REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mieszkanie czy dom 2024 - co wybrać?

Dom czy mieszkanie - co wybrać 2024, plusy
Dom czy mieszkanie - co wybrać w 2024 roku? Jakie są plusy mieszkania w domu, a jakie w mieszkaniu?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Mieszkanie czy dom za miastem - co wybrać w 2024 roku? Co wybierają Polacy? Jakie są plusy mieszkania i jakie domu?

Mieszkanie czy dom 2024

Jak wynika z danych serwisu RynekPierwotny.pl, tylko od czerwca do listopada 2020 roku na rynku pierwotnym sprzedano 2299 domów, podczas gdy od stycznia 2019 roku do maja 2020 roku – 3617. Boom na zakup domu od dewelopera, który zaczął się w 2020 roku, trwa nadal. Czy przed nami kolejny rok szału na zakup domów od deweloperów, czy jednak szykuje się powrót do zakupu mieszkań? Przedstawiamy trendy mieszkaniowe na 2024 rok.

REKLAMA

Mieszkanie czy dom za miastem 2023-2024

REKLAMA

Pod koniec 2022 i na początku 2023 roku na rynku nieruchomości panował względny „spokój”. Dodatkowy bufor przy wyliczaniu zdolności kredytowej, wprowadzony w kwietniu 2022 roku oraz rosnące stopy procentowe spowodowały znaczny spadek zdolności kredytowej Polaków, co przełożyło się na niski popyt na nieruchomości. Do tego doszły rosnące koszty budowy, co doprowadziło do tego, że deweloperzy wprowadzili do sprzedaży mniej mieszkań i rozpoczęli mniej nowych inwestycji. Sytuację nieco poprawił start programu wsparcia finansowego dla osób planujących zakup pierwszej nieruchomości – „Pierwsze mieszkanie”.

Mimo tego, w 2023 roku mogliśmy zaobserwować brak równowagi między podażą a popytem. 2024 rok ma przynieść długo wyczekiwaną stabilizację. Od września 2023 roku podaż stopniowo rośnie, dzięki zwiększonej aktywności deweloperów. 

W 2023 roku Polacy chętnie kupowali i mieszkania, i domy. Co przyniesie 2024 rok? Czy zainteresowanie domami od deweloperów będzie dalej na wysokim poziomie? A co z inwestowaniem w mieszkania? 

Mieszkanie czy dom - co lepsze dla Polaków w 2024 roku?

REKLAMA

Według JLL w drugim kwartale 2023 roku sprzedaż mieszkań na 6 największych rynkach w Polsce wzrosła o 36% w porównaniu do I kwartału. Z danych serwisu Otodom wynika natomiast, że w 2023 roku deweloperzy sprzedali 54,3 tys. mieszkań na 7 głównych rynkach. To o 45% więcej niż rok wcześniej. Wpływ na zwiększony ruch na rynku mieszkaniowym bez wątpienia miał jeden z instrumentów programu „Pierwsze mieszkanie” – „Bezpieczny kredyt 2%”. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Choć program zakończono z początkiem tego roku, to nie oznacza to końca udzielania kredytów hipotecznych ze wsparciem państwa – wyjaśnia Tomasz Stoga, prezes PROFIT Development. – Rząd zapowiedział bowiem nowy program – „Mieszkanie na start”, który podobnie jak BK2% ma pomóc w zakupie pierwszej nieruchomości. 

Mieszkanie - plusy

Dlaczego Polacy kupują mieszkania? Dużą rolę odgrywa lokalizacja. Nowe osiedla mieszkaniowe zwykle powstają w miastach, często nieopodal centrum lub w komfortowych, dobrze skomunikowanych dzielnicach. W mieście łatwiej o dobrą pracę, zwłaszcza taką, która jest zgodna z wykształceniem i zainteresowaniami. 

Na uwagę zasługuje także szeroka oferta atrakcji, łatwy dostęp do opieki medycznej oraz rozwinięta infrastruktura handlowo-usługowa. - Życie w mieście jest po prostu wygodne – mówi Stoga. – Zwłaszcza jeśli sama inwestycja mieszkaniowa wyróżnia się wysokim standardem!

Dom - plusy

Już w 2020 roku, aż 60% ankietowanych w pewnym badaniu deklarowało, że w przyszłości chciałoby posiadać dom z ogrodem. Dziś jest podobnie – własny dom to wciąż marzenie wielu Polaków. - Własny dom to przede wszystkim prywatność, o jaką ciężko mieszkając w bloku – mówi Stoga. – Polacy cenią sobie przestrzeń, możliwość odpoczynku we własnym ogrodzie i spokój.

Jak się okazuje, dużą popularnością cieszą się nieruchomości deweloperskie. Zakup domu od dewelopera to pewność, że wszystko zostanie wykonane według najwyższych standardów, gwarancja ceny oraz mniejszy stres związany z inwestycją. 

Prym wiodą nieruchomości usytuowane tuż pod miastem lub w mieście. Takie lokalizacje łączą komfort miejskiego życia z bliskością natury, zielenią i spokojem

Rynek nieruchomości wkroczył w 2024 rok z przytupem, co potwierdzają pierwsze badania prowadzone m.in. przez serwis Otodom. Tylko w styczniu deweloperzy wprowadzili do oferty aż 5,3 tys. lokali, czyli o 43% więcej niż miesiąc wcześniej. Podaż wreszcie się zwiększa. Jednak czy dogoni popyt? Polacy chętniej będą kupować domy czy mieszkania? Będziemy z ciekawością obserwować i komentować rozwój sytuacji na polskim rynku nieruchomości. 

Źródło: Profit Development

Autopromocja
oprac. Emilia Panufnik

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA