REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klimatyzacja w bloku

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
klimatyzacja
klimatyzacja
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

Klimatyzacja w bloku coraz popularniejsza

Montaż klimatyzacji to coraz częstsze rozwiązanie także w mieszkaniach. Wysokie temperatury jakich można było doświadczyć w ostatnich latach sprawiły, że coraz więcej osób myśli o tego rodzaju rozwiązaniu. Mieszkania w blokach bardzo często budowane są w taki sposób, że wszystkie okna skierowane są w jedną stronę, jeżeli jest to ściana południowa, czyli ta najbardziej nasłoneczniona, mieszkanie zamienia się w nagrzaną puszkę. W takiej sytuacji zamykanie i zasłanianie okien czy uruchomienie wiatraków nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Właśnie wtedy najlepszym rozwiązaniem wydaje się być zamontowanie klimatyzacji. 

REKLAMA

Ważne

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie i montażu klimatyzacji warto zapoznać się z opinią wspólnoty lub spółdzielni i sąsiadów.

Klimatyzacja - jakie pozwolenia

REKLAMA

Czy trzeba mieć specjalne pozwolenia na montaż klimatyzacji? Montaż na elewacji budynku wymaga uprzedniego uzyskania pozwolenia od wspólnoty mieszkaniowej bądź spółdzielni, itp. Elewacja to w końcu część wspólna nieruchomości. Dodatkowo, często wiążą się z nią prawa autorskie, niezbywalne, należące do architektów lub deweloperów. To dotyczy zwłaszcza nowych budynków. Aby zarządca lub administrator mógł wydać zgodę, najpierw wspólnota podejmuje ogólną uchwałę dopuszczającą zmianę części nieruchomości wspólnej, czyli w tym przypadku instalację urządzeń. Uchwała określa, w jakich miejscach, jest dozwolony montaż tego typu urządzeń – np. na poziomie balkonów pod barierkami lub na dachu. Wszelkie te kwestie są konsultowane z architektem budynku.

Niestety, nie wszystkie wspólnoty lub spółdzielnie chętnie wyrażają zgodę na umieszczenie na elewacji jednostek zewnętrznych klimatyzatora. Wiele nieruchomości jest odnowionych, została w nich wyremontowane elewacja – montaż tego rodzaju urządzeń może ją uszkodzić czy zniszczyć. Jeżeli szkody nie spowoduje samo zamontowanie, działanie urządzenia może niszczyć budynek. Skraplająca się woda spływając po ścianie może niszczyć elewację i sprawia, że staje się ona nieestetyczna. Pewnym rozwiązaniem, które wydaje się być racjonalne i jest stosowane przez niektóre wspólnoty jest pobieranie opłat za dzierżawę fragmentu elewacji pod montaż zewnętrznej części klimatyzacji. Dokonuje się to na takich samych warunkach jak w przypadku wynajmu elewacji pod banery reklamowe. 

Ile się czeka i ile to kosztuje

REKLAMA

Ile na to wszystko trzeba czekać? Czas oczekiwania na decyzje administracji nie jest zróżnicowany. Jeżeli osoba, która występuje o pozwolenie na instalację klimatyzacji, jest pierwszym właścicielem mieszkania w budynku starającym się o taką zgodę, czy już kolejnym. W tym pierwszym przypadku samo podjęcie uchwały może zająć nawet kilka miesięcy, w tym drugim przypadku, gdy wspólnota zna procedury, zarządca lub administrator jest w stanie wydać zgodę nawet w ciągu kilku godzin. Są jednak przypadki, w których musimy liczyć się z negatywną decyzją. Dotyczy to gównie starych, zabytkowych kamienic. W takim przypadku klimatyzatory trzeba „ukryć” na dachu lub za specjalnymi murkami, co generuje dodatkowe koszty. Bywają również sytuacje w których sami architekci nie zgadzają się na zaburzenie estetyki budynku klimatyzatorami. Są to jednak wyjątkowe sytuacje. 

A co z kosztami? Przede wszystkim koszt montażu zależy od liczby pomieszczeń, w których mają się pojawić klimatyzatory. Można również do jednego urządzenia zewnętrznego, podpiąć można kilka jednostek umieszczonych w kilku pokojach, kuchni itd, co w pewnym stopniu obniża wydatki. Najkorzystniej jest poruszyć kwestie klimatyzacji już na etapie projektu budowlanego. Jest to coraz popularniejsza praktyka. Deweloperzy, zwłaszcza na rynku premium, sprzedają mieszkania już od razu wyposażone m.in. w klimatyzację. To rozwiązuje również problem z sąsiadami, którzy nie zawsze zgadzają się sąsiedzi. Najczęstszym argumentem jest obawa przed hałasem jaki może powodować urządzenie. Przed zakupem warto sprawdzić, ile decybeli generuje urządzenie. Zwykle nie jest to hałas większy niż 40 decybeli dla jednostek wewnętrznych, co jest wartością większą niż codzienne hałasy docierające z centrum miasta z czego warto zdawać sobie sprawę. Większość jednostek zewnętrznych mieści się w przedziale do 62dB i może powodować dyskomfort sąsiadów. Dlatego wybierając jednostkę należy zainteresować się tym parametrem oraz zlecić montaż w sposób eliminujący przenoszenie drgań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Komentarz Mariusza Łubińskiego, Prezesa Zarządu Admus Sp. z o.o., firmy wyspecjalizowanej w zarządzaniu nieruchomościami. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA