REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup apartamentu nad morzem - jakich błędów nie popełnić?

Zakup apartamentu nad morzem - jakich błędów nie popełnić?
Zakup apartamentu nad morzem - jakich błędów nie popełnić?
Domoferty.pl

REKLAMA

REKLAMA

Zakup nieruchomości nad morzem kusi inwestorów wieloma aspektami. Wydawałoby się, że wystarczy dobra lokalizacja, by lokata kapitału zwróciła się w kilka lat. Nic bardziej mylnego.

Zakup apartamentu nad morzem: w pojedynkę czy w asyście pośrednika?

Potrzeba posiadania nieruchomości nad morzem powstaje w różnych okolicznościach. Niekiedy klienci decydują się na inwestycję, gdyż chcą zabezpieczyć się na przyszłość. W tym przypadku apartament jest przeznaczony na wynajem terminowy i zarabia przez cały rok.

REKLAMA

Niekiedy nieruchomość nad morzem ma być odskocznią od codzienności klientów. Odnajdują w niej schronienie z dala od miejskiego zgiełku i obowiązków zawodowych. Staje się inwestycją, która kojarzy się z relaksem.

- Wśród inwestorów znajdą się też osoby, które łączą wymienione wyżej aspekty. Zakupują nieruchomość nad morzem na własne potrzeby i zarabiają na niej. By apartament spełniał oczekiwania, warto uwzględnić kilka aspektów. Dobry pośrednik zawsze zwróci na nie uwagę. W pojedynkę to znacznie trudniejsze - zaznacza Łukasz Rosiak,Łukasza Rosiaka – eksperta ds. nieruchomości z portalu domoferty.pl.

Błędy techniczne podczas zakupu nieruchomości nad morzem

Zacznijmy od LOKALIZACJI. To pierwszy aspekt, który wymienił nasz specjalista. Polska linia brzegowa ma długość 770 km. Na każdym odcinku znajdują się mniej lub bardziej popularne miejscowości nadmorskie. To, gdzie stoi wybrany apartament ma kluczowe znaczenie. Wiele miejscowości nadmorskich „umiera” po sezonie. Gdy nie ma w nich turystów, stają się cichymi miasteczkami.

Lokalizacja to także odległość od morza. Pamiętaj, że nie każdy apartament nad morzem posiada widok na Bałtyk. A to element bardzo istotny dla wielu turystów.

REKLAMA

Nim zdecydujesz się na zakup nieruchomości, zweryfikuj jej STAN PRAWNY. By uniknąć stresujących i kosztownych problemów, warto przyjrzeć się hipotece, służebności lokalu, a także sprawdzić czy nieruchomość nie jest obciążona długiem komorniczym. Przy zakupie nieruchomości z rynku wtórnego, zweryfikuj właściciela.

Uruchom swoją czujność przy inwestycji w lokal z rynku pierwotnego. Dokładnie przeanalizuj UMOWĘ ZAKUPU od dewelopera. Co nie powinno się w niej znaleźć? Zapis, który utrudni Ci sprzedaż nieruchomości w przyszłości.

Pamiętaj, że zakup apartamentu nad morzem to nie wyjście do galerii handlowej. Dlatego bardzo ostrożnie traktuj wszelkie OKAZJE. Niska cena nie powinna być jedynym argumentem na „tak”.

Zakup apartamentu nad morzem - myśl jak turysta

W trakcie zakupu nieruchomości nadmorskiej myśl jak… turysta. Zadbaj o swój komfort, którego nie ograniczy sezon wakacyjny. Wśród kwestii, które warto wziąć pod uwagę jest GARAŻ lub MIEJSCE PARKINGOWE. Bez nich pozostawienie auta może okazać się prawdziwym wyzwaniem.

REKLAMA

Komfortowy apartament nadmorski ma dodatkowy „pokój”. Tak nazwaliśmy BALKON lub TARAS, które zachęcają do relaksu bez względu na pogodę za oknem. To aspekt, który warto wziąć pod uwagę zwłaszcza, jeżeli nieruchomość ma widok na Bałtyk.

Niektórzy turyści lubią aktywny wypoczynek. Jednak mało który wymieni w tym miejscu wspinaczkę po schodach. Dlatego najlepiej, by Twoja nadmorska nieruchomość była wyposażona w WINDĘ. To bardzo istotne zwłaszcza dla seniorów i rodzin z małymi dziećmi.

Inwestuj w nieruchomość nad morzem bez dodatkowych kosztów

Inwestycja nie może być skarbonką bez dna. Stanie się tak, jeżeli nie zwrócisz uwagi na aspekty związane z OPŁATAMI. Deweloperzy prześcigają się w pomysłach. Tworzą nieruchomości, które oferują coś więcej niż widok na Bałtyk. Jeżeli wśród propozycji pojawią się dostęp np. do tężni, siłowni czy basenu, wzrosną koszty odprowadzane miesięcznie do wspólnoty.

Dodatkowo, jeżeli rozglądasz się za opiekunem nieruchomości, postaw na sprawdzoną firmę. Dobry OPERATOR robi różnicę: wynajmie z korzyścią dla obu stron. Mamy dość niepewne czasy na rynku mieszkaniowym. Dlatego ostatni aspekt, na który warto zwrócić uwagę brzmi: ETAP. Dobrze zastanów się, nim podpiszesz umowę zakupu „dołka w ziemi”.

Kołobrzeg liderem inwestorów w nieruchomości nadmorskie

Liczby na rynku nieruchomości zawsze miały ogromne znaczenie. Nie inaczej jest w tej chwili. Stopy procentowe rosną w takim tempie, że sprzedaż nieruchomości mocno wyhamowała. Wynika to z braku zdolności finansowej kredytobiorców.

Tym bardziej, jeżeli zamierzasz inwestować pieniądze, warto wybrać odpowiednią lokalizację. Zgodnie z raportem Google, w pierwszej trójce najchętniej wybieranych destynacji nadmorskich Polaków znajduje się Kołobrzeg. Szybka orientacja na rynku pierwotnym wystarczyła, by przekonać się, że tutejsi deweloperzy oferują ciekawe możliwości. Ceny za metr kwadratowy wahają się w granicach 13 tys. zł/m2, a apartament tuż przy plaży zakupisz już za 16-25 tys. zł/ m2. Warto zainteresować się także opcją wykończenia zakupionej nieruchomości pod klucz. Wprawdzie jej cena za m2 rośnie, ale taka możliwość to spore ułatwienie zwłaszcza dla inwestorów, których od Kołobrzegu dzieli spory dystans.

Zadecyduj czy warto kupować nieruchomość nad morzem w pojedynkę, czy w asyście doświadczonego doradcy. Argumentów do przemyślania masz co najmniej dziesięć.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(1)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Gość
    2023-06-15 13:54:01
    Nie polecam takiej inwestycji. Od roku sprzedaję apartament nad Bałtykiem i nikt nie jest zainteresowany - nie kupujcie.
    0
QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

REKLAMA

Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

REKLAMA

Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

REKLAMA