REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Deweloperzy zadowoleni ze sprzedaży mieszkań w 2023 r. Ile lokali trafiło do nabywców?

Ile mieszkań sprzedali deweloperzy w 2023 r. Czy wyniki były lepsze niż w roku poprzednim? 

Na czym polega aktualizacja operatu szacunkowego?

Operat szacunkowy jest dokumentem, który jest powszechnie wykorzystywany w różnego rodzaju sytuacjach. Najczęściej wykorzystujemy go do określenia miarodajnej wartości danej nieruchomości w celu np. zniesienia współwłasności tej nieruchomości, nabycia lub zbycia nieruchomości, wyliczenia wartości w odniesieniu do służebności przesyłu etc. Często zdarza się, że trzeba zaktualizować operat szacunkowy. Wyjaśniamy, na czy to polega i które przepisy regulują przedmiotową kwestię.

Jaka jest odpowiedzialność spółdzielni mieszkaniowej za bezpieczeństwo użytkowanego budynku, który znajduje się w jej zarządzie?

W dzisiejszej publikacji skupimy się na wyjaśnieniu kwestii odpowiedzialności spółdzielni mieszkaniowej za bezpieczeństwo użytkowanego budynku na podstawie ciekawego wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 8 maja 2014 r. sygn. akt: I ACa 34/14. Problem ten polegał na odpowiedzialności spółdzielni za wykafelkowanie pierwszego, niższego niż pozostałe, schodka biegu schodów w sposób de facto go maskujący (bez zastosowania innego koloru, specjalnego oznaczenia etc.), oraz braku zastosowania balustrady, co sprowadziło niebezpieczeństwo na użytkowników klatki schodowej.

Dobre wiadomości dla planujących kupno nowego mieszkania: w październiku ceny na rynku pierwotnym wyhamowały

Nie tylko Bezpieczny Kredyt 2 procent zwiększył popyt na mieszkania, a w konsekwencji doprowadził do nienotowanych wcześniej poziomów cen mieszkań. Poza osobami zainteresowanymi kupnem pierwszego mieszkania wrześniowa i październikowa obniżka stóp procentowych przyciągnęła na rynek mieszkaniowy także innych nabywców. Na szczęście dla zainteresowanych kupnem, wrzesień był najprawdopodobniej miesiącem gdy te ceny osiągnęły szczyty.

REKLAMA

Kiedy należy sporządzić nowe świadectwo charakterystyki energetycznej?

Tematyka świadectw charakterystyki energetycznej jest niezwykle aktualna i w dalszym ciągu budzi wiele kontrowersji i pytań. W dzisiejszej publikacji skupimy się na wyjaśnieniu zagadnienia związanego z ważnością świadectwa charakterystyki energetycznej w ujęciu czasowym oraz merytorycznym (ze względu na faktyczne zmiany w obrębie budynku).

Uszkodzenia na gruncie wywołane przez pracowników przedsiębiorstwa energetycznego podczas prac remontowych, konserwacyjnych etc. Jak skutecznie uzyskać odszkodowanie z tego tytułu – wskazówki praktyczne?

W praktyce prace remontowe lub konserwacyjne w odniesieniu do słupów oraz linii energetycznych, występują dość często. Warto jest wiedzieć, co należy zrobić, aby skutecznie dochodzić odszkodowania za zniszczenia na gruncie, który jest naszą własnością. Poniżej przedstawimy wskazówki praktyczne i podpowiemy jaka dokumentacja jest niezbędna do skutecznego dochodzenia swoich roszczeń bez konieczności występowania na drogę sądową.

Kiedy budowa stacji ładowania będzie wymagała tylko zgłoszenia do organu administracji architektoniczno-budowlanej?

W przedmiotowym zagadnieniu skupimy się na wyjaśnieniu, kiedy budowa stacji ładowania będzie możliwa do procedowania w uproszczonej procedurze na zgłoszenie do organu administracji architektoniczno-budowlanej w rozumieniu przepisów prawa budowlanego. 

Kiedy budowa punktów ładowania nie będzie wymagała zarówno pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia do organu administracji architektoniczno-budowlanej?

Kiedy budowa punktów ładowania nie będzie wymagała nawet zgłoszenia w rozumieniu przepisów prawa budowlanego?

REKLAMA

Kto jest uprawniony do sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej?

Popularność świadectw charakterystyki energetycznej jest ostatnimi czasy bardzo wysoka. Naturalnie jest to związane z aktualnie obowiązującymi przepisami. W dniu dzisiejszym skupimy się na wyjaśnieniu, kto może sporządzać świadectwa charakterystyki energetycznej i jakie są wymagania prawne w tym zakresie.

Wyjątków nie należy interpretować rozszerzająco – analiza zasady prawnej przez pryzmat ustawowych wyjątków zwolnionych z obowiązku uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę

Ustawowe wyjątki określone m.in. w art. 29 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682) – dalej „pr. bud.”, oznaczają rodzaje zamierzeń budowlanych, których realizacja nie wymaga uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę w trybie art. 28 ust. 1 pr. bud. Są to wyjątki od generalnej zasady, zgodnie z którą roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę.

Czy złożenie (wysypanie, ułożenie etc.) wysokiej hałdy ziemi na gruncie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę lub zgłoszenia do organu?

W praktyce często pojawia się pytanie czy złożenie sporej hałdy ziemi pochodzącej np. z realizowanej inwestycji zlokalizowanej w pewnej odległości od tej inwestycji, podlega regulacjom prawa budowlanego. Na zagadnienie to spojrzymy przez pryzmat wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Pompy ciepła budzą wątpliwości. UOKiK zapowiada kontrole. Połowa pomp nie spełnia parametrów deklarowanych przez producenta?

Od kilku miesięcy na platformie X (dawniej: Twitter) prezes NFOŚiGW, Paweł Mirowski ostrzega przyszłych beneficjentów programu „Czyste Powietrze”, aby sprawdzali wykonawcę i urządzenie (pompę ciepła) przed podpisaniem umowy. Wskazuje też, jak zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy z dotacji. Co miesiąc składanych jest około 7.000 wniosków o dofinansowanie na zakup pompy ciepła. Natomiast, jak szacuje Izba Gospodarcza Urządzeń OZE, ponad połowa tych urządzeń na polskim rynku nie spełnia parametrów deklarowanych przez producenta.

Co robić w długie jesienne wieczory? 7 pomysłów [GALERIA]

Długie jesienne wieczory. Kiedy zmrok zapada już w okolicach godziny 16, a pogoda nie sprzyja aktywnościom na powietrzu, wtedy pozostaje kilka godzin na zagospodarowanie wolnego czasu. Jak się nie nudzić jesienią? Jak wykorzystać ten czas? 

Komary będą nękać Włochów co najmniej do końca grudnia? Eksperci ostrzegają

Komary będą nękać Włochów co najmniej do końca grudnia - ostrzegają eksperci. Jak wyjaśnili, w obecnym rekordowo ciepłym roku temperatury w październiku były o ponad 3 stopnie wyższe niż wynosi średnia tego miesiąca; a to umożliwia niektórym gatunkom owadów, także tym najbardziej dokuczliwym, rozmnażać się znacznie dłużej niż zwykle.

Niespotykane różnice cen między mieszkaniami nowymi a używanymi. „Bezpieczny kredyt 2%” podniósł ceny na rynku deweloperskim

Od kilku miesięcy na rynku nieruchomości można zaobserwować ogromny ruch. Wynika to faktu, że zdolność kredytowa Polaków się poprawiła. Nie bez znaczenia jest także program „Bezpieczny kredyt 2%”, który sprawił, że wielu konsumentów zaczęło starać się o kredyt, a następnie szukać wymarzonych lokali. – Ceny na rynku wtórnym zatrzymały się, a na rynku deweloperskim wystrzeliły. Sytuacja jest o tyle niespotykana, że rok temu różnice w cenie metra kwadratowego incydentalnie przekraczały 2 tysiące złotych na rynku pierwotnym i wtórnym, a teraz często przekraczają nawet 5 tysięcy. To jest przepaść – mówi Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości. 

Ile będzie kosztowało ogrzanie domu w tym sezonie grzewczym?

Czym najbardziej opłaca się ogrzewać w tegorocznym sezonie grzewczym? Jedną najdroższych opcji jest ogrzewanie domu tzw. kopciuchem za pomocą węgla lub drewna. Wciąż jednak będzie to jedna z najpopularniejszych metod, co przełoży się na pogorszenie jakości powietrza. 

Remont – definicja i jej ważna wykładnia dokonana przez Naczelny Sąd Administracyjny

Z pojęciem remontu spotykamy się niezwykle często. Warto jest dysponować fachową wykładnią tej definicji, która występuje w przepisach prawa budowlanego. Takiej właśnie interpretacji dokonał Naczelny Sąd Administracyjny.

Kwestia przedawnienia roszczeń wynikających z kredytów frankowych. Ważne stanowiska zaprezentowane przez TSUE oraz SN

Problematyka kredytów frankowych jest cały czas aktualna. To właśnie na kanwie wielu sporów frankowych wypracowały się korzystne linie orzecznicze na szczeblu zarówno krajowym oraz europejskim. W dzisiejszej publikacji skupimy się na dwóch stanowiskach, które mają istotny wpływ na wybrane kwestie związane z przedawnieniem roszczeń frankowych.

Ważny wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie definicji budowli na potrzeby podatku od nieruchomości

Definicja budowli została zanegowana przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 4 lipca 2023 r. sygn. akt: SK 14/21. Należy wyjaśnić – Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że definicja budowli, która funkcjonuje w ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 70) – dalej „ustawa” jest niezgodna z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej. 

Czy można procedować w trybie pozwolenia na budowę inwestycję, która przewidziana jest do zgłoszenia w rozumieniu prawa budowlanego?

W procesach inwestycyjnych w obszarze inwestycji budowlanych, zdarzają się sytuacje, w których inwestorzy chcą, aby dana inwestycja nie była realizowana w uproszczonej procedurze administracyjnej. Obejmuje to takie sytuacje, w których inwestor chce posiadać kompletną dokumentację projektową, mieć jeszcze większą pewność odnośnie rzetelnego, fachowego i legalnego wykonania określonego zamierzenia inwestycyjnego, mimo iż procedury przewidują dla takiej inwestycji procedurę uproszczoną – tzn. na zgłoszenie do organu.

Państwo dopłaca do odsetek, ale rynek jeszcze więcej zabiera w cenie mieszkania. Tak działa Bezpieczny Kredyt 2 procent w praktyce

Problemów mieszkaniowych młodych rodzin nie rozwiąże się wyłącznie przez poprawienie warunków kredytowania i złagodzenie polityki ustalania zdolności kredytowej. Jedynym skutecznym na to sposobem jest budowa większej liczby mieszkań.

Wycinka drzewa przy domu – kiedy trzeba dokonać zgłoszenia? Co w zgłoszeniu? Jak je złożyć?

Na podstawie art. 83f ust. 3a ustawy z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody nie jest potrzebne zezwolenie w przypadku wycinki drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ale w przypadku wycinania przez te osoby większych drzew muszą one dopełnić obowiązku złożenia specjalnego zgłoszenia. 

Chcę wyciąć drzewo z ogrodu (nieruchomości). Kiedy potrzebne jest zezwolenie a kiedy zgłoszenie? Jakie kary?

W zależności od podmiotu, który chce wyciąć drzewo (dotyczy to także niektórych krzewów) i celów takiej wycinki, ustawa o ochronie przyrody wymaga albo zezwolenia na usunięcie drzewa (lub krzewu) albo jedynie zgłoszenia takiego usunięcia.

Przydomowe schrony – czy doczekamy się regulacji prawnych w zakresie prostszej realizacji tego typu inwestycji?

Kwestie bezpieczeństwa są motorem napędowym dla uproszczenia procedur budowlanych związanych z budową przydomowych schronów. Tematyka bezpieczeństwa odgrywa w ostatnich latach zdecydowanie coraz większą rolę w przestrzeni publicznej. Nie dziwi zatem krok ustawodawcy w kierunku uproszczenia budowy przydomowych schronów, które w ogólnym zamyśle powinny być bardziej popularne w naszym kraju np. na wzór krajów Europy północnej i zachodniej. 

Magazyn energii elektrycznej w przypadku fotowoltaiki

Nowa, przydatna regulacja prawna, o której sporo osób zapomina. Ważna regulacja wynikająca z prawa energetycznego, która obowiązuje od dnia 21 grudnia 2022 r.

Nowe warunki techniczne w budownictwie – dobry sygnał dla rowerzystów

Rowery, hulajnogi, wózki dziecięce oraz inne tego typu przedmioty coraz częściej pojawiają się w przestrzeniach wspólnych mieszkańców. Mowa tu m.in. o klatach schodowych, które powoli zamieniają się w miejsca do parkowania tego rodzaju sprzętów. Niestety takie działanie może zdecydowanie negatywnie wpływać na kwestie bezpieczeństwa – szczególnie, gdy chodzi o sprawne przeprowadzenie akcji ewakuacyjnej w związku z wystąpieniem np. pożaru w budynku wielorodzinnym. Dodatkowo nie wpływa to korzystnie na estetykę części wspólnych oraz bezpieczeństwo tych przedmiotów. Nie dziwi zatem podejście ustawodawcy, który zdecydował się wprost uregulować tę kwestię w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Termin zasiedzenia służebności przesyłu. Czy dotychczasowa linia orzecznicza zostanie trwale przełamana?

Służebność przesyłu – pogląd do tej pory dominujący. Wręcz zasadą do tej pory było, że służebność przesyłu w zakresie zasiedzenia i wymaganej liczby lat liczona była zgodnie z regułą, że do okresu posiadania niezbędnego do zasiedzenia służebności przesyłu, czyli na podstawie regulacji, która została wprowadzona do ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny z dniem 3 sierpnia 2008 r., dolicza się okres posiadania służebności gruntowej o treści analogicznej jak służebność przesyłu. 

Eksperci: korekta cen na rynku materiałów budowlanych słabnie

Na krajowym rynku materiałów budowlanych korekta stała się faktem, to jednak jej intensywność wyraźnie maleje już na samym początku jej trwania - zauważyli w czwartkowym komentarzu eksperci portalu RynekPierwotny.pl.

Europejskie Miasto Roku 2023 (najlepsze do życia). Nikt nie zgadnie jakie! [Zdjęcia]

Amersfoort w centralnej Holandii zostało uznane za Europejskie Miasto Roku. Tytuł ten przyznaje Akademia Urbanistyki w Londynie, która nagradza miasta oferujące najlepsze warunki do życia w Europie.

Dokładne wygrabianie liści jesienią? Ekspert odradza, ale podaje też wyjątki

Dokładne wygrabianie jesienią liści niszczy bioróżnorodność, a ogród zmienia w biologiczną pustynię – wskazuje prof. Przemysław Bąbelewski z Wydziału Przyrodniczo-Technologicznego Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

AI będzie rozpoznawała emocje na twarzach klientów podczas oglądania zdjęć nieruchomości i na tej podstawie zasugeruje odpowiednią korektę ceny

Branża nieruchomości coraz bardziej interesuje się sztuczną inteligencją. Jest stosowana jako narzędzie wspomagające pracę deweloperów, inwestorów, rzeczoznawców czy architektów. Eksperci zwracają jednak uwagę, że dostępne dziś na rynku rozwiązania mają wiele niedoskonałości i może warto odłożyć inwestycje na późniejszy etap rozwoju technologii.

Jak wzmocnić wytrzymałość betonu? Dodaj biowęgiel z fusów kawowych!

Metodę produkcji betonu z dodatkiem przetworzonych fusów z kawy opracowali inżynierowie z Royal Melbourne Institute of Technology w Australii. Taki beton jest wytrzymalszy o 30 proc. od tradycyjnego. 

Kończą się pieniądze na Bezpieczny Kredyt 2%. Kto chce mieć tani kredyt mieszkaniowy powinien się pospieszyć

Popularność Bezpiecznego Kredytu 2% czterokrotnie zdążyła już przekroczyć plan na 2023 rok, a to jeszcze nie wszystko. Problem w tym, że tylko do końca bieżącego roku nie obowiązują limity na przyjmowanie wniosków o preferencyjny kredyt. W 2024 roku banki będą już żądały obiecanych pieniędzy z budżetu, a te rozchodzą się jak świeże bułeczki. 

Dobre wiadomości dla wynajmujących: czynsze najmu wyhamowały, ale czy mogą znów spaść?

Osoby zmuszone przez sytuację ekonomiczną do wynajmowania mieszkań wciąż liczą, że Bezpieczny Kredyt 2 procent sprawi, że znów będą płacić mniej wynajmującym. Kalkulacja jest prosta – dużą część wynajmujących do tej pory stać na kupno własnego mieszkania lub domu dzięki temu rządowemu programowi. Mogą więc opuścić szeregi skazanych na najem, a mniejszy popyt oznacza zazwyczaj niższe ceny. Czy tak się stało?

Od 2029 roku każdy nowy dom będzie musiał mieć instalację fotowoltaiczną. Obiekty komercyjne - już od 2026 roku

Fotowoltaika to moda? Nie – to konieczność. Nie tylko z powodu nowych regulacji unijnych, ale także dlatego, że to się po prostu opłaca. Wiele wskazuje, że dojdziemy do tego, że energetyka będzie jak internet – całkowicie rozproszona. Energia będzie produkowana na różnego rodzaju budynkach, a same elektrownie – zwłaszcza te oparte na węglu – będą zamykane. Największym wyzwaniem stanie się wtedy zagospodarowanie nadmiaru zielonej energii, przesył i właściwe zarządzanie jej obiegiem.

Teraz pojawiło się duże ryzyko utraty zadatku przy kupnie mieszkania. Jak nie stracić pieniędzy?

Duża liczba wniosków o Bezpieczny Kredyt 2% sprawiła, że banki nie są w stanie dotrzymać 21-dniowego terminu, jaki na wydanie decyzji daje im ustawa o kredycie hipotecznym. Zwyczajowo rezerwując wybraną nieruchomość do kupna płaci się zaliczkę lub zadatek na miesiąc. Teraz lepiej ten termin wydłużyć, by nie stracić i rezerwacji, i zadatkowanych pieniędzy.

Kiedy można się utrzymać z dochodu z wynajmu lub dzierżawy nieruchomości. Nieruchomości o wartości 5 mln zł dają dochód 150 tys. zł rocznie

Jaki kapitał trzeba zgromadzić by móc zostać rentierem? To zależy - przede wszystkim od zakładanej stopy zwrotu oraz potrzeb gospodarstwa domowego. W obliczeniach trzeba uwzględniać również konieczność zapłaty podatku i zgromadzenia pewnych rezerw „na czarną godzinę”. Przy założeniu stopy zwrotu z kapitału (netto) na poziomie 3% rocznie, majątek o wartości 5 mln zł może wygenerować 150 000 zł rocznego dochodu. Dla bardzo wielu rodaków taki pułap finansowy jest niedostępny. Dochód z nieruchomości może jednak pełnić rolę uzupełniającą i stabilizować budżet domowy. Wiele osób osiągających dochód z nieruchomości w sposób pasywny wybiera usługę zarządzania wynajmem. Sprawia ona bowiem, że zaangażowanie właściciela wynajmowanej nieruchomości (zwykle lokalu) jest minimalne.

Ceny mieszkań szaleją. Gdzie jest najdrożej? [Raport]

Ceny mieszkań wciąż bardzo wysokie. Ostatni kwartał przyniósł rekordowe podwyżki zarówno na rynku pierwotnym jak i na wtórnym. Gdzie mieszkania zdrożały najbardziej? 

Rynek nieruchomości komercyjnych. W trzecim kwartale w Europie Środkowo-Wschodniej zainwestowano 1,6 mld euro. To o 42 proc. mniej niż rok temu

W nieruchomości komercyjne w Europie Środkowo-Wschodniej zainwestowano w III kwartale 2023 r. 1,6 mld euro. Najwięcej kapitału, 741 mln euro, przyciągnęła Polska. W porównaniu do III kwartału 2022 r. wartość inwestycji spadła o 42 proc.

Co napędza dziś popyt na nowe mieszkania? Jaki wpływ ma program Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

Jaka jest obecnie struktura sprzedaży nowych mieszkań? Jaki jest odsetek zakupów inwestycyjnych, a jaka grupa klientów, którzy kupują na potrzeby własne? Czy na rynek wróciły zakupy pakietowe? Jak na sprzedaż wpłynął program Bezpieczny Kredyt 2 proc.?

Ceny nowych mieszkań w największych miastach w Polsce – najnowsze dane

Ile kosztują nowe mieszkania od deweloperów w największych miastach Polski? Jakie są ich ceny ofertowe? W Warszawie średnia cena metra kwadratowego nowych mieszkań stabilizuje się obecnie na poziomie 16 tys. zł, w Krakowie wynosi ok. 15,5 tys. zł. W Trójmieście cena ta przekroczyła 14,2 tys. zł, a w Łodzi – 10 tys. zł. Tak wynika ze wstępnych danych BIG DATA RynekPierwotny.pl za październik 2023 roku.

Zmiany w planowaniu przestrzennym, plan ogólny w każdej gminie do 2025 roku. Deweloperom będzie łatwiej budować? Spadną ceny mieszkań?

Reforma planowania przestrzennego weszła w życie 24 września 2023 r. Zgodnie z nowymi przepisami do końca grudnia 2025 r. każda gmina powinna mieć uchwalony plan ogólny, który określi, co i gdzie można budować. Bez takiego dokumentu trudno będzie o jakąkolwiek inwestycję. – Deweloperzy, z którymi rozmawiamy, podkreślają, że to krok w dobrą stronę, ale mają wątpliwości, czy gminy będą w stanie uchwalić plany w tak krótkim czasie. Są obawy, że komplikacje przy realizacji reformy mogą wpłynąć na wyższe ceny gruntów, a w konsekwencji mieszkań – mówi Rafał Bieńkowski z Nieruchomosci-online.pl. 

Do 2050 roku wszystkie budynki w UE powinny mieć zerową emisję CO2 netto. Jak to zrobić?

Budynki w Unii Europejskiej zużywają więcej energii niż jakikolwiek inny sektor, w tym transport czy przemysł. Ogrzewanie, chłodzenie i zapewnianie ciepłej wody w obiektach to aż 80% mocy, którą zużywają obywatele. Potrzebne są zdecydowane działania w kierunku zeroemisyjności – jak wskazują eksperci, pomóc mogą w tym... same budynki. W najbliższej przyszłości będą one wytwarzały energię ze źródeł odnawialnych, magazynowały ją i inteligentnie dystrybuowały. Co popchnie właścicieli do zmian?

Czy wartość wyposażenia i umeblowania sprzedawanego mieszkania jest kosztem podatkowym?

Jeżeli mieszkanie sprzedajemy przed upływem 5 lat od końca roku w którym je nabyliśmy lub wybudowaliśmy, to powinniśmy zapłacić 19% podatku od dochodu uzyskanego z jego sprzedaży. Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatki poniesione na wyposażenie (urządzenie) i umeblowanie sprzedawanego mieszkania? Na to pytanie odpowiedział Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Ile kosztuje kawalerka od dewelopera? W jakim metrażu można kupić?

W jakim metrażu i cenie są oferowane kawalerki? W których projektach deweloperskich można kupić kawalerkę?

Darmowe projekty domów jednorodzinnych o powierzchni 120 m kw. GUNB udostępnił pierwsze projekty

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udostępnia pierwsze darmowe projekty domów jednorodzinnych o powierzchni 120 m kw. Aby skorzystać z projektów, należy wypełnić formularz kontaktowy i pobrać projekt z Katalogu projektów ze strony gunb.gov.pl.

Spłacasz kredyt we frankach szwajcarskich? Zyskasz czy stracisz na opóźnieniu w powołaniu nowego rządu

Mimo przewalutowań, unieważnień umów kredytowych i różnych ugód – kurs franka szwajcarskiego wciąż jest ważny dla grubo ponad pół miliona polskich rodzin. Na razie wyniki wyborów wpłynęły na CHF pozytywnie – złoty umocnił się wobec szwajcarskiej waluty równie wyraźnie jak wobec euro, USD i innych walut. Ale co będzie dalej?

Bank umorzył część kredytu mieszkaniowego. Czy trzeba zapłacić podatek?

Coraz częściej kredytobiorcy kredytów mieszkaniowych indeksowanych lub denominowanych we frankach szwajcarskich uzyskują – w drodze ugody z bankiem, który udzielił kredytu – umorzenie części kredytu. Takie umorzenie, co do zasady, powoduje powstanie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednak minister finansów w rozporządzeniu zaniechał poboru podatku od niektórych tego typu umorzeń.

Czyste Powietrze 2023. Będą dotacje tylko na niektóre pompy ciepła?

Na serwisie społecznościowym X (dawniej "Twitter") Paweł Mirowski – prezes NFOŚiGW ostrzega przyszłych beneficjentów programu „Czyste Powietrze”, aby sprawdzali wykonawcę i urządzenie (pompę ciepła) przed podpisaniem umowy i wskazuje, jak zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy z dotacji. Prezes Mirowski w swoich wypowiedziach z ostatnich kilku tygodni przedstawia propozycje, które zakładają przyznawanie dotacji tylko na sprawdzone pompy ciepła, poprzez uszczelnienie listy ZUM. Procedury te mają na celu zabezpieczyć Polaków przed możliwością zakupu urządzenia, które nie spełnia parametrów deklarowanych przez producenta na karcie produktu i etykiecie energetycznej. 

Ubezpieczenie nagrobka z polisy mieszkaniowej. Kiedy można uzyskać odszkodowanie? Czy kradzież kwiatów i zniczy jest objęta ubezpieczeniem?

Nie wszyscy wiedzą, że nagrobki można ubezpieczyć w ramach polisy mieszkaniowej. Zakres ubezpieczenia obejmuje ryzyka, takie jak: silny wiatr, deszcz nawalny, powódź, uderzenie pioruna, przewrócenie się drzewa oraz kradzież i dewastacja.

REKLAMA