REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Mieszkańcy w nowych osiedlach poszukują udogodnień w mieszkaniach, jakich i co na to deweloperzy
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

Wysoko plasują się też udogodnienia kojarzone z ekologią, takie jak panele fotowoltaiczne, instalacje pozwalające na odzyskiwanie wody deszczowej oraz tereny zielone. To wnioski z badania „Opinie o innowacyjnych rozwiązaniach stosowanych w mieszkaniach i na osiedlach”  przeprowadzonego na zlecenie dewelopera mieszkaniowego Unidevelopment SA.

REKLAMA

Mieszkańcy cenią filtry na wodę i na powietrze

REKLAMA

O ile rozwiązaniem uważanym przez ankietowanych za najbardziej użyteczne w budynkach mieszkalnych są systemy bezpieczeństwa (86% odpowiedzi), m.in. monitoring czy inteligentny alarm, o tyle już w samych mieszkaniach największą popularnością cieszą się o wiele prostsze udogodnienia: 81% badanych wskazuje na filtry zmiękczające i uzdatniające wodę, 74% osób doceniło nawiewniki w oknach z filtrami antysmogowymi i antyalergicznymi. Niewiele mniej ankietowanych – bo 73% – dostrzega zalety rekuperacji, czyli wentylacji pozwalającej na oszczędność energii cieplnej. 

Z kolei najbardziej użytecznymi elementami stosowanymi w ramach zagospodarowania terenu inwestycji mieszkaniowych są według ankietowanych stojaki na rowery i wiaty rowerowe ze sprzętem serwisowym (82% wskazań) oraz dodatkowe ogólnodostępne miejsca postojowe (81%).

Jak podkreśla Ewa Przeździecka, wiceprezes Unidevelopment SA., badanie pokazało, że Polacy szukający mieszkań cenią w nich nie tylko zaawansowane rozwiązania technologiczne, ale też prostsze elementy poprawiające komfort życia. To, które z nich są uznawane za najbardziej praktyczne, zależy od wielu czynników, m.in. od charakteru inwestycji mieszkaniowej i jej lokalizacji.

– Zauważamy również, że część rozwiązań cieszy się popularnością ze względu na trendy ekologiczne, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę nabrały znaczenia, co można wiązać z większą popularnością wody kranowej i ograniczaniem zużycia plastikowych butelek. Jako deweloper dokładnie analizujemy potrzeby klientów w tym zakresie i wdrażamy kolejne rozwiązania funkcjonalne w naszych projektach – mówi Ewa Przeździecka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Deweloperzy stawiają na urządzenia smart home

REKLAMA

Chociaż inteligentne rozwiązania wykorzystywane w mieszkaniach nie plasują się w pierwszej trójce najbardziej użytecznych, to ich potencjał również dostrzega spora grupa badanych.
Klienci najczęściej doceniają obsługiwaną z poziomu smartfona inteligentną klimatyzację (71%), która umożliwia m.in. regulację temperatury czy też zarządzanie mocą urządzenia i zużyciem energii.

Popularnością cieszą się również systemy automatyki mieszkaniowej umożliwiające sterowanie i zarządzanie np. ogrzewaniem, wodą, oświetleniem i energią elektryczną (70%) oraz automatyczne żaluzje zewnętrzne i rolety antywłamaniowe (64%).
– Warto zaznaczyć, że część klientów dopiero poznaje innowacje tego typu i prawdopodobnie w kolejnych latach w tym obszarze będziemy obserwować dalszy wzrost ich popularności – dodaje Ewa Przeździecka.

Teraz czas na ekologię na osiedlach

Osiedla zrównoważone i energooszczędne – to hasła często pojawiające się w branży, szczególnie w kontekście tworzenia budynków zeroemisyjnych i dostosowania się do wyzwań środowiskowych.

Okazuje się jednak, że również klienci dostrzegają znaczenie rozwiązań ekologicznych łączonych ze zrównoważonym pozyskiwaniem energii.
Panele fotowoltaiczne produkujące energię do oświetlenia części wspólnych są uznawane przez ankietowanych za jedno z najważniejszych rozwiązań w budynkach wielorodzinnych. Aż 81 % osób ocenia je jako użyteczne lub bardzo użyteczne.

Wśród innych zielonych technologii wskazywanych przez ankietowanych znalazł się system do odzyskiwania wody deszczowej używanej następnie do podlewania roślin w częściach wspólnych. Jego użyteczność dostrzega 79% badanych.
Kolejnym istotnym elementem ekologicznym, na który zwracają uwagę klienci, są zielone przestrzenie wspólne wokół budynków mieszkalnych – różnorodne nasadzenia, w tym drzewa – oraz ogólnodostępne zielone tarasy.

W pytaniach otwartych w badaniu mieszkańcy zwracają uwagę na ten aspekt w kontekście przyjemnego spędzania czasu, oddzielenia części mieszkalnej od zabudowy miejskiej oraz oczyszczania powietrza. Te tendencje potwierdzają wyniki innej ankiety, przeprowadzonej przez Otodom Analytics we współpracy z Unidevelopment SA – badani wskazują zieleń na terenie osiedla jako najważniejszy aspekt przyrodniczy.

Poza ekologicznymi rozwiązaniami pozwalającymi np. oszczędzać wodę, odpowiednio zarządzać odpadami czy tworzyć bioróżnorodne środowisko na terenie inwestycji, firmy deweloperskie coraz częściej wykorzystują technologie wzmacniające efektywność energetyczną budynku i pozwalające pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych.
– Takie rozwiązania ograniczają wpływ budownictwa na środowisko, a w perspektywie długofalowej pozwalają naszym klientom na wymierne oszczędności – podsumowuje Ewa Przeździecka.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA