REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najemcy biurowi wracają do aktywności sprzed pandemii

Wraca aktywność najemców na rynku powierzchni biurowych
Wraca aktywność najemców na rynku powierzchni biurowych
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aktywność najemców na rynku biurowym dynamicznie rośnie. Od stycznia do końca czerwca eksperci Colliers z pionów Reprezentacji Najemcy i Właściciela doradzali w transakcjach najmu prawie 160 tys. mkw. – to niespełna o 60 tys. mkw. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Rynek najmu biur w I półroczu 2022 z wysoką aktywnością

Zarówno dane rynkowe, jak i wyniki Działu Powierzchni Biurowych w Colliers w I połowie 2022 r., pokazują, że najemcy wracają do biur.

REKLAMA

REKLAMA

– Jesteśmy w trakcie ewolucji rynku biurowego. Część firm wciąż opracowuje strategie dotyczące modelu pracy, w tym zapotrzebowania na powierzchnię biurową, ale na rynku jest już widoczna rosnąca aktywność najemców. Nadal obserwujemy zainteresowanie nowymi powierzchniami – szczególnie wśród firm z sektora nowoczesnych usług dla biznesu – BPO, SSC. Z kolei w procesie decyzyjnym bardzo istotne są kwestie związane z ESG (aspekty środowiskowe, społeczne oraz ład korporacyjny) i to, czy i jakie rozwiązania wspierające wdrażanie jego wymogów przez najemców posiada budynek – mówi Paweł Skałba, senior partner, dyrektor działu powierzchni biurowych w Colliers.

Największy wolumen transakcji z udziałem ekspertów Colliers w I połowie 2022 r. odnotowano w Warszawie (34,3 tys. mkw.), Poznaniu (12,6 mkw.) i Krakowie (12,2 tys. mkw.). Wynik w stolicy Wielkopolski zapewnił Colliers pozycję lidera w regionie wśród firm doradczych w transakcjach dotyczących reprezentacji najemcy.

– W I połowie 2022 r. sfinalizowaliśmy transakcje na 75,2 tys. mkw., z czego zdecydowana większość dotyczyła rynku warszawskiego. Zapewniło to nam pozycję lidera pod względem udziału w rynku wśród firm doradczych w stolicy. Obserwujemy duży wzrost aktywności najemców w porównaniu do analogicznego okresu w 2021 r., co potwierdza wzrost popytu na rynku warszawskim o 92% w porównaniu do roku poprzedniego. Zdecydowana większość transakcji sfinalizowanych w pierwszym półroczu przez dział reprezentacji wynajmującego to renegocjacje, których udział w popycie na powierzchnie biurowe stale rośnie – mówi Izabela Kapil, dyrektor pionu reprezentacji właściciela w dziale powierzchni biurowych w Colliers.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kluczowe transakcje na rynku najmu w I półroczu 2022

REKLAMA

W transakcjach reprezentowanych przez Colliers – zarówno przez dział reprezentacji najemcy, jak również właściciela – dominowały renegocjacje i ekspansje. Nowe umowy objęły ponad 70 tys. mkw. biur, co potwierdza rosnącą aktywność najemców.

– Jak widać, wbrew pierwotnym przypuszczeniom, pandemia nie spowodowała zniknięcia biur z rynku. Wręcz przeciwnie. Niektóre firmy, jak np. City Space, nie tylko zdecydowały się zostać w zajmowanej od lat lokalizacji, ale nawet dokonały ekspansji. Tym, co się zmieniło, jest natomiast model pracy. W dużej część firm zmienił się na hybrydowy, co wymusiło na najemcach dostosowanie powierzchni biurowych do nowych realiów i potrzeb pracowników – mówi Paweł Skałba, senior partner, dyrektor działu powierzchni biurowych w Colliers.

Wśród największych transakcji I połowy roku z udziałem ekspertów Colliers można wymienić:  renegocjację i ekspansję wynajmowanej w Placu Unii powierzchni przez ING Bank Śląski, w której reprezentowaliśmy właściciela budynku, a także renegocjację umowy najmu 8,5 tys. mkw. w budynku Park Rozwoju na warszawskim Mokotowie przez firmę Schneider Electric oraz odnowienie kontraktu najmu 7,5 tys. mkw. przez OLX w biurowcu Maraton A w Poznaniu, w których reprezentowaliśmy najemcę.

Spada dostępność biur w Warszawie

W I połowie bieżącego roku tylko w Warszawie wynajęto niemal 480 tysięcy mkw. powierzchni biurowej. To więcej niż w rekordowych latach 2018 i 2019. Stało się tak za sprawą odblokowanej decyzyjności najemców z minionego roku. Popyt na powierzchnie biurowa wzrósł prawie dwukrotnie w porównaniu do I połowy 2021 r.

Wzrost popytu przełożył się na spadek wskaźnika wolnej powierzchni, który w stolicy wynosi obecnie 11,9% (w porównaniu do 12,5% w I poł. 2021 r.). Z kolei na dziewięciu największych rynkach Polski wskaźnik ten wzrósł i wynosi obecnie 13,6% (w porównaniu do 12,9% w I poł. 2021 r.). W całym kraju do wynajęcia od zaraz jest  1,7 mln  mkw. powierzchni.

– Silne odbicie rynku po stronie popytu wpłynęło na ustabilizowanie współczynnika powierzchni niewynajętej w Warszawie na poziomie 11,9%, co przekłada się na prawie 748 tys. mkw. dostępnej przestrzeni. W budowie jest kolejne 240 tys. mkw. Malejąca podaż oraz utrzymanie dynamiki popytu, które przewidujemy, może spowodować powstanie luki podażowej na stołecznym rynku. W efekcie może dojść do wzrostu bazowych stawek czynszu w nowych projektach położonych w strefie centralnej, które aktualnie kształtują się na poziomie 19-25 euro/mkw./miesiąc. Jesteśmy więc w momencie, kiedy najemcy aktywnie szukają biur i chcą już teraz zabezpieczyć atrakcyjną powierzchnię na dobrych warunkach – mówi Paweł Proński, Dyrektor w Dziale Powierzchni Biurowych w Colliers.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Materiały prasowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich?

Czy straty powstałe w tegorocznej powodzi będą większe niż w poprzednich? Na ten moment trudno już szacować szkody z powodzi, ale mogą być one większe niż sądzimy. Duże znaczenie mają tu koszty budowlane. 

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakich pokolenie Z? [SONDA]

Jakich mieszkań szukają millenialsi, a jakie są w obszarze zainteresowania przedstawicieli pokolenia Z? Czy wybór i zakup mieszkania to kolejny obszar, w którym reprezentanci tych dwóch generacji znacząco się od siebie różnią? Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl

Żeby taryfy dynamiczne prądu się opłacały trzeba mieć w domu kosztowne urządzenia. Można je kupić z dofinansowaniem

Od 24 sierpnia 2024 r. klienci dużych sprzedawców energii elektrycznych mogą już przejść na taryfy dynamiczne, w których rozliczenia za zużytą energię odbywają się według bieżących cen z Towarowej Giełdy Energii. W praktyce to rozwiązanie nie dla wszystkich jest jednak opłacalne. – To jest bardzo atrakcyjne rozwiązanie, jeśli mamy sterowalne systemy energetyczne, czyli np. magazyn energii, magazyn ciepła, sterowalne klimatyzatory, pompę ciepła, samochód elektryczny albo wszystko to naraz – mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy. Jak wskazuje, to może zwiększyć zainteresowanie dotacjami z rządowych programów Czyste Powietrze i Mój Prąd, które ponownie oferują dofinansowania dla osób fizycznych.

Od 2025 r. obowiązek selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Jak dostosować się do nowych przepisów?

W Polsce od 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy stanowiące obowiązek selektywnej zbiórki i odbioru odpadów budowlanych oraz rozbiórkowych, z rozróżnieniem na takie materiały jak drewno, metale, szkło, tworzywa sztuczne, gips oraz odpady mineralne. Jakie wyzwania pojawiają się w kontekście tego obowiązku dla firm budowlanych?

REKLAMA

Jak zmieniały się ceny ciepłej i zimnej wody przez lata?

Wzrost opłat za wodę to ostatnio dość głośny temat. Sprawdzamy zatem, jak ceny ciepłej oraz zimnej wody zmieniały się przez ostatnie 15 lat - 20 lat. 

Mimo zastoju na rynku, mieszkania nie chcą tanieć. Po stabilizacji cen w lipcu w sierpniu znów w większości miast wrócił trend wzrostowy

Na rynku mieszkań z drugiej ręki przybywa dużo nowych ofert. O dziwo jednak stosunkowo dużo jest też wycofywanych, mimo niesfinalizowania oferty. To dowodzi, że ani sprzedający, ani kupujący nie są usatysfakcjonowani aktualnymi cenami.

Po wakacjach na południu Europy Polacy nabierają chęci kupna nieruchomości w Hiszpanii, Włoszech, Chorwacji. Czy warto?

Tegoroczne lato nad Wisłą było wyjątkowo gorące, ale w dłuższej perspektywie lokatorów w Polsce czeka sezon grzewczy, krótkie dni i mroźne noce. Można tego uniknąć mieszkając całorocznie tam, gdzie chętnie wyjeżdżamy na wakacje. Za mieszkanie nad morzem w Hiszpanii lub we Włoszech zapłacimy mniej niż za nieruchomość w Polsce.

Szalone ceny na rynku nieruchomości sprawiły, że najwięcej osób poszukuje teraz domów o powierzchni 80-100 metrów kwadratowych

Kupujący domy są realistami. Wiedzą, że by zmieścić się z wydatkiem w milionie złotych – a na taki wydatek stać większość – muszą ograniczyć się do domów małych. Właściwie domków – o powierzchni do 80 metrów, a przy sprzyjających okolicznościach, stumetrowych.

REKLAMA

8-15 proc. rocznie zysku z zakupu mieszkania na wynajem studentom [przykłady, obliczenia]

Zakup mieszkania z myślą o wynajmie studentom to stabilny i dochodowy sposób na lokowanie kapitału. Klucz do sukcesu leży w odpowiednim przygotowaniu nieruchomości oraz wyborze lokalizacji, która zapewni wysoki popyt. Mieszkania w miastach akademickich, które dodatkowo mają też potencjał turystyczny, oferują atrakcyjną stopę zwrotu, a także potencjalny wzrost wartości nieruchomości w perspektywie długofalowej. Na uwagę inwestycyjną zasługują tu zwłaszcza większe metraże mieszkań.

Teraz dom na przedmieściach tańszy od średniego mieszkania w centrum miasta. Co wybierają Polacy

Opcja zakupu domu pod miastem – zwłaszcza bliźniaka lub szeregowca – stała się rozwiązaniem dużo tańszym niż kupno nawet niezbyt dużego mieszkania w centrum miasta. Taki dom teraz można kupić okazyjnie także dlatego, że wielu rozczarowanych wadami mieszkania na przedmieściach chce powrotu do centrum.

REKLAMA