REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
batman ogród nietoperz komary
Batman w ogrodzie ochroni przed komarami
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

Nietoperze zjadają komary

Po co w ogóle zapraszać nietoperze do ogrodu? Często wręcz wzdrygamy się na myśl o tych nietypowych ssakach, a myśl o wkręceniu się nietoperza we włosy to jeden z największych naszych koszmarów. W opowieściach, bajkach, filmach i książkach zwykło się utożsamiać je ze strachami takimi jak wampiry. Jednak negatywne postrzeganie nietoperzy nie ma poparcia w rzeczywistości. Faktycznie to zwierzęta pożyteczne, które są pod ochroną. Niektóre gatunki nietoperzy zagrożone są wyginięciem. Te małe stworzenia niezwykle pozytywnie wpływają na regulację liczby owadów, ponieważ stanowią ich główne pożywienie. Warto więc odwrócić ich wizerunek i spojrzeć na nietoperza jak na ogrodowego bohatera, który zmniejsza liczbę insektów uprzykrzających letni relaks w przydomowym ogrodzie.W ciągu jednej nocy jeden nietoperz może zjeść nawet od kilkaset do około 2000 komarów. Czyż nie jest trochę jak batman? 😊

REKLAMA

batman w ogrodzie budka dla nietoperzy na komary

 

Batman w ogrodzie.

ShutterStock

Nietoperze są małymi, latającymi ssakami. Ich wysokość w zależności od gatunku wynosi od 4 do 8 cm. Nie widzą, ale porozumiewają się za pomocą echolokacji. Śpią w dzień, wisząc do góry nogami. Żywią się owadami (ćmy, chrząszcze, pasikoniki, świerszcze, komary, muchy), w tym w dużej mierze komarami, przez co utrzymują równowagę w przyrodzie. Wszystkie gatunki nietoperzy są chronione w Polsce. Żyje ich u nas 27 (np. Borowiec olbrzymi, nocek duży, karlik drobny).

Jak zwabić nietoperze do ogrodu?

Co zrobić, aby nietoperze chciały odwiedzać nasze ogrody, a może nawet w nich zamieszkać? Pomysłów jest kilka. Najważniejsze z nich to zamontowanie budek dla nietoperzy na swojej działce. W takich budkach ssaki te spędzają okres przejściowy między zimowaniem (hibernacją) w jaskiniach, bunkrach, pustostanach (piwnicach, na strychach), starych stodołach a wylęgiem. W międzyczasie nietoperze szukają bezpiecznych miejsc na schronienie. Często śpią na starych, gęstych drzewach. Jeśli jest ich mało w okolicy, pomyśl o zamontowaniu specjalnych budek. Oprócz miejsca na schron służą czasami również jako miejsce rozrodu. Zdarza się, że nietoperze również w nich hibernują.

nietoperze ogród komary

 

Nietoperze są pożyteczne i chronione.

ShutterStock

Jeśli posiadasz działkę z dużymi drzewami, w miarę możliwości nie pozbywaj się ich. To miejsca dziennego odpoczynku nietoperzy.

Można też zwabić do ogrodu ćmy, którymi żywią się nietoperze. Jak to zrobić? Posadź kwiaty zapylane przez ćmy, np. maciejka, budleja, jaśminowiec, wiciokrzew, tytoń, przewiercień, pysznogłówka, mak, chaber, kosaciec, nagietek.

Jeśli to możliwe, nie stosuj chemicznych oprysków na owady.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyjazne dla nietoperzy są również ogrody ze zbiornikami wodnymi, małymi stawami czy oczkami wodnymi.

Budka dla nietoperza – jak zrobić?

Jak powinna wyglądać budka dla nietoperza? Częściowo informacje te znajdują się w artykule „Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków?”. Najlepiej aby taka budka była zbudowana z naturalnego drewna. Nie heblujemy, nie lakierujemy desek i nie malujemy farbą. Najlepsze będą te o grubości 2-2,5 cm. Zostawiamy naturalną strukturę tak, aby nietoperze mogły się przyczepiać pazurkami.

nietoperze budka lęgowa jak zbudować

 

Jak zbudować budkę dla nietoperzy?

ShutterStock

Do zbudowania budki dla nietoperza niezbędne są deski jak najbardziej naturalne, gwoździe i ewentualnie papa na daszek, aby zabezpieczyć ją przed przenikaniem wilgoci.

Budki dla nietoperzy różnią się od budek dla ptaków. Przede wszystkim otwór znajduje się od spodu budki i jest wąski, podłużny o szerokości około 1,5-2 cm (dzięki wąskiej szczelinie nie dostaną się do nich drapieżcy), a tylna ścianka wydłużona na dole posiada poprzecznie rowkowana, które ułatwiają nietoperzom wejście do środka. Daszek warto zamontować ze skosem tak, aby nadmiar wody po nim bez problemu spływał.

Ciakawostka – jeśli na tej dłuższej ściance widać odchody, to znak, że nasza budka jest zamieszkana. Czy wiesz, że guano czyli odchody nietoperzy to cenny nawóz naturalny?

Budka dla nietoperza – wymiary

REKLAMA

Jaka powinna być budka dla nietoperza, jeśli chodzi o wymiary? Można zrobić budkę większą, mieszczącą kilka osobników (nietoperze lubią przebywać w grupach) albo mniejszą. Decydując się na mniejszą budkę, pamiętajmy o zamontowaniu obok siebie większej ich liczby. Według ekspertów wieszamy minimum 4 budki dla nietoperzy obok siebie.

W internecie można znaleźć informacje, że budki dla nietoperza powinny mieć minimum 10x10x10 cm. Faktycznie wieszane są większe budki, mające co najmniej 22 x 20 x 15 cm (typ angielski). Budka dla nietoperzy typu Stratmann ma wymiary 40 x 24 x 9,5  cm.

Co ciekawe, dzięki otworowi u dołu budki, nie wymaga ona czyszczenia jak budka lęgowa dla ptaków.

Budka dla nietoperzy - gdzie wieszać?

Gdzie powinno się wieszać budki dla nietoperzy? Można zamontować je na dużych drzewach, elewacjach budynków czy na specjalnie skonstruowanych wysięgnikach. 

budka dla nietoperza gdzie wieszać

 

Gdzie wieszać budkę dla nietoperza?

ShutterStock

Powinny znajdować się w miejscach bezpiecznych, osłoniętych od wiatrów od strony południowej lub południowo-wschodniej. Wysokość, na której należy powiesić budkę dla nietoperzy to 2-4 m nad ziemią. Pamiętajmy, by wieszać je w grupach po kilka budek, minimum 4.

budka na nietoperze

 

Budka dla nietoperza na ścianie budynku.

ShutterStock

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA