REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce

nieruchomości komercyjne inwestycje
nieruchomości komercyjne inwestycje
Media

REKLAMA

REKLAMA

Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych ostatnich miesięcy, polski rynek nieruchomości komercyjnych zakończył pierwsze półrocze niezłym wynikiem. Należy jednak pamiętać, że echa tych zawirowań nie widać jeszcze w wynikach drugiego kwartału 2022 roku.

Wolumen transakcyjny pierwszego półrocza osiągnął jedną z największych wartości dla pierwszego półrocza w historii naszego rynku – 2,9 miliarda euro. Kwartał drugi charakteryzował się bardziej zrównoważoną strukturą transakcji niż kwartał pierwszy, kiedy to trzy duże transakcje stanowiły 75 proc. całkowitego wolumenu inwestycyjnego, w tym m.in. nabycie przez Google części kompleksu The Warsaw Hub, które było rekordową transakcją dla pojedynczej nieruchomości biurowej w Polsce.

REKLAMA

Biurowce regionalne na celowniku inwestorów

REKLAMA

Po okresie dominacji sektora magazynowego, po pierwszej połowie 2022 roku prym wiódł sektor biurowy z udziałem na poziomie 44 proc. w całkowitym wolumenie transakcji w tym okresie. 11 z 14 transakcji dotyczyło biurowców zlokalizowanych w miastach regionalnych, z przewagą nieruchomości typu „core” i „core +”. Apetyt inwestorów na biurowce regionalne niezmiennie dotyczy nieruchomości kupowanych bezpośrednio od dewelopera.

Z uwagi na ograniczoną podaż produktu biurowego oraz oczekiwania cenowe w Warszawie, inwestorzy często wybierają miasta regionalne, gdzie kupują wysokiej jakości budynki z silnymi najemcami, spełniające kryteria ESG przy niższych cenach. Istotny wpływ na decyzje zakupowe będą miały rosnące koszty finansowania, inflacja, ceny surowców, energii oraz sytuacja na Ukrainie.

Magazyny wyhamowały

Nieruchomości magazynowe przestały bić kolejne rekordy. Udział sektora magazynowego w całkowitym wolumenie inwestycyjnym osiągnął „zaledwie” 24 proc. z wynikiem 700 milionów euro w zrealizowanych transakcjach. W porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku, udział w całości rynku inwestycyjnego spadł o 20 punktów procentowych. Spadek wolumenu inwestycji jest spowodowany głównie ograniczoną ilością produktu dostępnego na rynku i rosnącymi kosztami finansowania, a nie ograniczeniem samego apetytu inwestorów na magazyny w Polsce.

REKLAMA

Deweloperzy również borykają się z problemami z dostępnością finansowania i rosnącymi kosztami budowy, które na szczęście trochę unormowały się w ostatnim czasie. Mimo wszystko, rynek nie zatrzymał się, choć owszem, spowolnił i tylko wybrane inwestycje będę realizowane przez deweloperów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po stronie inwestorów zauważalna jest strategia wyczekiwania. Rosnące koszty finansowania w euro i dolarze determinują dalsze zakupy, aczkolwiek nadal widoczna jest ich aktywność, niestety nieco rzadziej kończąca się finalizacją transakcji. Spodziewamy się większej ilości transakcji sprzedaży z najmem zwrotnym, które pozwalają właścicielowi uwolnić środki finansowe i zachować płynność operacyjną, jak również poszukiwań oportunistycznych projektów magazynowych lub takich, gdzie inwestor może dodać wartość poprzez rozbudowę lub renegocjację kończącej się umowy najmu.

Sektor handlowy – małe formaty niezmiennie w formie

W sektorze handlowym w ostatnim półroczu nie było żadnych niespodzianek, ponieważ większość transakcji stanowiły nieruchomości typu convenience. Spośród 19 transakcji obiektami handlowymi 13 było małymi centrami o GLA do 3 500 mkw.

Całkowity wolumen inwestycyjny w sektorze handlowym w drugim kwartale 2022 roku wyniósł prawie 69 milionów euro, co jest drugim najniższym wynikiem kwartalnym od 2016 roku. Jednak dzięki wyjątkowo dobrym osiągnięciom odnotowanym w pierwszym kwartale, rezultat pierwszej połowy roku - 797 milionów euro - wygląda już nieco lepiej. Ta tendencja spadkowa wolumenu inwestycji w sektorze nie dziwi, ponieważ inwestorzy lokują kapitał głównie w mniejszych formatach handlowych, typu convenience, które okazały się wyjątkowo odporne na wprowadzane obostrzenia związane z pandemią, a także świetnie wpisują się w oczekiwania kupujących, którzy cenią sobie szybkie i wygodne zakupy w okolicy miejsca zamieszkania.

Wyzwania mieszkaniówki

Spadek sprzedaży mieszkań po drastycznej obniżce zdolności kredytowej potencjalnych nabywców w związku z wysokimi stopami procentowymi sprzyja rozwojowi sektora PRS. Osoby, które wcześniej planowały zakup, teraz skłaniają się ku wynajmowaniu mieszkań. Dodatkowo, szacuje się, że na stałe do Polski przesiedli się 1 milion Ukraińców. To gigantyczne wyzwanie dla segmentu mieszkaniowego. W porównaniu z kwietniem 2021, liczba mieszkań dostępnych do wynajęcia zmniejszyła się w Polsce o ponad 80 proc. Jednocześnie obserwujemy gwałtowny wzrost czynszów najmu, spotęgowany inflacją. I wygląda na to, że te stawki jeszcze wzrosną. 

W warszawskich projektach PRS liczbę dostępnych mieszkań na wynajem można dosłownie policzyć na palcach jednej ręki. Nie dziwne więc, że inwestorzy w dalszym ciągu bardzo intensywnie interesują się tym sektorem. Obawy inwestorów budzą jednak dynamicznie rosnące koszty finansowania, które ze względu na czynsze płacone w złotówkach, rosną jeszcze szybciej niż w przypadku pozostałych sektorów rynku nieruchomości komercyjnych. Można spodziewać się zatem, że inwestorzy będą ostrożniej podejmować decyzje zakupowe.

Autor: Michał Ćwikliński, Managing Director, Avison Young

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA