REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy cudzoziemiec jest zwolniony z uzyskania promesy?

Istnieje wiele wyjątków, na mocy których cudzoziemiec nie jest zobowiązany uzyskać zezwolenia na nabycie nieruchomości. Uregulowania te nie dotyczą jednak przypadku, jeżeli dana nieruchomość jest usytuowana w strefie nadgranicznej albo nabywana jest nieruchomość rolna – której powierzchnia nie przekracza 1 ha.

Dlaczego krzewy zimozielone nie zrzucają liści?

Zimozielone krzewy cieszą nas swą zielenią przez cały rok. Kiedy większość drzew i krzewów zrzuca liście, zimozielone krzewy są namiastką zieleni w ogrodzie. Jak przystosowały się do trudnych warunków?

Co kryją łacińskie nazwy roślin?

Przy zakupie roślin często spotykamy się z łacińskim nazewnictwem poszczególnych gatunków i odmian. Bywa to kłopotliwe, ale może nam także dużo powiedzieć o pokroju, typie wzrostu, barwie liści bądź igieł danej rośliny.

Zalety ściółkowania rabat w ogrodzie

Stosowanie ściółki jest korzystne nie tylko ze względów estetycznych. Z pożytków ściółkowania możemy korzystać przez cały rok. W sezonie ściółka chroni glebę przed utratą wilgoci, zapobiega rozwojowi chwastów i jest elementem dekoracyjnym. Zimą ściółka chroni glebę i system korzeniowy roślin przed przemarznięciem.

REKLAMA

Kiedy można usunąć drzewa bez zezwolenia?

Najczęściej musimy uzyskać zezwolenie na usunięcie drzewa. Naliczane są też wysokie opłaty za wycięcie drzewa bez zezwolenia. Zezwolenie nie jest wymagane, gdy drzewa stanowią różnego rodzaju zagrożenie, dają jadalne owoce lub ich wiek nie przekracza 5 lat.

Na co zwracać uwagę przy zakupie roślin do ogrodu?

Kupowanie roślin do ogrodu to pierwszy etap tworzenia naszego zielonego zakątka. Posadzenie drzew i krzewów w ogrodzie to inwestycja na dłuższy czas. Udana uprawa roślin oraz włożone w nią nakłady pracy i finansowe zależą w dużej mierze od jakości kupowanych roślin. Radzimy na co zwracać uwagę przy zakupie roślin do ogrodu.

Oparzelina słoneczna – zimowy wróg drzew

Oparzelina słoneczna jest jednym z najczęściej występujących zimowych uszkodzeń pni drzew. Oparzelinę słoneczną można rozpoznać po wybrzuszeniach kory, którym towarzyszą małe pęknięcia, a nawet szczeliny powstające wzdłuż pnia.

Uszkodzenia roślin powodowane przez zwierzęta zimą

Zima to czas, kiedy zwierzęta w poszukiwaniu pożywienia mogą zawitać do naszych ogrodów i uszkodzić nasze rośliny. Dzika, leśna zwierzyna może stanowić zagrożenie dla zdrowia naszych drzew. Najlepszym sposobem na uniknięcie szkód jest stosowanie osłon na pniach i przycięcie najniżej położonych gałęzi.

REKLAMA

Jak przycinać róże pienne?

Aby róże szczepione na pniu miały piękny i kulisty pokrój, musimy zapewnić im właściwą pielęgnację. Róże pienne są o wiele trudniejsze w uprawie niż ich krzewiaste odpowiedniki. Jak przycinać i pielęgnować różane drzewka?

Jak zbudować i urządzić garderobę?

Domowe garderoby stają się coraz bardziej popularne. Dobrze urządzone garderoby pomagają zaoszczędzić przestrzeń w innych pomieszczeniach, a przede wszystkim rozwiązują problem odwiecznego poszukiwania ubrań, bo wszystko jest w jednym miejscu. Podpowiadamy, jak funkcjonalnie urządzić garderobę.

Jak wykończyć ścianę nad blatem kuchennym?

Znudziły ci się kafelki i płytki ceramiczne i nie wiesz jak inaczej wykończyć ścianę nad blatem kuchennym? Czas skończyć z dyktaturą nudy w kuchni, ścianę nad kuchennym blatem można potraktować nieco bardziej oryginalnie.

Jak urządzić SPA w domowej łazience?


Świat oszalał na punkcie SPA, każdy chciałby mieć je w domowej łazience. Wizyta w gabinecie „wellness” przynosi niemałe korzyści. Czujemy się młodsi, ładniejsi, poprawia się nasz nastrój i nastawienie do świata. Ale częste wizyty w takich przybytkach z pewnością nie służą naszym portfelom. Dlaczego więc nie stworzyć swojego własnego salonu SPA w domowej łazience?

Cegła we wnętrzu: niepowtarzalny klimat

Cegła to najzwyklejszy, łatwo dostępny materiał budowlany i dekoracyjny. Nic więc dziwnego, że cegła odkrywana jest wciąż na nowo. Możliwości w aranżacji wnętrz, które stwarza nam cegła nie ograniczają się wyłącznie do wznoszenia ścian nośnych czy działowych. Sprawdź, jak jeszcze można wykorzystać cegłę w swoim M.

Trzy proste sposoby, które dodadzą charakteru salonowi

Urządzając salon pamiętajmy o gadżetach, które w prosty sposób dodadzą mu charakteru. Diabeł przecież tkwi w szczegółach – nie zapomnijmy, więc o dodatkach, które mogą w świetny sposób dodać charakteru całej aranżacji salonu.

Radzimy, jaką wybrać toaletkę?


Toaletka to mebel kojarzony dotychczas z filmami kostiumowymi albo z wystrojem wnętrz naszych dziadków. Dzisiaj toaletka powraca do łask i z wielkim impetem wkracza na salony. Radzimy jaką toaletkę wybrać i gdzie najlepiej będzie się prezentowała.

Pralka w kuchni czy w łazience?

Pralkę postawić w kuchni czy w łazience? To pytanie na pewno nurtuje osoby planujące urządzenie łazienki lub kuchni. Zwłaszcza jeśli są posiadaczami, małej łazienki, w której każdy centymetr kwadratowy jest niemalże na wagę złota. Na co zwrócić uwagę przestawiając pralkę do kuchni?

Kobieca sypialnia – jak stworzyć odpowiedni nastrój?


Kobieca sypialnia, w której został stworzony odpowiedni nastrój, przenosi wprost do filmów kostiumowych. Sypialnia jasna, delikatna, kobieca i romantyczna tworzy wyjątkowy nastrój. Miejsce, które sprzyja klimatowi słodkiego lenistwa i rozmarzenia. Jak osiągnąć taki efekt?

Jakie grzejniki łazienkowe wybrać?


Zawsze podczas remontu mieszkania przychodzi moment, w którym stajemy przed wyborem nowych urządzeń, m. in. grzejników łazienkowych. Wybór, zwłaszcza w przypadku łazienki, prosty nie jest. Tym bardziej, jeśli postanowiliśmy wymienić stare, wysłużone grzejniki na te nowszej generacji. Jak w olbrzymiej, dostępnej na rynku ofercie wybrać odpowiednie grzejniki łazienkowe i na co zwrócić szczególną uwagę?

Jaki wybrać blat kuchenny?

Blat kuchenny to, obok kuchenki, jeden z najważniejszych i najbardziej eksploatowanych elementów wyposażenia każdej kuchni. Wybierając blat należy pamiętać, że codziennie musi on znosić: krojenie, rozlewanie, ścieranie, wpływ wysokiej temperatury… Dlatego ważne jest, by był nie tylko estetyczny, ale także wykonany z dobrej jakości materiału. Przedstawiamy krótkie charakterystyki różnych rodzajów blatów.

Czy cudzoziemiec może ubiegać się o promesę?

Jeżeli cudzoziemiec chce nabyć nieruchomość zobowiązany jest do uzyskania zezwolenia. Promesa wydawana jest w drodze decyzji administracyjnej przez ministra właściwego do spraw administracyjnych.

Kiedy może nastąpić wydanie lokalu

Sam fakt wydania lokalu jest związany przede wszystkim ze stanem technicznym lokalu mieszkalnego oraz wszelkimi wadami. W razie istnienia jakichkolwiek wad należy zgłosić je od razu przed formalnym obiorem lokalu, ponieważ po tym fakcie nie można żądać naprawienia ewentualnych wad.

Jak ożywić swój dom w środku zimy?

Nasza propozycja to wprowadzenie dodatków w kolorze czerwieni. W zimie warto rozgrzać wnętrze swojego mieszkania do czerwoności. Polecamy kilka intrygujących i praktycznych rzeczy w kolorze ognistej czerwieni sprawi, które pobudzą Twoje zmysły i zachęcą do działania. Dzięki nim w Twoim mieszkaniu unosić się będzie ciepło i nowa energia.

Czym jest inteligentny budynek?


Inteligentny budynek to dom, w który automatyzację wykonano w taki sposób aby budynek sam obniżył temperaturę w pokojach, kiedy jest za gorąco, wyłączy sprzęt elektroniczny, a w razie potrzeby sam zasunął rolety w oknach po wyjściu domowników.

Niewymagające krzewy liściaste o małych rozmiarach

Karłowe odmiany krzewów liściastych zajmą niewiele miejsca w małym ogrodzie, będą atrakcyjne i wytrzymają każde warunki. Niewymagające krzewy liściaste idealnie nadają się do zagospodarowania niewielkiej przestrzeni w ogrodzie o przeciętnej glebie.

Co zrobić, kiedy dom zostanie zalany przez powódź?

Kiedy dom zostanie zalany przez powódź musimy ocenić sytuację, sprawdzić czy dom jest bezpieczny, ocenić straty, a także zastanowić się, jak naprawić szkody. Zobacz, co należy zrobić, kiedy dom zostanie zalany przez powódź.

Instalacje domowe po powodzi

Jak chronić instalacje: elektryczną, gazową, grzewczą, kanalizacyjną i telefoniczną przed i po powodzi? Z kim należy się skontaktować przed uruchomieniem poszczególnych instalacji? Pamiętajmy, że po powodzi nie powinniśmy korzystać z żadnych instalacji, zanim nie sprawdzą ich specjaliści.

Jak niedrogo i efektownie wykończyć ścianę w kuchni?

Pomalować, pokryć glazurą czy granitem? A może zdecydować się na konglomerat lub drewno? W naszym przewodniku, plusy i minusy różnych sposobów wykończenia ścian kuchennych.

Jak szybko przygotować podłoże pod glazurę i terakotę?


Kuchnia i łazienka to pomieszczenia bez których ciężko się obejść, dlatego podczas ich remontu zwykle bardzo zależy nam na czasie. Jak szybko usunąć starą warstwę płytek, wyrównać powierzchnię i czy na pewno nie da się uniknąć skuwania – odpowiedzi poniżej.

Jak zachować bezpieczeństwo w domu po powodzi?

Jak zachować bezpieczeństwo w domu po powodzi? Zagrożenie może stwarzać praktycznie każdy element domu. Instalacje np. elektryczna - może porazić nas prądem, natomiast zawilgotniała konstrukcja budynku może grozić zawaleniem. Zobacz w jaki sposób można uniknąć niebezpieczeństwa w domu po powodzi?

Jak ocenić jakość podłoża pod glazurę?


Zwykle dokonuje tego glazurnik przed przystąpieniem do pracy. My pokazujemy jak tę ważną czynność wykonać samodzielnie, wykorzystując najprostsze narzędzia, które mamy pod ręką.

Jak samodzielnie tapetować ściany?

Tapetowanie nie jest czynnością trudną, ale wymaga precyzji. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie ściany. Nie powinniśmy kłaść nowej tapety na starą, ponieważ takie podłoże jest niepewne – tapeta i klej to obciążenie, którego może ono nie wytrzymać.

O czym należy pamiętać układając płytki na tarasie?


Poniżej krótki przewodnik, który przydaje się zarówno, kiedy mamy zamiar ułożyć płytki samodzielnie, jak i w przypadku, gdy po prostu chcemy wiedzieć, czy wynajęta do tego ekipa robi to solidnie.

Dezynfekowanie domu po powodzi

W związku z tym, że wody powodziowe niosą ze sobą wiele niebezpiecznych związków chemicznych z zalanych fabryk, stacji benzynowych, rozkładające się pożywienie czy padlinę; domy, które zostały przez nie dotknięte uważa się za skażone. Wszystkie powierzchnie w takich budynkach muszą zostać oczyszczone i zdezynfekowane.

Jakie rośliny oprócz choinki umilą święta?

Nie tylko choinki zdobiące domy i ogrody mogą być dekoracyjne w okresie świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie nie mniej ozdobne niż choinki mogą być też zimozielone doniczkowe rośliny o ozdobnych liściach i owocach lub ciekawe gatunki kwitnące zimą.

Trendy ogrodowe: Jak być nowoczesnym ogrodnikiem?


Podejście do ogrodnictwa wciąż się zmienia. Powracamy do naturalności, dzikości natury oraz chęci wykorzystania jadalnych produktów ogrodu. Coraz ważniejsza staje się możliwość korzystania z własnych warzyw oraz ziół, a ogród ma wyrażać indywidualność charakteru właściciela. Jak będą wyglądały ogrody przyszłości?

Do kiedy można przycinać krzewy w ogrodzie?

Często zastanawiamy się jaka pora roku będzie optymalna do cięcia krzewów. Jeśli wiemy, kiedy zakwita dany krzew łatwiej będzie nam dobrać porę cięcia. Jakie krzewy lepiej przyciąć wczesną wiosną, a które po kwitnieniu?

Mniej znane iglaki na żywopłoty

Żywopłot kojarzy nam się jednoznacznie z żywotnikiem („tują”). Być może to najłatwiejszy wybór ale czy najlepszy dla naszego ogrodu? Ciekawe, odporne odmiany kolumnowe nadające się na żywopłoty znajdziemy także wśród świerków, cisów, sosen czy jałowców.

Kiedy sadzić rośliny z gołym korzeniem?

Wiele drzew i krzewów z gołym korzeniem często możemy kupić w atrakcyjnej cenie. Pamiętajmy jednak, że rośliny z gołym korzeniem najlepiej sadzić w określonym czasie aby zdążyły się przyjąć.

Jakie rośliny posadzić wiosną?

Jakie rośliny posadzić wiosną? Np. drzewa i krzewy z gołym korzeniem. Wiosną możemy posadzić także zimozielone krzewy i takie rośliny, które trudniej regenerują system korzeniowy. Radzimy, które krzewy należy posadzić w okresie od początku marca do połowy kwietnia.

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym?


Dom to miejsce bezpieczne i taka też przede wszystkim musi być instalacja elektryczna. Musimy więc zadbać o bezpieczeństwo domowników, zwierząt ale także o sam budynek i urządzenia będące na wyposażeniu.

Jakie zabezpieczenia antywłamaniowe zastosować w domu?

Dom przed włamaniem można zabezpieczyć na wiele różnych sposobów. W pierwszej kolejności należy zastanowić się jakie zabezpieczenie będzie dla nas najbardziej odpowiednie. Budynki o tej samej konstrukcji, ale zbudowane w różnych miejscach, mogą wymagać odmiennych zabezpieczeń.

Jak zabezpieczyć instalację elektryczną?

W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie życia bez elektryczności. Jednak prąd może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego też szczególną uwagę powinnyśmy zwrócić na to, by nasze instalacja elektryczna była odpowiednio zabezpieczona.

Jak wybudować pergolę?

Pergola jest budowlą ogrodową, może być też elementem budynku. Poza funkcją ozdobną, może pełnić także funkcje ochronne. Z racji tego, że jest to prosta i nie skomplikowana konstrukcją, można wykonać ją samodzielnie.

Jak ułatwić niepełnosprawnym poruszanie się po domu?

Liczba osób niepełnosprawnych przekracza w Polsce 5 milionów. Pomimo tego, że jest ich tak wiele, cała masa budynków oraz znajdujących się w nich pomieszczeń nie jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych. Dostosowanie budynku do poruszania się w nim osoby niepełnosprawnej nie jest skomplikowane. Warto o tym pomyśleć, zwłaszcza jeśli wśród bliskich lub znajomych znajduje się ktoś, kto potrzebuje takich rozwiązań.

W jakiej formie powinna zostać zawarta umowa koncesji na roboty budowlane?

Przez umowę koncesji koncesjodawca zawiera umowę z oferentem w terminie nie wcześniej niż 10 dni od dnia przesłania oferentom wiadomości o wyborze najkorzystniejszej oferty drogą elektroniczną lub faksem. Jeżeli informacja została przesłana w inny sposób – w terminie nie wcześniej niż 15 dni od dnia jej przesłania.

Istotne postanowienia umowy o budowę spółdzielczego lokalu mieszkalnego

Umowa o budowę spółdzielczego lokalu mieszkalnego składa się z dwóch umów: o stworzenie lokalu mieszkalnego oraz o stworzenie spółdzielczego prawa do lokalu.

Jak sporządzić umowę o sprawowanie nadzoru inwestorskiego?

Umowa o sprawowanie nadzoru inwestorskiego jest umową o świadczenie usług. Ze względów dowodowych warto sporządzić umowę w formie pisemnej.

Co należy rozumieć przez spółdzielcze prawa do lokalu?

W polskim systemie prawnym wyróżnia się kilka rodzajów spółdzielczych praw do lokalu mieszkalnego. Do tych praw należą: spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcza własność lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego.

Jakie skutki mogą wyniknąć z zawarcia umowy o budowę lokalu?

Umowa o budowę lokalu polega na stworzeniu nieistniejącego lokalu w momencie zawarcia umowy. Ostatecznym skutkiem zawarcia umowy o budowę lokalu będzie ustanowienie prawa spółdzielczego na rzecz członka spółdzielni – na podstawie drugiej umowy.

Czy umowę o budowę lokalu można zaliczyć do umowy przedwstępnej?

Umowa o wybudowanie lokalu mieszkalnego jest umową zarówno przedwstępną, jak i umową zobowiązująca, odpłatną, wzajemną, konsensualną. Na podstawie umowy o budowę lokalu – spółdzielnia mieszkaniowa zobowiązuje się do wybudowania lokalu mieszkalnego w porozumieniu z członkiem danej spółdzielni.

REKLAMA