwie. Nadal jest bardzo popularna, szczególnie w budownictwie jednorodzinnym.

Co warto wiedzieć o blachodachówce?


Jeśli decydujemy się na samodzielny wybór pokrycia dachu nie powinniśmy kierować się tylko jego wyglądem. Najważniejsze jest to czy pokrycie dachu wykonane jest z trwałego i wytrzymałego materiału. Blachodachówka jest dobrym materiałem do dachów stromych. Dlaczego tak jest?

Dom energooszczędny: jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Coraz więcej płacimy za energię dostarczaną do naszych domów. Może więc warto zastanowić się nad energooszczędną nieruchomością? Mamy do wyboru projekt domu energooszczędnego lub pakiet energooszczędny. Jakie są różnice między nimi?

Jak samodzielnie sprawdzić stan izolacji naszego domu?

Nie ze wszystkimi kontrolami musimy czekać na fachowca. Istnieją takie, których możemy dokonać samodzielnie.

Jakie są zdrowe i energooszczędne materiały budowlane?


Ilość zużywanej energii, w każdym domu, uzależniona jest od zastosowanych w nim materiałów i technologii budowlanych. Koszty eksploatacji rozwiązań energooszczędnych są niższe i przyjazne dla środowiska. Największa ilość energii w domach zużywana jest na ich ogrzewanie, dlatego powinniśmy wybrać materiały pozwalające zatrzymywać ciepło w domu.

REKLAMA