Gdzie mogę oddać zepsutą lodówkę?
REKLAMA
Sprzęt tego typu należy do grupy 1 wymienionej w załączniku I do ww. ustawy. Zużyta lodówka nie może być składowana z innymi odpadami (zgodnie z Art. 36. przedmiotowej ustawy "Zabrania się umieszczania zużytego sprzętu łącznie z innymi odpadami").
REKLAMA
REKLAMA
Ponadto "Użytkownik sprzętu przeznaczonego dla gospodarstw domowych jest obowiązany do oddania zużytego sprzętu zbierającemu zużyty sprzęt" (art. 35 ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym), natomiast zbierający taki sprzęt obowiązany jest do "nieodpłatnego przyjmowania zużytego sprzętu pochodzącego z gospodarstw domowych" (art. 37 ust. 2 przedmiotowej ustawy).
Listy podmiotów zbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (w tym również lodówek) powinny znajdować się w urzędach gmin. Należy podkreślić, że prowadzący punkt zbioru zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego ma obowiązek przyjąć od Państwa zepsutą lodówkę nieodpłatnie. Jeżeli natomiast prowadzący punkt zbioru zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego będzie odbierał lodówkę z Państwa miejsca zamieszkania, wówczas może pobrać opłatę za transport.
Należy dodać, że jeżeli Państwo oddadzą lodówkę do serwisu, a następnie okaże się, że nie da jej się już naprawić, wówczas staje się ona odpadem w rozumieniu ustawy z 27 kwietnia 2001 r. (Dz. U. z 2007 r. Nr 39, poz. 251) o odpadach i jeżeli Państwo wyrażą taką prośbę serwisant lodówki ma również obowiązek przekazać taką lodówkę do punktu zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nieodpłatnie.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.