REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak uniknąć błędów podczas dekoracji wnętrz?

Mieszkanie jest swego rodzaju prywatnym sanktuarium, miejscem wyciszenia i ziemskiego raju, dlatego warto wiedzieć jak uniknąć błędów podczas jego dekoracji. Radzimy, jak przystąpić do dekorowania wnętrza, by uniknąć przesady czy niezamierzonego kiczu.

Dziedziczenie praw do lokalu w spółdzielni

Sytuacja spadkobierców kształtuje się odmiennie w przypadku mieszkań własnościowych i lokatorskich. W pierwszym przypadku przejście praw do lokalu jest podobne jak przy dziedziczeniu prawa własności lokalu. W przypadku lokali lokatorskich osobom z najbliższej rodziny zmarłego przysługuje roszczenie o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie lokatorskiego prawa do lokalu – pod warunkiem jednak że przed jego śmiercią wspólnie zamieszkiwali.

Opłaty bieżące w spółdzielni mieszkaniowej

Opłaty do których wnoszenia jesteśmy zobowiązani oraz terminy ich wnoszenia reguluje statut spółdzielni, zgodnie z zasadami ustalonymi w Ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych.

W jaki sposób spółdzielnia może usunąć członka z rejestru?

Organy spółdzielni mają możliwość zastosowania środków dyscyplinarnych zmierzających w skrajnych przypadkach do usunięcia członka z rejestru. Niezależnie jednak od podłoża – ustanie członkostwa oznacza utratę praw wiążących się z przynależnością do spółdzielni, np. wygaśnięcie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego.

REKLAMA

Konsekwencje likwidacji spółdzielni

Jednym ze sposobów ustania bytu prawnego spółdzielni jest jej likwidacja. Jej skutkiem może być istotna zmiana przysługującym nam praw do lokali.

Upadłość spółdzielni

Ogłoszenie upadłości spółdzielni następuje w sytuacji, kiedy spółdzielnia staje się niewypłacalna. Tak dzieje się w przypadku, kiedy spółdzielnia nie wykonuje swych wymagalnych zobowiązań. Członkowie spółdzielni z chwilą ogłoszenia upadłości spółdzielni tracą członkostwo. Istnieją jednak sposoby ratowania spółdzielni przed upadłością.

Organizacja spółdzielni

W każdej spółdzielni funkcjonuje rada nadzorcza, zarząd i walne zgromadzenie, a w spółdzielniach, w których walne zgromadzenia zastąpione jest przez zebranie przedstawicieli - zebrania grup członkowskich. Spółdzielnia może tworzyć również inne organy, a ich nazwy i kompetencje określa statut spółdzielni.

Wynajem i użyczanie lokalu spółdzielczego

Jeszcze niedawno aby wynająć mieszkanie lokatorskie w spółdzielni osobie trzeciej musieliśmy uzyskiwać zgodę spółdzielni. Obecnie przed wynajęciem mieszkania generalnie nie trzeba uzyskiwać zgody – czasem wymagane jest jednak zgłoszenie tego faktu spółdzielni. Jeżeli jednak chcemy wynająć mieszkanie na biuro czy gabinet lekarski zgoda spółdzielni będzie dalej wymagana.

REKLAMA

Wykup mieszkania własnościowego w spółdzielni

Jakkolwiek wykup mieszkań własnościowych nie jest przedmiotem równie dużego zainteresowania co wykup mieszkań lokatorskich, większość spółdzielców chętnie korzysta z możliwości przekształcenia we własność. Warto wiedzieć jak przebiega proces takiego wykupu.

Wykup spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu

Pomimo obaw wielu osób, że po 2009 roku wykup mieszkania lokatorskiego będzie droższy lub przez jakiś czas niemożliwy, przepisy które obowiązują od 2010 roku są bardzo podobne do wcześniej obowiązujących.

Spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej

Lokatorskie prawo do lokalu w spółdzielni mieszkaniowej to najsłabsze ze spółdzielczych praw do lokalu – jest ono jednakże o wiele silniejsze od praw wynikających z umowy najmu lokalu.

Przekształcenie mieszkania lokatorskiego w spółdzielcze własnościowe

Po nowelizacji Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych dalej możliwe jest przekształcenie mieszkania lokatorskiego w spółdzielcze własnościowe. Co więcej, nowelizacja przedłużyła obowiązywanie przepisów o przekształceniu z końca 2010 roku do 31 grudnia 2012 roku.

Prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej

W ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych określono, że jednym z celów spółdzielni jest budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członka własności tych domów.

Kompetencje zarządu spółdzielni mieszkaniowej

Do podstawowych funkcji zarządu spółdzielni mieszkaniowej należy podejmowanie w jej imieniu wszelkiego rodzaju czynności oraz reprezentowanie spółdzielni na zewnątrz. Należy jednak pamiętać, że działanie zarządu bez należytego umocowania może skutkować bezwzględną nieważnością podjętych czynności.

Walne zgromadzenie w spółdzielni mieszkaniowej

Walne zgromadzenie jest najwyższym organem spółdzielni, do którego kompetencji należą wszystkie kluczowe sprawy związane z działalnością spółdzielni. Walne zgromadzenie pełni funkcję uchwałodawczą i kontrolną, uchwala akty prawa wewnątrzspółdzielczego – statut i regulaminy.

Postępowanie wewnątrzspółdzielcze

Jeżeli statut danej spółdzielni to przewiduje, w sprawach pomiędzy członkiem a spółdzielnią, członek może odwołać się od uchwał zarządu, rady nadzorczej czy walnego zgromadzenia do organu określonego w statucie.

Jak odzyskać wpłacone udziały?

Członek spółdzielni może rozporządzać swoimi roszczeniami do spółdzielni o wypłatę udziałów oraz o zwrot wkładów lub o wypłatę ich równowartości ze skutecznością od dnia, w którym roszczenia te stały się wymagalne.

Czy właściciel mieszkania musi zostać członkiem spółdzielni?

Zgodnie z obecnie obowiązującą Ustawą o spółdzielniach mieszkaniowych nabywca mieszkania w spółdzielni nie musi do niej przystępować jako członek.

Czy w spółdzielni mieszkaniowej może powstać wspólnota mieszkaniowa?

Po wykupie mieszkań własnościowych czy lokatorskich na własność, spółdzielnia mieszkaniowa może przekształcić się we wspólnotę mieszkaniową. Właściciele wykupionych lokali mogą ponadto domagać się wydzielenia swojego budynku z zasobów spółdzielni. Jednakże nawet przed wykupem wszystkich lokali na własność, członkowie spółdzielni mogą podjąć uchwałę, że w zakresie ich praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomością wspólną będą miały zastosowanie przepisy Ustawy o własności lokali.

Organizacje spółdzielcze w Polsce

Najważniejszymi organizacjami spółdzielczymi w Polsce są związki rewizyjne, czuwające nad działalnością spółdzielni. Istotne uprawnienia mają także główne ustawowe organy samorządu spółdzielczego – Krajowa Rada Spółdzielcza oraz Kongres Spółdzielczości.

Odpowiedzialność członków władz spółdzielni

Po zmianach ustawy Prawo spółdzielcze w 2005 roku, członek zarządu, rady nadzorczej oraz likwidator odpowiadają wobec spółdzielni bez ograniczeń za szkodę wyrządzoną działaniem lub zaniechaniem sprzecznym z prawem lub postanowieniami statutu spółdzielni, chyba że nie ponosi winy. Ponoszą także odpowiedzialność karną za swoje działania.

Lokal użytkowy w spółdzielni

W większości spółdzielni występują lokale użytkowe – sklepy, zakłady usługowe czy biura. Mają one różny status – od lokali będących własnością spółdzielni, poprzez lokale wynajmowane, lokale spółdzielcze własnościowe, aż do lokali będących własnością użytkujących je osób.

Nieoceniona wartość toaletki w sypialni

Planowanie sypialni stało się bardzo modne, a toaletka stała się jej niezbędnym elementem. Na sypialnię z toaletką Polacy znajdują miejsce nawet w niewielkich mieszkaniach. Doceniana jest bowiem wygoda spania na solidnym łóżku z wysokiej jakości materacem w przeciwieństwie do najmodniejszej przez wiele lat opcji spania na tapczanie lub sofie, która przechodzi w zapomnienie. Dopełnieniem każdej sypialni staje się coraz częściej również toaletka.

Jak ustawiać rośliny w mieszkaniu

Ważnym elementem dekoracyjnym każdego mieszkania są rośliny. Aby jednak pięknie kwitły powinny mieć do tego odpowiednie warunki. Sprawdź, jakie rośliny nadają się do Twojego domu i jak powinnaś je ustawić!

Regulacja spółdzielni mieszkaniowych

Obecnie obowiązująca ustawa z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych oparta jest o wieloletnie doświadczenia w zakresie spółdzielni mieszkaniowych w Polsce i stanowi rozwinięcie uregulowań których korzenie sięgają do początku XX wieku.

Statut spółdzielni

Statut zawiera ogół norm określających zasady funkcjonowania spółdzielni. Stanowi najważniejsze prawo wiążące spółdzielnię i jej członków, ma tym samym charakter umowy między stronami stosunku cywilnoprawnego.

Rada nadzorcza w spółdzielni mieszkaniowej

Rada nadzorcza kontroluje i nadzoruje działalność spółdzielni. Czuwa nad pracą zarządu, koryguje nieprawidłowości, a w szczególnych przypadkach zastępuje zarząd. Jest także instancją odwoławczą od decyzji zarządu w sprawach dotyczących praw członków.

Przekształcenie lokalu w prawo własności

Znowelizowana na 2010 rok Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych ułatwia dochodzenie przekształcenia lokalu w prawo własności, między innymi w pełni zwalniając spółdzielcę z obowiązku ponoszenia kosztów sądowych.

Czy najemca lokalu użytkowego, garażu lub pracowni sztuki w spółdzielni może je wykupić?

W wielu spółdzielniach mieszkaniowych dochodziło do sytuacji, gdzie osoby zainteresowane wynajmowaniem lokali użytkowych, garaży lub pracowni sztuki pokrywały koszty związane z budową takich lokali, aby następnie wynajmować taki lokal. Takie osoby mają możliwość wykupienia własności wynajmowanych lokali.

Obowiązek odśnieżania dachów

Niesprzyjające warunki atmosferyczne i nasilające się opady śniegu powodują utrudnienia w poruszaniu się przechodniów na terenie miast. Zwisające z dachów, balkonów sople stanowią zagrożenie dla ludzi i mogą powodować wypadki w postaci poważnych obrażeń ciała lub mienia, a zalegający na dachach śnieg bądź lód zawalenie budynków.

Najem okazjonalny po nowelizacji

Najem okazjonalny cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony wynajmujących z uwagi fakt, że będą oni mogli łatwiej usunąć niepożądanych lokatorów z mieszkania. W konsekwencji doprowadzi to do ograniczenia istnienia tzw. szarej strefy i wzrostu liczy zawieranych legalnie umów.

Podatek od nieodpłatnej służebności

W świetle obowiązujących przepisów nabycie prawa nieodpłatnej służebności podlega podatkowi od spadków i darowizn. Należy podkreślić, że dzieje się tak tylko wtedy gdy służebność ma charakter osobisty. Natomiast służebności gruntowe dotyczą gruntów, a nie użytkowników tych gruntów, dlatego ich ustanowienie nie podlega opodatkowaniu. Z kolei służebności odpłatne są objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Wykup mieszkań spółdzielczych w 2010 roku

Wielu spółdzielców obawiało się, że z końcem 2009 roku utracą możliwość wykupu mieszkania „za złotówkę”. Sejm zrobił im jednak miłą niespodziankę uchwalając w ostatnich dniach grudnia zeszłego roku przepisy umożliwiające dalszy wykup mieszkań na preferencyjnych warunkach. Warto z nich skorzystać.

Mitologiczne inspiracje wnętrz

Każde wnętrze ma swój niepowtarzalny charakter, który świadczy o guście i preferencjach osób w nim mieszkających, wymagający mogą wykorzystać mitologiczne inspiracje. Dobór poszczególnych elementów wykończenia i dekoracji inspirowany mitologią zdecyduje o całokształcie.

Podlewanie roślin doniczkowych

Dostarczanie wody dla organizmów roślinnych jest bardzo ważne – dzięki niej roślina może poprawnie funkcjonować. Woda dostarcza naszym kwiatom soli mineralnych, chroni je przed przegrzaniem oraz jest wyjściowym surowcem fotosyntezy.

Jak pielęgnować rośliny doniczkowe zimą

Dobre przezimowanie rośliny zależy w dużej mierze od nas samych. To my decydujemy o sposobie jej podlewania, o temperaturze otoczenia oraz nawożeniu. Sprawdź, jak zadbać o swoje kwiaty zimą, aby na wiosnę były jeszcze piękniejsze!

Wygaśnięcie własnościowego prawa do lokalu

Własnościowe prawo do lokalu jest najsilniejszym ze spółdzielczych praw do lokali, zapewniającym największy stopień ochrony uprawnionych. Jego wygaśnięcie może więc nastąpić tylko w sytuacjach wyjątkowych.

Prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym

Prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym jest ograniczonym prawem rzeczowym, uregulowanym przez przepisy dotyczące własnościowego prawa do lokalu, a zwłaszcza przez ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych.

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu

Spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w sensie ekonomicznym uważane jest za prawo zbliżone do prawa własności – takie mieszkania uzyskują na rynku ceny porównywalne z mieszkaniami własnościowymi. Faktycznie jednak jest to tzw. ograniczone prawo rzeczowe i warto pamiętać o cechach odróżniających je od prawa własności.

Łazienka na poddaszu

Projektowanie łazienki na poddaszu wiąże się z funkcjonalnym wykorzystaniem skosów. Dowiedz się, jak zaaranżować wnętrze Twojej łazienki, by jak najlepiej wykorzystać przestrzeń poddasza.

Jak wykorzystać kamień we wnętrzu?

Bogactwo faktur i kolorów, uzależnione od rodzaju kamienia, daje nieograniczone możliwości kształtowania przestrzeni, zarówno we wnętrzach, jak i w architekturze budynków. Jednak wydaje się, że zastosowanie kamienia we wnętrzu jest nadal mało popularne.

Działanie kolorów we wnętrzu

Obserwacja natury stanowi niewyczerpane źródło inspiracji w doborze kolorów we wnętrzu. Sprawdź, działanie kolorów we wnętrzu, które barwy relaksują, a które wywołują ożywienie.

Kolor we wnętrzu

Decydując się na określony kolor w pomieszczeniu należy zastanowić się, jakie wywołuje on skojarzenia, które mogą wpływać na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu. Kolor jest, bowiem, postrzegany szybciej niż faktury i kształty, może wywoływać nastroje smutku lub radości, wpływać uspokajająco, melancholijnie czy też pobudzać do działania.

Dwa warianty zagospodarowania wnętrza mieszkania

Twój wymarzony dom albo mieszkanie jest w trakcie budowy i nie wiesz, jaki wariant zagospodarowania wnętrza mieszkania wybrać? Jest wiele sposobów zagospodarowania mieszkania, my przedstawimy dwa.

Nowe zasady preferencyjnego wykupu mieszkań spółdzielczych

30 grudnia 2009 roku przestają obowiązywać preferencyjne przepisy umożliwiające przekształcanie wykup mieszkań spółdzielczych „za złotówkę”. Jednak istnieje spora szansa, że koniec roku nie zmieni sytuacji spółdzielców aż tak diametralnie jak się wydawało.

Ogólne zasady projektowania architektury wnętrz gabinetu lekarskiego

Gabinet lekarski powinien być zaprojektowany według ogólnych zasad wytyczonych przez Ministra Zdrowia. Zasady projektowania architektury wnętrz gabinetu lekarskiego określają m.in. minimalną powierzchnię gabinetu.

Oświetlenie w gabinecie lekarskim

Oświetlenie w gabinecie lekarskim ma duży wpływ na jakość pracy lekarza oraz na samopoczucie pacjenta. Planując oświetlenie w gabinecie lekarskim należy zwrócić uwagę na parametry źródeł światła oraz powierzchnię pomieszczenia.

Jak w naturze rozmnażają się storczyki?

Storczyki wytwarzają kwiaty tylko w sprzyjających warunkach. Kwiaty te wabią owady w bardzo wyrafinowany sposób – wytwarzają różne atrakcyjne dla owadów substancje takie jak nektar będący pokarmem, substancje o zapachach przyciągających owady, przybierają też kształty podobne do owadów, układ kolorów i kształt stanowią dla owadów swego rodzaju „kierunkowskaz”.

Wazony niebanalne

Każdy, kto pasjonuje się układaniem bukietów i lubi dekorować dom kwiatami wie, że o końcowym efekcie decydują nie tylko rośliny, z jakich wykonana jest kompozycja. Równie ważny jest pojemnik, w którym została umieszczona. Efektowny, niebanalny wazon to połowa sukcesu. Gdzie ich szukać? Najlepiej wykonać samemu!

Co ma kwiat storczyka w środku?

Storczyki kojarzymy zwykle z barwnymi, pięknymi kwiatami. Mimo tak dużych różnic w wyglądzie kwiatów wśród różnych odmian storczyków u wszystkich można zauważyć te same elementy budowy i ten sam schemat.

REKLAMA