REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polacy przenoszą się z mieszkań do domów

  • Materiał prasowy
Polacy przenoszą się z mieszkań do domów
Polacy przenoszą się z mieszkań do domów
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Domy szybko zyskują na wartości oraz popularności wśród Polaków. Podobnie jak mieszkania są one dobrą inwestycją w dobie galopującej inflacji i potrafią ochronić oszczędności, a nawet je pomnożyć. Nic więc dziwnego, że przeznaczone pod nie grunty, sprzedają się dziś jak ciepłe bułeczki.

REKLAMA

Polacy preferują życie w domach

Wiele osób rezygnuje z życia w dużym mieście i przeprowadza się poza jego granice, za cenę mieszkania kupując dom. Według portalu Forsal.pl, na przestrzeni lat 2007-2017 odsetek Polaków mieszkających w domach wzrósł z 49,7 proc. do 57,4 proc. Więcej osób przeniosło się wtedy do domów wolnostojących, a nie do szeregowców czy bliźniaków. Natomiast w 2021 r. w czasie pandemii aż 50 tys. Polaków opuściło aglomeracje, by zamieszkać na obszarach podmiejskich - podaje portal FxMag. PKO BP informuje ponadto, że w tym czasie wzrosła liczba rozpoczynanych budów domów (o 17,5 proc. więcej r./r.), a w pierwszych miesiącach 2022 widoczna była kontynuacja tego wzrostu (styczeń - wzrost o 3,7 proc. r./r.; luty - wzrost o 14,1 proc. r./r.). Tendencje obserwowane wśród Polaków są jasne - preferujemy życie w domach, a pandemia dodatkowo sprawiła, że zatęskniliśmy za spędzaniem czasu w miejscach przestronnych i bliskich naturze. Ponadto istnieje przeświadczenie, że kupując dom, będziemy posiadać nie tylko miejsce do życia, ale również pewien kawałek ziemi, której wartość bardzo szybko rośnie w czasie.

Grunty pod zabudowę dynamicznie drożeją

Na rynek ziemi pod zabudowę wpływa obecnie wiele silnych szoków, powstałych w jego otoczeniu. Rosnąca inflacja, pandemia oraz wojna w Ukrainie sprawiają, że sytuacja branży jest znacznie mniej stabilna niż jeszcze kilka lat temu, a o trafne długookresowe prognozy jest coraz ciężej. Na podstawie dostępnych danych można jednak stwierdzić, że wzrosty cen gruntów najprawdopodobniej się utrzymają. Analitycy PKO Banku Polskiego podają, że rok 2021 charakteryzował się wzrostowym trendem cen gruntów pod zabudowę, który minimalnie osłabł w drugiej połowie roku. - Ograniczona dostępność działek budowlanych, a jednocześnie wysoki popyt na mieszkania, powodowały zauważalny wzrost cen gruntów. Tym samym malejąca liczba działek w największych miastach wzmocniła ich sprzedaż w mniejszych miejscowościach oraz na obszarach poza nimi - mówi Krystian Bielas, CEO & Head of Business Development w firmie Besim Group. Statystyka zarejestrowanych aktów notarialnych wskazuje na kontynuację ożywienia na rynku gruntów pod zabudowę od I do III kwartału ubiegłego roku - według wstępnych danych PKO BP liczba transakcji dotyczących nieruchomości gruntowych niezabudowanych wzrosła (+21 proc. r./r.). Szczególnie miało to miejsce w przypadku gruntów położonych poza miastami oraz w mniejszych ośrodkach (+ 24 proc. r./r.). W dużych miastach zanotowano natomiast mniej transakcji (-12 proc. r./r.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wynajem domów powraca do łask?

Warto zauważyć, że notowany jest zwiększony popyt na działki rekreacyjne oraz leśne. Rynek ten ożywił się po wybuchu pandemii. Ceny ofertowe działek rekreacyjnych wzrosły w 2021 roku o 22 proc. r./r., a leśnych o 13 proc. r./r. (dane PONT Info Nieruchomości). - Rosnący popyt na działki przeznaczone na cele wypoczynkowe, jest poniekąd konsekwencją wzrostu zainteresowania domami jednorodzinnymi, na które z kolei wpływają wysokie ceny w budownictwie wielorodzinnym. Zainteresowanie tymi działkami jest więc spójne z obserwowanym w ostatnich latach trendem większego nasilenia budownictwa w strefie podmiejskiej, która jest coraz lepiej skomunikowana z samym miastem - zauważa Krystian Bielas. W przypadku domów rekreacyjnych tzw. „second home” dobrym rozwiązaniem wydaje się szczególnie najem krótkoterminowy - zwłaszcza w miejscowościach turystycznych oraz zyskujących na popularności wioskach turystycznych. W sezonie można z takiego wynajmu osiągnąć duże przychody. - Pandemia COVID-19 spowodowała wzrost zainteresowania wypoczynkiem w domach zlokalizowanych z dala od tłumów, co przekłada się znacząco na popularność wiosek wakacyjnych, które mają pełną infrastrukturę hotelową – baseny, jacuzzi czy sauny. Zamiast zatłoczonych kurortów i hoteli turyści coraz częściej wybierają małe miejscowości, w których panuje cisza i spokój. Popyt na second home poza miastem jest kilkukrotnie wyższy niż w poprzednich latach - mówi Krystian Bielas z Besim Group. Większość tego typu wiosek przyciąga turystów głównie swoją lokalizacją - za granicą są to punkty ulokowane zazwyczaj w pobliżu morza lub jeziora, z dala od zgiełku miasta i najbardziej popularnych destynacji. W Polsce takimi miejscami mogą być np. Mazury czy Bory Tucholskie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA