REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
klimatyzacja
klimatyzacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

Klimatyzacja w bloku coraz popularniejsza

Montaż klimatyzacji to coraz częstsze rozwiązanie także w mieszkaniach. Wysokie temperatury jakich można było doświadczyć w ostatnich latach sprawiły, że coraz więcej osób myśli o tego rodzaju rozwiązaniu. Mieszkania w blokach bardzo często budowane są w taki sposób, że wszystkie okna skierowane są w jedną stronę, jeżeli jest to ściana południowa, czyli ta najbardziej nasłoneczniona, mieszkanie zamienia się w nagrzaną puszkę. W takiej sytuacji zamykanie i zasłanianie okien czy uruchomienie wiatraków nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Właśnie wtedy najlepszym rozwiązaniem wydaje się być zamontowanie klimatyzacji. 

REKLAMA

Ważne

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie i montażu klimatyzacji warto zapoznać się z opinią wspólnoty lub spółdzielni i sąsiadów.

Klimatyzacja - jakie pozwolenia

REKLAMA

Czy trzeba mieć specjalne pozwolenia na montaż klimatyzacji? Montaż na elewacji budynku wymaga uprzedniego uzyskania pozwolenia od wspólnoty mieszkaniowej bądź spółdzielni, itp. Elewacja to w końcu część wspólna nieruchomości. Dodatkowo, często wiążą się z nią prawa autorskie, niezbywalne, należące do architektów lub deweloperów. To dotyczy zwłaszcza nowych budynków. Aby zarządca lub administrator mógł wydać zgodę, najpierw wspólnota podejmuje ogólną uchwałę dopuszczającą zmianę części nieruchomości wspólnej, czyli w tym przypadku instalację urządzeń. Uchwała określa, w jakich miejscach, jest dozwolony montaż tego typu urządzeń – np. na poziomie balkonów pod barierkami lub na dachu. Wszelkie te kwestie są konsultowane z architektem budynku.

Niestety, nie wszystkie wspólnoty lub spółdzielnie chętnie wyrażają zgodę na umieszczenie na elewacji jednostek zewnętrznych klimatyzatora. Wiele nieruchomości jest odnowionych, została w nich wyremontowane elewacja – montaż tego rodzaju urządzeń może ją uszkodzić czy zniszczyć. Jeżeli szkody nie spowoduje samo zamontowanie, działanie urządzenia może niszczyć budynek. Skraplająca się woda spływając po ścianie może niszczyć elewację i sprawia, że staje się ona nieestetyczna. Pewnym rozwiązaniem, które wydaje się być racjonalne i jest stosowane przez niektóre wspólnoty jest pobieranie opłat za dzierżawę fragmentu elewacji pod montaż zewnętrznej części klimatyzacji. Dokonuje się to na takich samych warunkach jak w przypadku wynajmu elewacji pod banery reklamowe. 

Ile się czeka i ile to kosztuje

REKLAMA

Ile na to wszystko trzeba czekać? Czas oczekiwania na decyzje administracji nie jest zróżnicowany. Jeżeli osoba, która występuje o pozwolenie na instalację klimatyzacji, jest pierwszym właścicielem mieszkania w budynku starającym się o taką zgodę, czy już kolejnym. W tym pierwszym przypadku samo podjęcie uchwały może zająć nawet kilka miesięcy, w tym drugim przypadku, gdy wspólnota zna procedury, zarządca lub administrator jest w stanie wydać zgodę nawet w ciągu kilku godzin. Są jednak przypadki, w których musimy liczyć się z negatywną decyzją. Dotyczy to gównie starych, zabytkowych kamienic. W takim przypadku klimatyzatory trzeba „ukryć” na dachu lub za specjalnymi murkami, co generuje dodatkowe koszty. Bywają również sytuacje w których sami architekci nie zgadzają się na zaburzenie estetyki budynku klimatyzatorami. Są to jednak wyjątkowe sytuacje. 

A co z kosztami? Przede wszystkim koszt montażu zależy od liczby pomieszczeń, w których mają się pojawić klimatyzatory. Można również do jednego urządzenia zewnętrznego, podpiąć można kilka jednostek umieszczonych w kilku pokojach, kuchni itd, co w pewnym stopniu obniża wydatki. Najkorzystniej jest poruszyć kwestie klimatyzacji już na etapie projektu budowlanego. Jest to coraz popularniejsza praktyka. Deweloperzy, zwłaszcza na rynku premium, sprzedają mieszkania już od razu wyposażone m.in. w klimatyzację. To rozwiązuje również problem z sąsiadami, którzy nie zawsze zgadzają się sąsiedzi. Najczęstszym argumentem jest obawa przed hałasem jaki może powodować urządzenie. Przed zakupem warto sprawdzić, ile decybeli generuje urządzenie. Zwykle nie jest to hałas większy niż 40 decybeli dla jednostek wewnętrznych, co jest wartością większą niż codzienne hałasy docierające z centrum miasta z czego warto zdawać sobie sprawę. Większość jednostek zewnętrznych mieści się w przedziale do 62dB i może powodować dyskomfort sąsiadów. Dlatego wybierając jednostkę należy zainteresować się tym parametrem oraz zlecić montaż w sposób eliminujący przenoszenie drgań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komentarz Mariusza Łubińskiego, Prezesa Zarządu Admus Sp. z o.o., firmy wyspecjalizowanej w zarządzaniu nieruchomościami. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA