Ceny luksusowych nieruchomości na świecie rosną wolniej, ale spadków nie widać.
REKLAMA
REKLAMA
Słabnący popyt na nieruchomości
Średni roczny wzrost cen w stosunku do końca II kwartału 2021 roku wyniósł 7,5%, przy czym I kwartał 2022 roku w ujęciu r/r zamknął się wzrostem o 10%. Rosnące oprocentowanie kredytów hipotecznych i globalne prognozy przewidujące wyhamowanie gospodarcze chłodzą apetyt zakupowy, który w ciągu ostatnich dwóch lat był rekordowy. Spowolnienie na rynku nieruchomości luksusowych będzie najbardziej odczuwalne w przypadku nieruchomości tańszych i na rynkach zorientowanych na lokalnych inwestorów.
REKLAMA
Najważniejsze wnioski
REKLAMA
• W Europie, Berlin (12.6%), Dublin (10.2%), Edynburg (11.2%) i Paryż (8.9%) są w czołówce miast z najwyższym wzrostem cen z uwagi na wracające zainteresowanie zagranicznych inwestorów oraz ponownie rosnącą atrakcyjność mieszkania w mieście.
• Dubaj odnotował najwyższy wzrost cen spośród 45 badanych miast. Ceny nieruchomości luksusowych wzrosły tam o 64,8% w ujęciu rocznym, ale w stosunku do I kwartału 2022 roku spadły o 0,6%.
• Na 19 z 45 badanych rynków odnotowano spadki cen w okresie od marca do czerwca 2022 roku.
• Tylko 6 miast odnotowało spadek cen w ujęciu r/r – Manila, Filipiny (-0,1%); Kuala Lumpur, Malezja (-0,5%); Dżakarta, Indonezja (-2%); Kanton, Chiny (-2,1%); Frankfurt, Niemcy
(-5,1%); Wellington, Australia (-8,1%).
REKLAMA
REKLAMA