REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co czeka polski rynek nieruchomości?

Co czeka polski rynek nieruchomości?
Co czeka polski rynek nieruchomości?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W historii polskiego rynku nieruchomości nie było jeszcze tak wiele jednocześnie oddziałujących na niego czynników jak obecnie. Formułowanie długoterminowych prognoz dotyczących krajowego sektora mieszkaniowego i biurowego to obecnie zadanie tylko dla najbardziej wytrwałych graczy. Próbę znalezienia odpowiedzi na to niełatwe pytanie podejmą uczestnicy drugiej edycji konferencji PRES – Polish Real Estate Summit.

Rynek mieszkaniowy: czy mieszkania będą tańsze?

REKLAMA

Wskutek całej serii podwyżek stóp procentowych (w samym tylko 2022 r. było ich siedem) i wejścia w życie tzw. znowelizowanej rekomendacji S, wprowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego w kwietniu br. doszło do załamania popytu na kredyty hipoteczne. Szacuje się, że zmiany te wyeliminowały z rynku własności nawet 40 proc. potencjalnych nabywców. Osoby, które odeszły z kwitkiem od bankowego okienka przenoszą się na rynek najmu, gdzie muszą rywalizować z uchodźcami z Ukrainy, których liczbę w naszym kraju ocenia się na około 3 miliony. Wskutek nagłego ożywienia popytu na najem, stawki czynszowe w zależności od miasta wzrosły nawet o 30-40 proc.

REKLAMA

Dynamicznym zmianom na rynku najmu towarzyszy wysokie zainteresowanie zakupem mieszkań wśród inwestorów indywidualnych, którzy w obliczu prawie 16-proc. inflacji szukają na rynku nieruchomości ochrony swoich finansów przed dewaluacją. Deweloperzy oceniają, że ponad 85 proc. mieszkań, których ukończenie zaplanowano na lata 2022-23, jest już sprzedanych. Duże zainteresowanie naszym rynkiem najmu deklarują również zagraniczne fundusze inwestujące w mieszkania z segmentu PRS.

Deweloperzy nie są w stanie zwiększyć podaży nie tylko ze względu na brak odpowiednich działek, ale przede wszystkim z powodu szybko rosnących kosztów generalnego wykonawstwa i surowców budowlanych (przed 24 lutego 2022 r. ponad 30 proc. stali zbrojeniowej, cementu i kruszyw do produkcji betonu było importowane z terytoriów Rosji, Białorusi i Ukrainy). Firmy wykonawcze domagają się podpisywania umów zawierających klauzule waloryzacyjne, co uniemożliwia deweloperom prognozowanie finalnej rentowności inwestycji. W efekcie wiele projektów jest całkowicie wstrzymywanych – według danych GUS obecnie rozpoczynanych jest o 24 proc. mniej nowych budów niż 12 miesięcy temu.

Rynek biurowy: czekając na jesień

REKLAMA

Jeszcze więcej znaków zapytania towarzyszy aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości biurowych. Pandemia covid-19 niemal z dnia na dzień spowodowała przenosimy pracowników całego sektora usług i części produkcji do pracy zdalnej w domu. Okazało się, że wiele firm jest stanie funkcjonować w ten sposób bez większego uszczerbku dla własnej produktywności. Pod koniec 2021 r. pracownicy zaczęli co prawda powracać do biur, ale nie chcą już pracować w 100 proc. tak, jak dawniej. Większość pracodawców deklaruje, że ich firmy będą funkcjonować w trybie hybrydowym, zakładającym pracę z domu przez co najmniej 1-2  dni w tygodniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obawy przed spadkiem popytu na powierzchnie biurowe zmusiły deweloperów do zamrożenia nowych inwestycji. Szacuje się, że w latach 2024-2025 w Warszawie powstanie istotna luka podażowa – w tym czasie zostaną oddane do użytku maksymalnie 2-3 duże obiekty biurowe. Dobra kondycja gospodarki sprawiła jednak, że jak na razie ich obawy okazują się płonne. Całkowity wolumen transakcji najmu zarejestrowanych w drugim kwartale 2022 roku wyniósł ok. 190 tys. m kw., co jest wartością o 24 proc. większą niż w kwartale ubiegłym i o 12 proc. większą niż w analogicznym okresie 2021 roku. Sytuacja jest dynamiczna - powrót najemców biur może świadczyć o normalizacji sytuacji w branży, jednak wszystko zależy od kolejnych, jesienno-zimowych fal koronawirusa i rozwoju prac nad skutecznym lekiem na covid-19.

Co czeka polski rynek nieruchomości - zaproszenie na konferencję PRES – Polish Real Estate Summit

Próbę znalezienia odpowiedzi na to niełatwe pytanie podejmą uczestnicy drugiej edycji konferencji PRES – Polish Real Estate Summit, którą firma Nowy Adres organizuje 22-23 listopada w hotelu Nosalowy Dwór Resort & Spa w Zakopanem.  Organizator, znany choćby z takich cykli konferencyjnych jak sopockie Forum Rynku Nieruchomości, gwarantuje wysoki poziom merytoryczny – program konferencji został ułożony tak, aby uwzględniać najbardziej palące problemy rodzimego rynku nieruchomości i oferować ich optymalne rozwiązania. W listopadzie w Zakopanem pojawi się  kilkuset najważniejszych graczy na naszym rynku nieruchomości – przedstawicieli kadry zarządzającej firm deweloperskich, agencji doradczych, funduszy inwestycyjnych, organizacji branżowych, generalnych wykonawców, kancelarii prawnych, pracowni architektonicznych, producentów materiałów budowlanych, dostarczycieli usług, analityków, dziennikarzy nieruchomościowych i in.

Dodatkową korzyścią z uczestnictwa w PRES jest również możliwość skorzystania z systemu informatycznego MatchMaker, umożliwiającego umawianie spotkań z innymi uczestnikami konferencji w trakcie trwania wydarzenia. To skuteczne narzędzie do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych, które nierzadko okazują się wartością samą w sobie.

Równolegle z konferencją PRES, w tym samym miejscu i czasie odbędzie się pierwsza edycja Targów Nieruchomości Inwestycyjnych INRE. To impreza dla wszystkich inwestorów indywidualnych, którzy na rynku nieruchomości poszukują atrakcyjnych opcji inwestycyjnych czy choćby sposobu na ochronę kapitałów własnych przed inflacyjną utratą wartości. W Nosalowym Dworze będą mili możliwość zapoznania się z propozycjami blisko 30 wystawców, oferujących condo- i aparthotele, domy całoroczne, apartamenty inwestycyjne czy grunty pod zabudowę. Doświadczeni doradcy pomogą ustalić szacunkową opłacalność, ustalić wstępny plan inwestycyjny oraz nawiązać współpracę z odpowiednimi usługodawcami. Tematyka indywidulnego inwestowania w nieruchomości będzie poruszana również podczas konferencji PRES.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wyhamowała, czy można liczyć na spadek cen. Nie, bo deweloperzy natychmiast zmniejszyli podaż

W drugim kwartale 2024 roku skurczył się popyt na nowe mieszkania, na co deweloperzy zareagowali zmniejszeniem ich podaży. Mimo to mieszkań w ich ofercie przybyło. Tyle, że coraz droższych. A jak jest ze sprzedażą nowych mieszkań?

Taylor Swift w Warszawie 1-3 sierpnia 2024 r. 200% wzrost cen noclegów już teraz. Co będzie za niecałe 3 tygodnie?

Wpływ trasy koncertowej Taylor Swift na amerykański rynek najmu krótkoterminowego szacuje się na dodatkowy przychód w wysokości 27,3 miliona dolarów. Ta niezwykle dziś popularna na całym świecie piosenkarka zaśpiewa w dniach 1-3 sierpnia na 3 koncertach na PGE Narodowym. Właściciele apartamentów już teraz zacierają ręce na myśl o zyskach wyższych o 200% w porównaniu do standardowych okresów. Jak wygląda najem krótkoterminowy w Warszawie między 1 a 3 sierpnia?

Jak zabezpieczyć dom i urządzenia przed burzą i piorunami? Wyjęcie wtyczki z gniazdka to nie wszystko

Kulminacja sezonu burzowego w Polsce przypada na miesiące letnie. Od czerwca do sierpnia 2023 roku Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwował ponad 460 burz na wybranych stacjach w całym kraju. Wyładowania atmosferyczne stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia i życia ludzi, mogą spowodować również uszkodzenia sprzętu, instalacji elektrycznych, a nawet prowadzić do pożarów. Jak wskazuje ekspert firmy Eaton, skuteczna ochrona budynku przed uderzeniem pioruna to więcej niż tylko wyjęcie wtyczki z gniazdka.

Kawalerka do 2 tysięcy złotych, takich mieszkań w tej chwili pilnie poszukują studenci

Studenci już zaczęli szukać mieszkań, nie oglądając się na sporą wciąż odległość czasową od początku kolejnego roku akademickiego. Najbardziej pożądane są kawalerki do 2 tysięcy złotych lub pokoje w cenie 600-700 złotych.

REKLAMA

Gdzie latem są szanse na nowe mieszkania w promocji?

Czy wakacyjne promocje na mieszkania to jeszcze standard? Czy deweloperzy oferują letnie bonusy? Jakich rabatów można się spodziewać? 

W których polskich kurortach deweloperzy budują mieszkania?

Deweloperzy ostatnio chętnie budują nad morzem, w górach czy na Mazurach. Polacy inwestujący w nieruchomości chętnie wybierają takie właśnie apartamenty. Świadczą o tym statystyki budowlane Głównego Urzędu Statystycznego. Z analizy ekspertów portalu RynekPierwotny.pl wynika, że ogromny wzrost pozwoleń na budowę mieszkań i rozpoczynanych inwestycji deweloperskich widoczny jest zwłaszcza nad morzem. 

Kredyt na start przesunięty. Co z rynkiem mieszkaniowym?

Program rządowy "Kredyt na strat" został przesunięty na przyszły rok. Jak oceniają tę sytuację deweloperzy mieszkaniowi? 

Nadchodzą zmiany w opodatkowaniu nieruchomości - nowe definicje budynków i budowli

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o podatkach lokalnych, który wprowadza istotne zmiany w definicjach "budynku" i "budowli". Nowe przepisy, które mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku, mają na celu doprecyzowanie i ujednolicenie zasad opodatkowania nieruchomości.

REKLAMA

Schron lub miejsce doraźnego schronienia pod każdym nowym blokiem? Deweloperzy: ceny wzrosną o kilkaset złotych na 1 metrze kw.

Jest całkiem możliwe, że w tzw. ustawie schronowej (ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej), nad projektem której toczą się właśnie prace legislacyjne, zostanie wprowadzony obowiązek, że każda inwestycja wielorodzinna będzie musiała 
posiadać w garażach podziemnych miejsca doraźnego schronieniach. W takim przypadku - zdaniem deweloperów - wzrost ceny metra kwadratowego nowych mieszkań będzie sięgać kilkuset złotych. Realizacja inwestycji budowlanej, którą w drodze decyzji administracyjnej trzeba będzie wyposażyć w schrony, będzie o 30 proc. droższe niż standardowego projektu. Tak wynika z szacunków Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych

Mieszkania ze wspomaganiem dla osób starszych na terenach pogórniczych. To pomysł ministerstwa ds. polityki senioralnej. Budowę zapowiedziała Marzena Okła-Drewnowicz, trwają prace nad odpowiednim programem.

REKLAMA