REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co czeka polski rynek nieruchomości?

Co czeka polski rynek nieruchomości?
Co czeka polski rynek nieruchomości?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W historii polskiego rynku nieruchomości nie było jeszcze tak wiele jednocześnie oddziałujących na niego czynników jak obecnie. Formułowanie długoterminowych prognoz dotyczących krajowego sektora mieszkaniowego i biurowego to obecnie zadanie tylko dla najbardziej wytrwałych graczy. Próbę znalezienia odpowiedzi na to niełatwe pytanie podejmą uczestnicy drugiej edycji konferencji PRES – Polish Real Estate Summit.

Rynek mieszkaniowy: czy mieszkania będą tańsze?

REKLAMA

Wskutek całej serii podwyżek stóp procentowych (w samym tylko 2022 r. było ich siedem) i wejścia w życie tzw. znowelizowanej rekomendacji S, wprowadzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego w kwietniu br. doszło do załamania popytu na kredyty hipoteczne. Szacuje się, że zmiany te wyeliminowały z rynku własności nawet 40 proc. potencjalnych nabywców. Osoby, które odeszły z kwitkiem od bankowego okienka przenoszą się na rynek najmu, gdzie muszą rywalizować z uchodźcami z Ukrainy, których liczbę w naszym kraju ocenia się na około 3 miliony. Wskutek nagłego ożywienia popytu na najem, stawki czynszowe w zależności od miasta wzrosły nawet o 30-40 proc.

REKLAMA

Dynamicznym zmianom na rynku najmu towarzyszy wysokie zainteresowanie zakupem mieszkań wśród inwestorów indywidualnych, którzy w obliczu prawie 16-proc. inflacji szukają na rynku nieruchomości ochrony swoich finansów przed dewaluacją. Deweloperzy oceniają, że ponad 85 proc. mieszkań, których ukończenie zaplanowano na lata 2022-23, jest już sprzedanych. Duże zainteresowanie naszym rynkiem najmu deklarują również zagraniczne fundusze inwestujące w mieszkania z segmentu PRS.

Deweloperzy nie są w stanie zwiększyć podaży nie tylko ze względu na brak odpowiednich działek, ale przede wszystkim z powodu szybko rosnących kosztów generalnego wykonawstwa i surowców budowlanych (przed 24 lutego 2022 r. ponad 30 proc. stali zbrojeniowej, cementu i kruszyw do produkcji betonu było importowane z terytoriów Rosji, Białorusi i Ukrainy). Firmy wykonawcze domagają się podpisywania umów zawierających klauzule waloryzacyjne, co uniemożliwia deweloperom prognozowanie finalnej rentowności inwestycji. W efekcie wiele projektów jest całkowicie wstrzymywanych – według danych GUS obecnie rozpoczynanych jest o 24 proc. mniej nowych budów niż 12 miesięcy temu.

Rynek biurowy: czekając na jesień

REKLAMA

Jeszcze więcej znaków zapytania towarzyszy aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości biurowych. Pandemia covid-19 niemal z dnia na dzień spowodowała przenosimy pracowników całego sektora usług i części produkcji do pracy zdalnej w domu. Okazało się, że wiele firm jest stanie funkcjonować w ten sposób bez większego uszczerbku dla własnej produktywności. Pod koniec 2021 r. pracownicy zaczęli co prawda powracać do biur, ale nie chcą już pracować w 100 proc. tak, jak dawniej. Większość pracodawców deklaruje, że ich firmy będą funkcjonować w trybie hybrydowym, zakładającym pracę z domu przez co najmniej 1-2  dni w tygodniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obawy przed spadkiem popytu na powierzchnie biurowe zmusiły deweloperów do zamrożenia nowych inwestycji. Szacuje się, że w latach 2024-2025 w Warszawie powstanie istotna luka podażowa – w tym czasie zostaną oddane do użytku maksymalnie 2-3 duże obiekty biurowe. Dobra kondycja gospodarki sprawiła jednak, że jak na razie ich obawy okazują się płonne. Całkowity wolumen transakcji najmu zarejestrowanych w drugim kwartale 2022 roku wyniósł ok. 190 tys. m kw., co jest wartością o 24 proc. większą niż w kwartale ubiegłym i o 12 proc. większą niż w analogicznym okresie 2021 roku. Sytuacja jest dynamiczna - powrót najemców biur może świadczyć o normalizacji sytuacji w branży, jednak wszystko zależy od kolejnych, jesienno-zimowych fal koronawirusa i rozwoju prac nad skutecznym lekiem na covid-19.

Co czeka polski rynek nieruchomości - zaproszenie na konferencję PRES – Polish Real Estate Summit

Próbę znalezienia odpowiedzi na to niełatwe pytanie podejmą uczestnicy drugiej edycji konferencji PRES – Polish Real Estate Summit, którą firma Nowy Adres organizuje 22-23 listopada w hotelu Nosalowy Dwór Resort & Spa w Zakopanem.  Organizator, znany choćby z takich cykli konferencyjnych jak sopockie Forum Rynku Nieruchomości, gwarantuje wysoki poziom merytoryczny – program konferencji został ułożony tak, aby uwzględniać najbardziej palące problemy rodzimego rynku nieruchomości i oferować ich optymalne rozwiązania. W listopadzie w Zakopanem pojawi się  kilkuset najważniejszych graczy na naszym rynku nieruchomości – przedstawicieli kadry zarządzającej firm deweloperskich, agencji doradczych, funduszy inwestycyjnych, organizacji branżowych, generalnych wykonawców, kancelarii prawnych, pracowni architektonicznych, producentów materiałów budowlanych, dostarczycieli usług, analityków, dziennikarzy nieruchomościowych i in.

Dodatkową korzyścią z uczestnictwa w PRES jest również możliwość skorzystania z systemu informatycznego MatchMaker, umożliwiającego umawianie spotkań z innymi uczestnikami konferencji w trakcie trwania wydarzenia. To skuteczne narzędzie do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych, które nierzadko okazują się wartością samą w sobie.

Równolegle z konferencją PRES, w tym samym miejscu i czasie odbędzie się pierwsza edycja Targów Nieruchomości Inwestycyjnych INRE. To impreza dla wszystkich inwestorów indywidualnych, którzy na rynku nieruchomości poszukują atrakcyjnych opcji inwestycyjnych czy choćby sposobu na ochronę kapitałów własnych przed inflacyjną utratą wartości. W Nosalowym Dworze będą mili możliwość zapoznania się z propozycjami blisko 30 wystawców, oferujących condo- i aparthotele, domy całoroczne, apartamenty inwestycyjne czy grunty pod zabudowę. Doświadczeni doradcy pomogą ustalić szacunkową opłacalność, ustalić wstępny plan inwestycyjny oraz nawiązać współpracę z odpowiednimi usługodawcami. Tematyka indywidulnego inwestowania w nieruchomości będzie poruszana również podczas konferencji PRES.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

REKLAMA