REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ożywienie na rynku nieruchomości


Systematyczne wprowadzanie na rynek nowych inwestycji spowodowało, że wybór gotowych lokali jest duży. Na zakup nieruchomości wpływa głównie cena całkowita mieszkania. Inwestorzy skupiają się na realizacji najpopularniejszej oferty rynkowej, jest to sprzężone z ograniczonym finansowaniem bankowym.

Nowa inwestycja w Mosinie koło Poznania


Nowa inwestycja w Mosinie koło Poznania będzie realizowana przez dewelopera Swój Dom Sp. z o.o. Ma tam powstać kompleks mieszkaniowy o nazwie Osiedle Morena, z
widokiem na Wzgórza Morenowe. Inwestycja będzie realizowana etapami, pierwszy z nich rozpocznie już w III kwartale 2011 roku.

Jak zastosować listwy przypodłogowe?

Czasami wystarczy dokonać małej zmiany, żeby uzyskać duży efekt, np. zastosować inne listwy przypodłogowe. Jeśli chcemy odświeżyć nasze wnętrze małym kosztem i bez większego wysiłku to możemy zdecydować się na zmianę listew przypodłogowych. Taka niewielka modyfikacja nada nowy charakter naszemu wnętrzu.

Czy grzejnik może być jednocześnie barkiem?

Obecnie na rynku możemy znaleźć grzejniki, które łączą funkcję ogrzewania z funkcją barku. Grzejnik nie musi być tylko elementem użytkowym, może też być dekoracją naszego mieszkania. Takie rozwiązania oferuje, na przykład firma Purmo, w postaci grzejnika Delta Bar.

REKLAMA

Jak dobrać odpowiedni zasobnik ciepłej wody?


Należy bardzo starannie dobrać pojemność zasobnika ciepłej wody. Jeśli zasobnik będzie za mały, nie dostarczy odpowiednie ilości wody do mycia i kąpieli. Jeśli będzie za duży, spowoduje wzrost kosztów eksploatacji.

Czy można kupić tanie mieszkanie od dewelopera?


Młodzi ludzie, którzy decydują się na kupno mieszkania, zazwyczaj są zainteresowani znalezieniem jak najtańszej oferty. Często jednak zapominają o tym, że być może za kilka lat będą chcieli sprzedać swoje pierwsze mieszkanie. Dobrą inwestycją może okazać się kupno mieszkania w budynku z wielkiej płyty, ale w dobrej lokalizacji, natomiast mieszkanie od dewelopera na obrzeżach miasta, wiąże się z ryzykiem.

Jak zaaranżować mozaikę w łazience?

Mozaika w łazience jest ciekawym rozwiązaniem pozwalającym na jej oryginalne wykończenie. Małymi kostkami mozaiki można się bawić i komponować twórczo różne kolory, tworząc tym samym melanże. Możemy ją również zastosować, jeśli chcemy podkreślić niektóre elementy w łazience, np. wykorzystać mozaikę wokół lustra. Do dyspozycji mamy różne kolory, więc nawet najbardziej wybredni znajdą dla siebie coś odpowiedniego.

Czy wiesz jak wybrać gotowy projekt domu?

Aby wybrać gotowy projekt domu, optymalny dla naszego stylu życia należy wiedzieć, czym się kierować przy jego wyborze. Wybierając gotowy projekt architektoniczny, koniecznie zwróć uwagę na tych kilka elementów.

REKLAMA

Jak zaaranżować łazienkę w stylu vintage?


Obecnie modne stało się nawiązywanie aranżacyjne do minionych czasów, dlatego styl vintage jest tak chętnie wykorzystywany przez projektantów. Do aranżacji w stylu vintage idealnie nadają się klasyczna wanna na nogach i dodatki dobrane z dbałością o szczegóły, takie jak na przykład baterie z podłączeniem do posadzki. Elegancka łazienka, inspirowana wystrojem przedwojennym, tworzy subtelny klimat.

DELTA TWIN M – Elegancki grzejnik kolumnowy

Grzejnik kolumnowy Delta Twin M składa się z dwóch rzędów rur o charakterystycznym profilu litery D, leżących jeden za drugim. Kształt ten zapewnia zwiększoną powierzchnię wymiany ciepła. Grzejnik, można zastosować zarówno w łazience, jak i w innych pomieszczeniach mieszkalnych. Grzejnik dostępny jest w bogatej palecie kolorów RAL dostępnych na zamówienie.

Jak zapewnić świeże powietrze bez konieczności wietrzenia?


Dzięki szczelnym oknom z plastiku lub drewna w niepamięć poszły zimne parapety, ciągłe przeciągi i uszczelki wklejane w okienne szpary przed zimą. Wymiana okien zredukowała również koszty ogrzewania. Niestety zbyt szczelne okna mają także pewną wadę: utrudniają prawidłową cyrkulację powietrza w mieszkaniu.

Ekspert radzi: jak dobrze wybrać ekipę budowlaną?

Jeśli już wybraliśmy projekt domu, zamówiliśmy materiały budowlane i załatwiliśmy wszystkie pozwolenia na budowę, i inne formalności to nastał czas na wybranie firmy wykonawczej. Bardzo ważne jest wybranie solidnej, sprawdzonej i dobrze wykwalifikowanej ekipy budowlanej. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nasz dom zostanie wykonany w założonym czasie i zgodnie z zasadami sztuki murarskiej. Czym należy się kierować w czasie wyboru ekipy budowlanej?

Jaki parapet wybrać, aby służył nam przez wiele lat?


Parapet, jeden z elementów wykończenia okna często jest przez nas pomijany. Tymczasem jest on bardzo ważnym detalem we wnętrzach oraz ozdobą elewacji.

Jak dobrać moc kotła?


Zanim wybierzemy kocioł do naszego domu, musimy wiedzieć, jaka moc będzie niezbędna do przygotowania ciepłej wody oraz do ogrzania budynku w mroźne dni. Wartość ta zależna jest również od rodzaju kotła, który chcemy zastosować (dwufunkcyjny lub jednofunkcyjny).

Jak prawidłowo dobrać elementy instalacji solarnej?


Żeby zredukować koszty eksploatacji instalacji grzewczej, warto zastosować kolektory słoneczne do jej wspomagania. Musimy jednak prawidłowo dobrać wszystkie elementy instalacji, by oszczędności były zauważalne. Przede wszystkim trzeba dobrać optymalną powierzchnię kolektorów i pojemność zasobnika ciepłej wody oraz wybrać odpowiedni system solarny.

Dlaczego warto mieć kocioł kondensacyjny?


Kiedy wybieramy kocioł do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody, powinniśmy szukać rozwiązań, które zapewnią nam zarówno komfort, jak i racjonalnie niskie koszty eksploatacji.

Jak mądrze ogrzać dom?


Od systemu grzewczego oczekujemy zapewnienia komfortu cieplnego przy jak najniższych kosztach eksploatacji. Żeby osiągnąć, należy odpowiednio dobrać poszczególne elementy przy uwzględnieniu ich wzajemnego oddziaływania na siebie.

Jak bezpiecznie korzystać z kotła gazowego?


Współczesne urządzenia gazowe tylko nie są zbyt podobne do tych z lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Przypominają stare konstrukcje w małym stopniu. Są o wiele sprawniejsze i bezpieczniejsze. Jednak nadal zdarza się dużo tragicznych wypadków, które spowodowane są nierozważną eksploatacją instalacji.

Jakie ma znaczenie ustalenie daty uzyskania przychodu z tytułu najmu

Ustalenie daty uzyskania przychodu z tytułu najmu ma istotne znaczenie, gdyż istnieje różnica w dacie uzyskania przychodu pomiędzy prowadzoną działalnością gospodarczą w ramach najmu a najmem prowadzonym jako odrębne źródło przychodu.

15 marca Dniem Konsumenta


15 marca obchodzimy Światowy Dzień Praw Konsumenta i Europejski Dzień Konsumenta. Świadomość polskich konsumentów jest coraz większa, dzieje się tak na skutek akcji edukacyjnych. Obecnie zanim zdecydujemy się na kupno jakiegoś produktu dokładnie sprawdzamy informacje na jego temat. A na co powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze armatury?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiałów budowlanych?

Poziom wiedzy inwestorów, o materiałach budowlanych, znacznie wzrósł. Informacje czerpią oni z ulotek, folderów i materiałów technicznych producentów. Jednak głównym źródłem wiedzy obecnie jest Internet, bez trudu można znaleźć dokładnie udokumentowane etapy budowy wraz ze specyfikacją użytych materiałów, a także wirtualne dzienniki budowy.

W jakich pomieszczeniach nie warto stosować świetlówek energooszczędnych?


Świetlówki energooszczędne stosujemy ze względu na oszczędność, opłacalność dla naszego portfela. Przyczyniamy się także do ochrony środowiska, zużywamy mniej energii elektrycznej. Mniej zużytej energii oznacza mniej zużytych surowców do jej wytworzenia, a w konsekwencji mniej zanieczyszczeń gazami z elektrowni węglowych i mniej odpadów radioaktywnych z elektrowni atomowych.

Czy warto używać listew przepięciowych?


Zasilanie odbiorników w domowej sieci elektrycznej w większości przypadków realizowane jest przez złącza gniazdo wtyczka, rzadziej poprzez bezpośrednie podłączenia kabli pod zaciski odbiornika. Oba rozwiązania uzależniają ilość odbiorników od ilości punktów doprowadzenia kabli przygotowanych w trakcie budowy instalacji.

Jak wygląda kupno mieszkania od komornika?


Istnieje możliwość kupienia mieszkania od komornika za połowę jego dotychczasowej ceny, ale tylko wtedy, jeśli nie jest ono sprzedawane w drodze licytacji. Jest to duża okazja, ale też spore ryzyko. W najlepszej sytuacji oszczędzimy pieniądze, w najgorszej zaś będzie z nami mieszkał lokator, a na jego eksmisję możemy czekać latami.

Jak zabezpieczyć sprzęt elektroniczny przed zniszczeniem spowodowanym zwarciem instalacji elektrycznej?


Instalacja elektryczna to sieć kabli, w których żyły robocze biegną obok neutralnych i ochronnych, które nigdzie się nie stykają. Do przepływu prądu dochodzi po zamknięciu obwodu na końcach odgałęzień odbiornikiem. Prąd zawsze płynie po najkrótszej z możliwych tras, trasą o najniższym oporze przepływu. Jeśli dojdzie do zetknięcia żył mamy do czynienia ze zwarciem.

Jak urządzić łazienkę?

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to właśnie w łazience zaczynamy dzień, od porannej toalety i w niej go kończymy, wieczorną kąpielą, dlatego warto zastanowić się jak ją urządzić. Oprócz tego łazienka jest też strefą relaksu, gdzie po ciężkim dniu możemy wziąć odprężającą kąpiel. Dlatego właśnie powinniśmy stworzyć w niej odpowiedni nastrój, dostosować ją do swoich potrzeb i wizualnych upodobań. Łazienka nie musi być nudna. Warto zaaranżować ją w niebanalny sposób, ożywić nietypowym kolorem. Nie wiesz jak urządzić łazienkę? Poniżej zobaczysz zdjęcia, które mogą Cię zainspirować.

Sposoby dokonania wypowiedzenia umowy lokatorowi

Jesteś właścicielem lokali mieszkalnych, które wynajmujesz lokatorom. Okazuje się, iż lokatorzy nie uiszczają czynszu we wskazanym w umowie terminie oraz podnajmują lokal – bez Twojej uprzedniej zgody. Poniżej zostaną przedstawione dwa wzory pism – które pomogą Ci rozwiązać powyżej wskazane problemy.

Obowiązki stron wynikające z umowy najmu okazjonalnego

Zarówno wynajmujący, jak i najemca powinien w umowie najmu okazjonalnego określić wzajemne obowiązki dotyczące przede wszystkim możliwości korzystania z mediów, napraw lokalu, podnajęcia przedmiotowego lokalu osobom trzecim. Jakie są obowiązki stron wynikające z umowy najmu okazjonalnego.

Kiedy właściciel składa wniosek o nadanie klauzuli wykonalności

Kiedy właściciel może złożyć wniosek o nadanie klauzuli wykonalności? Po upływie terminu wskazanego przez właściciela do opróżnienia lokalu przez najemcę – może on złożyć stosowny wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu – na mocy którego najemca oświadczył, iż poddaje się egzekucji.

Kiedy właściciel może wypowiedzieć umowę o najem okazjonalny


Umowa najmu okazjonalnego zawierana jest na czas określony – jednakże we wskazanych przypadkach w ustawie o ochronie praw lokatorów właścicielowi przysługuje możliwość wcześniejszego wypowiedzenie umowy najmu okazjonalnego.

Jakie załączniki są wymagane do umowy najmu okazjonalnego


Istotą najmu okazjonalnego jest przede wszystkim umożliwienie wynajmującemu wyeksmitowanie lokatora zajmującego dany lokal mieszkalny, który nie uiszczana czynszu. Jednakże, aby właściciel mógł skorzystać z tego uprawnienia musi spełnić wymagania – opisane poniżej.

Jak ustalić miejsce opodatkowania usług najmu w kilku państwach


Podatnik będący obywatelem Polski jest właścicielem pięciu nieruchomości w kilku krajach Unii Europejskiej. Prowadzi on usługi w zakresie najmu nieruchomości. Właściciel jako podatnik jest zobowiązany odprowadzać podatek od towarów i usług z tytułu usług najmu w odpowiednim terminie. Podatnik zastanawia się, gdzie powinien rozliczyć się z podatku – w Polsce czy w każdym z państw, w których prowadzi usługi najmu?

Możliwość wypowiedzenia czynszu z tytułu najmu lokalu mieszkalnego

Na podstawie przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów – wynajmującemu przysługuje prawo do wypowiedzenia czynszu z tytułu najmu lokalu mieszkalnego najemcy. Poniżej zostanie przedstawiony wzór wypowiedzenia czynszu z tytułu najmu lokalu mieszkalnego.

Czy wydatki poniesione w celu podwyższenia standardu można zaliczyć do kosztów


Według ogólnej zasady – podatnicy uzyskujący przychody z najmu w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej rozliczają koszty uzyskania przychodu w sposób stosowny dla innych kosztów ponoszonych z działalności gospodarczej. Kosztem uzyskania przychodu dla najemcy jest uiszczany czynsz z tytułu umowy najmu.

Czy podatnik posiada uprawnienie do wspólnego zeznania PIT


Mąż prowadzi najem prywatny, z którego otrzymuje przychody. Natomiast żona podatnika nie prowadzi z mężem najmu, jest ona zatrudniona w ramach umowy o pracę w firmie telekomunikacyjnej. Mąż chciałby złożyć wspólnie zeznanie PIT. Czy w związku z powyżej opisaną sytuacją przysługuje mu owe uprawnienie?

Czy niepełnoletni podatnik może odliczyć ulgę z tytułu przychodów najmu


Podatnik w wieku 15 lat odziedziczył po dziadku mieszkanie, które było wynajmowane. Przychody osiągane z tytułu najmu były opodatkowane ryczałtem. Czy w powyżej opisanym przypadku istnieje możliwość odliczenia ulgi uzyskanych przychodów.

Zasady zwolnienia najmu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług


Kwestie związane z opodatkowaniem najmu podatkiem od towarów i usług często przysparza podatnikom prowadzącym działalność gospodarczą wiele trudności w praktyce, gdyż nie wszystkie przepisy zawarte w ustawie o podatku od towarów i usług są jasno i zrozumiale sprecyzowane.

Zasady rozliczania kosztów z tytułu uzyskania przychodów


Podstawą do zaksięgowania kosztów z tytułu uzyskania przychodów jest dzień, w którym podatnik wystawił faktury lub rachunki. W tymże przypadku podatnik zobowiązany jest prowadzić księgę przychodów i rozchodów. Koszty z tytuły uzyskania przychodów są potrącane – jeżeli zostały poniesione w danym roku podatkowym.

Wezwanie do zapłaty czynszu z tytułu umowy najmu


W przypadku, kiedy najemca nie uiszcza w terminie czynszu wynajmujący może wystosować do najemcy stosowne wezwanie do zapłaty czynszu z tytułu umowy najmu.

Warunki zawarcia umowy dzierżawy


Dzierżawca może być podatnikiem podatku rolnego wówczas, gdy w trakcie trwania umowy dzierżawy spełni stosowane warunki – opisane poniżej.

Warunki uiszczania zaliczki na podatek dochodowy z tytułu najmu


Podatnik zobowiązany jest dokonać zapłaty zaliczki na podatek dochodowy od dochodów osiąganych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie najmu od miesiąca, w którym uzyskana kwota dochodu od początku roku nie jest większa niż – 3.091,00 zł.

W jaki sposób wynajmujący powinien sporządzić umowę najmu


Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

W jaki sposób należy dokonać zwrotu podatku


Podatnik posiada uprawnienie do ubiegania się o zwrot nadwyżki podatku naliczonego. Podatnik zarówno może domagać się przeniesienia przysługującej jemu w całości
lub w części nadwyżki za kolejny okres rozliczeniowy, jak i zwrotu nadwyżki na rachunek bankowy.

W jaki sposób można dokonać korekty podatku


Podatnik jest zobowiązany w deklaracji za pierwszy okres rozliczeniowy następnego roku dokonać korekty kwoty podatku odliczonego. Przy czym, korekty tej nie dokonuje się, jeżeli kwota korekty nie przekroczy 0,01% kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie.

Spory wokół podwójnego opodatkowania najmu


Trudności związane z podwójnym opodatkowaniem najmu występują wówczas, gdy podatnik wynajmujący nieruchomość na terenie innego państwa będzie rezydentem także innego państwa.

Skutki nieujawnienia dochodów z tytułu najmu


Jakie konsekwencje poniesie właściciel nieruchomości za nie wykazanie w całości lub części dochodu z tytułu umowy najmu? Czy właściciel mieszkania może narazić siebie i najemcę na możliwość poniesienia przez nich negatywnych konsekwencji prawnych?

Przychody z tytułu najmu w ramach działalności gospodarczej


Za przychód z działalności gospodarczej z tytułu najmu uważa się kwoty należne, a nie otrzymane tylko faktycznie. Czynsz uiszczany za najem lokalu mieszkalnego – zawarty w umowie najmu - podlega obowiązkowi podatkowemu.

Postępowanie związane z ewidencją i rejestracją VAT


W celu dokonania zgłoszenia rejestracyjnego VAT należy wypełnić stosowny formularz VAT-R i złożyć we właściwym miejscowo urzędzie skarbowym wraz z dowodem opłaty rejestracyjnej.

Podatek ponoszony z tytułu umowy najmu


Oniżenie podatku następuje w danym miesiącu rozliczeniowym po otrzymaniu przez podatnika faktury lub z chwilą wystawienia faktury.

Opodatkowanie najmu podatkiem od towarów i usług


Najem jest formą działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

REKLAMA