REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ceny nowych kawalerek od dewelopera – koniec października, początek listopada 2023 r. Jaki metraż?

Przedstawiciele deweloperów przedstawiają aktualne (na koniec października, początek listopada 2023 r.) ceny nowych kawalerek. Gdzie, za ile i w jakim metrażu obecnie można kupić kawalerkę na rynku pierwotnym? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.   

Wynajem mieszkania 2023/2024 – opodatkowanie. Stawki, zapłata podatku, rozliczenia

Jak jest opodatkowany najem (wynajem) prywatnych mieszkań (tzw. najem prywatny) w 2023 roku? Czy coś zmieni się w zasadach opodatkowania najmu prywatnego w 2024 roku? Jak, kiedy i wg jakich stawek trzeba płacić podatek od wynajmu prywatnego? Co decyduje, że najem jest prywatny? Kiedy przychody z najmu są przychodami z działalności gospodarczej?

Ceny materiałów budowlanych pójdą w górę? Co zdrożeje najbardziej?

Wahania cen na rynku materiałów budowlanych możemy obserwować praktycznie cały czas. W zestawieniu rocznym ceny wciąż rosną - ale znacznie wolniej, niż miało to miejsce jeszcze kilka miesięcy temu. Najbardziej drożeją m.in. wapno, cement i chemia budowlana.

W sezonie grzewczym rośnie niebezpieczeństwo zatrucia tlenkiem węgla. Jak się chronić?

Tylko w październiku strażacy interweniowali już 179 razy w związku z emisją tlenku węgla. W wyniku zatrucia czadem dwie osoby straciły życie, a 68 uległo poważnemu podtruciu - podkreślił rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej brygadier Karol Kierzkowski.

REKLAMA

Mieszkania na wynajem. Wzrost liczby ofert wynajmu powoduje spadek cen. We wrześniu 2023 r. aż 53 proc. więcej ofert wynajmu niż rok temu

Na rynek wynajmu mieszkań trafiło we wrześniu 20 tysięcy nowych ofert i prawie 6 tysięcy reaktywowanych – wynika z danych serwisu Otodom. To rekordowa od dwóch lat pula mieszkań. Kulminacja najmów miała miejsce już w sierpniu. Powoduje to spadek wysokości czynszów.

Borelioza: Tajemnicza choroba przekazywana przez kleszcze

Borelioza, znana również jako choroba z Lyme, to infekcja bakteryjna, która w ciągu ostatnich lat stała się przedmiotem wielu dyskusji i badań. Przenoszona przez kleszcze, borelioza jest jednym z najczęściej diagnozowanych schorzeń przenoszonych przez owady w wielu regionach świata. Ale co naprawdę wiemy o tej chorobie?

Dofinansowanie termomodernizacji bloków mieszkalnych (budynków wielorodzinnych). Dostępne formy wsparcia finansowego

Jakie formy wsparcia finansowego na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła przysługują aktualnie właścicielom lub zarządcom budynków mieszkalnych wielorodzinnych?

Zarządzanie nieruchomościami. Jesień i zima to więcej pracy dla zarządców. Ich praca musi być dostosowana do warunków pogodowych

Jesień to początek wytężonej pracy dla wielu branż, w tym dla firm zajmujących się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Jak wyczuć czad skoro jest bezwonny i niewidoczny? Czujki i głośny alarm ratują życie

Czad jest wyjątkowo niebezpieczny zwłaszcza w sezonie grzewczym. Nie jesteśmy wstanie go wyczuć ani zobaczyć. Warto zatem zaopatrzyć się w urządzenia nieco sprytniejsze od nas, które w przypadku zagrożenia poinformują o wysokim stężeniu tej niezwykle niebezpiecznej substancji.

Biedronki wciskają się do mieszkania? To najpewniej biedronka azjatycka - gatunek inwazyjny ale pożyteczny. Czy jest groźna dla człowieka?

Raz w roku, jesienią pojawia się temat biedronek azjatyckich, które szukają jesienią bezpiecznego miejsca do zimowania i masowo próbują dostać się m.in. do mieszkań w miastach. Jak wyjaśnia ekspert - prof. Jacek Twardowski, kierownik Zakładu Entomologii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu - biedronka azjatycka to gatunek inwazyjny, wypiera rodzime biedronki, ale w praktyce to owad pożyteczny, zjadający m.in. mszyce.

Zmiany w warunkach technicznych budynków i ich usytuowania od kwietnia 2024 r. Rozporządzenie #StopPatodeweloperka podpisane

W dniu 1 kwietnia 2024 roku wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie przepisów w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. 26 października 2023 r. podpisał ją minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Nowe przepisy mają ograniczyć tzw. „patodeweloperkę”, czyli z działaniami, które - wykorzystując nieprecyzyjne dotąd przepisy - maksymalizują zyski deweloperów kosztem wymogów dobrej architektury i uzasadnionych potrzeb nabywców mieszkań. 

Punkt biwalentny w instalacji pomp ciepła. Kluczowy parametr dla wydajności i oszczędności

Kiedy myślimy o pompach ciepła, wyobrażamy sobie ekologiczne i energooszczędne źródło ogrzewania, które pomaga obniżyć nasze rachunki. Jednak rzeczywistość może być bardziej złożona. Wiele instalacji grzewczych nie uwzględnia współczynnika biwalentnego. A to wpływa na ich gorszą wydajność i wyższe koszty użytkowania. Wyjaśniamy, czym jest punkt biwalentny i jaką rolę odgrywa w procesie wyboru pompy ciepła.

Ceny 2023. Coraz więcej materiałów budowlanych tanieje. Czy tak będzie w kolejnych miesiącach?

Średnia dynamika cen materiałów budowlanych we wrześniu zniżkowała w relacji rok do roku do ujemnej wartości -0,6 proc., z kolei w odniesieniu do poprzedzającego sierpnia spadek cen wyniósł już 0,9 proc. Jak zauważają eksperci portalu RynekPierwotny.pl tym samym na krajowym rynku materiałów budowlanych zagościła korekta. Pytanie, czy to tylko krótki epizod korekcyjny, czy też początek dłuższej tendencji spadkowej.

Obowiązek wymiany starych pieców-kopciuchów. Będą krótsze terminy? Grzywny do 5000 zł

W ostatnich tygodniach sejmiki wojewódzkie kilku województw przeprowadzały konsultacje społeczne w ramach aktualizacji Programów Ochrony Powietrza, których celem było przyśpieszenie wymiany tak zwanych „kopciuchów”, czyli pieców na węgiel starego typu. Działania te mają na celu poprawę jakości powietrza i redukcję emisji zanieczyszczeń z przestarzałych urządzeń grzewczych zainstalowanych w budynkach w całej Polsce.

Stan (standard) deweloperski – co tak naprawdę oznacza? Czy prawo to reguluje? Co rozumiemy przez podwyższony standard deweloperski?

Spółka Skanska Residential Development Poland, we współpracy z Otodom Analytics, przeprowadziła badanie wśród potencjalnych nabywców nieruchomości, mające na celu zrozumienie, czym powinien cechować się nowy lokal wybudowany przez dewelopera, zarówno w standardzie podstawowym, jak i podwyższonym. Badanie jednoznacznie pokazało, że ankietowani mieli ograniczoną wiedzę na temat różnych standardów na rynku pierwotnym, co w rezultacie powoduje, że nie są oni w pełni świadomi tego, co dokładnie kupują. W konsekwencji, jeszcze przed zakupem, mają problem z efektywnym porównywaniem ofert na rynku, a w momencie odbioru mogą czuć się nieusatysfakcjonowani standardem inwestycji. 

Zielone rozwiązania w branży nieruchomości

Rynek nieruchomości szuka innych rozwiązań branży w HVAC poza pompami ciepła i panelami fotowoltaicznymi. Nie zawsze wygrywa najtańsze rozwiązanie, firmy coraz częściej na pierwszym planie stawiają ochronę środowiska i wykorzystanie zasobów naturalnych. 

Jednorazowa obniżka rachunku za prąd 125,34 zł. Dla kogo? Kiedy?

We wrześniu 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 9 września 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną, które uprawnia część osób do uzyskania jednorazowej obniżki rachunku za prąd w kwocie 125,34 zł. Jakie warunki trzeba spełniać, by otrzymać ten zwrot?

Obowiązki i odpowiedzialność właściciela lub zarządcy za stan techniczny budynku

Właściciele i zarządcy budynków (także budowli i innych obiektów budowlanych) muszą wiedzieć, że Prawo budowlane nakłada na nich określone obowiązki związane z utrzymywaniem budynków w należytym stanie technicznym i bezpiecznym użytkowaniem. A za niedopełnienie tych obowiązków grożą poważne sankcje.

Planujący zakup nieruchomości pod koniec roku pod podwójną presją

Osoby planujące zakup nieruchomości pod koniec roku 2023 znajdują się pod podwójną presją – z jednej strony czują, że od nowego roku wzrosną ceny mieszkań, więc szybko decydują się na zakupy bądź rezerwacje. Z drugiej niepewna jest przyszłość programu Bezpieczny Kredyt 2%, więc podejmowane decyzje w tym zakresie również obciążone są presją czasu.

Bezpieczny Kredyt 2 proc. Ile mieszkań deweloperskich obejmuje?

Jaką ofertą mieszkań, kwalifikujących się do programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. dysponują deweloperzy? W których inwestycjach są dostępne? Do jakiej kwoty najczęściej poszukiwane są lokale, finansowane preferencyjnym kredytem? Czy firmy planują budowę nowych projektów z mieszkaniami objętymi programem?

Wakacje kredytowe w 2024 roku. Będzie ograniczenie do 400 tys. zł

Wakacje kredytowe w 2024 roku zostaną ograniczone dla osób z udzielonym kredytem do 400 tys. z – wynika z informacji zamieszonych na stronie kancelarii premiera.

GUS: budownictwo mieszkaniowe rośnie coraz szybciej

Najnowsza informacja GUS, prezentująca statystyki budownictwa mieszkaniowego we wrześniu 2023 r. oraz pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku, zakomunikowała bardzo długo oczekiwane przyśpieszenie ich dynamiki. Języczkiem u wagi pozostaje aktywność inwestycyjna deweloperów, która w ubiegłym miesiącu pozytywnie zaskoczyła wartościami nie notowanymi od połowy ubiegłego roku. 

Kredyt 0 procent na pierwsze mieszkanie. Oto jeden z głównych postulatów pierwszych 100 dni rządów!

Kredyt 0 procent na pierwsze mieszkanie - to jeden z postulatów wyborczych Platformy Obywatelskiej, skierowany do młodego pokolenia. Zgodnie z zapowiedzią ma zostać wprowadzony w ciągu pierwszych 100 dni funkcjonowania nowego rządu. Czy tak się stanie, czas pokaże.

Instalacje kotłowni wodnych, parowych oraz wodno-parowych - najczęstsze błędy. Jak ich uniknąć?

W niepewnych czasach, kiedy efektywność energetyczna i zrównoważone źródła energii stają się coraz ważniejsze, instalacja kotłowni wodnych, parowych i wodno-parowych odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu nie tylko wydajności, ale także bezpieczeństwa naszych systemów grzewczych i energetycznych. Niemniej jednak, proces ten może być pełen wyzwań i potencjalnych pułapek, które, jeśli nie zostaną odpowiednio uwzględnione, mogą prowadzić do poważnych problemów. Jakie najczęściej błędy są popełniane podczas instalacji kotłowni wodnych, parowych oraz wodno-parowych i jak ich uniknąć? Podpowiadamy.

Budowa przyłącza – kiedy potrzebne pozwolenie na budowę

Czy dla budowy przyłącza jest potrzebne pozwolenie na budowę? Czy można zbudować przyłącze bez pozwolenia na budowę i bez zgłoszenia? Sprawdziliśmy co mówią na ten temat przepisy prawa budowlanego.

Świetna wiadomość dla mieszkańców bloków i budynków wielorodzinnych: podatek od garażu i miejsca postojowego będzie 10 razy niższy niż obecnie

Tak zdecydował w środę 18 października Trybunał Konstytucyjny. Uznał on, że garaż i mieszkanie mają być objęte taką samą stawką podatku od nieruchomości, a dokładnie właściwą dla mieszkania. Trybunał nakazał zmianę przepisów podatkowych najdalej od 2025 roku.

Nieważność kredytu frankowego. Banku nie muszą pozywać oboje byli małżonkowie - uchwała Sądu Najwyższego

W dniu 19 października 2023 r. zapadła ważna dla frankowiczów uchwała Sądu Najwyższego. Sąd ten orzekł, że w sprawie przeciwko bankowi o ustalenie nieważności umowy kredytu nie zachodzi po stronie powodowej współuczestnictwo konieczne wszystkich kredytobiorców - głosi czwartkowa  Chodziło o to, czy - po rozwodzie - bank muszą pozwać oboje byli małżonkowie.

Nieruchomości inwestycyjne - na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Jesień to intensywny okres dla branży nieruchomości, zwłaszcza w kontekście zakupów mieszkań w celach inwestycyjnych. Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku nieruchomości inwestycyjnych? Co wziąć pod uwagę przy zakupie mieszkania w celach najmu, zarówno krótko-, jak i długoterminowego?

Bon na zasiedlenie szansą dla młodych szukających pracy. Ile można otrzymać?

Młodzi pracownicy nie mają problemu ze zmianą miejsca zamieszkania, gdy znajdą odpowiednią pracę. Pomocny może być w tym dodatkowo bon na zasiedlenie. Jak się ubiegać? Ile można otrzymać? Jak szukać mieszkania przy przeprowadzce w celach zawodowych? 

Wyższa stawka podatku od nieruchomości za garaż z księgą wieczystą niezgodna z konstytucją - wyrok TK

Opodatkowanie miejsca garażowego posiadającego księgę wieczystą w budynkach wielorodzinnych stawką wyższą niż garażu bez odrębnej własności jest niezgodne z konstytucją - orzekł 18 października 2023 r. Trybunał Konstytucyjny. Według Trybunału zakwestionowana zasada prowadzi do nierównego traktowania podatników. Trybunał odroczył wejście w życie wyroku do 1 stycznia 2025 r. Zatem przepisy uznane za niekonstytucyjne przestaną obowiązywać od tej daty. 

Konto Mieszkaniowe zwolnione z podatku Belki. Komu się opłaca? Ile trzeba wpłacać miesięcznie?

Już 12 banków oferuje Bezpieczny kredyt 2%, a dotychczas złożono już 68 tys. wniosków. Na drugim elemencie programu Pierwsze Mieszkanie, czyli "Koncie Mieszkaniowym" zgromadzono natomiast już ponad 11 mld zł.  

Kredyty mieszkaniowe 2023. Jaka zdolność kredytowa przeciętnej rodziny w połowie października?

W połowie października 2023 r. trzyosobowa rodzina dysponująca dwiema średnimi krajowymi może pożyczyć na zakup mieszkania prawie 644 tys. złotych. Tak wynika z najnowszej ankiety przeprowadzonej przez HREIT. W porównaniu do września banki skłonne są pożyczyć rodzinie z naszego przykładu o ponad 5% więcej. Dobry wynik zawdzięczamy rosnącym wynagrodzeniom i obniżkom stóp procentowych. 

Coraz mniej nowych i używanych mieszkań na rynku nieruchomości

Jak wygląda rezerwacja mieszkania u dewelopera?

Jakie warunki rezerwacji mieszkań oferują deweloperzy? Ile czasu mają nabywcy na uzyskanie decyzji kredytowej? Czy sposób rezerwacji uzależniony jest od profilu inwestycji?

Seniorzy zdominują rynek mieszkaniowy. Zyskają osiedla “sprzyjające starzeniu”

Przybywa seniorów, gdyż polskie społeczeństwo gwałtownie się starzeje i zjawisko to będzie w najbliższych latach przybierało na sile. Konsekwencje tych przemian dotkną całej gospodarki, w tym rynku nieruchomości. Na znaczeniu zyskają osiedla “sprzyjające starzeniu”.

Certyfikacja budynków. Czym się różnią certyfikaty LEED i BREEAM? Jak je uzyskać?

Certyfikacja budynków stała się nieodłącznym elementem procesu inwestycyjnego. To efekt rosnącej świadomości ekologicznej w Polsce zarówno wśród inwestorów, właścicieli nieruchomości, jak i użytkowników budynków,. Statystyki nie pozostawiają wątpliwości. Od marca 2021 do marca 2022 powierzchnia użytkowa budynków posiadających certyfikaty wzrosła w Polsce o 24%, dynamicznie zbliżając się do 30 mln m2. Tak wynika z raportu „Zrównoważone certyfikowane budynki” Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego. Wprowadzenie nowych regulacji Unii Europejskiej dotyczących aspektów związanych z taksonomią ESG oraz rosnąca świadomość ekologiczna i klimatyczna sprawiły, że certyfikacja stała się istotnym elementem w sektorze nieruchomości, stanowiąc ich istotny atut. 

Rynek nieruchomości handlowych w Polsce. Do końca roku może przybyć 200 tysięcy metrów kwadratowych

Rynek nieruchomości handlowych w Polsce może do końca 2023 r. powiększyć się o ok. 200 tys. m kw. Nominalne obroty najemców w nowoczesnych obiektach handlowych wzrosły w sierpniu o 8,5 proc. rdr, ale po uwzględnieniu inflacji spadły o 1,6 proc.

Kryteria przyznawania dotacji do pomp ciepła. Zmiany w programie Czyste Powietrze

Określenie wymagań w zakresie potwierdzenia klasy efektywności energetycznej pomp ciepła, na które można zdobyć dotację - zakładają rekomendacje zmian w programie Czyste Powietrze, który realizuje NFOŚiGW. Rozważane jest też ograniczenie dotacji tylko do pomp o klasie A++ lub wyższej.

Mieszkanie dla studenta. Ile za akademik? Ile za wynajęcie pokoju lub mieszkania?

Ceny najmu mieszkań nie rosną już tak gwałtownie jak w ostatnim czasie, ale nadal utrzymują się na wysokim poziomie. To spory problem dla studentów. Ile trzeba zapłacić za akademik? Ile za wynajęcie pokoju lub mieszkania w dużym akademickim mieście?

Zakaz palenia węglem w Warszawie i nie tylko. Czym można palić w piecu? Co zamiast węglowego kopciucha?

Zgodnie ze znowelizowaną uchwałą antysmogową od 1 października 2023 r. na terenie m.st. Warszawy obowiązuje zakaz palenia węglem. Dodatkowo wprowadzony został zakaz instalacji kotłów na węgiel w nowych domach, które będą podłączone do ogrzewania miejskiego. Za złamanie nowych przepisów grożą surowe kary oraz mandat w wysokości 5 tysięcy złotych. W jakie urządzenia grzewcze najlepiej inwestować w obliczu tych zmian? 

Kredyt a utrata pracy - mądry Polak przed szkodą czy po szkodzie?

Utrata pracy to wydarzenie w naszym życiu, które może nas przyprawić nie tylko o ból głowy. Szczególnie wtedy, gdy mamy na głowie, oprócz oczywiście kwestii związanych z utrzymaniem rodziny, kredyt hipoteczny, gotówkowy lub inne zobowiązania finansowe. Dlatego zanim pomyślisz o zaciągnięciu zobowiązania warto, abyś już teraz wiedział jakie kroki podjąć, by utrzymać balans finansowy i nawet w trudnych chwilach, cieszyć się życiem.

IMGW: w weekend deszczowo i zimno - w nocy z niedzieli na poniedziałek możliwe przymrozki

W weekend (7-8 października 2023 r.) i na początku tygodnia czeka nas załamanie pogody, ale - jak tłumaczy rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski - wciąż będzie cieplej niż zazwyczaj o tej porze roku.

Nadchodzi sezon grzewczy. Jak zadbać o pomy ciepła czy fotowoltaikę, aby były efektywne?

Polacy polubili korzystanie z ekologicznych źródeł ciepła. Pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze. Jak skutecznie przygotować je do nadchodzącego sezonu grzewczego? Jak dbać, by pracowały wydajnie i nieprzerwanie? 

Sadowski: kredytobiorcy odczują obniżkę stóp procentowych dopiero po zaktualizowaniu oprocentowania przez banki

O tym, kiedy kredytobiorcy odczują spadek stóp procentowych dzięki obniżce raty kredytu, decydować będzie moment, kiedy banki aktualizują oprocentowanie. Część klientów obniżkę zobaczy już w listopadzie, ale niektórzy dopiero na początku przyszłego roku – powiedział główny analityk firmy Expander Advisors Jarosław Sadowski.

Wskaźniki cen mieszkań w 2 kwartale 2023 r. GUS podał dane

Ceny lokali mieszkalnych w 2 kwartale 2023 r. wzrosły o 3,2% w stosunku do 1 kwartału 2023 r.,  przy wzroście cen na rynku pierwotnym (o 3,3%)  i na rynku wtórnym (o 3,2%). W porównaniu z analogicznym okresem 2022 r. ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 7,0% (na rynku pierwotnym o 10,4%, a na rynku wtórnym  o 4,1%). Takie dane ogłosił Główny Urząd Statystyczny.

Obniżka stóp procentowych NBP od 5 października. Ile spadły raty kredytów? Ile wzrosła zdolność kredytowa? [Przykłady]

Środowa decyzja RPP o obniżce stóp procentowych zwiększy zdolność kredytową. Rodzina z jednym dzieckiem i dochodem 8 tys. netto będzie mogła pożyczyć 435 tys. zł, a więc o 10 tys. zł więcej niż wcześniej – wyliczył ekspert portalu RynekPierwotny.pl Andrzej Prajsnar.

Mieszkanie dla studenta. Kupić czy wynajmować?

Sytuacja mieszkaniowa studentów staje się w ostatnich latach coraz bardziej skomplikowana. W największych miastach w Polsce brakuje aż 700 tys. mieszkań na wynajem. Jednocześnie ceny najmu wzrosły, w porównaniu do poprzedniego roku, nawet o kilkanaście procent. Malejąca opłacalność najmu sprawia, że coraz więcej studentów (przy częstym wsparciu rodziców) rozważa zakup mieszkania. Co skłania do podjęcia decyzji zakupowej oraz jakich mieszkań szukają obecnie studenci?

Ile kosztuje wykończenie nowego mieszkania w II połowie 2023 roku?

Ile dzisiaj (październik 2023 r.) zapłacimy za wykończenie nowego lokalu w stanie deweloperskim? Czy opłaca się kupić już wykończone mieszkanie "pod klucz"?

Wszyscy kupują mieszkania. Czy wynajem nadal się opłaca w październiku 2023 roku?

Rok 2023 przyniósł wyraźny wzrost liczby sprzedanych mieszkań – w 2 kwartale br. wśród deweloperów z GPW sprzedaż mieszkań wzrosła o 33% względem analogicznego okresu w 2022 r. Bez wątpienia przyczynił się do tego start programu Pierwsze Mieszkanie (bezpieczny kredyt 2%), który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszej nieruchomości. Dziś, nieco ponad 2 miesiące od startu programu, wyraźnie widać zwiększony popyt na mieszkania. Czy w obecnej sytuacji wynajem dalej się opłaca?

Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

REKLAMA