REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Domy i mieszkania wakacyjne coraz droższe

Subskrybuj nas na Youtube
Nieruchomości w miejscowościach turystycznych coraz droższe
Nieruchomości w miejscowościach turystycznych coraz droższe

REKLAMA

REKLAMA

Ceny nieruchomości wypoczynkowych ponownie poszły w górę. W 2022 roku najbardziej zaskoczyła Wiślinka, mniej popularna miejscowość nadmorska, w której średnia cena za mieszkanie na sprzedaż wzrosła aż o 45%. Skoczyła też przeciętna stawka za domy – w tej kategorii najwyższy wzrost, bo aż o 74%, odnotowany został w Dziwnówku.

Inwestycja w domy i mieszkania wakacyjne

Polacy nie przestają inwestować w apartamenty wakacyjne. W tym roku rośnie też popyt na nieruchomości w mniejszych i mniej popularnych miastach.

REKLAMA

REKLAMA

- Widzimy, że popularność nieruchomości w Solinie i Wiślince rośnie. Wysoki poziom zainteresowania, na poziomie z 2021 roku, odnotowaliśmy także w Świnoujściu. Podobnie jest z mieszkaniami w Sopocie, Szklarskiej Porębie i Ustroniu. Pomimo tego, że jest największe zainteresowanie nieruchomościami w Gdyni, Gdańsku i Szczecinie, to jednocześnie liczba wyszukiwań w tych miastach spadła niemal o połowę w 2022 r. w porównaniu do lipca ub.r. Wynika to przede wszystkim z dążenia do realizacji potrzeb mieszkaniowych oraz ograniczonej zdolności kredytowej, a nie zakupu nieruchomości w celach turystycznych – komentuje Karolina Klimaszewska, analityczka Otodom.

W większości analizowanych przez Otodom miejscowościach wypoczynkowych spada zainteresowanie nieruchomościami. Co ciekawe, ta tendencja dotyczy przede wszystkim domów, z wyjątkiem Sopotu i Świnoujścia. W porównaniu do 2021 r. zmniejszyła się również popularność mieszkań, m.in. w Jastarni, Dziwnówku, Świeradowie-Zdroju czy Szczawnicy.

Ceny domów i mieszkań wakacyjnych

Największy wzrost średniej ceny ofertowej mieszkań na sprzedaż odnotowano w jednym z kurortów nadmorskich – Wiślince, gdzie stawka wzrosła aż o 45% (z 31 tys. zł/mkw. do 45 tys. zł/mkw.). Plasuje to ją na pierwszym miejscu pod kątem ceny, tuż przed Zakopanem ze średnią ceną 38 tys. zł/mkw. i Sopotem, gdzie trzeba zapłacić 37 tys./mkw.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Najtańsze mieszkania w kurortach znajdziemy w największych miastach, m.in. Szczecinie (8,3 tys. zł/mkw.), Gdańsku (12,7 tys. zł/mkw.) czy Gdyni (11,9 tys. zł/mkw.). Średnio o 6 tys. zł więcej niż w Gdyni musimy dołożyć do zakupu metra kwadratowego w Świeradowie-Zdroju (19,5 tys. zł/mkw.), Ustroniu (18,1 tys. zł/mkw.) i Krynicy-Zdroju (19,9 tys. zł/mkw.). Za nieco powyżej 20 tys. zł kupimy metr kwadratowy mieszkania w Darłowie.

Silny wzrost cen ofertowych widoczny jest także w Szklarskiej Porębie, gdzie skoczyły one o 37% r/r oraz w Mielnie (35%), Wiśle (27%), Świnoujściu (26%) i w Zakopanem (25%). W najbardziej znanych kurortach stawki za metr kwadratowy mieszkania także poszły w górę – w Zakopanem o 25%, a w miejscowościach takich jak Karpacz, Bukowina, Krynica, Niechorze, Dziwnówek czy Międzyzdroje o około 10-15%.

Najdroższe domy wakacyjne w Sopocie

Największy wzrost średniej ceny ofertowej domów na sprzedaż odnotowano w Dziwnówku – z 10,1 tys. zł/mkw. w 2021 r. do 17,6 tys. zł/mkw. w br. To oznacza wzrost o 74% w porównaniu do ubiegłego roku. Mimo tego, ceny w tych miejscowościach wciąż nie zbliżyły się do średniej ceny domów w Sopocie, gdzie w tym roku musimy zapłacić średnio prawie 40 tys. zł/mkw. domu. O połowę taniej kupimy domy w Świnoujściu (20,1 tys. zł/mkw.) i w Zakopanem (23,6 tys. zł/mkw.).

Blisko o połowę więcej niż przed rokiem średnio zapłacimy za dom w Niechorzu (16,2 tys. zł/mkw.) czy Pobierowie (20,8 tys. zł/mkw.). Z kolei najtańsze domy wśród miast turystycznych znajdziemy w Szczecinie, gdzie cena wynosi średnio 7 tys. zł/mkw. Natomiast w Gdańsku, Gdyni czy Darłowie w 2022 r. zapłacimy blisko 8-9 tys. zł/mkw.

Coraz więcej mieszkań, domów coraz mniej

Bieżący rok jest rekordowy pod względem liczby nowych ofert mieszkań na sprzedaż w miejscowościach turystycznych. Z kolei oferta domów na sprzedaż jest w przypadku niektórych lokalizacji nawet o 46% niższa niż rok wcześniej.

Wśród kierunków turystycznych w Polsce, najwięcej nowych mieszkań na sprzedaż pojawiło się w Szklarskiej Porębie, Bukowinie Tatrzańskiej oraz Władysławowie. Wzrost procentowy liczby tego typu ofert w tych miejscowościach wyniósł odpowiednio 200%, 117% i 98%. Analitycy Otodom odnotowali minimalne zmiany w liczbie ofert mieszkań wystawianych na sprzedaż w Gdyni – ich liczba wzrosła jedynie o 8%. Podobnie jest w Niechorzu, gdzie oferta powiększyła się tylko o 6%.

Liczba dostępnych domów na sprzedaż jest o 46% niższa w Niechorzu i o 40% w Szczawnicy. O wiele mniejszy wybór jest też w Mielnie – o 38% mniej i Darłowie – o 36% mniej niż w ubiegłym roku. Najwięcej nowych ofert pojawiło się w Świeradowie-Zdroju (57%), Dziwnówku (73%) i Krynicy-Zdroju (60%).

Przyszłość inwestycji w nieruchomości w kurortach

Inwestycje w Świnoujściu, Karpaczu, Wiśle, Krynicy-Zdroju, Łebie czy Kołobrzegu wciąż budzą zainteresowanie prywatnych inwestorów.

Na podstawie danych Otodom możemy wnioskować, że to właśnie dotychczas mniej popularne miejscowości zyskują na znaczeniu. Co ciekawe, w tym roku domy cieszyły się większym zainteresowaniem prywatnych inwestorów, aczkolwiek wybór tego typu nieruchomości w serwisie jest wciąż niewielki – mówi Karolina Klimaszewska, analityczka Otodom.

Ponadto, w większości miejscowości turystycznych spadek liczby wyszukiwań jest słabszy niż w dużych miastach.

Spadek liczby wniosków o kredyt hipoteczny, który według danych BIK oscyluje na poziomie 60-70% w porównaniu do 2021 r., oraz niemal o połowę mniejsze zainteresowanie mieszkaniami w dużych miastach, które również mają charakter turystyczny (Gdynia, Gdańsk czy Szczecin), pozwala przypuszczać, że wiele osób zdecydowanych na zakup nieruchomości w tych lokalizacjach, planuje sfinansować ją kredytem. Można więc zakładać, że kupowane nieruchomości mają zaspokoić potrzeby mieszkaniowe, a nie stanowią inwestycji. Z kolei mniejszy spadek, który widzimy w miejscowościach wypoczynkowych, może sugerować, że zainteresowani zakupem to klienci gotówkowi – dodaje Karolina Klimaszewska.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: otoDom.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA