REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy można dostać kredyt hipoteczny na połowę domu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Michał Sadrak
Gdy kupujemy jakąkolwiek nieruchomość na kredyt, jesteśmy zależni od tego, jak bank oceni zabezpieczenie pożyczki.
Gdy kupujemy jakąkolwiek nieruchomość na kredyt, jesteśmy zależni od tego, jak bank oceni zabezpieczenie pożyczki.

REKLAMA

REKLAMA


Banki chętnie przyznają kredyty hipoteczne na standardowe zakupy, takie jak zakup mieszkania. Co jednak zrobić, jeżeli chcemy kupić pół domu? Eksperci finansowi przekonują, że również w tym przypadku jest szansa na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Trzeba się jednak liczyć z długim okresem oczekiwania na decyzję.

Gdy kupujemy jakąkolwiek nieruchomość na kredyt, jesteśmy zależni od tego, jak bank oceni zabezpieczenie pożyczki. Zależy mu nie tylko na tym, by wartość nieruchomości była adekwatna do kredytu, ale również zwraca uwagę na zabezpieczenie, które powinno być łatwo zbywalne na wypadek problemów ze spłatą. Spieniężenie połowy domu lub np. jednego piętra, może być trudne, dlatego takich przypadkach banki są raczej niechętne.

REKLAMA

Na pewno nie obędzie się bez wydzielenia drugiej księgi wieczystej, bez tego uzyskanie kredytu jest praktycznie niemożliwe. Banki nie chcą bowiem zabezpieczać się na udziałach w nieruchomości i stąd wymagane jest rozdzielenie domu na dwie, odrębne części. Oprócz aspektu prawnego, związanego z nową księgą wieczystą, trzeba będzie spełnić normy budowlane, np. zapewnić oddzielne wejścia.

Zobacz także: Zmiany w kredytach mieszkaniowych

W mBanku skredytowanie części nieruchomości jest możliwe tylko w dwóch przypadkach: jeśli nieruchomość ma pełną rozdzielność architektoniczną wg zasad prawa budowlanego lub dwie rodziny kupią po połowie na kredyt całą nieruchomość, przy czym obie rodziny muszą uzyskać kredyt w mBanku. W Raiffeisenie z kolei kredyt na spłatę drugiej osoby mogą uzyskać rozwodzący się małżonkowie lub kredytobiorcy, którzy część nieruchomości otrzymali w spadku i chcieliby wykupić resztę. Bank Pekao deklaruje możliwość sfinansowania zakupu udziałów w domu jednorodzinnym, ale jedynie pod warunkiem ustanowienia prawnego zabezpieczenia spłaty kredytu w formie hipoteki na całym domu. Bank nie przyjmuje hipoteki na udziałach.

Zobacz także: Pomoc dla bezrobotnych w spłacie kredytów mieszkaniowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W Banku Millennium jest podobnie jak w powyższych instytucjach. Skredytować zakup części domu można, jeśli część ta jest samodzielnym lokalem mieszkalnym i ma wydzieloną księgę wieczystą. Gdy jest to niemożliwe, można zabezpieczyć się na innej nieruchomości lub na całym domu, ale pod warunkiem, że pozostali właściciele nieruchomości wyrażą zgodę na obciążenie jej księgi wieczystej hipoteką oraz poręczą kredyt.

Generalnie we wszystkich bankach przypadki takie wymagają indywidualnego rozpatrywania i rzadko istnieją standardowe procedury w tym zakresie.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce: nie płacą, niszczą mieszkania, a sprawy w sądach trwają latami. Ekspert: prawo od lat chroni oszustów

Były premier Mateusz Morawiecki kilka dni temu opublikował w social mediach informację o pewnym hiszpańskim hotelu, który zbankrutował, a dzisiaj jest ruiną, bo w okolicy zadomowili się migranci, którzy sprawili, że turyści i goście zniknęli z wyspy. Hotel ma być zamieszkiwany przez „Ocupas” czyli słynnych dzikich lokatorów, którzy zajmują hiszpańskie nieruchomości. – Zirytował mnie ten wpis. Nie trzeba patrzeć na Hiszpanię, by zobaczyć patologiczne sytuacje zajmowania czyjejś własności bez żadnych konsekwencji. Od lat mówię, że w Polsce przestępcy i oszuści, czyli dzicy lokatorzy są lepiej chronieni niż uczciwi obywatele – mówi detektyw i windykator, specjalistka ds. dzikich lokatorów Małgorzata Marczulewska.

Jawność cen mieszkań: przełom czy tylko pozorna zmiana? Rynek nadal kształtują kredyty i koszty budowy

Od maja 2025 roku deweloperzy muszą ujawniać ceny ofertowe mieszkań i ich historię zmian. To ważny krok w stronę większej przejrzystości na rynku pierwotnym, który ma ułatwić kupującym podejmowanie decyzji. Czy jednak sama jawność wystarczy, by realnie wpłynąć na ceny? Eksperci są zgodni – to kredyty, koszty budowy i przepisy grają dziś pierwsze skrzypce.

Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA