REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zaprosić batmana do ogrodu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
batman ogród nietoperz komary
Batman w ogrodzie ochroni przed komarami
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

Nietoperze zjadają komary

Po co w ogóle zapraszać nietoperze do ogrodu? Często wręcz wzdrygamy się na myśl o tych nietypowych ssakach, a myśl o wkręceniu się nietoperza we włosy to jeden z największych naszych koszmarów. W opowieściach, bajkach, filmach i książkach zwykło się utożsamiać je ze strachami takimi jak wampiry. Jednak negatywne postrzeganie nietoperzy nie ma poparcia w rzeczywistości. Faktycznie to zwierzęta pożyteczne, które są pod ochroną. Niektóre gatunki nietoperzy zagrożone są wyginięciem. Te małe stworzenia niezwykle pozytywnie wpływają na regulację liczby owadów, ponieważ stanowią ich główne pożywienie. Warto więc odwrócić ich wizerunek i spojrzeć na nietoperza jak na ogrodowego bohatera, który zmniejsza liczbę insektów uprzykrzających letni relaks w przydomowym ogrodzie.W ciągu jednej nocy jeden nietoperz może zjeść nawet od kilkaset do około 2000 komarów. Czyż nie jest trochę jak batman? 😊

REKLAMA

 

Batman w ogrodzie.

ShutterStock

Nietoperze są małymi, latającymi ssakami. Ich wysokość w zależności od gatunku wynosi od 4 do 8 cm. Nie widzą, ale porozumiewają się za pomocą echolokacji. Śpią w dzień, wisząc do góry nogami. Żywią się owadami (ćmy, chrząszcze, pasikoniki, świerszcze, komary, muchy), w tym w dużej mierze komarami, przez co utrzymują równowagę w przyrodzie. Wszystkie gatunki nietoperzy są chronione w Polsce. Żyje ich u nas 27 (np. Borowiec olbrzymi, nocek duży, karlik drobny).

Jak zwabić nietoperze do ogrodu?

Co zrobić, aby nietoperze chciały odwiedzać nasze ogrody, a może nawet w nich zamieszkać? Pomysłów jest kilka. Najważniejsze z nich to zamontowanie budek dla nietoperzy na swojej działce. W takich budkach ssaki te spędzają okres przejściowy między zimowaniem (hibernacją) w jaskiniach, bunkrach, pustostanach (piwnicach, na strychach), starych stodołach a wylęgiem. W międzyczasie nietoperze szukają bezpiecznych miejsc na schronienie. Często śpią na starych, gęstych drzewach. Jeśli jest ich mało w okolicy, pomyśl o zamontowaniu specjalnych budek. Oprócz miejsca na schron służą czasami również jako miejsce rozrodu. Zdarza się, że nietoperze również w nich hibernują.

 

Nietoperze są pożyteczne i chronione.

ShutterStock

Jeśli posiadasz działkę z dużymi drzewami, w miarę możliwości nie pozbywaj się ich. To miejsca dziennego odpoczynku nietoperzy.

Można też zwabić do ogrodu ćmy, którymi żywią się nietoperze. Jak to zrobić? Posadź kwiaty zapylane przez ćmy, np. maciejka, budleja, jaśminowiec, wiciokrzew, tytoń, przewiercień, pysznogłówka, mak, chaber, kosaciec, nagietek.

Jeśli to możliwe, nie stosuj chemicznych oprysków na owady.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przyjazne dla nietoperzy są również ogrody ze zbiornikami wodnymi, małymi stawami czy oczkami wodnymi.

Budka dla nietoperza – jak zrobić?

Jak powinna wyglądać budka dla nietoperza? Częściowo informacje te znajdują się w artykule „Kiedy wieszać budki lęgowe dla ptaków?”. Najlepiej aby taka budka była zbudowana z naturalnego drewna. Nie heblujemy, nie lakierujemy desek i nie malujemy farbą. Najlepsze będą te o grubości 2-2,5 cm. Zostawiamy naturalną strukturę tak, aby nietoperze mogły się przyczepiać pazurkami.

 

Jak zbudować budkę dla nietoperzy?

ShutterStock

Do zbudowania budki dla nietoperza niezbędne są deski jak najbardziej naturalne, gwoździe i ewentualnie papa na daszek, aby zabezpieczyć ją przed przenikaniem wilgoci.

Budki dla nietoperzy różnią się od budek dla ptaków. Przede wszystkim otwór znajduje się od spodu budki i jest wąski, podłużny o szerokości około 1,5-2 cm (dzięki wąskiej szczelinie nie dostaną się do nich drapieżcy), a tylna ścianka wydłużona na dole posiada poprzecznie rowkowana, które ułatwiają nietoperzom wejście do środka. Daszek warto zamontować ze skosem tak, aby nadmiar wody po nim bez problemu spływał.

Ciakawostka – jeśli na tej dłuższej ściance widać odchody, to znak, że nasza budka jest zamieszkana. Czy wiesz, że guano czyli odchody nietoperzy to cenny nawóz naturalny?

Budka dla nietoperza – wymiary

REKLAMA

Jaka powinna być budka dla nietoperza, jeśli chodzi o wymiary? Można zrobić budkę większą, mieszczącą kilka osobników (nietoperze lubią przebywać w grupach) albo mniejszą. Decydując się na mniejszą budkę, pamiętajmy o zamontowaniu obok siebie większej ich liczby. Według ekspertów wieszamy minimum 4 budki dla nietoperzy obok siebie.

W internecie można znaleźć informacje, że budki dla nietoperza powinny mieć minimum 10x10x10 cm. Faktycznie wieszane są większe budki, mające co najmniej 22 x 20 x 15 cm (typ angielski). Budka dla nietoperzy typu Stratmann ma wymiary 40 x 24 x 9,5  cm.

Co ciekawe, dzięki otworowi u dołu budki, nie wymaga ona czyszczenia jak budka lęgowa dla ptaków.

Budka dla nietoperzy - gdzie wieszać?

Gdzie powinno się wieszać budki dla nietoperzy? Można zamontować je na dużych drzewach, elewacjach budynków czy na specjalnie skonstruowanych wysięgnikach. 

 

Gdzie wieszać budkę dla nietoperza?

ShutterStock

Powinny znajdować się w miejscach bezpiecznych, osłoniętych od wiatrów od strony południowej lub południowo-wschodniej. Wysokość, na której należy powiesić budkę dla nietoperzy to 2-4 m nad ziemią. Pamiętajmy, by wieszać je w grupach po kilka budek, minimum 4.

 

Budka dla nietoperza na ścianie budynku.

ShutterStock

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

REKLAMA

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 r. Metr kwadratowy garażu często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

Oferta mieszkań z rynku pierwotnego. Co się zmieniło w ciągu ostatniego roku?

Jak wygląda obecnie rynek mieszkań z rynku pierwotnego? Czy deweloperzy rozszerzyli swoją ofertę? Na jakie mieszkania stawiają? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Kupno mieszkania. Czy zielone przedmieścia wygrywają z centrum?

Czy rośnie zainteresowanie mieszkaniami w zielonych, spokojnych częściach miast, sprzyjających pracy zdalnej? Jak zmieniają się preferencje lokalizacyjne kupujących? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pomieszczenie przynależne: linie w garażu nie wystarczą?

Czy linie narysowane w garażu wystarczają, aby uznać miejsce postojowe za pomieszczenie przynależne do mieszkania? Wyjaśniają eksperci RynekPierwotny.pl.

REKLAMA