REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyjeżdżasz na długi weekend? Sprawdź, jak zabezpieczyć puste mieszkanie

włamanie
włamanie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W tym roku majówkowy weekend może być naprawdę długi, dlatego więcej Polaków niż przed rokiem planuje w tym czasie wyjazd. To niestety też idealny czas dla złodziei. Rok temu wiosną było średnio 6666 włamań miesięcznie! Jak się zabezpieczyć? 

Wyjazd a puste mieszkanie

Tegoroczna majówka jest okazją do odpoczynku, bo trzy dni urlopu może dać aż 9 dni wolnego. Według analiz ekspertów portalu wakacje.pl na majowy wyjazd w tym roku może zdecydować się nawet 25 proc. więcej osób niż przed rokiem.

REKLAMA

REKLAMA

Ale nie tylko planujący urlopy się cieszą. Długie weekendy i zbliżające się wakacje to także okres istotnej liczby kradzieży z włamaniem czemu sprzyjają puste domy czy mieszkania. Według danych z całego 2018 roku liczba tych zdarzeń wyniosła 66,5 tys., w kolejnym roku wzrosła do ponad 69 tys., a w 2020 roku przekroczyła 74 tys. Tylko od stycznia do czerwca 2023 roku odnotowano 40 tys. przypadków włamań, czyli średnio 6 666 miesięcznie (40 tys. w ciągu 6 miesięcy).

- Polacy mają świadomość tego zagrożenia. Od kilku lat obserwujemy wzmożone zainteresowanie ubezpieczeniem od kradzieży z włamaniem. Jako konsumenci jesteśmy coraz bardziej świadomi sytuacji, które mogą wydarzyć się podczas naszej nieobecności w domu. Z tego względu coraz więcej Polaków poszukuje produktów, które pozwolą objąć ich majątek szeroką ochroną, tak, by mogli wypoczywać spokojnie, bez ciągłych obaw o swoje mienie – komentuje Iwona Konarzewska, Menedżerka ds. ubezpieczeń mieszkaniowych w TUZ Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie od włamania

REKLAMA

Ubezpieczenie jest najczęściej dostępne w dwóch formułach: od ryzyk nazwanych takich jak kradzież z włamaniem, pożar, zalanie, czy uderzenie pioruna, albo ALL RISK, które obejmuje ochronę szkody wyrządzone wskutek wszystkich nagłych i nieprzewidzianych ryzyk, powstałych niezależnie od woli ubezpieczającego się z zastrzeżeniem wyłączeń wymienionych w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia).

Nawet 70 proc. wszystkich mieszkań i domów w Polsce jest ubezpieczonych, tak wynika z Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU). To około 13,9 mln polis. Ubezpieczyciele w ramach tego typu polis umożliwiają zabezpieczenie stałych elementów mieszkania jak mury, drzwi, okna, glazura, tynki, instalacje, zabudowa kuchenna, szyby i elementy szklane. Ochronie podlegają także tzw. „ruchomości” - sprzęt AGD, elektronika, meble (również te balkonowe czy ogrodowe), rowery, hulajnogi elektryczne, a nawet przedmioty osobistego użytku jak książki czy ubrania. W ramach polisy na nieruchomość można ubezpieczyć także np. osoby starsze między innymi przed próbami wyłudzania pieniędzy, czy zwierzęta domowe przed skutkami pogryzienia przez psa czy potrącenia. Odpowiedzialne podejście do wyboru polisy pozwala w przypadku wystąpienia szkody na uzyskanie realnej pomocy, która umożliwi pokrycie strat. Wg eksperta TUZ przy wyborze odpowiedniej polisy warto ustalić sumę ubezpieczenia, która będzie równa tzw. wartości odtworzeniowej. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Chodzi o to, by z odszkodowania móc odkupić utracone ruchomości np. skradziony telewizor czy zniszczone drzwi. Przez dwa lata wysokiej inflacji koszty wyposażenia domów znacząco wzrosły. Umowa ubezpieczeniowa podpisana 2 lata temu, może mieć zbyt niskie, nie adekwatne do obecnych cen sumy ubezpieczenia – mówi Marcin Szeląg, Kierownik ds. Likwidacji szkód majątkowych w TUZ Ubezpieczenia.

Szkody powstałe w czasie nieobecności właścicieli 

To nie jedyne ryzyka z jakimi muszą mierzyć się wyjeżdżający na urlop. Nawet mieszkając w najbezpieczniejszej okolicy, warto pamiętać o sytuacjach niezależnych, które mogą przyczynić się do powstania znacznych szkód. Pęknięta rura, cieknący kran czy przepięcie mogą nieść za sobą bardzo kosztowne skutki. Niesprzyjające warunki atmosferyczne, jak np. wichury, również mogą wyrządzić znaczne szkody. 

Przed wyjazdem warto podjąć kroki, które mogą pomóc zminimalizować ryzyko wystąpienia zalania czy pożaru. Specjaliści polecają przede wszystkich sprawdzenie stanu instalacji i urządzeń, upewnienie się, że wszystkie zawory, złącza i krany są szczelne i dobrze zakręcone. W miarę możliwości warto zamknąć również główny zawór wody oraz wyłączyć wszystkie niepotrzebne urządzenia i oświetlenie, by zmniejszyć ryzyko przepięcia lub pożaru. 

Czasem jednak zabezpieczenia zawiodą, wówczas dobre ubezpieczenie może ściągnąć z barków właściciela odpowiedzialność za opłacenie wszystkich wymaganych napraw.

– Dobra polisa chroni dom (poza wspomnianymi kradzieżami czy rozbojem) także przed innymi przykrymi zdarzeniami losowymi, nieprzewidzianymi awariami, uszkodzeniami. Brak ubezpieczenia domu może okazać się ogromnym obciążeniem finansowym dla domowego budżetu. Koszt zakupu polisy waha się w zależności od wielu czynników, m.in. rodzaju nieruchomości, lokalizacji czy powierzchni, jednak niezależnie od powyższych jest to niewielki wydatek w porównaniu do np. kosztu remontu po zalaniu czy zakupienie domowych sprzętów po kradzieży – komentuje Iwona Konarzewska z w TUZ Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie mieszkania czy domu mogą być przydatne podczas wakacyjnych wyjazdów także w inny sposób. Na rynku można znaleźć także rozbudowane polisy, które swoją ochroną obejmują również mieszkańców danej nieruchomości, a nawet zwierzaków. W ramach takiego ubezpieczenia można liczyć, m.in. na wypłatę odszkodowania za trwały uszczerbek na zdrowiu w wyniku nieszczęśliwego wypadku, ale także pokrycie przez ubezpieczyciela kosztów nabycia, wypożyczenia przedmiotów ortopedycznych, czy dzienne świadczenia za pobyt w szpitalu. To ważne, szczególnie w kontekście wakacyjnych wyjazdów, podczas których dobre NNW jest wyjątkowo przydatne. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zdolność kredytowa Polaków w maju 2024 r. Kto ile może pożyczyć na mieszkanie? Co dalej w latach 2024-2026? Będą podwyżki i tańsze kredyty?

Zdolność kredytowa w przypadku kredytów hipotecznych (mieszkaniowych) jest w maju 2024 r. wyższa niż pod koniec 2021 roku, czyli przed serią podwyżek stóp procentowych. Jest tak mimo, iż aktualne oprocentowanie kredytów jest 2-3 razy wyższe niż niecałe 3 lata temu. Tak wynika z danych zebranych przez HREIT. Tak pozytywna sytuacja dla potencjalnych kredytobiorców wynika przede wszystkim ze wzrostu wynagrodzeń.

Stal koroduje a materiały kompozytowe nie. W czym jeszcze są lepsze od tradycyjnych materiałów?

W dziedzinach takich jak inżynieria, budownictwo czy projektowanie, materiały kompozytowe zrewolucjonizowały sposób, w jaki myślimy o wytrzymałości, lekkości i trwałości konstrukcji. Te niezwykłe cechy czynią je jednymi z coraz powszechniej stosowanych materiałów, wykorzystywanych z powodzeniem w wielu branżach. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego są tak wyjątkowe? O tym poniżej.

Nieruchomości w Tajlandii kuszą niską ceną, ale jest pewien haczyk

Nieruchomości za granicą stają się coraz bardziej pożądane. To z jednej strony inwestycja, a z drugiej własne miejsce na urlop. Jednym z popularniejszych krajów do zakupu nieruchomości jest Tajlandia. 

Jakie udogodnienia cenią mieszkańcy i poszukują ich nabywcy nowych mieszkań od deweloperów

Oceniając przydatność rozwiązań funkcjonalnych stosowanych na osiedlach mieszkaniowych, Polacy na równi z zaawansowanymi innowacjami z obszaru automatyki mieszkaniowej cenią prostsze elementy poprawiające komfort codziennego życia, np. filtry zmiękczające i uzdatniające wodę czy stojaki rowerowe. Deweloperzy biorą to coraz częściej pod uwagę budując nowe osiedla.

REKLAMA

Wsparcie na wymianę dachów z azbestem. Masz czas do 30 września 2025 r.

Rolnicy zyskają dodatkowe 6 miesięcy na wymianę pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. 

Skąd deweloperzy biorą pieniądze

Jak deweloperzy finansują inwestycje mieszkaniowe? Czy korzystają ze środków własnych, finansowania bankowego czy wchodzą w partnerstwo inwestycyjne? 

Opłaty za odpady komunalne - MKiŚ pisze nowe przepisy. Upowszechnienie metody „od osoby” i zasady „zanieczyszczający płaci”

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zmianami w przepisach dotyczących naliczania opłat za odpady komunalne - napisała w piśmie do Rzecznika Praw Obywatelskich, wiceminister klimatu Anita Sowińska.

Mieszkaniowa inflacja z ostatnich dwóch lat. Ile wynosi?

Skutki rosnącej inflacji Polacy odczuwali już dwa lata temu. Koszyk podstawowych zakupów mocno podrożał. A jak w tym czasie zmieniły się koszty utrzymania domów i mieszkań? Sprawdzamy. 

REKLAMA

Mieszkanie na start 2024 - kto może skorzystać? Od kiedy? Jakie dopłaty, warunki i limity?

Mieszkanie na start ma wejść w życie już jesienią 2024 roku. Jego czas trwania przewidziany jest do końca 2027 roku, a kredyt z niższym oprocentowaniem musi zostać udzielony na co najmniej 15 lat. O czym jeszcze warto wiedzieć? Zebraliśmy najważniejsze informacje w pigułce.

Nowe regulacje metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń

Zmienią się metody pomiaru hałasu emitowanego przez urządzenia używane na zewnątrz pomieszczeń. Od kiedy nowe regulacje? 

REKLAMA