REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wiadomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy będzie dodatek węglowy?

Planujemy zakończyć procedowanie ustawy o dodatku węglowym na obecnym posiedzeniu Sejmu; liczymy również, że Senat szybko przyjmie ewentualne poprawki lub zdecyduje, by tych poprawek nie zgłaszać - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller.

Nie będzie ceny gwarantowanej węgla i rekompensaty dla jego sprzedawców

Nie będzie ceny gwarantowanej węgla i rekompensaty dla jego sprzedawców - wynika z wypowiedzi minister Moskwy na konferencji prasowej w dniu 19 lipca 2022 roku. Zamiast niej zostanie wprowadzony dodatek węglowy w wysokości 3 tys. zł dla każdego gospodarstwa domowego ogrzewającego dom węglem.

Ogromne podwyżki cen energii w 2023 roku mogą wywołać w Polsce recesję

Podwyżki cen energii w 2023 roku mogą sięgnąć kilkadziesiąt procent. Powody to: rosnące ceny i obawy o dostępność węgla i gazu, a także kurcząca się rezerwa mocy elektrowni konwencjonalnych windują ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym, gdzie w ostatnich tygodniach rekord goni rekord. W efekcie – jak zapowiedział już prezes URE Rafał Gawin – w 2023 roku Polacy mogą się spodziewać horrendalnych podwyżek na rachunkach za prąd.

Rynek biurowy w II kwartale 2022 na największych rynkach Polski

Rynek biurowy w II kwartale 2022 charakteryzował się wzrostem aktywności najemców biur. Faworytem wśród największych miast okazał się Kraków.

REKLAMA

Koniec wzrostów cen mieszkań w Polsce

Pierwsze półrocze 2022 roku zakończyło etap niedawnego boomu na rynku nieruchomości. Teraz widzimy, że napędzała go nie tylko moda na nieruchomości, ale w dużej mierze tani kredyt i niskie stopy procentowe. Zgodnie z danymi SonarHome od stycznia do czerwca ceny mieszkań wciąż rosły w tempie od 1% do 6% w zależności od miasta. Jednak drugi kwartał 2022 był unikatowy, maj i czerwiec był czasem stabilizacji cen. Jeśli ta tendencja się utrzyma trzeci kwartał bieżącego roku będzie pierwszym od lat, w którym ceny nie wzrosną. Nadziei na lepsze jutro nie dają nastroje konsumenckie Polaków, które są najsłabsze w historii.

Prezydent podpisze ustawę o wakacjach kredytowych. Jakie korzyści?

Należy się spodziewać, że w środę prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o tzw. wakacjach kredytowych - oświadczył prezydencki minister Andrzej Dera. Parlament praktycznie jednomyślnie uchwalił ustawę, więc trudno, by prezydent sprzeciwiał się tej woli - stwierdził.

Czy Polacy są szczęśliwi w miastach, w których żyją?

Opinie o polskich miastach - najczęściej doceniamy dostęp do sklepów (29%), dobrą komunikację miejską (23,9%) oraz środowisko naturalne (23,2%). W których Polskich miastach czujemy się najszczęśliwsi i co wpływa na poczucie zadowolenia?

Rząd przyjął projekt ustawy ws. bezpieczeństwa gazowego

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy ws. bezpieczeństwa gazowego, który przewiduje m.in. przedłużenie do końca 2027 r. obowiązywania taryf na sprzedaż gazu m.in. gospodarstwom domowym - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller.

REKLAMA

Wynajem biur w Warszawie - coraz mniej nowych inwestycji

Maleje ilość powierzchni biurowej w budowie. Według danych Newmark Polska obecnie w fazie realizacji w Warszawie znajduje się niecałe 260 000 mkw., z czego prawie 80 proc. zostanie oddane do użytkowania do końca 2023 roku. Porównując to z uśrednionym rocznym popytem na poziomie 600 000 mkw., wniosek jest jeden – nadciąga luka nowej podaży. Jak zmieni stołeczny rynek?

KPO w mieszkalnictwie - wyższe premie remontowa i termomodernizacyjna

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii. Projekt stanowi realizację działań związanych z Krajowym Planem Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), w dziedzinie poprawy warunków mieszkaniowych. Chodzi o poprawę efektywności energetycznej w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych. Dotyczy to także inwestycji w budowę mieszkań przeznaczonych dla gospodarstw domowych o niskich i umiarkowanych dochodach, z uwzględnieniem efektywności energetycznej. Na te cele przeznaczonych zostanie 855 mln euro. Projekt ten zakłada m.in., że premia termomodernizacyjna wzrośnie z 16% do 26%, a premia remontowa z 15% do 25%.

Wsparcie rządu w zakupie mieszkań - popiera je 55% Polaków

Wsparcie rządu w zakupie mieszkań to działanie, którego oczekuje ponad połowa rodaków - wynika z opublikowanego w poniedziałek badania CBOS. Państwo powinno ułatwić ludziom zakup własnych mieszkań i budowę własnych domów.

Mieszkanie bez wkładu własnego - od 14 lipca rusza w pierwszym banku w kraju

Mieszkanie bez wkładu własnego, czyli program umożliwiający wzięcie kredytu hipotecznego bez wkładu własnego, teoretycznie ruszył w ostatnich dniach maja 2022 roku. W praktyce jeszcze żaden bank nie uruchomił oferty, umożliwiającej skorzystanie z niego. Od 14 lipca będzie to możliwe w Alior Banku.

Ceny materiałów budowlanych 2022 - w czerwcu wzrost o 32 proc. rdr

Ceny materiałów budowlanych oraz do domu i ogrodu w czerwcu 2022 roku wzrosły średnio o 32 proc. rdr, po wzroście o 34 proc. w maju - podały Polskie Składy Budowlane w komunikacie.

Czy deweloperzy będą wynajmować mieszkania?

Deweloperzy zaczynają rozważać możliwość wynajmowania swoich mieszkań. Wpływa na to obecna sytuacja gospodarcza.

Skutki podniesienia stóp procentowych NBP

Jakie będą skutki podniesienia stóp procentowych NBP dla rynku nieruchomości?

Zrównoważony rozwój miast a zmiany w biurowcach

Zrównoważony rozwój miast jest koncepcją, która ma ograniczyć zmiany klimatyczne. Rynek biurowy również powinien wpisać się w tą koncepcję.

Jak chronić dom, instalacje i urządzenia przed burzą?

Z danych Straży Pożarnej wynika, że z powodu wyładowań atmosferycznych zdarza się nawet ponad 400 pożarów domów w ciągu roku. Uderzenia pioruna często powodują też uszkodzenia urządzeń elektrycznych. Prawdopodobieństwo trafienia wyładowania w dom nie jest wysokie, jednak przepięcia w instalacji mogą nastąpić nawet gdy piorun trafi obok budynku. Przed burzą nie ochroni więc sam piorunochron. O czym trzeba pamiętać?

Wymiana pieca-kopciucha albo kara 5 tys. zł. Na co można wymienić stary piec? Skąd wziąć na to pieniądze?

Zgodnie z uchwałami antysmogowymi przyjmowanymi przez sejmiki poszczególnych województw, już niedługo niemal w całej Polsce nie będzie można używać pieca, tzw. kopciucha (czyli pozaklasowego kotła na węgiel). Każdy właściciel takiego urządzenia pod karą grzywny (do 5 tys. zł) musi je wymienić na bardziej ekologiczny odpowiednik. Czym zastąpić "kopciucha"? Skąd wziąć pieniądze na wymianę starego kotła?

Zmiany w Prawie budowlanym i finansowaniu budownictwa mieszkaniowego

7 lipca 2022 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych oraz ustawę o zmianie ustawy- Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta trafi teraz do podpisu Prezydenta RP. Nowe przepisy zawarte w ustawie o zmianie niektórych ustaw w zakresie sposobu finansowania programów mieszkaniowych, mają na celu podtrzymanie wzrostowego trendu dostępności mieszkań czynszowych i komunalnych. To duże wsparcie dla gmin odpowiedzialnych za zapewnienie potrzeb mieszkaniowych. Natomiast przepisy zawarte w ustawie o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw takie jak dziennik budowy w formie elektronicznej, elektroniczna książka obiektu budowlanego czy też elektroniczny centralny rejestr osób posiadających uprawnienia budowlane to usprawnienia, na które czeka branża budowlana, inwestorzy oraz organy publicznej administracji budowlanej.

Podwyższa stóp procentowych NBP a kredyty hipoteczne

Rada Polityki Pieniężnej już po raz dziesiąty podwyższyła stopy procentowe. Stopa referencyjna wzrosła z 6% do 6,5%. To kolejna zła wiadomość zarówno dla osób, które dopiero planują zaciągnąć kredyt hipotecznych, jak i tych, którzy już go spłacają.

Magazyny w Trójmieście na wysokiej fali

Magazyny w Trójmieście. Województwo pomorskie jest jednym z najbardziej rozpędzonych rynków przemysłowo-magazynowych w kraju. W pierwszym kwartale tego roku, gdy niektóre regiony zaczęły lekko hamować, Trójmiasto odnotowało kolejny spadek poziomu pustostanów – wolnej powierzchni brakuje zarówno w istniejących, jak i powstających budynkach. Zainteresowanie najemców nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.

Ograniczenie dostępności kredytów hipotecznych wpłynie na wzrost czynszów za wynajem

Ograniczenie dostępności kredytów będzie oddziaływać na rynek długofalowo. Będziemy obserwować dalszy wzrost czynszów mieszkań na wynajem. Podczas gdy deweloperzy zmniejszają podaż, rosnąć będzie liczba osób odkładających decyzję o własnym mieszkaniu - prognozują analitycy HRE.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym powoli się stabilizują — raport po II kwartale 2022

Analiza 18 miast wojewódzkich wykazała, że w 12 z nich średnie ceny ofertowe mieszkań praktycznie nie zmieniły się w porównaniu do I kwartału br. Największe wzrosty stawek zanotował rynek najmu, który przeżywa pozytywny szok popytowy. Z kolei rynek działek pod budowę domu mierzy się z brakiem ofert w miastach.

Magazyny miejskie - bliżej klienta, szybsza dostawa

Zdaniem najemców powierzchni magazynowych – niezależnie od branży, w jakiej działają, najbardziej atrakcyjne są magazyny zlokalizowane w pobliżu docelowego klienta, czyli przede wszystkim w miastach. Szybka dostawa jest szczególnie istotna w przypadku handlu internetowego, a więc to właśnie e-commerce ma szczególny wpływ na popularność tego typu obiektów.

Ceny wynajmu mieszkań w maju ustabilizowały się

Ceny wynajmu mieszkań w minionych miesiącach charakteryzowały się ogromnymi wzrostami. Oferty również znikały jak ciepłe bułeczki. W maju jednak dynamika przyrostów spadła.

Sprzedaż mieszkań w II kwartale spadła 18 proc. w porównaniu do I kwartału

Sprzedaż nowych mieszkań po gwałtownych majowych spadkach w czerwcu zanotowała dalsze spadki, ale ich dynamika znacznie wyhamowała. W całym w II kwartale sprzedano 8.876 mieszkań, co oznacza spadek blisko 50 proc. rdr i 18 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2022 roku - wynika z wstępnych danych portalu mieszkaniowego tabelaofert. pl.

Rynek wirtualnych nieruchomości. Metaverse buduje cyfrowe domy. Czy agencje nieruchomości zbiją na nich majątek?

Wirtualna rzeczywistość ewoluuje pod względem dostępności i zaawansowania szybciej niż kiedykolwiek, tworząc nowe rynki z nieznanymi dotąd możliwościami biznesowymi. Przykład? Wolumen inwestycji na globalnym rynku nieruchomości wyniósł w 2021 roku ok. 3,38 biliona dolarów. Nie jest więc zaskoczeniem, że metaverse zaczyna budować cyfrowe posiadłości. Czy agencje dostrzegą w nich lukratywną inwestycję?

Sezon grzewczy 2022/2023. Nie masz dostępu do gazu? Pomyśl o pompie ciepła

Chaos na rynku paliw i rosnące problemy z ich dostępnością zmuszają właścicieli domów do szukania alternatywnych metod ogrzewania. Po decyzji dyrektora generalnego Lasów Państwowych, wydanej 26 maja, która miała ułatwić kupowanie drewna w celach opałowych, w sieci krążą memy o zbieraniu chrustu. Jednak Polakom nie jest do śmiechu. Co czeka nas w nowym sezonie grzewczym?

Ceny mieszkań w maju 2022 - w części miast spadki, w części wzrosty

Ceny mieszkań w maju 2022 niezmiennie utrzymują się na wysokim poziomie, choć z raportu Expandera i Rentier.io wynika, że w maju pojawiły się pierwsze symptomy spowolnienia. "Wśród badanych przez nas 17 miast aż w ośmiu pojawiły się spadki cen w porównaniu z kwietniem. Wciąż przeważały jednak wzrosty, które odnotowaliśmy w dziewięciu miastach". Na rynku kredytów hipotecznych uwagę zwraca poziom stawki WIBOR 3M, która właśnie osiągnęła 7%.

Kredyt bez wkładu własnego wciąż bez oferty w bankach

Kredyt bez wkładu własnego wciąż bez oferty w bankach, mimo podpisanych umów z BGK przez 5 komercyjnych banków. A jak wygląda dostępność mieszkań, które kwalifikują się do zakupu w ramach programu?

Budowa domu bez pozwolenia niezależnie od metrażu w 2023 r.?

Rząd planuje likwidację pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych niezależnie od metrażu. Czy nowe przepisy wejdą w życie w 2023 r.?

Przeprowadzki z miasta na wieś coraz bardziej popularne od czasu pandemii

W czasie pandemii z dużych miast na wsie przeprowadziło się 50 tyś. Polaków. Ostatni tak duży ruch migracyjny z miasta na wieś Polska odnotowała przed kryzysem finansowym w 2008 r. – podsumowuje dr Andrzej Zborowski z Instytutu Geografii i Gospodarki przestrzennej UJ.

Likwidacja pozwoleń na budowę domu jednorodzinnego na własne potrzeby od 2023 roku

Rząd chce od 2023 r. zrezygnować z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego na własne cele mieszkaniowe, bez ograniczeń powierzchni zabudowy - powiedział 23 czerwca 2022 r. w trakcie konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Budownictwo mieszkaniowe w maju 2022

Z najnowszych danych GUS wynika, że w maju 2022 roku deweloperzy rozpoczęli budowę 13,1 tys. mieszkań. To najwyższy miesięczny wynik od ubiegłorocznych wakacji. Zdaniem analityków Otodom ożywienie jest jednak tylko „wirtualne”, a na rynku obserwujemy inną ważną zmianę – powrót rynku kupującego.

Ubezpieczenie nieruchomości - jakie korzyści

Bezpieczny dom to pragnienie prawie każdego z nas. Jednak większość ubezpieczeń nieruchomości wykupowanych jest dlatego, że wymagają tego banki przy kredycie hipotecznym. A co w sytuacji, kiedy ubezpieczenia nie ma, a wybuchnie pożar, pęknięta rura zaleje całe pomieszczenie lub zdarzy się inny niebezpieczny wypadek?

Ekologia w mieszkaniówce niezbędna do zatrzymania zmian klimatycznych

Ekologia wkracza szybkim krokiem do mieszkaniówki. Wymusza ją z jednej strony polityka klimatyczna, a z drugiej rosnąca świadomość nabywców mieszkań. Liczy się dla nich już nie tylko świetna lokalizacja i dobra komunikacja z centrum miasta. Na znaczeniu zyskały obecnie eko-osiedla, wyróżniające się dbałością o środowisko, spójną koncepcją architektoniczną, zielonymi przestrzeniami oraz infrastrukturą sprzyjającą zarówno naturze, jak i człowiekowi.

PSNPH: Centra handlowe żądają opłat od najemców za sprzedaż w internecie

Właściciele centrów handlowych forsują nowe umowy dla najemców powierzchni, które zwiększają czynsz w oparciu o obroty w internecie - alarmuje Polskie Stowarzyszenie Najemców Powierzchni Handlowych. "To bardzo niebezpieczny proceder, który nie może zostać zaakceptowany w standardzie prawnym. Sprzedaż w internecie jest całkowicie odrębna od sprzedaży w placówce stacjonarnej – wymaga odrębnych nakładów finansowych i oddzielnego zarządzania. Żądanie opłat za obroty w internecie nie może być akceptowane przez najemców."

Home czy office? Czyli jak będzie wyglądać praca biurowa?

Rynek biurowy, do niedawna stabilny segment branży nieruchomości komercyjnych, stał się obecnie poligonem doświadczalnym. Szykuje się wielki powrót pracowników do przypisanych im biurek, a może przestrzenie office staną się głównie miejscem wymiany poglądów, mentoringu i integracji, nie zaś symbolem 40-godzinnego tygodnia pracy? Okazuje się, że wizji Elona Muska „wróć do biura albo odejdź” nie podzielają zarówno pracodawcy, jak i pracownicy wielu firm i międzynarodowych korporacji.

Ile m2 ma przeciętnie mieszkanie w Polsce oddawane do użytku w 2022 roku?

Ponad 57 m kw. – taką przeciętną powierzchnię miały mieszkania oddawane przez deweloperów w 2021 roku. Był to wynik najlepszy od co najmniej kilku lat. Dane z początku 2022 roku sugerują jednak, że długo ten stan nie potrwał.

Mieszkanie (dom, działka budowlana) w Chorwacji - za ile, jak kupić

Ile kosztuje dom, mieszkanie, czy działka budowlana w Chorwacji? Jakie podatki i opłaty trzeba ponieść przy zakupie nieruchomości w Chorwacji? Jak znaleźć nieruchomość wartą zakupu? Decydując się na zakup nieruchomości w Chorwacji powinniśmy być gotowi na trzy główne problemy: prawne, niespójności pomiędzy regionami i przedłużający się czas transakcji.

Polacy kupują nieruchomości za granicą. 400 tys. zł za mały apartament nad morzem w Hiszpanii

Od kilku miesięcy Polacy dołączyli do grupy najbardziej aktywnych nacji w zakupach apartamentów i domów na południu Europy. Nic dziwnego, bo coraz więcej rodaków jest zaliczanych do grona ludzi zamożnych. Jak wynika z danych zebranych przez Forbes.pl w Izbach Skarbowych w całym kraju w 2020 r., zarejestrowano ponad 38,5 tys. milionerów. Dla osób dobrze sytuowanych nie jest niczym niezwykłym posiadanie kilku nieruchomości, zakupionych inwestycyjne, ale i na własne potrzeby. Obecnie najczęściej kupującymi apartamenty za granicą są przedsiębiorcy, osoby fizyczne zainteresowane inwestycją w lokal na wynajem, rodziny z dziećmi, oraz rodacy mieszkający na stałe w innych krajach Europy Zachodniej.

Zdolność kredytowa w czerwcu 2022

Spadająca zdolność kredytowa Polaków sprawia, że coraz więcej osób musi przełożyć zakup wymarzonego mieszkania czy domu. O ile jeszcze w pierwszym półroczu 2021 roku przeciętny Kowalski szukał mieszkania 2-3 pokojowego to obecnie stać go jedynie na kawalerkę. Rozwiązaniem może być poprawienie swojej zdolności kredytowej a także poszukanie na rynku alternatywnej, tańszej nieruchomości.

Ceny mieszkań w Polsce - maj 2022 r.

Polacy coraz częściej kupują mieszkania w miejscowościach położonych w pobliżu wielkich miast, bo na zakup mieszkania w dużych ośrodkach ich nie stać. Cenowy rozdźwięk między stolicami województw a gminami ościennymi bywa ogromny. Na rynku mieszkań z rynku wtórnego różnice sięgają 20-80 proc. Ile kosztują mieszkania w Polsce w maju 2022 r. - dane z 16 aglomeracji i 200 gmin.

O ile wzrosną raty kredytu hipotecznego po podwyżce stóp procentowych

Osoby z kredytem hipotecznym nie mają powodów do radości, bowiem Rada Polityki Pieniężnej po raz dziewiąty podniosła stopy procentowe, chcąc zapanować nad szalejącą inflacją. Pocieszenie mogą przynieść wakacje kredytowe nad którymi pracuje rząd. Jednak to i tak chwilowy plaster. Ratę i tak trzeba będzie zapłacić. Tylko w odroczonym terminie. Jak kolejna podwyżka wpłynie na wysokość rady kredytu hipotecznego?

Zainteresowanie kredytami hipotecznymi spadło o ponad 50 proc.

Zainteresowanie kredytami hipotecznymi drastycznie spadło. Niezaprzeczalnie przyczyniła się do tego polityka Rady Polityki Pieniężnej. Prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Biura Informacji Kredytowej, spodziewa się pogłębienia bessy.

Spada zainteresowanie zakupem nowych mieszkań, ale nie ich ceny

Na sześciu największych rynkach w Polsce oferta mieszkań od deweloperów wzrosła w maju 2022 r. o 21% w porównaniu do maja zeszłego roku. Jednak, pomimo to, ceny nadal rosną. W Warszawie padł kolejny rekord średniej stawki za m2 nowego lokum.

Rynek nieruchomości logistycznych będzie się rozwijał

W najbliższej przyszłości globalny rynek nieruchomości logistycznych będzie się rozwijał głównie za sprawą wzrostów w branży e-commerce oraz popytu na dodatkową powierzchnię magazynową ze strony firm chcących zabezpieczyć łańcuchy dostaw

Renegocjowanie umowy najmu biura – jak to zrobić

Renegocjowanie umowy najmu biura - jak się przygotować i jak korzystnie podpisać przedłużającą umowę najmu powierzchni biurowej?

Jak wypadł rynek wynajmu mieszkań w kwietniu 2022?

Koszty wynajmu rosną z miesiąca na miesiąc w zawrotnym tempie. Jednak w większość największych polskich miast jest on niższy niż obecna wysokość raty kredytu hipotecznego za takie samo mieszkanie. O ile wzrósł wynajem? A o ile wysokość rat kredytu na mieszkanie?

Coraz trudniej o kredyt na własne mieszkanie

Zdolność kredytowa Polaków zmniejszyła o połowę w porównaniu do wrześniu 2021 roku. Seria podwyżek stóp procentowych w połączeniu z nowymi zaleceniami Komisji Nadzoru Finansowego dla banków drastycznie obniżyły dostępność kredytów hipotecznych.

REKLAMA