REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mieszkańcy w nowych osiedlach poszukują udogodnień w mieszkaniach, jakich i co na to deweloperzy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wysoko plasują się też udogodnienia kojarzone z ekologią, takie jak panele fotowoltaiczne, instalacje pozwalające na odzyskiwanie wody deszczowej oraz tereny zielone. To wnioski z badania „Opinie o innowacyjnych rozwiązaniach stosowanych w mieszkaniach i na osiedlach”  przeprowadzonego na zlecenie dewelopera mieszkaniowego Unidevelopment SA.

REKLAMA

Mieszkańcy cenią filtry na wodę i na powietrze

REKLAMA

O ile rozwiązaniem uważanym przez ankietowanych za najbardziej użyteczne w budynkach mieszkalnych są systemy bezpieczeństwa (86% odpowiedzi), m.in. monitoring czy inteligentny alarm, o tyle już w samych mieszkaniach największą popularnością cieszą się o wiele prostsze udogodnienia: 81% badanych wskazuje na filtry zmiękczające i uzdatniające wodę, 74% osób doceniło nawiewniki w oknach z filtrami antysmogowymi i antyalergicznymi. Niewiele mniej ankietowanych – bo 73% – dostrzega zalety rekuperacji, czyli wentylacji pozwalającej na oszczędność energii cieplnej. 

Z kolei najbardziej użytecznymi elementami stosowanymi w ramach zagospodarowania terenu inwestycji mieszkaniowych są według ankietowanych stojaki na rowery i wiaty rowerowe ze sprzętem serwisowym (82% wskazań) oraz dodatkowe ogólnodostępne miejsca postojowe (81%).

Jak podkreśla Ewa Przeździecka, wiceprezes Unidevelopment SA., badanie pokazało, że Polacy szukający mieszkań cenią w nich nie tylko zaawansowane rozwiązania technologiczne, ale też prostsze elementy poprawiające komfort życia. To, które z nich są uznawane za najbardziej praktyczne, zależy od wielu czynników, m.in. od charakteru inwestycji mieszkaniowej i jej lokalizacji.

– Zauważamy również, że część rozwiązań cieszy się popularnością ze względu na trendy ekologiczne, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę nabrały znaczenia, co można wiązać z większą popularnością wody kranowej i ograniczaniem zużycia plastikowych butelek. Jako deweloper dokładnie analizujemy potrzeby klientów w tym zakresie i wdrażamy kolejne rozwiązania funkcjonalne w naszych projektach – mówi Ewa Przeździecka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Deweloperzy stawiają na urządzenia smart home

REKLAMA

Chociaż inteligentne rozwiązania wykorzystywane w mieszkaniach nie plasują się w pierwszej trójce najbardziej użytecznych, to ich potencjał również dostrzega spora grupa badanych.
Klienci najczęściej doceniają obsługiwaną z poziomu smartfona inteligentną klimatyzację (71%), która umożliwia m.in. regulację temperatury czy też zarządzanie mocą urządzenia i zużyciem energii.

Popularnością cieszą się również systemy automatyki mieszkaniowej umożliwiające sterowanie i zarządzanie np. ogrzewaniem, wodą, oświetleniem i energią elektryczną (70%) oraz automatyczne żaluzje zewnętrzne i rolety antywłamaniowe (64%).
– Warto zaznaczyć, że część klientów dopiero poznaje innowacje tego typu i prawdopodobnie w kolejnych latach w tym obszarze będziemy obserwować dalszy wzrost ich popularności – dodaje Ewa Przeździecka.

Teraz czas na ekologię na osiedlach

Osiedla zrównoważone i energooszczędne – to hasła często pojawiające się w branży, szczególnie w kontekście tworzenia budynków zeroemisyjnych i dostosowania się do wyzwań środowiskowych.

Okazuje się jednak, że również klienci dostrzegają znaczenie rozwiązań ekologicznych łączonych ze zrównoważonym pozyskiwaniem energii.
Panele fotowoltaiczne produkujące energię do oświetlenia części wspólnych są uznawane przez ankietowanych za jedno z najważniejszych rozwiązań w budynkach wielorodzinnych. Aż 81 % osób ocenia je jako użyteczne lub bardzo użyteczne.

Wśród innych zielonych technologii wskazywanych przez ankietowanych znalazł się system do odzyskiwania wody deszczowej używanej następnie do podlewania roślin w częściach wspólnych. Jego użyteczność dostrzega 79% badanych.
Kolejnym istotnym elementem ekologicznym, na który zwracają uwagę klienci, są zielone przestrzenie wspólne wokół budynków mieszkalnych – różnorodne nasadzenia, w tym drzewa – oraz ogólnodostępne zielone tarasy.

W pytaniach otwartych w badaniu mieszkańcy zwracają uwagę na ten aspekt w kontekście przyjemnego spędzania czasu, oddzielenia części mieszkalnej od zabudowy miejskiej oraz oczyszczania powietrza. Te tendencje potwierdzają wyniki innej ankiety, przeprowadzonej przez Otodom Analytics we współpracy z Unidevelopment SA – badani wskazują zieleń na terenie osiedla jako najważniejszy aspekt przyrodniczy.

Poza ekologicznymi rozwiązaniami pozwalającymi np. oszczędzać wodę, odpowiednio zarządzać odpadami czy tworzyć bioróżnorodne środowisko na terenie inwestycji, firmy deweloperskie coraz częściej wykorzystują technologie wzmacniające efektywność energetyczną budynku i pozwalające pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych.
– Takie rozwiązania ograniczają wpływ budownictwa na środowisko, a w perspektywie długofalowej pozwalają naszym klientom na wymierne oszczędności – podsumowuje Ewa Przeździecka.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

REKLAMA