REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce

nieruchomości komercyjne inwestycje
nieruchomości komercyjne inwestycje
Media

REKLAMA

REKLAMA

Mimo zawirowań geopolitycznych i gospodarczych ostatnich miesięcy, polski rynek nieruchomości komercyjnych zakończył pierwsze półrocze niezłym wynikiem. Należy jednak pamiętać, że echa tych zawirowań nie widać jeszcze w wynikach drugiego kwartału 2022 roku.

Wolumen transakcyjny pierwszego półrocza osiągnął jedną z największych wartości dla pierwszego półrocza w historii naszego rynku – 2,9 miliarda euro. Kwartał drugi charakteryzował się bardziej zrównoważoną strukturą transakcji niż kwartał pierwszy, kiedy to trzy duże transakcje stanowiły 75 proc. całkowitego wolumenu inwestycyjnego, w tym m.in. nabycie przez Google części kompleksu The Warsaw Hub, które było rekordową transakcją dla pojedynczej nieruchomości biurowej w Polsce.

REKLAMA

Biurowce regionalne na celowniku inwestorów

REKLAMA

Po okresie dominacji sektora magazynowego, po pierwszej połowie 2022 roku prym wiódł sektor biurowy z udziałem na poziomie 44 proc. w całkowitym wolumenie transakcji w tym okresie. 11 z 14 transakcji dotyczyło biurowców zlokalizowanych w miastach regionalnych, z przewagą nieruchomości typu „core” i „core +”. Apetyt inwestorów na biurowce regionalne niezmiennie dotyczy nieruchomości kupowanych bezpośrednio od dewelopera.

Z uwagi na ograniczoną podaż produktu biurowego oraz oczekiwania cenowe w Warszawie, inwestorzy często wybierają miasta regionalne, gdzie kupują wysokiej jakości budynki z silnymi najemcami, spełniające kryteria ESG przy niższych cenach. Istotny wpływ na decyzje zakupowe będą miały rosnące koszty finansowania, inflacja, ceny surowców, energii oraz sytuacja na Ukrainie.

Magazyny wyhamowały

Nieruchomości magazynowe przestały bić kolejne rekordy. Udział sektora magazynowego w całkowitym wolumenie inwestycyjnym osiągnął „zaledwie” 24 proc. z wynikiem 700 milionów euro w zrealizowanych transakcjach. W porównaniu do analogicznego okresu w 2021 roku, udział w całości rynku inwestycyjnego spadł o 20 punktów procentowych. Spadek wolumenu inwestycji jest spowodowany głównie ograniczoną ilością produktu dostępnego na rynku i rosnącymi kosztami finansowania, a nie ograniczeniem samego apetytu inwestorów na magazyny w Polsce.

REKLAMA

Deweloperzy również borykają się z problemami z dostępnością finansowania i rosnącymi kosztami budowy, które na szczęście trochę unormowały się w ostatnim czasie. Mimo wszystko, rynek nie zatrzymał się, choć owszem, spowolnił i tylko wybrane inwestycje będę realizowane przez deweloperów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po stronie inwestorów zauważalna jest strategia wyczekiwania. Rosnące koszty finansowania w euro i dolarze determinują dalsze zakupy, aczkolwiek nadal widoczna jest ich aktywność, niestety nieco rzadziej kończąca się finalizacją transakcji. Spodziewamy się większej ilości transakcji sprzedaży z najmem zwrotnym, które pozwalają właścicielowi uwolnić środki finansowe i zachować płynność operacyjną, jak również poszukiwań oportunistycznych projektów magazynowych lub takich, gdzie inwestor może dodać wartość poprzez rozbudowę lub renegocjację kończącej się umowy najmu.

Sektor handlowy – małe formaty niezmiennie w formie

W sektorze handlowym w ostatnim półroczu nie było żadnych niespodzianek, ponieważ większość transakcji stanowiły nieruchomości typu convenience. Spośród 19 transakcji obiektami handlowymi 13 było małymi centrami o GLA do 3 500 mkw.

Całkowity wolumen inwestycyjny w sektorze handlowym w drugim kwartale 2022 roku wyniósł prawie 69 milionów euro, co jest drugim najniższym wynikiem kwartalnym od 2016 roku. Jednak dzięki wyjątkowo dobrym osiągnięciom odnotowanym w pierwszym kwartale, rezultat pierwszej połowy roku - 797 milionów euro - wygląda już nieco lepiej. Ta tendencja spadkowa wolumenu inwestycji w sektorze nie dziwi, ponieważ inwestorzy lokują kapitał głównie w mniejszych formatach handlowych, typu convenience, które okazały się wyjątkowo odporne na wprowadzane obostrzenia związane z pandemią, a także świetnie wpisują się w oczekiwania kupujących, którzy cenią sobie szybkie i wygodne zakupy w okolicy miejsca zamieszkania.

Wyzwania mieszkaniówki

Spadek sprzedaży mieszkań po drastycznej obniżce zdolności kredytowej potencjalnych nabywców w związku z wysokimi stopami procentowymi sprzyja rozwojowi sektora PRS. Osoby, które wcześniej planowały zakup, teraz skłaniają się ku wynajmowaniu mieszkań. Dodatkowo, szacuje się, że na stałe do Polski przesiedli się 1 milion Ukraińców. To gigantyczne wyzwanie dla segmentu mieszkaniowego. W porównaniu z kwietniem 2021, liczba mieszkań dostępnych do wynajęcia zmniejszyła się w Polsce o ponad 80 proc. Jednocześnie obserwujemy gwałtowny wzrost czynszów najmu, spotęgowany inflacją. I wygląda na to, że te stawki jeszcze wzrosną. 

W warszawskich projektach PRS liczbę dostępnych mieszkań na wynajem można dosłownie policzyć na palcach jednej ręki. Nie dziwne więc, że inwestorzy w dalszym ciągu bardzo intensywnie interesują się tym sektorem. Obawy inwestorów budzą jednak dynamicznie rosnące koszty finansowania, które ze względu na czynsze płacone w złotówkach, rosną jeszcze szybciej niż w przypadku pozostałych sektorów rynku nieruchomości komercyjnych. Można spodziewać się zatem, że inwestorzy będą ostrożniej podejmować decyzje zakupowe.

Autor: Michał Ćwikliński, Managing Director, Avison Young

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

Mieszkanie dla studenta: koszt wynajęcia pokoju to średnio 2 tys. zł miesięcznie, a co z miejscami w akademikach

Akademik, dom studenta – to marzenie wielu młodych, którzy chcą kontynuować edukację na studiach wyższych. Nauka w publicznych uczelniach jest bezpłatna, ale nie zmienia to faktu, że trzeba mieć wciąż dużo pieniędzy, by studiować. A największa pozycja w budżecie to mieszkanie.

REKLAMA

Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

REKLAMA