REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie czy dom 2024 - co wybrać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Dom czy mieszkanie - co wybrać 2024, plusy
Dom czy mieszkanie - co wybrać w 2024 roku? Jakie są plusy mieszkania w domu, a jakie w mieszkaniu?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkanie czy dom za miastem - co wybrać w 2024 roku? Co wybierają Polacy? Jakie są plusy mieszkania i jakie domu?

Mieszkanie czy dom 2024

Jak wynika z danych serwisu RynekPierwotny.pl, tylko od czerwca do listopada 2020 roku na rynku pierwotnym sprzedano 2299 domów, podczas gdy od stycznia 2019 roku do maja 2020 roku – 3617. Boom na zakup domu od dewelopera, który zaczął się w 2020 roku, trwa nadal. Czy przed nami kolejny rok szału na zakup domów od deweloperów, czy jednak szykuje się powrót do zakupu mieszkań? Przedstawiamy trendy mieszkaniowe na 2024 rok.

REKLAMA

Mieszkanie czy dom za miastem 2023-2024

REKLAMA

Pod koniec 2022 i na początku 2023 roku na rynku nieruchomości panował względny „spokój”. Dodatkowy bufor przy wyliczaniu zdolności kredytowej, wprowadzony w kwietniu 2022 roku oraz rosnące stopy procentowe spowodowały znaczny spadek zdolności kredytowej Polaków, co przełożyło się na niski popyt na nieruchomości. Do tego doszły rosnące koszty budowy, co doprowadziło do tego, że deweloperzy wprowadzili do sprzedaży mniej mieszkań i rozpoczęli mniej nowych inwestycji. Sytuację nieco poprawił start programu wsparcia finansowego dla osób planujących zakup pierwszej nieruchomości – „Pierwsze mieszkanie”.

Mimo tego, w 2023 roku mogliśmy zaobserwować brak równowagi między podażą a popytem. 2024 rok ma przynieść długo wyczekiwaną stabilizację. Od września 2023 roku podaż stopniowo rośnie, dzięki zwiększonej aktywności deweloperów. 

W 2023 roku Polacy chętnie kupowali i mieszkania, i domy. Co przyniesie 2024 rok? Czy zainteresowanie domami od deweloperów będzie dalej na wysokim poziomie? A co z inwestowaniem w mieszkania? 

Mieszkanie czy dom - co lepsze dla Polaków w 2024 roku?

REKLAMA

Według JLL w drugim kwartale 2023 roku sprzedaż mieszkań na 6 największych rynkach w Polsce wzrosła o 36% w porównaniu do I kwartału. Z danych serwisu Otodom wynika natomiast, że w 2023 roku deweloperzy sprzedali 54,3 tys. mieszkań na 7 głównych rynkach. To o 45% więcej niż rok wcześniej. Wpływ na zwiększony ruch na rynku mieszkaniowym bez wątpienia miał jeden z instrumentów programu „Pierwsze mieszkanie” – „Bezpieczny kredyt 2%”. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Choć program zakończono z początkiem tego roku, to nie oznacza to końca udzielania kredytów hipotecznych ze wsparciem państwa – wyjaśnia Tomasz Stoga, prezes PROFIT Development. – Rząd zapowiedział bowiem nowy program – „Mieszkanie na start”, który podobnie jak BK2% ma pomóc w zakupie pierwszej nieruchomości. 

Mieszkanie - plusy

Dlaczego Polacy kupują mieszkania? Dużą rolę odgrywa lokalizacja. Nowe osiedla mieszkaniowe zwykle powstają w miastach, często nieopodal centrum lub w komfortowych, dobrze skomunikowanych dzielnicach. W mieście łatwiej o dobrą pracę, zwłaszcza taką, która jest zgodna z wykształceniem i zainteresowaniami. 

Na uwagę zasługuje także szeroka oferta atrakcji, łatwy dostęp do opieki medycznej oraz rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa. - Życie w mieście jest po prostu wygodne – mówi Stoga. – Zwłaszcza jeśli sama inwestycja mieszkaniowa wyróżnia się wysokim standardem!

Dom - plusy

Już w 2020 roku, aż 60% ankietowanych w pewnym badaniu deklarowało, że w przyszłości chciałoby posiadać dom z ogrodem. Dziś jest podobnie – własny dom to wciąż marzenie wielu Polaków. - Własny dom to przede wszystkim prywatność, o jaką ciężko mieszkając w bloku – mówi Stoga. – Polacy cenią sobie przestrzeń, możliwość odpoczynku we własnym ogrodzie i spokój.

Jak się okazuje, dużą popularnością cieszą się nieruchomości deweloperskie. Zakup domu od dewelopera to pewność, że wszystko zostanie wykonane według najwyższych standardów, gwarancja ceny oraz mniejszy stres związany z inwestycją. 

Prym wiodą nieruchomości usytuowane tuż pod miastem lub w mieście. Takie lokalizacje łączą komfort miejskiego życia z bliskością natury, zielenią i spokojem

Rynek nieruchomości wkroczył w 2024 rok z przytupem, co potwierdzają pierwsze badania prowadzone m.in. przez serwis Otodom. Tylko w styczniu deweloperzy wprowadzili do oferty aż 5,3 tys. lokali, czyli o 43% więcej niż miesiąc wcześniej. Podaż wreszcie się zwiększa. Jednak czy dogoni popyt? Polacy chętniej będą kupować domy czy mieszkania? Będziemy z ciekawością obserwować i komentować rozwój sytuacji na polskim rynku nieruchomości. 

Źródło: Profit Development

oprac. Emilia Panufnik
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

REKLAMA

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA