REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce

Subskrybuj nas na Youtube
nieruchomości komercyjne inwestycje
nieruchomości komercyjne inwestycje
Media

REKLAMA

REKLAMA

Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych ostatnich miesięcy, polski rynek nieruchomości komercyjnych zakończył pierwsze półrocze niezłym wynikiem. Należy jednak pamiętać, że echa tych zawirowań nie widać jeszcze w wynikach drugiego kwartału 2022 roku.

Wolumen transakcyjny pierwszego półrocza osiągnął jedną z największych wartości dla pierwszego półrocza w historii naszego rynku – 2,9 miliarda euro. Kwartał drugi charakteryzował się bardziej zrównoważoną strukturą transakcji niż kwartał pierwszy, kiedy to trzy duże transakcje stanowiły 75 proc. całkowitego wolumenu inwestycyjnego, w tym m.in. nabycie przez Google części kompleksu The Warsaw Hub, które było rekordową transakcją dla pojedynczej nieruchomości biurowej w Polsce.

REKLAMA

Biurowce regionalne na celowniku inwestorów

REKLAMA

Po okresie dominacji sektora magazynowego, po pierwszej połowie 2022 roku prym wiódł sektor biurowy z udziałem na poziomie 44 proc. w całkowitym wolumenie transakcji w tym okresie. 11 z 14 transakcji dotyczyło biurowców zlokalizowanych w miastach regionalnych, z przewagą nieruchomości typu „core” i „core +”. Apetyt inwestorów na biurowce regionalne niezmiennie dotyczy nieruchomości kupowanych bezpośrednio od dewelopera.

Z uwagi na ograniczoną podaż produktu biurowego oraz oczekiwania cenowe w Warszawie, inwestorzy często wybierają miasta regionalne, gdzie kupują wysokiej jakości budynki z silnymi najemcami, spełniające kryteria ESG przy niższych cenach. Istotny wpływ na decyzje zakupowe będą miały rosnące koszty finansowania, inflacja, ceny surowców, energii oraz sytuacja na Ukrainie.

Magazyny wyhamowały

Nieruchomości magazynowe przestały bić kolejne rekordy. Udział sektora magazynowego w całkowitym wolumenie inwestycyjnym osiągnął „zaledwie” 24 proc. z wynikiem 700 milionów euro w zrealizowanych transakcjach. W porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku, udział w całości rynku inwestycyjnego spadł o 20 punktów procentowych. Spadek wolumenu inwestycji jest spowodowany głównie ograniczoną ilością produktu dostępnego na rynku i rosnącymi kosztami finansowania, a nie ograniczeniem samego apetytu inwestorów na magazyny w Polsce.

REKLAMA

Deweloperzy również borykają się z problemami z dostępnością finansowania i rosnącymi kosztami budowy, które na szczęście trochę unormowały się w ostatnim czasie. Mimo wszystko, rynek nie zatrzymał się, choć owszem, spowolnił i tylko wybrane inwestycje będę realizowane przez deweloperów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po stronie inwestorów zauważalna jest strategia wyczekiwania. Rosnące koszty finansowania w euro i dolarze determinują dalsze zakupy, aczkolwiek nadal widoczna jest ich aktywność, niestety nieco rzadziej kończąca się finalizacją transakcji. Spodziewamy się większej ilości transakcji sprzedaży z najmem zwrotnym, które pozwalają właścicielowi uwolnić środki finansowe i zachować płynność operacyjną, jak również poszukiwań oportunistycznych projektów magazynowych lub takich, gdzie inwestor może dodać wartość poprzez rozbudowę lub renegocjację kończącej się umowy najmu.

Sektor handlowy – małe formaty niezmiennie w formie

W sektorze handlowym w ostatnim półroczu nie było żadnych niespodzianek, ponieważ większość transakcji stanowiły nieruchomości typu convenience. Spośród 19 transakcji obiektami handlowymi 13 było małymi centrami o GLA do 3 500 mkw.

Całkowity wolumen inwestycyjny w sektorze handlowym w drugim kwartale 2022 roku wyniósł prawie 69 milionów euro, co jest drugim najniższym wynikiem kwartalnym od 2016 roku. Jednak dzięki wyjątkowo dobrym osiągnięciom odnotowanym w pierwszym kwartale, rezultat pierwszej połowy roku - 797 milionów euro - wygląda już nieco lepiej. Ta tendencja spadkowa wolumenu inwestycji w sektorze nie dziwi, ponieważ inwestorzy lokują kapitał głównie w mniejszych formatach handlowych, typu convenience, które okazały się wyjątkowo odporne na wprowadzane obostrzenia związane z pandemią, a także świetnie wpisują się w oczekiwania kupujących, którzy cenią sobie szybkie i wygodne zakupy w okolicy miejsca zamieszkania.

Wyzwania mieszkaniówki

Spadek sprzedaży mieszkań po drastycznej obniżce zdolności kredytowej potencjalnych nabywców w związku z wysokimi stopami procentowymi sprzyja rozwojowi sektora PRS. Osoby, które wcześniej planowały zakup, teraz skłaniają się ku wynajmowaniu mieszkań. Dodatkowo, szacuje się, że na stałe do Polski przesiedli się 1 milion Ukraińców. To gigantyczne wyzwanie dla segmentu mieszkaniowego. W porównaniu z kwietniem 2021, liczba mieszkań dostępnych do wynajęcia zmniejszyła się w Polsce o ponad 80 proc. Jednocześnie obserwujemy gwałtowny wzrost czynszów najmu, spotęgowany inflacją. I wygląda na to, że te stawki jeszcze wzrosną. 

W warszawskich projektach PRS liczbę dostępnych mieszkań na wynajem można dosłownie policzyć na palcach jednej ręki. Nie dziwne więc, że inwestorzy w dalszym ciągu bardzo intensywnie interesują się tym sektorem. Obawy inwestorów budzą jednak dynamicznie rosnące koszty finansowania, które ze względu na czynsze płacone w złotówkach, rosną jeszcze szybciej niż w przypadku pozostałych sektorów rynku nieruchomości komercyjnych. Można spodziewać się zatem, że inwestorzy będą ostrożniej podejmować decyzje zakupowe.

Autor: Michał Ćwikliński, Managing Director, Avison Young

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA