REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki dom wybrać: modułowy czy murowany?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sylwester Jankowski

REKLAMA


Zanim zdecydujemy się na budowę domu, należy zastanowić się nad wyborem technologii, według której będzie on stawiany. Nadal największą popularnością cieszą się domy murowane, uważane za trwałe i ciepłe. Warto jednak zastanowić się nad wyborem domu modułowego.

Zalety domu prefabrykowanego

REKLAMA

Decydując się na postawienie domu murowanego, często rozkłada się tę inwestycję na lata. Zdarza się, że to rozwiązanie nierzadko przekracza możliwości finansowe inwestorów, zamieniając szansę na poprawę warunków zamieszkania w wątpliwą przyjemność. System modułowy pozwala na diametralną zmianę dotychczasowej filozofii budowania domu. Osoby decydujące się na to rozwiązanie nie mają potrzeby zastanawiania się nad jego trwałością – z pewnością spełni ich oczekiwania. Budownictwo modułowe łączy w sobie najlepsze cechy budownictwa drewnianego i murowanego, z tym, że przy użyciu drewna jako konstrukcji, inwestor uzyskuje w szybkim czasie ciepły, energooszczędny i przyjazny człowiekowi dom na pokolenia - mówi Sylwester Jankowski z firmy Tektum. Budynki wykonane z gotowych prefabrykatów, jeżeli są właściwie użytkowane, mogą w doskonałym stanie przetrwać nawet kilkaset lat. Ich dodatkowym atutem jest niska cena, która w porównaniu do tradycyjnych budynków murowanych jest o około 30% niższa – dodaje Jankowski.

Nowy budynek w kilka miesięcy

Technologia murowana wymaga podziału pracy na etapy, co w konsekwencji rozkłada czas inwestycji na kilka lat. Krótki okres wznoszenia domu modułowego jest możliwy do osiągnięcia, ponieważ większość elementów jest wcześniej przygotowywana w fabryce. Montaż prefabrykowanych modułów na placu budowy trwa zaledwie kilka dni. Można go przeprowadzić bez względu na porę roku. Poza wykonaniem fundamentów, mokre roboty, które trzeba prowadzić w temperaturze dodatniej, nie są wymagane. Sprawniej przebiega także rozprowadzenie instalacji oraz wykończenie domu wewnątrz - zaznacza Jankowski. Wszelkie materiały nie muszą zalegać na placu budowy, bowiem trafiają na miejsce prosto z fabryki, nie niszcząc tym samym terenu wokół domu. Nie trzeba także poświęcać czasu na ciągłe doglądanie i zaopatrywanie budowlańców.

Dom modułowy – oszczędny i dźwiękoszczelny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ogrzanie domu murowanego w naszej strefie klimatycznej pochłania 2/3 kosztów jego rocznej eksploatacji. Większe zużycie energii w tradycyjnych budynkach to wynik występowania mostków termicznych, niskiej izolacyjności cieplnej ścian zewnętrznych, czy powszechnego stosowania wentylacji naturalnej. Konstrukcja ścian domu modułowego charakteryzuje się współczynnikiem ciepła na poziomie 0,17 KW/m2, dzięki czemu średni koszt jego utrzymania jest o 70% niższy od podobnego budynku murowanego, w przypadku którego współczynnik ciepła wynosi 0,30 KW/m2. Budynek postawiony w technologii skandynawskiej szybciej się nagrzewa i dłużej utrzymuje ciepło. Charakteryzuje się również bardzo dobrą dźwiękoszczelnością na poziomie 54 dB. Izolacja ścian i stropu przy pomocy wysokiej jakości wełny mineralnej zapobiega rezonowaniu, dzięki czemu tłumione są hałasy dobiegające z otoczenia. Dom energooszczędny: jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Zobacz także: Dom energooszczędny: jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Którą technologię wybrać?

Decyzję o wyborze metody stawiania domu można uznać za kluczową dla powodzenia inwestycji. Z uwagi na znaczące różnice wykonawcze i użytkowe rozwiązań murowanych i modułowych, to właśnie szybkość wykonania, trwałość, walory energooszczędne oraz cena powinny stanowić główne kryteria, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniej technologii.

Zobacz także: Jaki naprawdę jest dom modułowy?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA